Vyriausybė visuomenei pristatė mokesčių, pensijų, švietimo, sveikatos apsaugos reformas, naujas inovacijų skatinimo ir kovos su šešėliu priemones. Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, Vyriausybė imasi problemų, apie kurias šnekėta jau ilgą laiką, tačiau politinės valios jas judinti iki tol buvusioms valdžioms taip ir neatsirasdavo.
Pasak Ministro Pirmininko, esminis reformų tikslas – iš esmės pagerinti žmonių gyvenimo kokybę Lietuvoje. Reformomis siūloma mažinti darbo jėgos
apmokestinimą, stabdyti įmokas iš „Sodros“ į privačius pensijų fondus ir mažinti fondų administravimo mokesčius, kelti Lietuvos gyventojų pajamas.
Spaudos konferencijos metu Ministras Pirmininkas teigė, kad kiekviena struktūrines reformas daranti ministerija išsikėlė konkrečius, lengvai matuojamus tikslus ir jie turės būti pasiekti. „Ministrai imasi lyderystės.
Darbų laukia daug, bet jų rezultatus pajus visi Lietuvos žmonės. Žinoma, ne viskas Vyriausybės rankose, bet tikimės, kad Seime mūsų siūlymai sulauks pritarimo jau pavasario sesijoje“, – sakė S.Skvernelis.
Jis pabrėžė, kad 2017 m. Lietuvai buvo sėkmingi. Ekonomika augo sparčiausiai per paskutiniu 5 metus, Lietuvos BVP augo 3,8 proc. ir ženkliai viršijo ES vidurkį (2,4 proc.)
Nors judame teisinga kryptimi, daug įsisenėjusi problemų vis dar laukia savo sprendimų. Viena opiausių – demografija. Per dešimtmetį Lietuvos gyventojų sumažėjo 0,5 mln. Gyventojai emigruoja dėl per mažų atlyginimų, dėl perspektyvos gauti mažas pensijas, gimstamumas per mažas, o mirtingumas per didelis.
Sisteminėms problemom reikia sisteminių sprendimų, kuriuo ir teikia ši Vyriausybė. Švietimas yra pagrindas. Nuo jo priklauso žmogaus akiratis, vertybės, konkurencingumas darbo rinkoje, o tai reiškia, ir pajamos.
Įgyvendinus švietimo reformą mokinių pasiekimai tarp regionų ir didmiesčių sumažės 50 proc., patyčių lygis sumažės ketvirtadaliu, 1,5 karto padidės atlyginimai baigusiems aukštąsias mokyklas.
26 tūkst. daugiau vaikų galės lankyti būrelius, į mokyklas ateis daugiau jaunų mokytojų. Mokytojo profesijos prestižas augs ir jau kitais metais vidutinė mokytojo alga sieks tūkstantį eurų. 150 silpniausių mokyklų sulauks papildomo valstybės dėmesio sprendžiant problemas ir darant pokyčius.
Jauniems žmonės bus daugiau paskatų rinktis mokslininko karjerą, nes didės dėstytojų ir mokytojų atlyginimai, augs doktorantų stipendijos.
Nemažiau svarbi sveikatos apsauga, kurs įgyvendinus reformas kasmet bus išsaugotos papildomos 350 gyvybių, vidutinė gyvenimo trukmė pailgės 10 mėnesių, savižudybių sumažės trečdalių. Eilės pas šeimos gydytojus trumpės per pusę, padidės ilgalaikės slaugos prieinamumas, kils medikų atlyginimai.
Dar viena sisteminės ir įsisenėjusi Lietuvos problema – didelis darbo jėgos apmokestinimas. Kaip ir žadėta, šį kartą per neapmokestinamą pajamų dydį didinsime mokesčių progresyvumą ir padėsime vidutines pajamas gaunantiems žmonėms.
Visiems darbo jėgos apmokestinimas mažės socialinio draudimo įmokas sumažinus 2 proc. 2019 m. vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ augs 46 eurais. Pokyčius pajus milijonas dirbančiųjų. Mokesčių sistema bus teisingesnė ir aiškesnė, o darbo mokesčiai bus mažiausi Baltijos šalyse.
Dėl inovacijų skatinimo ir aktyvesnio diegimo penktadaliu greičiau augs BVP, gyventojų atlyginimai augs šeštadaliu sparčiau, pokyčiai palies šeštadalį Lietuvos įmonių.
Valstybės pajamos didės ir dėl naujo kovos su šešėliu priemonių. Sąlygos veikti legaliai gerės, o nelegaliai – prastės. Kitais metais iš šešėlio tikimės surinkti 200 mln. eurų.
Kovojant su šešėliu vien griežtomis sankcijomis nepasieksime proveržio mūsų visų požiūryje į šešėlį, dėl to siūlome naujas moderniose šalyse taikytas priemones. Tokias kaip gyventojų apmokestinamųjų pajamų susimažinimo galimybė, taip pat galimybė verslui per tam tikrą laikotarpį sumokėti, sakykime, pamirštus mokesčius be baudų ir delspinigių. Nepakeitusiam savo įpročių slėpti mokesčius verslui bus sunku toliau veikti – viešieji užsakymai taps nebeprieinami, gauti bankų paskolas taps taip pat problema
Siūloma keisti ir pensijų kaupimo sistemą. Nauji pensijų dalyviai gaus didesnes pensijas, esamų pensininkų pensijos didės.
„Įgyvendinę šias esmines reformas iš esmės pagerinsime gyvenimo, darbo ir vaikų auginimo aplinką Lietuvoje“, – teigė S.Skvernelis.