Į Užulėnį atgabentas ir pastatytas paminklas pirmajam Lietuvos valstybės Prezidentui Antanui Smetonai (24)

Paminklas Antanui Smetonai | Dainiaus Vyto nuotr.

Paminklas Antanui Smetonai | D. Vyto nuotr.

Rugpjūčio 8 d. merkiant lietui, į Užulėnį atgabentas ir ant pakylos pastatytas paminklas pirmajam Lietuvos valstybės Prezidentui Antanui Smetonai. Iškilmingos paminklo atidengimo iškilmės, kuriose dalyvaus ir devintasis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, bus surengtos šį šeštadienį, rugpjūčio 10 dieną, 12 valandą.

Jau tapo tradicija, kad kiekvienais metais rugpjūčio mėnesį Ukmergės rajone yra rengiamos Smetoninės. Šiemet prezidento gimtinėje, Užulėnio kaime, buvo paminėtas 145-asis Antano Smetonos gimtadienis,

kuris vyks prezidento Antano Smetonos dvare – vasaros rezidencijoje rugpjūčio 9-10 d. Užugirio krašte, Ukmergės rajone.

Priešais A. Smetonos mokyklą-muziejų 2,5 metro aukščio iš bronzos nulietą skulptūrą ant granitinio daugiau nei 0,5 metro aukščio pjedestalo įrengė pats jos autorius – skulptorius Antanas Žukauskas ir pagal jo sukurtą maketą skulptūrą išliejęs Vilniaus bendrovės „Savitai“ skulptorius, liedinimo meistras Rolandas Šmitas.

Pasak R. Šmito, skulptūros A. Smetonai gaminimo darbai užtruko 6 mėnesius. Pirmiausia iš molio buvo nulipdytas natūralaus dydžio skulptūros modelis. Po to nuo jo nuimtos vaškinio modelio gamybai reikalingos gipsinės formos. Pagaminus vaškinį modelį pagal jį, atskiromis dalimis, buvo liejama bronza. Iš viso skulptūrai sunaudota daugiau nei 400 kilogramų bronzos.

Paminklas Antanui Smetonai | Dainiaus Vyto nuotr.

Paminklas Antanui Smetonai | D. Vyto nuotr.

„Paminklas A. Smetonai ir paminklas J. Basanavičiui, kurį neseniai pastatė Vilniuje, yra pagaminti mūsų įmonėje ir yra mūsų pasididžiavimas“, – teigė R. Šmitas.

Vieta, kurioje Užulėnyje pastatytas paminklas A. Smetonai, pasirinkta neatsitiktinai. Buvęs mokyklos pastatas yra kultūros paveldo objektas, turintis vertingąsias savybes, tarp kurių – ir teritorijos struktūra, kurios nederėtų keisti.

Paminklas Antanui Smetonai | Dainiaus Vyto nuotr.

Paminklas Antanui Smetonai | D. Vyto nuotr.

„Jei paminklą būtume pastatę taisyklingos stačiakampio formos žaliuojančios aikštės viduryje, pakeistume visą šio komplekso struktūrą, o skulptūra toje erdvėje paprasčiausiai „pranyktų“. Dabar gi naujasis statinys atsirado architektūriniu požiūriu tinkamiausioje vietoje – ant vadinamosios „ašies“ – mokyklos-muziejaus pastato fone ir taip pabrėžia šio pastato bei viso komplekso monumentalumą.

Važiuodamas ar eidamas keliu visada pirmiausia pamatysi paminklą. Jis čia yra pirmame plane“, – teigė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Sakalauskas.

Smetonines-2019-PLAKATAS-FIN4Papildyta

Rugpjūčio 10 d. pirmojo Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos 145-osios gimimo metines bus paminėtos ir Istorinėje Prezidentūroje, Kaune.

12 val. muziejaus kieme Kauno šaulių rinktinė ir Šaulių V. Putvinskio klubas surengs Prezidento pagerbimo iškilmes.

Po jos, 13 val. dr. Ingrida Jakubavičienė skaitys paskaitą „Vivat Prezidentas!“ apie 1934 m. visoje Lietuvoje iškilmingai švęstą Prezidento 60 metų jubiliejų, Tautos vadui pagerbti skirtas 3 dienų iškilmes bei įspūdingiausios ir originaliausios dovanos varžytuves. Valandos trukmės paskaita bus skaitoma Audiencijų salėje, dalyvavimas nemokamas.

Lankytojai taip pat galės išvysti tikrą Prezidento Antano Smetonos rankraštį „Pro memoria“, rašytą Prezidentui pasitraukus iš Lietuvos ir trumpam apsistojus prie Mozūrų ežerų Vokietijoje, 1940 m. liepos 1-25 dienomis. Šį unikalų eksponatą atkurtos Lietuvos šimtmečio proga Istorinei Prezidentūrai padovanojo Adelaidės lietuvių bendruomenė. Dėl savo jautrumo aplinkai, autentiškas rankraštis eksponuojamas tik specialiomis progomis.

Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune 2019 08 10 Antano Smetonis 145 metines

Rengėjų nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: