Juozaičio rinkimų štabas pranešė apie šiurkščius rinkimų stebėjimo pažeidimus Jungtinėje Karalystėje (6)

A. Juozaičio rinkimų štabo nuotr.

A. Juozaičio rinkimų štabo nuotr.

Gegužės 12 d., Lietuvoje ir užsienyje vykstant Lietuvos prezidento rinkimams ir referendumams dėl dvigubos pilietybės išplėtimo bei Seimo narių skaičiaus mažinimo, kandidato į Lietuvos Respublikos Prezidentus Arvydo Juozaičio rinkimų štabas išplatino pranešimą „Dėl šiurkščių rinkimų stebėjimo Jungtinėje Karalystėje pažeidimų“.

Pranešime rašoma, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neteisėtai riboja rinkimų ir referendumų stebėjimą Jungtinėje Karalystėje. Kaip praneša Kandidato į Lietuvos Prezidentus Arvydo Juozaičio štabo stebėtojai Jungtinėje Karalystėje rinkimai ir referendumai vyksta keturiuose balsavimo punktuose, du iš jų nutolę kelis šimtus kilometrų – Lietuvos ambasadoje Londone, Kings Lynn  mieste (5-6 Tuesday Market Place, Kings Lynn, PE30 1JS (Duke’s Head Hotel), Leeds mieste (5 Newton Grove, Leeds, LS7 4HW (Leeds Ukrainian Community Centre), Rytų Londono Barkingo rajone (127 Ripple Road, Barking, IG11 7PB (Adult College Barking Campus).

A. Juozaičio štabas du kartus nustatyta tvarka kreipėsi į VRK dėl rinkimų stebėtojų Jungtinėje Karalystėje įregistravimo. Pirmą kartą štabas pateikė keturių Lietuvos Respublikos piliečių, kurie pasiūlyti stebėtojais sąrašą. Tačiau VRK leido įregistruoti tik du. Kai A. Juozaičio štabas kreipėsi pakartotinai, paaiškindamas, kad du stebėtojai negalės stebėti rinkimų geografiškai tolimuose punktuose ir prašydamas įregistruoti anksčiau siūlytus stebėtojus ir dar vieną papildomai, štabas gavo tokį VRK atsakymą –

VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

… Atsižvelgiant į tai, kad balsavimo punktai Jungtinėje Karalystėje de jure yra ambasados Jungtinėje Karalystėje balsavimo komisijos sudėtyje, yra laikomasi Prezidento rinkimų įstatymo 40 straipsnio 3 dalies nuostatos: 

„Politinės partijos, kandidatai į Respublikos Prezidentus, nevyriausybinės organizacijos turi teisę siūlyti registruoti stebėtojais ne daugiau kaip po du rinkimų stebėtojus kiekvienoje rinkimų apylinkėje” …

Šiems rinkimams ir referendumams VRK specialioje tvarkoje sugalvojo naują, rinkimų įstatymuose nenustatytą instituciją – balsavimo punktus, kurie veikia kaip rinkimų apylinkės, tačiau jose nėra garantuojamos tokios pat rinkimų organizavimo procedūros, kokios yra rinkimų apylinkėse.

VRK siekia gausesnio Lietuvos Respublikos piliečių užsienyje dalyvavimo, tačiau tą daro pažeisdama Prezidento rinkimų bei Referendumo įstatymus. Dar daugiau,  VRK  pažeidžia net ir savo patvirtinos tvarkos 53 str. “Partijos, kandidatai į Prezidentus ir Europos Parlamento narius, Lietuvos Respublikoje registruotos nevyriausybinės organizacijos, kurių veikla yra susijusi su rinkimais ar žmogaus teisių apsauga, turi teisę skirti ne daugiau kaip po du rinkimų stebėtojus kiekvienoje atstovybės balsavimo komisijoje”, taip pat 59 str. “Pasibaigus balsavimui punkte, punkto balsavimo komisija, dalyvaujant rinkimų stebėtojams, uždaro balsadėžę, ją užplombuoja arba užklijuoja balsadėžės angą, antspauduoja ją ir pasirašo visi punkto balsavimo komisijos nariai ir rinkimų stebėtojai.”

Kai A. Juozaičio štabo stebėtojas paklausė VRK pirmininkės L. Matjošaitytės kokiu būdu du stebėtojai galės stebėti rinkimus keturiuose punktuose, ji paaiškino – “ale pabūkit biškį viename punkte, paskui biškį kitame – ir viską pamatysite“.

Pagal supaprastintą išankstinio balsavimo tvarką Jungtinėje Karalystėje balsavo virš 17 tūkst. piliečių. VRK nustatyta tvarka nenumatė stebėtojams galimybės patikrinti, ar vokai su balsavimo biuleteniais atitinka konkrečius Lietuvos Respublikos piliečius.

Kai kuriose rinkiminėse apylinkėse Lietuvoje

Nuotraukoje matosi kas darosi Vilniaus Visorių 23-ojoje rinkimų apylinkėje prieš pat 20 val. Per mažai registravimui žmonių prie kompiuterių ir balsavimo biuletenių išdavimo stalų. Žmonės prašo eilėj susispausti, kad visi sutilptų pastate. Žadama atvežt biuletenių…

Visorių rinkiminė apylinkė Vilniaus m. sav. | Dalios Urbanavičienės nuotr.

Visorių rinkiminė apylinkė Vilniaus m. sav. 19.20 val. | Dalios Urbanavičienės nuotr.

Papildyta 19.20 val.  

  1. Ryte Širvintų 1 apylinkėje balsavimo urna buvo neplombuota.
  2. Grigiškių 27 apylinkėje (Šviesos g. 16) netvarka – seifas atidarytas, patalpos tuščios, mėtosi dokumentai. 

 1. Išankstinio balsavimo vokai atvežti į apylinkes labia netvarkingai, su dideliu laiko skirtumu. Baltupių 203 apylinkėje išankstinio balsavimo vokai atvežti 13.10 val., o tame pačiame mokyklos pastate į 55 apylinkę išankstinio balsavimo vokai atvežti 17.17 val. Maišai neplombuoti, vokų skaičius su tuo skaičiumi, kuris buvo praneštas iš anksto nesutampa.

Papildyta 19.35 val. 

Vilniuje trūksta rinkimų biuletenių Prezidento rinkimams!

 Arvydo Juozaičio rinkimų štabas gauna informaciją iš daugelio rinkiminių apylinkių Vilniaus mieste, kad ima trūkti rinkiminių biuletenių Prezidento rinkimams. Štabo duomenimis apygardinė komisija išplatino per mažą biuletenių skaičių, o kai kuriose apylinkėse aktyvumas didesnis nei 60 proc.

A.Juozaičio štabo duomenimis Užupio 52 apylinkėje 19.15 liko mažiau kaip 50 biuletenių, o dar laukė eilė rinkėjų, tokia pat situacija Visorių 19 apylinkėje. Tokia pat padėtis Riešėje ir Bukiškėse, Raudondvaryje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Ukrainos balsas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. jo:

  Tai yra labai šiurkštūs pažeidimai, kvepia suplanuotu ir organizuotu rinkimų (ar referendumų) klastojimu. Tokioje situacijoje visi biuleteniai iš D.Britanijos turi būti anuliuoti ir neįskaitomi, o Matijošaitytė ir jos bendrininkai – sėsti į kalėjimą.

  • Žemyna:

   Pritariu – neskaidrumu dvelkiančių apylinkių rinkimų rezultatai turi būti panaikinti, paskelbti neįvykę, ir pakartoti!
   O teisėsaugai laikas išsiaiškinti, iš kur kyla iniciatyvos, kas nuolat mielai joms paklūsta. Labai įdomu, kad prokuratūra per vaizdą temdančius akinius į rinkimus žiūri ir nuolankiai tyli. Jos nebedomina visuomenės interesas?

 2. Easy:

  Visur sudmalyste prie tokios valdžios

 3. Einu ,pažiurėsiu:

  ką apie tai parodys ĖLĖRTĖ.

 4. Gintaras:

  Priešinasi landsbergių – mockų klanai… Tiesiog, reikia būti labai atidiems, nes amoralūs žmonės gali būti neprognozuojami. Tai lyg dvesiantis plėšrus žvėris…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: