Seimas svarstys Prezidento pataisas dėl civilinio turto konfiskavimo (2)

 Seime kelią skinasi įstatymas dėl turto civilinio konfiskavimo | V. Skaraičio, Fotobanko nuotr.

Seime kelią skinasi įstatymas dėl turto civilinio konfiskavimo | V. Skaraičio, Fotobanko nuotr.

Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Jūratė Šovienė pristatė šalies vadovo teikiamas pataisas šių metų sausio viduryje Seimo priimtam Civilinio turto konfiskavimo įstatymui (projektas Nr. XIIIP-3214(2), kurį šalies vadovas vetavo.

Pasak J. Šovienės, priimtas įstatymas sąlygoja rimtas rizikas, susijusias su netinkamu asmenų teisių ribojimu bei kelia abejones dėl jo atitikties Konstitucijoje įtvirtintiems teisinės valstybės principams: „Gera idėja rizikuoja žlugti ties pirma byla, atsiduriančia Konstituciniame Teisme, o valstybė gali prarasti galimybę iš tiesų veiksmingai prisidėti prie kovos su neteisėtu praturtėjimu.“

Vyriausiosios patarėjos teigimu, G. Nausėda teikia kompromisinį variantą su keturiais pasiūlymais. Jis užtikrintų, kad, realizuojant teisinę priemonę, būtų pasiekti įstatymo keliami tikslai ir kiltų kuo mažiau abejonių įstatymo konstitucingumu.

„Respublikos Prezidento teikiamu dekretu siūlomais pakeitimais atsisakoma įstatymo galiojimo atgal taikymo civilinio turto konfiskavimo sąlygoms, tačiau paliekamas įstatymo galiojimas turtui, įgytam nuo 2010 metų. Dekretu siūloma patikslinti sąlygą dėl asmens įtraukimo į rengtų grupių sąrašus, kurie sudaromi vadovaujantis išimtinai policijos generalinio komisaro būdais. Kadangi asmens įtraukimas į minėtus sąrašus sudaro prielaidas asmenų teisių ir laisvių ribojimui, tai yra galėtų tapti pagrindu, civilinio turto konfiskavimo instituto taikymui, tokių sąrašų sudarymo būdai turėtų būti įtvirtinti įstatyme. Taigi, dekretu siūloma įstatyme įtvirtinti reikalavimą, kad rengtų grupių sąrašai turėtų būti sudaromi vadovaujantis įstatyme įtvirtintais kriterijais“, – sakė J. Šovienė.

Pasak šalies vadovo atstovės, siūloma pašalinti ir sąlygą, pagal kurią civilinio turto konfiskavimo procedūra gali būti pradėta prieš asmenį, siejanti jį su apysunkiais nusikaltimais, susijusiais su ūkinės veiklos pažeidimais, tokiais, kaip buhalterinės apskaitos tvarkymas, neteisėtas vertimasis ūkine komercine veikla.

„Tokia įstatyme nustatyta sąlyga neturi nieko bendro su įstatyme nustatytais tikslais, rengto nusikalstamumo, korupcijos bei sunkių, savanaudiškų nusikaltimų prevencija. Jie nėra tinkama priemonė civilinio turto konfiskavimo institutui taikyti“, – teigė J. Šovienė.

G. Nausėda taip pat siūlo patikslinti sąlygą, kad turtas konfiskuojamas, be kita ko ir kai yra pagrindas manyti, kad jis gautas nusikalstamu būdu, vietoj to įrašant „nėra gautas teisėtu būdu“. Ši patikslinta apibrėžtis, pasak vyriausiosios patarėjos, leistų išvengti tiesioginės nuorodos į ryšį su nusikalstamos veikos fakto nustatymu, taip būtų sumažinta rizika pažeisti nekaltumo pripažinimo principą.

Už tai, kad įstatymo projektas būtų svarstomas iš naujo balsavo 104 Seimo nariai, už tai, kad įstatymas būtų laikomas nepriimtu – vienas parlamentaras. Projektas bus svarstomas iš naujo, pagrindiniu paskyrus Teisės ir teisėtvarkos komitetą. Seimo posėdyje projektas bus svarstomas pavasario sesijoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: