„Baltų šventadieniai“: Krivio diena, Vėlinės (1)

Krivė Inija Trinkūnienė ir vaidila Jonas Vaiškūnas | V .Daraškevičiaus nuotr.

Krivė Inija Trinkūnienė ir vaidila Jonas Vaiškūnas | V .Daraškevičiaus nuotr.

Romuvos bendruomenė spalio 19-ąją šventė Krivio dieną. „Krivis yra senovės lietuvių dvasininkas, žynys. Pagrindinės žynių funkcijos siejasi su ritualu, t. y. kulto apeigų vykdymu, be to, jie tvarko, išlaiko ir plečia religinę sistemą, prižiūri sakralias vietas ir šventyklų veiklą ir pan. Svarbiausia žynio funkcija laikoma tarpininkavimas tarp dievų ir žmonių, suteikiantis jam šventumo, kitoniškumo visų kitų žmonių atžvilgiu. Žynys gali atlikti ir daugybę kitų funkcijų: pranašauti, gydyti, atlikti teisėjo pareigas ir kitas, bet visos jos grindžiamos jo, kaip dievų ir žmonių tarpininko, autoritetu“ (Rimantas Balsys, mokslo straipsnis „Lietuvių ir prūsų kulto tarnai: kriwe“).

Krivio dienos proga susitiksime su krive Inija Trinkūniene, vaidila Jonu Vaiškūnu ir prisiminsime pirmąjį atkurtos Romuvos krivį Jaunių-Joną Trinkūną bei kalbėsime apie pagrindines baltų tikėjimo nuostatas. Laida bus rodoma spalio 20 d., sekmadienį, 9 val., kartojama 21 d., pirmadienį, 9 val., 22 d., antradienį, 11.30 val., 25 d., penktadienį, 14.45 val. per Balticum TV.

Etnologas dr. Arunas Vaicekauskas. Laidos „Baltų šventadieniai” | stop kadras

Etnologas dr. Arūnas Vaicekauskas. Laidos „Baltų šventadieniai” | stop kadras

Artėja Vėlinės. Nuo seno lietuviai savo protėvius, mirusius artimuosius prisimindavo ir pagerbdavo visų pagrindinių kalendorinių švenčių metu, o jiems skirtas apeigas vadino Dziedais. Šiuolaikinės Vėlinės – tai rudeniniai Dziedai. Su etnologu dr. Arūnu Vaicekausku kalbėsime apie  Dziedus, tradicinės žemdirbių kultūros santykį su mirtimi ir laidojimo papročius.

„Pagal lietuvių senuosius įsitikinimus žmogaus siela nemiršta, tad pomirtinis gyvenimas yra žemiškojo gyvenimo tąsa. Po mirties mirusysis kaip vėlių svetelis keliauja Protėvių keliu. Raudose sakoma: o atkelkite vėlių vartelius, atidarykite vėlių dureles… imk už baltų rankelių, pasodink į vėlių suolelį. (…) Visos mitologijos ir religijos kalba apie nelengvą pomirtinę kelionę. Joje daug kliūčių ir išbandymų. Daug slenksčių prireikia įveikti šiame gyvenime, nesibaigia jie ir Aname“ (iš leidinio „Baltų religija šiandien“, sudarė Jonas Trinkūnas).

Laida bus rodoma spalio 27 d., sekmadienį, 9 val., kartojama 28 d., pirmadienį, 9 val., 29 d., antradienį, 11.30 val., lapkričio 1 d., penktadienį, 15.20 val. per Balticum TV.

Laidas parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Laidos kūrėjai dėkoja už pagalbą senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ krivei  Inijai Trinkūnienei ir vaidilai Jonui Vaiškūnui, Kauno kultūros centrui „Tautos namai“, Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: