A. Širinskienė. Neatskleistų verslo, žiniasklaidos ir politikos sąsajų gali būti ir daugiau (22)

Agnė Širinskienė | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Agnė Širinskienė | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvados atskleidė, ką valstybei gali padaryti piktnaudžiavimas verslo, politikos ir žiniasklaidos sąsaja. „MG Baltic“, valdydamas verslo ir žiniasklaidos imperiją, užvaldė ir valstybę: iš esmės turėjo „nuosavą“ partiją – liberalus, su jaunu TS-LKD lyderiu Gabrieliumi Landsbergiu derinosi partijos programą, privertė lankstytis ir valstybės vadovus – Dalios Grybauskaitės tulpių paštas rodo, kad valstybės vadovė siekė jos viešai kritikuotų oligarchų palankumo bei pagalbos, tuo tikslu rašė laiškus Eligijui Masiuliui, prašydama jo tarpininkavimo.

Neatskleistų verslo, žiniasklaidos ir politikos sąsajų gali būti ir daugiau – ir netgi už Lietuvos ribų. Antai „Apotheka“ vaistinių tinklus Latvijoje ir Estijoje per „UP Invest OÜ“ ir

„Magnum Group“ valdo Estijos farmacijos karaliumi tituluojamas Margus Linamae (Margus Linnamäe). Estijoje jis į rinką pateikia kas trečią vaistų tabletę – t. y. M. Linamae priklauso per 30 proc. didmenos rinkos, Latvijoje – 14 proc. (2015 m. duomenys). O kaip Lietuvoje?

Delfi portale prieš kažkiek dienų buvo rašoma apie vaistinių tinklą „Apotheca vaistinė“ bei vaistų didmena užsiimančios „Medikona“, „Medikona distribucija“, kurios valdomos Kipre registruotų įmonių – „Zoulian Limited“ ir „Zoulian Management Limited“. Tos pačios bendrovės per kitą įmonę – Loktan Services – padeda Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimam draugui oligarchui Arkadijui Rotenbergui ES valstybėse apsirūpinti nekilnojamu turtu. Farmacijos įmonių Lietuvoje vadovas Gvidas Galminas kategoriškai nesikalba su žiniasklaida, o kiti šaltiniai komentuoja, jog jo verslui kurti „pinigai buvo paimti iš Kauno Daktarų gaujos vyrų bendros „kasos“.

Tačiau ar tai vienintelės klausimų keliančios „Apotheca vaistinė“ sąsajos? Tikriausiai ne. Ypač kai palygini trijose Baltijos valstybėse esančių vaistinių tinklų logotipus: Estijoje ir Latvijoje valdomus M. Linamae ir dar vieną, su Kipre paslėptais pro-putiniškais akcininkais, – esantį Lietuvoje.

Facebook nuotr.

Facebook nuotr.

Tikiu, kad 15min tiriamosios žurnalistikos atstovai atliks išsamų žurnalistinį tyrimą apie savo akcininko verslus, farmacijos pramonėje valdomas akcijas ir mums atskleis, kas yra tikrieji „Apotheca vaistinė“ akcininkai.

Atskiro tyrimo reikalautų ir M. Linamae „darbas“ su politikais. Antai, oligarcho sprendimas „paaukoti“ 10 tūkst. eurų vienai Estijos valdančiųjų partijų likus dienai iki įstatymo, kuris būtų panaikinęs monopolistines sąlygas vaistinių steigimuisi, priėmimo buvo gana plačiai nuskambėjęs Estijos spaudoje. Kaip tokios „aukos“ veikia politikus – turėjome galimybę įsitikinti ir ką tik NSGK atskleistoje „MG Baltic“ istorijoje.

Kad būtų išvengta paramos „aukų“, „dėžučių“, prašymų verslui „padėti“ gerai atrodyti žiniasklaidoje ar sąžiningumo stokojančio verslo spaudimo žurnalistams yra svarbu įgyvendinti NSGK pasiūlymus.

Diskutuosime ir apie tai, kaip turėtų būti deklaruojami žiniasklaidos priemonių savininkų interesai, jei greta žiniasklaidos priemonių jie valdo ir kitus verslus. „Apotheca vaistinės“ situacija su miglose paskendusiu akcininku taip pat sakytų, kad ir farmacijos pramonei interesų deklaravimas ir tikrųjų akcininkų atskleidimas – visuomenės teisė žinoti.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: