Ambicingas VU studento tikslas – saugi informacija interneto erdvėje (2)

VU studentas Lukas Vileikis | J. Stočkaus nuotr.

VU studentas Lukas Vileikis | J. Stočkaus nuotr.

Duomenų ir pateikiamos informacijos internete saugumas – svarbi šiandienos problema, kurios sprendimu rūpinasi ne tik tarptautiniai IT specialistai, bet ir Vilniaus universiteto (VU) studentai. VU Kauno fakulteto studentas Lukas Vileikis – vienas iš jų. Vykdydamas įvairias veiklas jis jau ne vienerius metus prisideda prie to, kad internetas taptų saugesne vieta visiems, ir siekia didinti kitų suvokimą apie dabartinę kibernetinio saugumo padėtį, nes skaitmeniniai įrenginiai tapo kasdiene mūsų gyvenimo dalimi.

Aktyvi veikla nelieka nepastebėta

Informacijos sistemas ir kibernetinę saugą studijuojančio L. Vileikio siekis – kad žmonės kuo atsakingiau naudotų skaitmeninius įrenginius, saugotų savo asmens duomenis ir išvengtų galimų grėsmių. Dėl to vaikinas daug dėmesio skiria ir švietėjiškai veiklai – yra sukūręs asmeninį tinklalapį ir aktyviai plėtoja projektą „BreachDirectory“. Šioje svetainėje kiekvienas gali pasitikrinti, ar į el. pašto paskyrą nebuvo bandyta įsilaužti, ar kiti internete pateikiami asmeniniai duomenys – saugūs.

„Daugiau nei penkerius metus kaupiau įgūdžius programavimo mokykloje „Išmanioji mokykla“, o nuo 2014 m., gavęs leidimą, įvairiose svetainėse pradėjau ieškoti saugumo spragų. Jas radęs – informuodavau atsakingus asmenis.“

Aktyvaus jaunuolio pastangos buvo pastebėtos ir įvertintos specialistų ir 2018 m. rugpjūtį jis buvo pakviestas kalbėti didžiausioje Baltijos šalyse programuotojų konferencijoje „BuildStuff“. Čia pranešimus skaitė įvairių sričių ekspertai iš tokių organizacijų kaip „Google“, „eBay“, „TrustPilot“ ir kiti pasaulinio lygio pranešėjai. Po sėkmingo debiuto prestižiniame IT renginyje Lukas ir toliau atkakliai rūpinasi visuomenės kibernetiniu saugumu prisidėdamas prie švietėjiškos informacinių technologijų sklaidos.

VU studentas dalyvaus ir 2020 m. vasario 7 d. LITEXPO Vilniuje vyksiančioje mugėje „Studijos 2020“. Čia jis skaitys pranešimą „Technologijos kaip nusikaltimų scena: kokius vaidmenis joje atlieka kibernetinės saugos specialistai“. Dar vienas renginys – pavasarį vyksianti „Atvirųjų žiniatinklio programų saugos projekto“ (OWASP) konferencija, kurioje bus aptariamos didžiausias saugumo spragos internete.

Universiteto auditorijoje formuojami profesionalo įgūdžiai

Lukas įsitikinęs, kad žmogaus profesiniai įgūdžiai įgyjami įvairiais būdais, o universitete suteikiamos puikios galimybės ir formuojami reikalingi įgūdžiai. Visas šias žinias universitetas suteikia kiekvienam studentui, tačiau ar šios priemonės bus panaudos teisingai ir studentas taps kvalifikuotu specialistu – priklauso tik nuo jo paties.

VU siūloma studijų programa „Informacijos sistemos ir kibernetinė sauga“ – vienintelė tokia programa Lietuvoje, susijusi su itin svarbiais informacinės saugos aspektais. Pasak vaikino, studijuojat įgytos žinios ne tik naudingos besimokant, bet ir lengvai pritaikomos asmeniniams tikslams siekti ir už universiteto ribų.

„Pats informacijos sauga susidomėjau, kai buvo įsilaužta į mano asmeninę paskyrą internete. Todėl sukūriau ir administruoju žmonių švietimui apie informacijos saugą skirtą svetainę, kurioje nuolat aptariu kibernetinio saugumo problemas, dalijuosi įžvalgomis“, – pasakoja Lukas.

Be mokomosios interneto svetainės, Lukas inicijavo dar vieną projektą –„BreachDirectory“. Tai sistema, kurios lankytojai gali pasitikrinti, ar į jų paskyras arba svetaines nebuvo įsilaužta. Ši svetainė kasdien papildoma naujais duomenimis.

„Žmonių, kurie naudojasi informacinėmis sistemomis, paskyros gali tapti lengvu įsilaužėlių taikiniu. Svetainėje įrašius savo el. pašto adresą ar vartotojo vardą, atliekama paieška ir sistema parodo informaciją apie galimus bandymus pažeisti asmeninių duomenų saugumą“, – pagrindinę idėją atskleidžia studentas. Lukas tikisi, kad suprasdami asmeninių duomenų praradimo riziką žmonės internete elgsis atsargiau.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Švietimas, Technika ir technologijos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: