Valstybės vadovų panteone Antakalnyje iškils paminklas Adolfui Ramanauskui – Vanagui (7)

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio karinių pajėgų vadas A. Ramanauskas-Vanagas tvirtai laikė ginklą rankose | Archyvinė nuotr.

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio karinių pajėgų vadas A. Ramanauskas-Vanagas | archyvinė nuotr.

Vyriausybės kanceliarija baigė rengti viešųjų pirkimų konkurso dokumentus, kuriais vadovaujantis bus išrinkta geriausia idėja, įrengtas paminklas ir antkapis Adolfui Ramanauskui-Vanagui Antakalnio kapinėse Vilniuje. Šis projektas turi būti įgyvendintas iki 2020 metų vasaros, jam skirta 50 tūkst. eurų.

„Turime ypatingai pagarbiai įprasminti Lietuvos laisvės kovų vado, nepriklausomybės simbolio A. Ramanausko-Vanago amžinojo poilsio vietą. Todėl šiam konkursui ruošėmės labai atsakingai, tikimės, jog visi paminklo ir antkapio skulptūrinių-architektūrinių idėjų sukūrimo bei įgyvendinimo darbai bus atlikti kokybiškai ir numatytų laiku“, – sako Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis.Siūloma dominuojanti paminklo ašis – vertikali, kuriant erdvinę paminklo dalį, turi būti įkomponuotas atpažįstamas A. Ramanausko-Vanago portretas. Kūrėjams rekomenduojama remtis turimomis dokumentinėmis fotografijomis, paminklą ir antkapį siūloma kurti iš granito, bronzos arba kitų ilgaamžių medžiagų.

Konkurso nugalėtojas bus atrinktas atsižvelgiant į paminklo idėjinių ir plastinių sprendinių meninę kokybę, meninės idėjos autentiškumą, išraiškos priemonių ir reikšmių tikslingumą. Didelis dėmesys bus skiriamas kontekstui – paminklo ir antkapio ansambliui ir dermei su Lietuvos valstybės vadovų laidojimo vietoje esančia kapaviete.

Kovojančios Lietuvos vadovas, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadas, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataras Adolfas Ramanauskas-Vanagas 1956 m. buvo suimtas, o 1957 lapkričio 29 d. Vilniuje sušaudytas. Jo žmona partizanė B. Mažeikaitė-Ramanauskienė okupantų teismo nuteista 8 metus kalėti lageriuose.

A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 m. rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje. 2018 m. spalio 6 dieną, palaidotas Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

7 komentarai

 1. Antanas:

  Su Izraelio ambasada ar suderinta? 🤔

 2. Iš kur tokia drąsa?:

  Ir kaip jie pasiryžo?
  Juk tam reikėjo daugiau narsos, negu karo metais ginklą į rankas paimti ir išeiti į nežinią!
  Tą, nuo ko priklauso sprendimas, būtina apdovanoti aukščiausiais įmanomais apdovanojimais. Esame jam skolingi (tik nesakykite, jog drąsos jam suteikė Izraelio ambasadoriaus gimtadienio sveikinimas Vanago dukrai)

 3. Prašalietis:

  2009 m. kovo 12 d. Lietuvos Respublikos Seimo priimta deklaracija-J. Žemaitis pripažintas „kovojusios su okupacija Lietuvos valstybės vadovu, faktiškai vykdžiusiu Respublikos Prezidento pareigas“ 1949 vasaris- 1953 gegužė. 2018 metais Seimas “gerai apsižiūrėjo ir pamatė”, kad Ramanauskas -Vanagas “buvo” Lietuvos vadovu 1954-1957 metais. Įdomu ar Žemaičiui, kaip ankstesniam “buvusiam Lietuvos vadovui” paminklas jau pastatytas. Kažkaip nesigirdi, kad būtų “tautiškai ir patriotiškai” skelbiama, kad greta jau esančio “buvusio pokario Lietuvos prezidento” Žemaičio paminklo valdžia Tautai pastatys antrą “buvusio Lietuvos vadovo” Ramanausko- Vanago paminklą. Reikia manyti, kad tai dar ne paskutinis “buvęs pokario Lietuvos valstybės vadovas”. Gerai “pasistengęs”, likusių neišsivaikščiojusių lansberginio durnių laivo “tautinių patriotų” džiaugsmui,Lietuvos politikieriai Seime ar prezidentūroje, padedant juos aptarnaujančiai “tautinių intelektualų”publikai, galėtų “buvusių Lietuvos valstybės vadovų” kandidatūrų vadovų paminklų staybai vadovų panteone,dar parinkti iš veikusio užsienyje VLIKO veikėjų tarpo… Kuo daugiau Lietuva “turės” buvusių Lietuvos valstybės karalių, imperatorių, valstybės vadovų paminklų Lietuvos vadovų panteone, tuo šiandieninė Lietuva ne tik “atrodys solidžiau” visame pasaulyje, bet pakils jos politinis, civilizacinis ir visoks kitoks “svoris” ne tik kaimyninių valstybių atžvilgiu, bet ir viso pasaulio mastu…

  • BrAnys:

   jeigu kovojusiems ir žuvusiems partizanams kur nors pastatomas paminklėlis,tai jau stribvaikiams pikčio priepuolis.O jei taip kiekviename kaime stovėtų paminklai stribams tai būtų OKAEI.

   • Prašalietis:

    Tautinis bičiuli, stribvaikiai kartu su bantitvaikiais tik apsikabintų iš džiaugsmo jei kiekviename kaime stovėtų ne po vieną, o po du ir daugiau paminklus šiandiena pakrikštintais ” buvusiais” pokario Lietuvos valstybės vadovais. Akivaizdus pavyzdys yra Grybauskaitės ir rezistencinių kovų dalyvių abipusės meilės demonstravimas ir bendras džiaugsmas iškovota nepriklausomybe eurosojūzo sudėtyje.

  • Antanas:

   Eik tu, Prochodimce, miegoti!!!👋

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: