Lietuvos Knygnešio dienos minėjimas ir įamžinimas (video) (0)

Lietuvos knygnešiai | Šviesos miestelio bibliotekos nuotr.

Lietuvos knygnešiai | Šviesos miestelio bibliotekos nuotr.

Kovo 15 dieną, 13 val., Vilniaus Vytauto Didžiojo pirmojoje lietuvių gimnazijoje (Augustijonų g. 8), minint Lietuvos Knygnešio dieną iškilmingai atidaroma Knygnešių auditorija.

Renginio dienotvarkė:

13.10 val. iškilmingas Knygnešio dienos minėjimas gimnazijos aktų salėje;

14.00 val. iškilmingas Knygnešių auditorijos atidarymas (303 kabinetas);

15.00 val. renginys tęsis Vytauto Didžiojo gimnazijos Biržiškų bibliotekoje.

Vilniaus Vytauto Didžiojojo pirmojoje lietuvių gimnazijoje Knygnešių auditorija atidaroma, minint Lietuvos Knygnešio dieną ir norint įprasminti Lietuvos knygnešių atminimą ir jų sunkų nueitą kelią.

Kadras iš filmo „Knygnešio kelias“ | Video agentūros TURBO nuotr.

Kadras iš filmo „Knygnešio kelias“ | Video agentūros TURBO nuotr.

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenės bendravimas su Lietuvos Knygnešio draugija prasidėjo 2015 metais kovo 11-ąją, kai gimnazijoje buvo atidaryta Biržiškų biblioteka. 2019 metais Lietuvos Knygnešio draugija, atstovaujama pirmininkės doc. dr. Irenos Kubilienės, Vilniaus Vytauto Didžiojojo gimnazijos bendruomenei padovanojo įvairios metodinės medžiagos ir istorinių leidinių apie Lietuvos knygnešius ir knygnešystės istoriją.

Atsižvelgiant į gautą vertingą dovaną, įprasminant Lietuvos knygnešių atminimą, gimnazijoje nutarta įsteigti vardinę Knygnešių auditoriją. Ši auditorija bus pritaikyta mokslo ir edukacinėms švietimo reikmėms, čia vyks lietuvių kalbos ir literatūros, istorijos, pilietinio ugdymo, geografijos ir kitų mokomųjų dalykų pamokos.

Kadras iš filmo „Knygnešio kelias“ | Video agentūros TURBO nuotr.

Kadras iš filmo „Knygnešio kelias“ | Video agentūros TURBO nuotr.

Šios vardinės knygnešių auditorijos įrengimu ir meniniu apipavidalinimu rūpinasi Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenė.

Lietuvos knygnešio draugija įkurta 1988 m. Vilniuje. Vienija knygnešių palikuonis ir visus norinčiuosius prisidėti prie draugijos veiklos. Lietuvos knygnešio draugija renka knygnešystės dokumentus, prisiminimus ir išlikusius knygnešių daiktus. Rengia „Knygnešio dienos“ minėjimą, konkursus, parodas, vaidinimus, seminarus apie knygnešius, tvarko jų kapus, stato paminklus arba inicijuoja jų statymą, sodina ąžuolų giraites ir kita. Nuo 1989 m. leidžia leidinį „Knygnešių krivūlė“, knygas apie knygnešius. 1989 m. surinko lėšų P. Rimšos skulptūrai „Lietuvos mokykla 1864–1904 m.“ atkurti, ji 1994 m. pastatyta Kaune. Lietuvos knygnešio draugijos iniciatyva 1990 m. sukurtas dokumentinis filmas apie Onuškio knygnešį M. Stankevičių (rež. J. Skomskis).

Knygnešys | L. Milčiaus nuotr.

Knygnešys | L. Milčiaus nuotr.

Vytauto Didžiojo gimnazija įsteigta 1915 metais rugsėjo 27-29 dienomis Vilniuje, jos steigimu rūpinosi būsimi 1918 metų vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarai, būsimi šalies prezidentai, Vyriausybių ir Seimų nariai (1918 m.–1940 m.) Pagrindiniai gimnazijos steigėjai dr. Jonas Basanavičius, Mykolas Biržiška ir Povilas Gaidelionis, gimnazija savo gimtadienį mini, kada įvyko pirmasis pedagogų Tarybos posėdis – 1915 metų spalio 9 dieną. Gimnazijoje per visus jos 104–uosius gyvavimo metus dėstomoji kalba yra tik lietuvių, čia buvo sukurti vidurinio lavinimo ugdymo programos pagrindai sėkmingai pritaikomi ir šių dienų ugdymo procese, taip pat nustatytas pamokų ir pertraukų trukmės laikas, kuris yra naudojamas  šiandienos mokyklose. Gimnaziją yra baigę daug iškilių Lietuvos asmenybių, garsinančių jos vardą Lietuvoje ir už jos ribų.

Šios Vytauto Didžiojo pirmosios lietuvių gimnazijos pagrindu buvo įsteigta: 1939 metais Kunigaikštienės Birutės mergaičių – Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazija, 2002 metais Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinė mokykla,  2005 metais Vilniaus Antano Vienuolio progimnazija.

Trumpametražis muzikinis filmas „Knygnešio kelias“:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: