„Obelija“: neleisime folklorui numirti (video) (7)

Obelija Puvočių kaime mokosi dainų iš senųjų dainininkių | M. Endriuškos nuotr.

Obelija Puvočių kaime mokosi dainų iš senųjų dainininkių | M. Endriuškos nuotr.

Nors dažnam lietuviui folkloras asocijuojasi tik su „Duokim garo“, tūlas jaunuolis pagalvoja, kad „tokia muzika skirta senukams“, o vienintelė žinoma liaudies daina yra „Ant kalno mūrai“, „Obelijos“ merginos yra užsispyrusios įrodyti, kad kalbant apie folklorą viskas iš tiesų yra ne taip.

Savo nuoširdumu klausytojus paperkančios atlikėjos dainų mokosi keliaudamos po Dzūkijos kaimus iš juose dar tebegyvenančių senolių bei ieško archyvuose. „Anksčiau dainas žmonės išmokdavo iš savo tėvų bei senelių. Tai buvo ta muzika, kuri juos lydėdavo dirbant, švenčiant, dainos buvo tiesiog apipynusios žmonių gyvenimus ir ilgus amžius lydėjo nuo gimimo iki mirties. Šiandien šios dainos yra nugrimzdusios užmarštin, o paskutiniai jas iš tėvų išmokę žmonės taip pat pamažu nyksta“, – tvirtino grupės „Obelija“ įkūrėja Eglė Česnakavičiūtė, dabar siekianti etnomuzikologijos magistro laipsnio LMTA.

Obelija 2017 Planetariume | M. Puidos nuotr.

Obelija 2017 Planetariume | M. Puidos nuotr.

Grupės pavadinimas reiškia apleistą obelų sodą. „Visai kaip mūsų liaudies dainos  – apleistos, bet juk širdis tiesiog prašo jas atgaivinti“, – pasakojo E. Česnakavičiūtė.

Kaimuose baigiant sunykti lietuviškam dainavimo papročiui „Obelijos“ merginos, dainuodamos tai, ką išmoko gyvai iš senųjų dainininkų bei archyvinių įrašų, siekia tradiciją išsaugoti pridėdamos dalelę savęs ir tuo pačiu skleisti, parodyti Lietuvai, jog folkloras yra kur kas gilesnis nei dauguma galvoja.

„Lietuvių liaudies dainose apdainuojamos temos yra amžinos – meilė, rūpesčiai, baimės, džiaugsmai, mirtis. Šia prasme šiandienos populiariojoje muzikoje nieko naujo neatrastume. Yra buvę, jog per mūsų koncertus žmonės apsiverkia ar po jų prieina padėkoti už tai, kad išgirdo tokį folką, kokio išgirsti paprasčiausiai nesitikėjo“, – teigė „Obelijos“ narė Salomėja Gruodytė.

Obelija Dzūkijoje | J. Krivicko nuotr.

Obelija Dzūkijoje | J. Krivicko nuotr.

Grupė „Obelija“ gyvuoja jau septynerius metus. Šiuo metu „Obelijoje“ muzikuoja keturios merginos – Eglė, Salomėja, Dalia ir Rūta. Atlikdamos lietuviškas dainas merginos taip pat pasitelkia aibę tradicinių instrumentų – būgną, kankles, dūdelę, žvangutį bei egzotiškai šiandien atrodančią ir skambančią ratukinę lyrą. Savo pasirodymuose grupė vilki rekonstruotais X – XI amžiaus baltiškus drabužiais, puošiasi margomis pačių vytomis juostomis.

Merginos yra surengusios ne vieną koncertą, taip pat grojusios su įvairiais atlikėjais – nuo elektroninės muzikos gurmanams puikiai žinomo projekto „Girių dvasios“ iki kolumbietiškais ritmais lietuvius pajudėti verčiančio Jurgio Didžiulio.

Šiuo metu „Obelija“ užsiima pirmosios savo plokštelės leidybos darbais – įrašai jau baigti, o plokštelė gerbėjų rankas pasiekti turėtų jau rugsėjo mėnesį. Tuo metu žadami ir plokštelės pristatymo koncertai. Tam, kad išsipildytų ši merginų svajonė, grupė prašo visų prisidėti prie plokštelės leidybos bei siūlo atsidėkoti už pagalbą įvairiomis dovanomis. Internetinėje erdvėje sparčiai plinta būsimosios plokštelės pristatymo vaizdo įrašas, kurį „Obelija” sukūrė drauge su režisieriumi Pauliumi Stankevičiumi, operatoriumi Modestu Endriuška bei aktore Jurgita Maskoliūnaite.

Obelija 2018 | J. Krivicko nuotr.

Obelija 2018 | J. Krivicko nuotr.

Merginos tvirtina, kad jų atliekamos muzikos pobūdis bei žanras nėra itin populiarus, tad ir išleisti plokštelę pačioms yra sudėtinga. Socialiniame tinkle „Facebook“ grupės pagalbos prašymą pastebėjo ir įvertino jau ir tokie žmonės, kaip Andrius Mamontovas, Nijolė Oželytė, Nėrius Pečiūra bei kiti.

Prisidėti prie „Obelijos“ plokštelės leidybos ir išsamiau susipažinti su grupe galima čia: http://igg.me/at/obelija

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: