E. Kusaitė dar kartą išteisinta: Kas atsakys už saugumiečių, prokurorų ir teisėjų veiksmus? (31)

Eglė Kusaitė | Alkas.lt nuotr.

Eglė Kusaitė | Alkas.lt nuotr.

Rugsėjo 19 d. Lietuvą pasiekė žinia, kad Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetas nutarė, kad klaipėdietė Eglė Kusaitė nepagrįstai buvo patraukta baudžiamojon atsakomybėn ir nubausta už prokurorų įžeidimą.

JT Žmogaus teisių komitetas nusprendė, kad Lietuva pažeidė Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto užtikrintą klaipėdietės Eglės Kusaitės teisę į saviraiškos laisvę.

Kaip žinia, Lietuvos saugumiečių ir prokurorų nepagrįstai pasikėsinimu įvykdyti teroro aktą Čečėnijoje kaltinta ir Lietuvos teismų išteisinta klaipėdietė Eglė Kusaitė neišlaikiusi žeminačio elgesio su ja, ją kaltinusius Generalinės prokuratūros prokurorus, buvo pavadinusi nusikaltėliais. Tuomet vienas iš prokurorų dėl to ją buvo padavęs E. Kusaitę į teismą. Teismas E. Kūsaitę pripažino kalta dėl prokurorų įžeidimo ir patrauką baudžiamojon atsakomybėn.

Štai šį Lietuvos teismo sprendimą JT Žmogaus teisių komitetas, kurio sprendimų Lietuva privalo laikytis, paskelbė esant neteisėtu. Komiteto išvadoje nurodoma, kad Lietuva pažeidė Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakte garantuojamą žmogaus teisę į saviraiškos laisvę ir nepagristai pritaikė jai baudžiamąją atsakomybę ir skyrė 380 eurų (tuomet tai buvo – 1300 litų) baudą.

JT Žmogaus teisių komitetas be kita ko nusprendė, kad Lietuvos valstybė privalės E. Kusaitei sumokėti kompensaciją ir padengti visas jos bylinėjimosi išlaidas. Komiteto sprendime taip pat nurodoma, kad komiteto išvados Lietuvos valdžia turi paskelbtii viešai lietuvių kalba, bei per 180 dienų nuo šio sprendimo įteikimo Lietuva privalo pranešti komitetui apie savo veiksmus įgyvendinant šį komiteto sprendimą.

Alkas.lt redakcijai šiuo metu dar nepavyko Lietuvos viešojoje erdvėje rasti JT  Žmogaus teisių komiteto išvadų paskelbtų lietuvių kalba. Portale delfi.lt skelbiama žinia, esą ši infomacija paskelbta  Teisingumo ministerijos interneto svetainėje nepasitvirtino. Visuomeninio transliuotojo LRT naujienų laidoje „Panorama“ apie šį smūgį Lietuvos teisėtvarkai nebuvo užsiminta nė žodžiu. O juk šis įvykis, galima sakyti, yra istorinis, nes tai pirmas kartas, kuomet JT Žmogaus teisių komitete priimtas Lietuvai nepalankus ir neskundžiamas sprendimas.

Lietuvos Teisingumo ministerija turės spręsti kokią kompensaciją E. Kusaitei bus išmokėta. Kyla klausimas ar už saugumiečių, prokurorų ir teisėjų veiksmus ir vėl turės susimokėti visi Lietuvos piliečiai, ar bent vienam kokiam valdininkui minkšta kėdė bus patraukta iš po sėdmenų?

E. Kusaitė buvo kaltinama tuo, kad priėmusi islamą ir internetu nuolat bendraudama su čečenais ji kūrė organizuotą teroristinę grupę ir dalyvavo šios grupės veikloje rengdamasi įvykdyti teroro aktą. Esą, ji ketino susisprogdinti strateginės reikšmės objekte, tuo siekdama, kad būtų nužudyta ir įbauginta kuo daugiau žmonių. Dėl to ji buvo sulaikyta 2009 m. spalio mėnesį. Dėl šių kaltinimų Vilniaus apygardos teismas jai skyrė 2013 m. dešimties mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Tačiau šitą teismo sprendimą apskundus Lietuvos apeliaciniam teismui  šis E. Kusaitę išteisino, nustatęs, kad Lietuvos saugumiečiai patys ją provokavo nusikaltimui. 2016 m. šią bylą svarstęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, paliko galioti išteisinamąjį nuosprendį.

Komentarai:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: