„Baltų šventadieniai“ apie skambančius kanklelius ir tautinius drabužius (0)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Senovės lietuviai tikėjo, kad kanklės, kaip ir medis, iš kurio jos padarytos, turi sielą. „Kanklių kilmė ir naudojimas susijęs su pirmykščiais tikėjimais. Gamybos papročiuose yra mirusiųjų kulto reliktų (medis kertamas ir kanklės dirbamos mirus šeimos nariui), kanklių pavidalas ir spalva primena senovines susisiekimo ir ritualines priemones (luotą, karstą), jų stygų skaičius sutampa su magiškaisiais skaičiais (5, 7, 9, 12), ornamentikoje yra saulės, šviesos ir kitų kosmologinių simbolių“ (Romualdas Apanavičius, iš leidinio „Visuotinė lietuvių enciklopedija“).

Šį kartą laidoje „Baltų šventadieniai“ klausysime skambančių kanklelių – lankysimės „Kanklių rato“ užsiėmime, kalbėsime apie kankles, kankliavimą ir kūrybą su muzikante, etnomuzikologe Agota Zdanavičiūte-Bėkšte.  Laida bus rodoma  lapkričio 3 d., sekmadienį, 9 val., kartojama 4 d., pirmadienį, 9 val., 5 d., antradienį, 11.30 val., 8 d., penktadienį, 14.45 val. per Balticum TV.

Po savaitės susitiksime su lietuvių tautinių drabužių žinove dr. Terese Jurkuviene. Dailėtyrininkė papasakos apie XIX a. pab.– XX a. pr. tautinius drabužius, kuriais lietuviai puošdavosi šventadieniais ir kurie vėliau virto nacionaliniu simboliu – tautiniais rūbais. Pasak T. Jurkuvienės papročių susaistytoje kaimo bendruomenėje gyvavo griežtos, lėtai kintančios apsirengimo taisyklės, dėl kurių kai kurios tautinių drabužių dalys išliko privalomos labai ilgai, kartais net ištisus šimtmečius.

Laida apie lietuvių šventinius drabužius bus rodoma lapkričio 10 d., sekmadienį, 9 val., kartojama 11 d., pirmadienį, 9 val., 12 d., antradienį, 11.30 val., 15 d,. penktadienį, 14.45 val. per Balticum TV.

Laidas parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: