Po vienašališkų R. Šimašiaus veiksmų Lietuvos žydų bendruomenė skambina pavojaus varpais (35)

Faina Kukliansky | Alkas.lt nuotr.

Faina Kukliansky | Alkas.lt nuotr.

Rugpjūčio 6 d., antradienį, Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) pranešė dėl grasinimų neribotam laikui uždaranti Vilniaus sinagogą ir savo būstinę. Taip pat nuo galimų išpuolių prašo užtikrinti Vilniaus žydų kapinių Sudervės plente apsaugą, nes, esą, sulaukia grasinančių laiškų ir telefono skambučių:

„Pastaruoju metu Lietuvos žydų bendruomenė gauna grasinimo laiškus ir skambučius. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei bendruomenė, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – teigiama LŽB pranešime.

Pranešime išsakomi priekaištai neįvardintai politinei partijai, esą, nuolat reiškiančiai norą pripažinti Lietuvos žydus žudžiusius asmenis šalies didvyriais, taip pat reikalavimą tuos asmenis pagerbti atminimo lentomis ir kitais būdais.

„Toleruojami ir lieka nebaudžiami viešuose partijų ir jų pirmininkų paskyrose viešinami antisemitiniai komentarai ir įrašai (net krikščionių Šv. Marija yra pavadinta „žydelka“)  dar labiau priverčia susimąstyti, ar esame saugūs?/…/  Norėtume išgirsti Lietuvos vadovybės nuomonę ir aiškią poziciją, ar Lietuvoje ir toliau bus toleruojama vieša propaganda, remianti žydų naikinime dalyvavusių asmenų pagerbimą, vadovaujantis vienos politinės jėgos primesta nuomone“, – teigiama pranešime.

Lietuvos žydų bendruomenę taip pat piktina rugpjūčio 7 d., trečiadienį, 18 val. prie paminklo Karaliui Mindaugui, Vilniuje telkiamas visuomenės protesto mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“, nukreiptas prieš Vilniaus mero R. Šimašiaus veiksmus nuimant Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą ir pervadinant Kazio Škirpos alėją, kuris pasak LŽB, „ne tik kiršina, bet ir supriešina Lietuvos visuomenę“.

Kaip žinia, įtampa ir susipriešinimas Lietuvos visuomenėje kilo po to, kai Vilniaus miesto meras R. Šimašius ėmėsi šalinti iš viešųjų Vilniaus erdvių garsiųjų kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo ženklus. Liepos 24 d. sostinės savivaldybės taryba pervadino diplomato bei karininko Kazio Škirpos vardo alėją Trispalvės alėjos vardu. Liepos 27 d. Vilniuje nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos R. Šimašiaus vienašališku nurodymu slapčia nuplėšta atminimo lenta J. Noreikai-Generolui Vėtrai.

Nors visiems šiems R. Šimašiaus veiksmams LŽB, nematydama jokių neigiamų pasekmių, džiaugsmingai pritarė, tačiau dėl to kilusi įtampos ir susipriešinimo banga Lietuvos visuomenėje galiausiai privertė žydų bendruomenę ne juokais sunerimti.

R. Šimašius dėl minėtų savo veiksmų sulaukė ne tik plačiosios Lietuvos patriotinės visuomenės pasipiktinimo, bet ir garsių visuomenės veikėjų bei žinomų politikų perspėjimų, kad tokie vienašališki sprendimai kelia įtampą bei supriešina visuomenę. Liepos 30 d. net Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda viešai paragino neaštrinti priešpriešos tarp skirtingą požiūrį turinčių visuomenės grupių, o burtis diskusijoms dėl nacionalinės atminties politikos principų.

Rugpjūčio 2 d. Sąjūdžio pirmeivis profesorius Vytautas Landsbergis, būgštaudamas dėl galimos nesantaikos, savo asmeninėje Feisbuko paskyroje eilėmis kreipėsi į lietuvius ir žydus vildamasis, kad „dėl Šimašiaus užtemimo“ ne tik lietuviai nenusiteiks neigiamai prieš žydus, bet atsiras ir bent „vienas kitas žydas / protingas ir drąsus / nepritariąs Šimašiui“:

Tačiau Lietuvos žydai, atrodo, ne tik neišgirdo viltingų  V. Landsbergio žodžių, bet ir nesuprato jo kvietimo vienytis per daugeliui lietuvių svarbų Dievo Motinos vaizdinį.

LŽB pranešime apie V. Landsbergio žodžius, neminit jo pavardės, atsiliepiama taip: „Toleruojami ir lieka nebaudžiami viešuose partijų ir jų pirmininkų paskyrose viešinami antisemitiniai komentarai ir įrašai (net krikščionių Šv. Marija yra pavadinta „žydelka“)  dar labiau priverčia susimąstyti, ar esame saugūs?“

Papildyta

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis | lrv.lt nuotr.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis | lrv.lt nuotr.

Po LŽB pareiškimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto svetainėje buvo paskelbtas ir Ministro Pirmininko Sauliaus Skkvernelio pareiškimas. Nesigilindamas į aplinkybes kur ir kam yra iškilęs pavojus ir kas jį konkrečiai kelia ir nekomentuodamas R. Šimašiaus veiklos S. Skvernelis tiesiog pranešė, kad smerkia bet kokias tautinės neapykantos apraiškas ir prašo susilaikyti nuo jas kurstančių veiksmų. 

„Panašu, jog diskusijose apie tai, kas yra Lietuvos didvyriai, o kas išdavikai, kai kurie asmenys jau peržengė civilizuoto ginčo ar dialogo ribas. Tokiems noriu labai aiškiai pasakyti, kad demokratinėje valstybėje Lietuvoje tautinės neapykantos kurstymas jokia forma nėra ir nebus toleruojamas. Lietuva yra šalis, kur taikiai sugyvena ir saugiai privalo jaustis visų tautybių piliečiai”, – S. Skvernelio vardu rašoma lrv.lt interneto svetainėje paskelbtame pranešime.

„Premjeras taip pat ragina teisėsaugos institucijas nedelsiant imtis veiksmų, užkardyti galimus tautinės neapykantos elementus ir prireikus panaudoti kitas įstatyme numatytas priemones. Premjeras pabrėžia, kad valstybės pareiga užtikrinti kiekvieno joje gyvenančio piliečio ir kiekvienos bendruomenės teisę į saugumą. Atsakingos institucijos šią pareigą privalo įgyvendinti“, – teigiama lrv.lt paskelbtame pranešime.

Komentarai

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

35 komentarai

 1. Paulius:

  šikašius apsišikašino

 2. Taip:

  Šis Kukliansky susirūpinimas ir baimė dėl saugumo yra perteklinis ir turi propagandinių bruožų.Jeigu yra išorinių užuominų ,grasinimų bei aiškių antisemitinių užgauliojimų Lietuvos žydų atžvilgiu-tam yra teisėsaugos institucijos,kurios užkardina neleistinus veiksmus.

 3. Žodžio laisvė...:

  Vach,vach.Faina išsigando.Eilinis nusišnekšjimas ir lietuvos patriotų noras apkaltinti.Nieko naujo.
  Metodai pažįstami.Nebijok, Faina ,niekas nesiruošia teptis rankų.Miegok ramiai.

 4. Bartas:

  LŽB, aš pavargau nuo jūsų . Pavargau nuo kaltinimo mano Tautai. LŽB , ne Lietuva sukėlė II karą, sugalvojo “holokaustą”, Osvencimą ir t.t.. Ko jūs dar norit? Pinigų, turtų. Viską gavot. Atsiprašymus? Tūkstantį kartų, nuo prezidentų iki ministerių . Visi barstėsi pelenus ant galvos. Baisus ne dėkingumas.

 5. ruta:

  Ponui Skverneliui – tai gal pasidomekite KAIP Izraelio uzsienio reikalu ministras I. Katc atsake televizijos kanalui i24 News , kai kylo konfliktas su Lenkija – ‘ Tegul niekas nedrysta mums nurodineti ka sakyti ir kaip garbinti savo mirusius ‘.

 6. G.P.:

  Gaila, kad ALKAS užkibo ant tokios pigios provokacijos – juk šis vinokurų ir kuklianskienių cypimas yra aiškiai organizuota propagandinė akcija. Jos tikslas – visus Noreiką ir Škirpą ginančius lietuvius sutapatinti su antisemitais. Geriausia reakcija į tokias provokacija – TYLA ir RAMYBĖ. Visiškas ignoras! Ir siūlau kuo greičiau išimti šitą straipsnį.

  • Tvankstas:

   Sutinku su kiekvienu žodžiu.

   • Jota:

    Ko vertas tavo sutikimas, jei tu ištisai meluoji.

    • Tvankstas:

     Suprantu, skausmas begalinis kamuoja Jota / Eta / Dzeikas/ … ir dar eile vardų pasirašinėjant vienam asmeniui iš trolių fabriko, kas tai : vyras, moteris, biseksualas, triseksualas ,…?, sugadinau taip puoselėtą trolių fabrike ‘katalikės’ įvaizdį.
     Suprantu, todėl vakar siunčiant pasisakymus į tiesos lt kiekvieną kartą užlūždavo kompiuteris, taip buvo prieš keletą dienų.
     Suprantu, trolių fabriko ilgos rankos.
     Suprantu, kodėl vakar buvau dukart vadinamas masturbatoriumi – dėkoju ‘katalikei’ Jotai už rūpinimąsi manimi.
     Suprantu, kasdien rašant trolių fabrike, gaunasi ir klaidelė, tai neina iškirsti, gal todėl šiandien neveikia tiesos lt ?
     Užjaučiu Jota, nors Alke galima išsineršti ant Tvanksto.

  • Žemyna:

   Gaila, kad šiandienos ŽR laidoje ponia nesupažindino klausytojų su grasinimų turiniu – taip svariau pagrįstų skelbiamą pavojų. Na, o grasintojai (jei iš tiesų tokių būta!) gal net jau nustatyti?
   Tačiau mes, mitinguotojai, BŪKIME BUDRŪS, nes kažkas iš tiesų piktybiškai deda pastangas šį mitingą paversti „neapykantos akcija prieš tautinę bendriją”, paskelbti visam pasauliui lietuvius tokį surengus.
   Kaip Kremlius puikiai moka pasinaudoti net ir mažiausia spraga savo nuodingą trigrašį įkišti, kad visada turi savo „nuotolinių darbuotojų”, pastaruosius metus Ukrainoje stebėjome. H-tas itin paranki jam tema, todėl visur ir visada ieškos galimybės įvykius būtent taip pasukti ir aiškinti. Juk visą dėmesį sutelkiant vien į H-tą, nukreipiamas dėmesys nuo Stalino su Hutleriu bendro „projekto” – II pasaulinio karo ir nuo sovietų okupacijos fakto, o taip pat ir nuo šiandienių savo veiksmų pasaulio dalybose.
   Būtų gerai, jei ponios vadovaujamoje bendrijoje nugalėtų išmintis ir visi jos žodžiai, sprendiniai bei veiksmai vien tik ja vadovautųsi. Juk dabar taikos, t.y., ne karo, ne okupacijos metas – pasirinkti teisingą taktiką reikia tik asmeninės valios!

  • Žemyna:

   Landsbergis turi atsakymą Kukliansky: ar ji pati nekursto įtampos, kuri naudinga Kremliui?
   – delfi. lt/news/daily/lithuania/landsbergis-turi-atsakyma-kukliansky-ar-ji-pati-nekursto-itampos-kuri-naudinga-kremliui.d?id=81928391&com=1

 7. Inga:

  Skverneliui reikėtų turėti omeny, kad neapykantą su savo marazmne paranoja kursto visų pirma ponia F. Kukliansky, o Landsbergiui derėtų kreptis į atitinkamas institucijas dėl garbės ir orumo įžeidimo.

 8. Antanas:

  Ach!!! 😪 (čia užuojauta gerb. p. F. Kuklianskytei).

 9. SESĖS ir BROLIAI!:

  Apgailestauju, kad dėl kažkokių priežasčių skleidžiama savotiška dezinformacija, iškreipianti šiandieninio mitingo tikslą ir temą.
  Remiantis gautais(?) provokatorių laiškais, skleidžiama klaidinga žinia,
  jog mitingas nukreiptas prieš vieną iš tautinių bendrijų,
  nors iš tiesų mitingo tikslas – priminti merui jo pareigas ir teises,
  pareikšti protestą dėl tautą skaudinančių bei įžeidžiančių jo veiksmų grandinės.
  Tikėkimės, kad šiai bendruomenei pasitelkus išmintį pavyks tarpusavyje išsiaiškinti situaciją, kad bus nustota tirštinti situaciją, kad savo pačių viešais pareiškimais nepadėtų provokatoriams visą dėmesį pritraukti į save ir nukreipti nuo tikrojo mitingo tikslo.
  Sesės ir broliai,
  PRISIMINKIME SĄJŪDŽIO LAIKUS – KAIP RAMIAI IR ORIAI ATLAIKĖME VISAS PROVOKACIJAS, IR KAIP SOLIDŽIAI VYKO MŪSŲ MITINGAI.
  IŠLIKIME SAVIMI, NESILEISKIME ĮAUDRINAMI, PROVOKUOJAMI, NUVEDAMI Į ŠALĮ NUO PAGRINDINIO MŪSŲ MITINGO TIKSLO!

 10. Jota:

  Bet žydai nė vienoje šalyje nesijautė saugūs – visi iš visur juos varė. Įdomu kodėl?

 11. Arūnas:

  Perskaičiau, kad žydai Vilniuje uždaro savo sinagogą ir būstinę. Tai ką, vėl egzodas? Dievo išrinktoji tauta grįžta į Pažadėtąją žemę? Kada palydėtuvės? Gyvenkime draugiškai. Nebūkim kaip tie faraono laikų egiptiečiai, išleiskim juos su meile ir netrukdykim tautai susivienyti tėvynėje. Tegul išsipildys jų amžinas linkėjimas susitikti Pažadėtoje žemėje (abiem jų kalbom): «Лешана абаа бирушалаим!» («В следующем году- в Иерусалиме!»)

 12. Taip:

  ,,Jota”, pateikėt vieną iš svarbiausių klausimų dėl žydų -kitų tautų,ypač žydų-lietuvių santykių esmę per daugelį šimtmečių. Man šis klausimas: kodėl žydai buvo varomi iš įvairių valstybių, kamavo ir kamuoja nuo seniai.Tad, raginčiau ir Kukliansky į tai atsakyti.

 13. Žemyna:

  ŽR 09 val. laidoje „Atviras pokalbis” išvardinti muziejai ir kt. atminimo ženklai, kur, pagal Šimašiaus koalicijos susitarimo logiką, „Grinda” turėtų irgi pasidarbuoti. Pirmas iš jų – A. Venclovos namai-muziejus. Vardinta ir daugiau.

 14. Žemyna:

  Ar turi teisę pilietis, savo pranešimu sukėlęs valstybėje tokią paniką, SLĖPTI informaciją apie tai, kas ir kada skambino, kuo grasino?
  Kol žinojo tik ji, tai buvo jos reikalas. Po tokio viešo pareiškimo bei kaltinimo – tai jau valstybės saugumo reikalas. Taigi, ponia vadė privalo elgtis pilietiškai! Juolab, dabar ne okupacijos laikai, tad priežasčių vengti tai padaryti nėra.

  • Tvankstas:

   Nusikaltimo slėpimas ?
   Apie tai seniai paaiškino sionistas – teroristas Žabotinskis, šiandien dr.A.Lebionka savo bloge.
   Iš bezdalų vejama virvė gojams = antisemitams parišti.

   • Fainai K. ir jos bendraminčiams:

    Žydai Lietuvoje gyvena daug saugiau nei žydai Izraelyje!!! Žydai, kur jūsų sąžinė? Jūs niekur taip saugiai negyvenote kaip Lietuvoje. Per šimtmečius jums nebuvo surengtas nei vienas pogromas, nors kitose valstybėse jie buvo vykdomi. O karas ne lietuvių buvo pradėtas…ir ne lietuviai sumąstė nugalabyti viso pasaulio žydus. Beje esu girdėjęs, kad to Adolfo močiutė buvo žydė? Kaip galim būtų sužinoti jos mergautinę pavardę?

 15. Žemyna:

  O ką – ir parodė ponia F., kad Vanagaitė prieš ją visiškas nulis! Va, kai ji surengė, tai ana va, kaip driokstelėjo! Zurofas turės premijai ją pristatyti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: