KT skelbs ar galima referendumą vykdyti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka (tiesioginė transliacija) (1)

Konstitucinis teismas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Konstitucinis teismas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Vasario 15 d., penktadienį, 14 val. Konstitucinis Teismas (KT) skelbs nutarimą ar Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. spalio 18 d. nutarimo Nr. XIII-1537 „Dėl privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“ 2 straipsnis neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“. Šio nutarimo 2 straipsnsis nustato, kad „privalomasis referendumas vykdomas 2019 m. gegužės 12 d. ir 2019 m. gegužės 26 d.“.

KT įvertins ar priimdamas tokį nutarimą pagal kurį balsavimas privalomajame referendume dėl teisės atskiroms Lietuvos piliečių grupėms turėti daugybinę pilietybę turi vykti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka atitinka Lietuvos Konstitucijai. KT vertins ar toks sprendimas neprieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui, konstituciniam referendumo nepertraukiamumo principui ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintam konstituciniam asmenų lygiateisiškumo principu

Seimas į KT kreipėsi suabejojęs savo paties  2018 m. spalio 18 d. priimto nutarimo Nr. XIII-1537 2 straipsnio nuostatomis, kuriomis nustatyta, kad referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo vyks dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka, atitiktimi Konstitucijai. Konstitucijoje nėra nurodyta, kiek laiko gali vykti rinkimai ar referendumai, tai nustatyti yra įstatymų leidėjo prerogatyva. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad Konstitucija buvo priimta referendume 1992 m. spalio 25 d., o 2004 m. priimto Lietuvos Respublikos konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ (kuris yra sudedamoji Konstitucijos dalis) preambulėje nurodyta, kad Seimas šį konstitucinį aktą priėmė „vykdydamas Lietuvos Respublikos piliečių valią, pareikštą 2003 m. gegužės 10 ir 11 dienomis įvykusiame referendume“, galima daryti išvadą, kad Konstitucijoje yra numatytas referendumo nepertraukiamumo principas. Todėl dalis Seimo narių mano, kad šis principas reiškia, jog referendumas gali vykti vieną arba dvi dienas iš eilės, ir kad toks referendumo organizavimas, kai jis vyktų dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka, galėtų neatitikti konstitucinės referendumo sampratos.

Be to, ginčijamomis nuostatomis, pasak jų, galėtų būti pažeistas ir konstitucinis asmenų lygiateisiškumo principas, nes asmenys, kurie balsuotų referendume antrąją jo dieną po dviejų savaičių, galėtų turėti daugiau informacijos apie vykdomą referendumą.

Pagal Konstitucijos 106 straipsnio 4 dalį, iki bus paskelbtas Konstitucinio Teismo nutarimas šioje byloje, ginčijamo Seimo 2018 m. spalio 18 d. nutarimo Nr. XIII-1537 „Dėl privalomojo referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo paskelbimo“ 2 straipsnio galiojimas sustabdytas.

Tiesioginę posėdžio transliaciją galima bus stebėti internetu:

d1_transliacija

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

 1. T0mas J.:

  Referendumą vykdyti kelias dienas su ilgomis pertraukomis žinoma yra neprotinga, atsiranda vietos įvairiems įtarinėjimams ir manipuliacijoms, bet Konstitucija šiuo klausimu nesako nieko.
  Konstitucija nieko nesako apie kvailą elgesį.
  Sako sveikas protas.
  Toks ir turėtų būti KT atsakymas, jei jame dirbtų sveiko proto žmonės. Tačiau KT dirba žmonės, įtikėję kad jie yra žyniai, mokantys prakalbinti Dvasią. Prakalbins, užrašys ir tai amžiams taps Konstitucijos dalimi. Tokia dalimi – kurios pakeisti neįmanoma niekada.
  Visą kitą Konstitucijos tekstą keisti galima.
  Pastaba: metams bėgant nuolat auga ta dalis Konstitucijos, kurios pakeisti negalima niekada, ir atitinkamai mažėja ta dalis kurią galima pakeisti ar atšaukti, tad ateis laikas kai ši keičiama dalis taps procentaliai niekingai maža ir tada Konstitucijos Žyniai taps aukščiausiąja valdžia. Jie patys taps Konstitucija ir valdys Lietuvą. Vyriausias Žynys bus prezidentu, skirs premjerą, teisėjus ir ministrus, o Žynių Taryba kurs ir keis įstatymus. Parlamento nebus, nebus partijų ir tarppartinių rietenų. Ant Lietuvos tvyros Konstitucijos Dvasia, skleidžianti ramybę ir gėrį Tiesioginių Transliacijų būdu.. Tai bus daugiau nei demokratija, tai bus visuotinė gerovė.
  Taip bus. Liko visai nedaug.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: