Po vienašališkų R. Šimašiaus veiksmų Lietuvos žydų bendruomenė skambina pavojaus varpais (35)

Faina Kukliansky | Alkas.lt nuotr.

Faina Kukliansky | Alkas.lt nuotr.

Rugpjūčio 6 d., antradienį, Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) pranešė dėl grasinimų neribotam laikui uždaranti Vilniaus sinagogą ir savo būstinę. Taip pat nuo galimų išpuolių prašo užtikrinti Vilniaus žydų kapinių Sudervės plente apsaugą, nes, esą, sulaukia grasinančių laiškų ir telefono skambučių:

„Pastaruoju metu Lietuvos žydų bendruomenė gauna grasinimo laiškus ir skambučius. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei bendruomenė, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – teigiama LŽB pranešime.

Pranešime išsakomi priekaištai neįvardintai politinei partijai, esą, nuolat reiškiančiai norą pripažinti Lietuvos žydus žudžiusius asmenis šalies didvyriais, taip pat reikalavimą tuos asmenis pagerbti atminimo lentomis ir kitais būdais.

„Toleruojami ir lieka nebaudžiami viešuose partijų ir jų pirmininkų paskyrose viešinami antisemitiniai komentarai ir įrašai (net krikščionių Šv. Marija yra pavadinta „žydelka“)  dar labiau priverčia susimąstyti, ar esame saugūs?/…/  Norėtume išgirsti Lietuvos vadovybės nuomonę ir aiškią poziciją, ar Lietuvoje ir toliau bus toleruojama vieša propaganda, remianti žydų naikinime dalyvavusių asmenų pagerbimą, vadovaujantis vienos politinės jėgos primesta nuomone“, – teigiama pranešime.

Lietuvos žydų bendruomenę taip pat piktina rugpjūčio 7 d., trečiadienį, 18 val. prie paminklo Karaliui Mindaugui, Vilniuje telkiamas visuomenės protesto mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“, nukreiptas prieš Vilniaus mero R. Šimašiaus veiksmus nuimant Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą ir pervadinant Kazio Škirpos alėją, kuris pasak LŽB, „ne tik kiršina, bet ir supriešina Lietuvos visuomenę“.

Kaip žinia, įtampa ir susipriešinimas Lietuvos visuomenėje kilo po to, kai Vilniaus miesto meras R. Šimašius ėmėsi šalinti iš viešųjų Vilniaus erdvių garsiųjų kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo ženklus. Liepos 24 d. sostinės savivaldybės taryba pervadino diplomato bei karininko Kazio Škirpos vardo alėją Trispalvės alėjos vardu. Liepos 27 d. Vilniuje nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos R. Šimašiaus vienašališku nurodymu slapčia nuplėšta atminimo lenta J. Noreikai-Generolui Vėtrai.

Nors visiems šiems R. Šimašiaus veiksmams LŽB, nematydama jokių neigiamų pasekmių, džiaugsmingai pritarė, tačiau dėl to kilusi įtampos ir susipriešinimo banga Lietuvos visuomenėje galiausiai privertė žydų bendruomenę ne juokais sunerimti.

R. Šimašius dėl minėtų savo veiksmų sulaukė ne tik plačiosios Lietuvos patriotinės visuomenės pasipiktinimo, bet ir garsių visuomenės veikėjų bei žinomų politikų perspėjimų, kad tokie vienašališki sprendimai kelia įtampą bei supriešina visuomenę. Liepos 30 d. net Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda viešai paragino neaštrinti priešpriešos tarp skirtingą požiūrį turinčių visuomenės grupių, o burtis diskusijoms dėl nacionalinės atminties politikos principų.

Rugpjūčio 2 d. Sąjūdžio pirmeivis profesorius Vytautas Landsbergis, būgštaudamas dėl galimos nesantaikos, savo asmeninėje Feisbuko paskyroje eilėmis kreipėsi į lietuvius ir žydus vildamasis, kad „dėl Šimašiaus užtemimo“ ne tik lietuviai nenusiteiks neigiamai prieš žydus, bet atsiras ir bent „vienas kitas žydas / protingas ir drąsus / nepritariąs Šimašiui“:

Tačiau Lietuvos žydai, atrodo, ne tik neišgirdo viltingų  V. Landsbergio žodžių, bet ir nesuprato jo kvietimo vienytis per daugeliui lietuvių svarbų Dievo Motinos vaizdinį.

LŽB pranešime apie V. Landsbergio žodžius, neminit jo pavardės, atsiliepiama taip: „Toleruojami ir lieka nebaudžiami viešuose partijų ir jų pirmininkų paskyrose viešinami antisemitiniai komentarai ir įrašai (net krikščionių Šv. Marija yra pavadinta „žydelka“)  dar labiau priverčia susimąstyti, ar esame saugūs?“

Papildyta

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis | lrv.lt nuotr.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis | lrv.lt nuotr.

Po LŽB pareiškimo Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto svetainėje buvo paskelbtas ir Ministro Pirmininko Sauliaus Skkvernelio pareiškimas. Nesigilindamas į aplinkybes kur ir kam yra iškilęs pavojus ir kas jį konkrečiai kelia ir nekomentuodamas R. Šimašiaus veiklos S. Skvernelis tiesiog pranešė, kad smerkia bet kokias tautinės neapykantos apraiškas ir prašo susilaikyti nuo jas kurstančių veiksmų. 

„Panašu, jog diskusijose apie tai, kas yra Lietuvos didvyriai, o kas išdavikai, kai kurie asmenys jau peržengė civilizuoto ginčo ar dialogo ribas. Tokiems noriu labai aiškiai pasakyti, kad demokratinėje valstybėje Lietuvoje tautinės neapykantos kurstymas jokia forma nėra ir nebus toleruojamas. Lietuva yra šalis, kur taikiai sugyvena ir saugiai privalo jaustis visų tautybių piliečiai”, – S. Skvernelio vardu rašoma lrv.lt interneto svetainėje paskelbtame pranešime.

„Premjeras taip pat ragina teisėsaugos institucijas nedelsiant imtis veiksmų, užkardyti galimus tautinės neapykantos elementus ir prireikus panaudoti kitas įstatyme numatytas priemones. Premjeras pabrėžia, kad valstybės pareiga užtikrinti kiekvieno joje gyvenančio piliečio ir kiekvienos bendruomenės teisę į saugumą. Atsakingos institucijos šią pareigą privalo įgyvendinti“, – teigiama lrv.lt paskelbtame pranešime.

Komentarai

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: