Teiginys apie verslo dalyvavimą kuriant pensijų pertvarką – neteisingas (2)

eurai.tiesa.netiesa_socmin.lt

socmin.lt nuotr.

Viešumoje išsakytas teiginys, kad Vyriausybės siūlomos pensijų kaupimo pertvarkos idėjas pasiūlė verslo atstovai, yra neteisingas.

Parengti pensijų reformos pertvarką Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją įpareigojo Vyriausybė: pagrindinis principas buvo atsisakyti „Sodros“ pervedimų į privačius pensijų fondus ir išlaikyti ne mažesnį nei 6 proc. kaupimą, nes tik tuomet kaupimas gali būti vadinamas prasmingu.

Šiam tikslui buvo sudaryta darbo grupė, kurioje dalyvavo atstovai iš Socialinės apsaugos ir darbo, Finansų ministerijos, „Sodros“ ir Lietuvos Banko. Lietuvos Bankas ir „Sodra“ šioje darbo grupėje dalyvavo kaip ekspertinės valstybės institucijos, kurios pateikė savo pastabas.

„Sodros“ įmokos mažinimas 2 proc. punktais buvo pasiūlytas kaip viena iš keturių paskatų kaupti senatvei. Šis sprendimas gali būti naudingas tiek kaupiantiems, tiek nekaupiantiems: kaupiantiems tai sušvelnina kaupimo naštą, nekaupiantiems – didina pajamas į rankas.

Todėl teiginiai, kad privatus verslas pasiūlė kurią nors pensijų pertvarkos idėją, neatitinka tikrovės.

Atkreiptinas dėmesys, kad privačių pensijų fondų atstovai kritikuoja ministerijos parengtą pertvarką, nes ji jiems atrodo nenaudinga verslo požiūriu: pertvarkos metu bus mažinami administravimo mokesčiai, vadinasi, paslaugos gyventojams neišvengiamai pigs. Jau kaupiantiesiems žmonėms suteikiama teisė rinktis – toliau kaupti ar grįžti į „Sodrą“. Pensijų fondai ne kartą kritikavo šią nuostatą: jie įžvelgia riziką, kad žmonės rinksis padidėjusias pajamas dabar, o ne kaupti ateičiai.

Negana to, pensijų fondų atstovai norėtų didesnio valstybės indėlio, tačiau mokesčių mokėtojų pinigai negali būti dalijami neatsakingai, paskatos kaupti turi būti subalansuotos.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: