„Bendruomeniškas Vilnius“ apskundė teismui VRK sprendimą (2)

vrk.lt nuotr.

vrk.lt nuotr.

Visuomeninis rinkimų komitetas „Bendruomeniškas Vilnius“ kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT) su skundu dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo išbraukti septintuoju įrašytą kandidatą į Vilniaus m. savivaldybės tarybos narius Martyną Stanislovą Demšę iš kandidatų sąrašo.

Komiteto atstovas Liudvikas Ragauskis Teismo posėdyje Teismo prašė stabdyti bylą ir kreiptis į LR Konstitucinį Teismą, nes Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nuostata, ribojanti statutinio policijos pareigūno teisę būti renkamam į savivaldybės tarybą, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam visuotinės lygybės prieš įstatymą bei visuotinės rinkimų teisės principams. Atsiliepimo į skundą VRK Teismui apskritai nepateikė. Teismo posėdžio metu paaiškėjo, kad Vilniaus m. apygardos rinkimų komisija net neįregistravo kandidatų sąrašo, kaip to reikalauja įstatymas. Maža to, Teismo posėdyje dalyvavusi VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė pripažino, kad šio įstatymo reikalavimo VRK nepaiso ir taiko „savo praktiką“, t. y. pati VRK išviešina kandidatų sąrašus be Apygardos komisijos privalomo sprendimo. Komitetas laikosi pozicijos, kad teisinėje valstybėje negali būti taikomi dvejopi standartai ir įstatymo nuostatų laikymasis yra privalomas visoms institucijoms, visų pirmą pačiai VRK. Komiteto nuomone, toks atsainus VRK pirmininkės požiūris į įstatymus diskredituoja tiek demokratinius rinkimus, tiek visą viešąjį valstybės valdymą. Komitetas taip pat pažymi, kad VRK dėl priimto sprendimo net neinformavo nei Komiteto, nei paties M.S. Demšės.

M.S. Demšė yra Policijos departamento tyrėjas, aktyvus Žirmūnų bendruomenės narys ir pirmininkas, policijos pareigūnų profesinės sąjungos narys. Komitetas laikosi pozicijos, kad teisinėje demokratinėje valstybėje didžiausia vertybė yra Konstitucijoje įtvirtintų piliečių lygiateisiškumo ir visuotinų, teisingų bei demokratiškų rinkimų principų įgyvendinimas. Komiteto nuomone, draudimas statutiniam policijos pareigūnui būti renkamam į savivaldybės tarybą šiuos Konstitucijos principus šiurkščiai sulaužo. Kyla klausimas, jei eiliniam statutiniam policijos pareigūnui draudžiama tapti savivaldybės tarybos nariu, tai kodėl statutiniam pareigūnui – Policijos generaliniam komisarui – leidžiama tapti Vidaus reikalų ministru (t. y. taip pat politiku), kaip tai nutiko Sauliaus Skvernelio atveju? Ar tai vėl dvejopų standartų taikymas?

Sprendimą byloje LVAT skelbs rytoj, vasario 27 d., 9 val.

„Bendruomeniškas Vilnius“ yra įsitikinęs, kad šis LVAT sprendimas dėl M. S. Demšės atvejo bus testas mūsų teisėsaugos sistemai ir testas mūsų institucijoms bei demokratijai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Žemyna:

    Na, teisingai pastebėta! Standartai dvejopi.

  2. Žemyna:

    O ar pastebėjo kandidatai, jog rinkėjai nei į savąsias (el.) pašto dėžutes gavo visų pretendentų sąrašus, nei VRK svetainėje pasirūpinta, kad, vos užėjus į svetainę, iš karto į akis kristų svarbiausia aktualija – jei ne iš karto jo apylinkės kandidatų sąrašas, tai bent jo dėmesį atkreipiančios, į jį kviečiančios „durys”?
    Bent jau šiandien ryte vis dar taip buvo, kad besidominčiam tenka labai ilgai ir aplinkui klaidžioti tarp gausios bendro pobūdžio informacijos, todėl dažnam taip ir nerasti paprasčiausio tvarkingo sąrašo tų, iš kurių jam jo apylinkėje sekmadienį teks rinktis! O juk būtent tai šios savaitės aktualija! Deja, rinkėjas sąrašą pamatys tik kabinoje, o ten, suprasdamas, jog negali čia kelias valandas mąstyti, ką rinktis iš pirmą kartą matomo sąrašo, skaičiuoti, kaip geriau balsuoti, tad karštligiškai bet ką pažymės, ar susinervinęs sugadins biuletenį.
    Kada valstybinių įstaigų, savivaldybių portalų kūrėjai išmoks sudėlioti svetaines taip, kad jos būtų suprantamos VISŲ PIRMA visuomenės silpniausiems – ir retai kompiuterį matantiems (nes darbo pobūdis kitas), ir nelabai raštingiems ar silpnaregiams (vien didesnių raidžių tam nepakanka!) – kad svetainės lankytoją visų pirma pasitiktų, jo dėmesį į save atkreiptų dienos/savaitės aktualija, kad jam netektų ilgai, varginančiai ir gal net be rezultatų klaidžioti po svetainės brūzgynus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: