A. Juozaitis. Dėl VRK trukdymų piliečiams rinkti parašus (14)

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt nuotr.

Arvydas Juozaitis | Alkas.lt nuotr.

Netyla vieši svarstymai dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) rekomenduojamų Prezidento rinkimų kampanijos apribojimų savivaldos rinkimų metu. VRK kovo 1d. išplatino viešą pareiškimą, kurį galima interpretuoti taip, kad jei kovo 2-3 d.d. savivaldos rinkimų metų bus renkami parašai už teisę dalyvauti Prezidento rinkimuose, tai už tokį parašų rinkimą esą gali būti skiriamos baudos.

Negana to, kovo 2 d. vakare VRK sustabdė ir elektroninį pasirašymą už kandidatus į Prezidentus. Šį kartą jau buvo motyvuojama ne rinkimų agitacijos apribojimais, o dėl informacinių sistemų saugumo. Tačiau elektroninis pasirašymas buvo stabdomas beveik kiekvieną vakarą. Taigi, tuo metu, kai piliečių aktyvumas yra didžiausias.

Netolima ateitis parodys, ar už visų šių veiksmų slypi ciniška logika slopinti piliečių aktyvumą, kad liktų vien politinio elito pasirinkti kandidatai arba kad liktų kuo mažiau su jais konkuruojančių. Juk parašų rinkėjams teliktų iš esmės vienas savaitgalis – kovo 9-10 d.d. (kovo 16-17 d.d. vyks pakartotinis balsavimas savivaldos rinkimuose, o kovo 23-24 d.d. parašų rinkimo lapai bus renkami atgal, kad suspėti sutvarkyti visa popierizmą ir iki kovo 28d. įteikti juos komisijai).

Neapsiribojama vien piliečių gąsdinimais. Pasirodė ir pareiškimai, kad VRK esą svarstys klausimą ar neanuliuoti tų piliečių parašų už kandidatus į Prezidentus, kurie pasirašyti savivaldos rinkimų metu. Nors VRK pagal įstatymą yra atsakinga už rinkimų organizavimą, bet regis jau prieita riba, kai kyla pagrįstas klausimas, ar VRK pati netrukdo Prezidento rinkimams.

Rinkimų procesas nesusiveda vien į balsavimą renkant Prezidentą. Šis procesas apima ir piliečių teisę kelti kandidatus, remti jų teisę dalyvauti rinkimuose. Konstitucijos ir įstatymų garantuojama piliečių teisė rinkti apima ir teisę turėti teisėtą pasirinkimą.

Primenu, kad piliečių teisės rinkti trukdymas yra nusikaltimas ir yra baudžiamas iki ketverių metų laisvės atėmimo (BK 172 str., „Trukdymas pasinaudoti rinkimų ir referendumo teise“). Vienas iš atvejų, kurį numato Baudžiamasis Kodeksas – tai piliečių teisės rinkti trukdymas apgaulės būdu. VRK pareiškimai, kad esą ji gali anuliuoti piliečių parašus, jeigu jie bus surinkti savivaldos rinkimų metu, neturi jokio teisinio pagrindo. Tai apgaulė.

Atkreipiu dėmesį, kad parašų rinkimas už teisę kandidatuoti yra rinkimų teisės įgyvendinimas, o ne rinkimų agitacija. Tai nėra „rinkimų agitacija“ net ir pagal VRK cituojamą Savivaldybių rinkimų įstatymo 53 straipsnį, jo antrą dalį.

Konkrečiai mano teisės dalyvauti rinkimuose visos šios VRK priemonės jau nebesustabdys. Bet jos gali neteisėtai sustabdyti kitų piliečių teisės rinkti ir teisės būti renkamam įgyvendinimą.   Būtų ne tik nepadoru, bet ir neteisėta, jeigu konkurentų teisės dalyvauti rinkimuose būtų suvaržytos. Neteisėtas rinkimų konkurencijos ribojimas gali iškelti ir pačių rinkimų legitimumo problemą.

Kviečiu Vyriausiąją rinkimų komisiją susitelkti į demokratišką rinkimų organizavimą. Tokių rinkimų, kurie nekeltų problemų dėl piliečių konstitucinių teisių įgyvendinimo.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

14 komentarų

 1. Gražina:

  Aš baiminuosi, kad e- parašų pasirašiusiųjų tarpe gali būti dvigubi parašai. Tai dėl to, kad pasirašiusieji nemato, ar jie pasirašė ar ne. Tai ne pasirašiusiųjų kaltė, o tų, kurie kūrė tinklapį. Paprastai turėtų būti informacija – parašas užskaitomas, Vietoj to yra užklausimas: ar tikrai norite pasirašyti. Paspaudus nuorodą “tikrai”, viskas išnyksta. Tai ir lieki nesupratęs – pasirašei ar ne. Tokiu atveju gali būti, kad tavo parašas bus neužskaitytas. Šį komentarą rašau norėdama užbėgti už akių prieš skaičiuojant parašus. Manau radus du kart ar daugiau pasirašiusius, reikia užskaityti tik vieną pavardę. Manau, kad jau dabar reikia peržiūrėti sąrašus, kad nustatyti tikrą pasirašiusiųjų skaičių. Čia joks ne gudravimas ar apgaudinėjimas, tiesiog tinklapio ruošėjo klaida.

  • Žemyna:

   Taip, iš tiesų, patvirtinu ši FAKTĄ! Būtent dėl šlubos svetainės aš buvau tiesiog priversta DU kartus bandyti pasirašyti. Pasirodo, pirmu bandymu tikrai nepavyko paremti, nes pirmu kartu nieko nemačiau, nieko nesulaukiau, nors ir laukiau. Tik antru kartu sulaukiau to klausimo „ar tikrai?”. Bet ir antrą kartą tik gerokai palaukus, ne iš karto tas klausimas iššoko. Tiksliau – įšliaužė, lyg labai tingėdamas. Būčiau uždarius – reiškia ilgai trukusios pastangos liktų be rezultato.
   Ar tikrai tai ne sukčiavimas? Tikintis, jog dauguma nelauks. Ryt pabandysiu dar ką nors paremti – pažiūrėsiu, ar tik nebus taip, kad kai kurios pavardės suveikia, kaip burtažodis? 🙂

 2. Manyčiau, kad neužskaityti parašų, surinktų savivaldybės rinkimų agitacijos draudimo dienomis, nėra jokio pagrindo. Pagrindas tam galėtų rastis tuo atveju, jeigu toks draudimas būtų nurodytas paršų rinkimo lapų išdavimo metu arba tarkim jeigu būtų nurodyta, kad parašų rinkimo terminas yra skaičiuojamas kalendorinėmis dienomis.
  Dabar nebent kandidatuojantieji Vilniaus savivaldybių rinkimuose gali kreiptis į VRK su prašymu nepatvirtinti rinkimų rezultatų Vilniuje dėl galimos reikšmingos įtakos jų rezultatams to, kad rinkimų agitacijos draudimo dienomis vyko kandidatų į Prezidentus palaikymo parašų rinkimo procedūros.

 3. Romas:

  Gal būt tai tik techniniai nesklandumai. Bet neabejoju ir tuo, kad “hienos” išnaudos visas galimybes ir priemones, kad liktų “prie reikalų”.

  • Žemyna:

   O ar programoje neturi būti įtaisytas ir kokybės seklys? Kad tuoj pat budinčiuosius informuotų, jog rinkėjui nepavyko būtent dėl programos ar kt. spragų?
   Man, pvz., tik kitą bandymų dieną pagaliau pavyko (bet irgi ne iš pirmo karto!) pasirašyti. O pirmą dieną net nežinau – gal porą valandų kantriai bandžiau, ir nieko…. Juk ne pirmomis dienomis bandžiau – specialiai pralaukiau pirmų dienų parašų antplūdį
   O tai, kad pilietis neturi galimybės patikrinti, ar jam pavyko pasirašyti (kaip peticijų svetainėje – matai ir tarp kokių pavardžių esi, ir koks tavo balso numeris, ir lieki ten, kai užsuki patikrinti kitą, t.y., bet kurią parašų rinkimo dieną, randi save toje pačioje vietoje), – kaip tai pavadinti? Juk, jei net atrodo, jog pasirašyti/pabalsuoti pavyko, negali būti tikras, jog tavo parašas/balsas per kokią nors VRK sistemos angą į šiukšliadėžę neiškrito?

 4. Šiaip:

  Ach, kaip supratau, Juozaitis nebesurenka balsų? Šiaip tai taip ir turėjo būti. Kokio gi benaivumo reikia būti, kad tikėtumeisi, jog Juozaitis laimės. Dabar maišo VRK, paskui maišys dvigubi parašai, dar paskui… kiaušiai. Istorinė klaida.

 5. Žemyna:

  Įdomu:

  Valdžia žada asmeninius asistentus neįgaliesiems
  15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/valdzia-zada-asmeninius-asistentus-neigaliesiems-56-1110830?copied
  Paskelbta šiandien, 18.35(!)
  Ar šis turinys nelaikytinas tiesiogine agitacija už valdančiuosius savivaldybėse?… 🙂

 6. Linas:

  Keista ir liūdna. Juk yra rinkimų įstatymas, kuris nenumato Vyriausiajai rinkimų komisijai parašų rinkimo dienų sumažinimo. Jeigu teismas šiuo atveju būtų rinkimų komisijos pusėje ir leistų nepripažinti už A. Juozaitį surinktų parašų kovo 2-3 dienomis, žmonės dar labiau nusiviltų teismais. Neįskaityti dalies parašų grasino Vyr. rinkimų komisijos pirmininkė. Negi ta komisija nesupranta, kad įstatymai galioja ir jiems?

  • Žemyna:

   Įdomu, katruo įstatymų ar LT Konstitucijos punktu rėmėsi VRK, gąsdindama dėl parašų rinkimo, tačiau nematanti, jog būtent vakar ir šiandien žiniasklaida išmeta dar ir dar žinučių ar straipsnių apie vis naujus gerus valdančiųjų pažadus ar darbus?
   Iš TV reportažo supratau, jog V.A. balsavo už vieną iš jau buvusių, nes rinko jau „turinčius patirtį”. O kas ją turi 🙂 Nieko nuostabaus, kad senyvas žmogus gali nepastebėti, jog jo mintis virto agitacija. O reporteriai – ar neturėjo nukirpti tą gabalėlį? Ar, pvz., Kirkilas Delfyje iš rinkimų laukia pokyčių 🙂 tik ar jie įmanomi, kai pats save apsaugai nuo neišrinkimo, įsirašydamas į neginčijamų laimėtojų 10-ką. VRK, kaip ir kiekvienus rinkimus, nemato, jog V.T. ir jo LLRA, painioja mišias su politika 🙂

 7. AAA:

  Pilietinės Savivaldos Sąjunga pateikė VRK du klausimus referendumui:
  1. Kad Į Seimą bei Savivaldybių tarybas vyktų tik vienmandatiniai rinkimai;
  2. Sugražinti seniūnijoms pilnas savivaldos teises.
  Antrąjį klausimą VRK atmetė be paaiškinimų. O štai pirmąjį pareikalavo suskaidyti į atskirus du, nes pagal juos Konstitucinis teismas yra išaiškinęs, kad negalima balsuoti už du nesusietus dalykus vienu metu. Todėl išdavė atskirus parašų rinkimų lapus – atskirai dėl Seimo narių rinkimo, ir atskirai dėl Savivaldybių narių rinkimų.
  Vadinasi, Vyriausioji rinkimų komisija net iš esmės susietus dalykus traktuoja kaip atskirus. Tokiu atveju balsavimas į Savivaldybių tarybas bei parašų rinkimas už kandidatą į Prezidentus tai jau tikrai pagal jų nuostatas turėtų būti vertinami kaip visiškai nesietini dalykai.
  Tai turėtų taip pat būti argumentas Juozaičiui prie VRK savivalę.

 8. Žemyna:

  Beje, ar kas gali paaiškinti, kodėl LLRA+Rusų aljansui netaikomas koalicijoms pagal įstatymą būtino dydžio balsų procentas?

  • Bartas:

   Paaiškinimo, mano nuomone, nėra. Na , nebent “strateginio partnerio” stovėjimas ant nuospaudos .
   Skauda, bet dėl “brolių tikėjime” galima ir pakentėti.

  • Regis netaikomas todėl, kad jie rinkimuose registravosi, kaip vienas dalyvis (subjektas), o ne, – kad užsiregistravo kiekvienas atskirai, o po to koaliciją sudarė kaip buvę du atskiri dalyviai. Toks yra įstatymo reglamentavimas. Pvz., Valstiečių ir žalių sąjungai taip pat netaikomas 7% dydžio reikalavimas.

 9. Romas:

  Čia yra kontaktai, pagal Lietuvos miestus, kur galima pasirašyti už A.Juozaitį – į lapus.

  https://www.arvydasjuozaitis.lt/2019/03/04/kur-kreiptis-pasirasyti-uz-arvyda-juozaiti/#.XH6kt5QOb94.gmail

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: