J. Vaiškūnas. Ar LVŽS dėl LLRA palaikymo išsižadės lietuvių kalbos konstitucinio statuso? (video) (29)

Už LLRA teikiamas Švietimo įstatymo pataisas balsuoti viešai agitavo tik vienas Seimo narys Arūnas Gumuliauskas | Alkas.lt ekrano vaizdo nuotr.

Už LLRA teikiamas Švietimo įstatymo pataisas balsuoti viešai agitavo tik vienas Seimo narys – Arūnas Gumuliauskas | Alkas.lt ekrano vaizdo nuotr.

Kai Latvijos Seimas priėmė, o prezidentas Raimondas Vėjuonis pasirašė įstatymų pakeitimus pagal kuriuos Latvijos vidurinėse mokyklose bus pereita prie mokymo tik valstybine kalba, Lietuvos valdantieji žengė žingsnį atgal į atsisakymą šios visose civilizuotose Europos sąjungos valstybėse veikiančios tvarkos.

Kovo 29 d., prisidengę visokių parodomųjų politinių skandalų šydu, tyliai ir ramiai Lietuvos valstiečiai ir žalieji, sutarę su Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), Lietuvai padovanojo didelę Velykinę dovaną – Švietimo įstatymo 38 straipsnio 4 dalies „nedidelį“ pakeitimą. Tą dieną po pateikimo buvo priimamas LLRA veikėjo Jaroslavo Narkevičiaus nuo 2016 metų stalčiuje „brandintas“ Švietimo įstatymo pataisų projektas.

Šiomis pataisomis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei LLRA „nunulina“ 2019 m. besibaigiantį pereinamąjį 8 metų laikotarpį, po kurio turi būti pereita prie vienodų lietuvių kalbos egzaminų vertinimų visose Lietuvos lietuviškose ir tautinių bendrijų mokyklose. Taip valstiečių ir žaliųjų balsais rodomas pritarimas LLRA tautinę bei tarptautinę nesantaiką kurstantiems politiniams lozungams – esą prievolė gerai mokėti valstybinę kalbą lenkakalbiams Lietuvos piliečiams yra per sunki, neįmanoma ir net juos diskriminuojanti!

Jei šiam J. Narkevičiaus projektui Seimas pritars ir priėmimo stadijoje, tai reikš, kad Lietuvos lenkakalbiams ir rusakalbiams piliečiams, nepaisant valstybės 8-metus teiktų įvairių lengvatų ir toliau būs sudaroma išimtinė teisė laikyti palengvintą valstybinės lietuvių kalbos egzaminą. Ir tai reiškia, kad vaikai lankantys mokyklas valstybine kalba bus toliau diskriminuojami, nes gaus prastesnį vertinimą už lietuvių kalbos egzaminą ir tai sumažins jų galimybes siekti aukštojo mokslo.

Kas gi palaikė šį dar 2016 metais J. Narkevičiaus parengtą Švietimo įstatymo pataisų projektą dėl tolimesnio palengvinto lietuvių kalbos egzamino vertinimo tautinių bendrijų mokyklose?

Už projektą balsavo 46 Seimo nariai iš 65-erių salėje esančių, prieš – 2,  susilaikė – 17. Dauguma iš balsavusiųjų  „už“ buvo valstiečiai-žalieji. Nors šis LLRA projektas galėjo būti atmestas ir TS-LKD balsais, bet prieš balsuojant iš TS-LKD salėje teliko tik 10 Seimo narių, kiti sąmoningai išbalsavo kojomis tartum sakydami – „valstiečiai“, jei jau įsipareigojote LLRA, patys ir priimkite tokias pataisas…

Individualūs balsavimo rezultatai

Balsavimo rezultatai pagal frakcijas:

Frakcija Santrumpa Prieš Susil.
Frakcija „Tvarka ir teisingumas“ TTF 3    
Liberalų sąjūdžio frakcija LSF     4
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija LLRA-KŠSF 6    
Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija LSDDF 4   1
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija LSDPF     2
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija LVŽSF 31   1
Mišri Seimo narių grupė MG     3
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija TS-LKDF 2 2 6

Visgi išėjimas iš salės, šiuo atveju, reiškė tylų pritarimą projektui… Įdomu, kad kojomis pasinaudojo net ir žinomi LVŽS lietuvių kalbos gynėjai… Dar įdomiau tai, kad balsuodami už šią LLRA pakišą susilaikė net „lietuvių kalbos išdavikais“ visuomenininkų įvardinti socialdemokratai: Irena Šiaulienė ir Julius Sabatauskas. O įdomiausia, kad J. Narkevičiui pristačius įstatymo pataisas už jas balsuoti viešai agitavo tik vienas Seimo narys – patriotas „valstietis“ Arūnas Gumuliauskas, privertęs ne vieną tiesioginės Seimo posėdžio transliacijos žiūrovą šiurpiai nusipurtyti…

 

Ar tai reiškia, kad valstybinės kalbos gynėjais prieš Seimo rinkimus apsiskelbę valstiečiai ir žalieji jau parodė tikrąjį savo politinį veidą ir pasiryžo dėl trumpalaikės politinės konjunktūros išduoti savo deklaruotus vertybinius principus? Ar jau galutinai apsispręsta nepaisyti to įdirbio, kurį padrė prieš tai kelias Seimo kadencijas triūsę Seimo Švietimo ir mokslo komitetai, nelengvai pasiekę visapusišką sutarimą ir civilizuotai išspręndę valstybinės kalbos mokymo tautinių bendrijų mokyklose klausimą? Ar trumpalaikė politinė nauda ir išskaičiavimas aptemdė LVŽS vadovų protą ir nusvėrė net Konstitucinio teismo sprendimus bei Lietuvos Respublikos Konstitucijos imperatyvias nuostatas dėl valstybinės lietuvių kalbos?

Šiam projektui nepritarė ir daug pastabų turėjo tiek Europos teisės tiek ir Seimo Teisės departamentai, kurie pastebėjo, kad „lietuvių valstybinės kalbos brandos egzaminų laikymas ir rezultatų vertinimas pagal skirtingas programas gali būti traktuojamas kaip nevienodų galimybių sudarymas viduriniam išsilavinimui įsigyti.“ Nei Europos tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija, nei kiti tarptautiniai teisės aktai nereikalauja daryti nuolaidų pagal tautybę mokantis valstybinės kalbos. Europos Teisės departamentas atkreipė Seimo narių dėmesį į tai, kad „Lietuvos vyriausiojo administracinis teismas 2013 m. birželio 18 d. sprendimu nustatė, kad palengvintas lietuvių kalbos egzaminas tautinių mažumų mokyklų abiturientams prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam lygybės principui.“

Ir nieko? Niekas Seime net nepaminėjo, kad tokios Švietimo įstatymo pataisos prieštarauja pagrindiniam Lietuvos įstatymui vis dar vadinamam – Konstitucija.

Tai ko verta Seimo narių priesaika, kurią jie tarė padėję ranką ant Konstitucijos?

***

Žiūrėkite Švietimo įstatymo 38 straipsnio pakeitimo projekto svarstymo Seime tiesioginės transliacijos vaizdo įrašą:

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Švietimas, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

29 komentarai

 1. tiek:

  tai baisus nusikaltimas Lietuvos valstybei

 2. Antanas St.:

  Dėl galėjimo prišokti prie lovio ir skaniai pačepsėti jie ne tik gimtąją kalbą, bet ir tikrą motiną parduos!

 3. Dalia:

  O kas būna už Priesaikos sulaužymą? Kas būna už teiktos pozicijos nesilaikymą?

 4. jonas:

  sunku patikėti- “už” balsavo Rima Baškienė.Gerbiamieji LVŽS- šitaip besielgdami, kasate sau duobę, į kurią tik jūs įkrisite, bet ne LLRA. Tie per kitus seimo rinkimus surinks lenkų ir rusų balsus. O už jus nebalsuos joks padorus lietuvis, taip pat joks lenkas ar rusas. Į istoriją įsirašysite kartu su kitais lietuvių kalbos išdavikais.

 5. Pamąstymui. Goglinam čia::

  S. Skvernelis: delsimas įteisinti originalią pavardžių rašybą neša finansinę žalą valstybei

  • Žemyna:

   Būtent, Panie Svernelisie, tamsta TRUKDAI įteisinti ORIGINALIĄ pavardės rašybą, vietoje originalo siūlai trijų raidžių SUROGATĄ, sukursiantį dar daugiau problemų paso turėtojui, negu vien lietuviškai rašyta pavardė: su tokiu pasu pilietė/-is turės problemų ir Lietuvoje, ir užsienyje, nes be problemų tvarkyti reikalus užsienyje visgi reikalaus įrodyti sąsajas su originaliu pavidalu 🙁 Taigi, piliečiui su tokiu pasu finansinė žala garantuota!
   Tiems, kas prisidės prie pavardžių falsifikato įvedimo, įsivaizduoju, gresia nemaža padėkutė, premija, tskant, už „įnašą į pažangą”?:)
   O apie tą didžiulę finansinę žalą valstybei, tai gal tamsta premjere smulkiau malonėsite?
   🙂 🙂 🙂

 6. Žemyna:

  Tai kodėl tyli Žmogaus Teisių karžygiai? Juk tai aiški kitataučių vaikų diskriminacija, gerokai bloginanti jų galimybes kokybiškai studijuoti valstybine kalba! Net jei jie į aukštąsias galės patekti be jokio konkurso, lygiaverčiai su lietuviais įsisavinti ir įsisąmoninti studijuojamo dalyko jie negalės, nes nebus reikiamu lygiu kalbos išmokyti!
  Kodėl tyli Lenkija? Juk ji rūpinasi PL lietuvius išmokyti visų pirma būtent jų valstybinės kalbos! Kodėl Lenkija nepuola ginti čia savo rodakų?!! Kodėl nešaukia, kad LT Seimas jų rodakus diskriminuoja, mažina karjeros siekimo Lietuvoje galimybes?! Kodėl nepuola Narkevičiaus už tokią jo iniciatyvą, už KENKIMĄ vietos lenkams? Juk tai nesiderina su Lenkijos vado neseniai išsakytais raginimais būti lojaliems šaliai, kurioje gyvena…

  • Antanas St.:

   Taigi tie “lenkai” važiuos studijuoti į Lenkiją!!! Ir dirbti jie ten liks!!! Mes gi ruošiame kadrus Lenkijai!!! Ir kas galėtų paneigti, kad kažkas už šitą “akciją” negavo padoraus “otkato”? 😲

   • Žemyna:

    Tai kad šiems lenkams toli gražu ne visiems visos aukštosios Lenkijoje prieinamos… O tos kelios, kur prieinamos, abejoju, ar jų „diplomai” pripažįstami pasaulyje… Teko ne su vienu tas „aukštąsias” baigusių bendrauti… Beliko sau tylom pagirti buvusias LTSR proftechnines. Anas baigusių bendras išprusimas buvo kur kas aukštesnio lygio… O ir profesinės žinios buvo visai neblogos… Tai kur – ten, ar čia, Lietuvoje, kažkam knieti, kad jie būtų diskriminuojami? Kažkas labai suinteresuotai juos kiršina, o „jų atstovai” Seime tam kažkam uoliai pasitarnauja 🙁

  • Šiaip:

   Sakau gi, Žemyna, baikit kliedėti, pilnatis baigėsi. Universitetai šiam atvejui jau ruošiasi – greitai studijos vyks tik anglų kalba. Tauta irgi pasirengusi – jau anglų brandos egzaminą pasirinko daugiau mokinių nei lietuvių kalbos.

 7. Gintautas:

  Gerbiamas Jonai, labai ačiū už teisingą straipsnį, linkiu ir toliau kovoti už lietuvių teises. Šiemet lietuvių valstybinei kalbai Lietuvoje sukaks trisdešimt metų, argi per tiek metų nebuvo galima išmokti lietuviškai. Kodėl Vilniaus rajone 600 vaikų negali lankyti lietuviškų darželių, nors to jų tėvai reikalauja (Voruta, 2018 Nr. 3). Kaliningrado srityje uždarinėjamos lietuviškos sekmadieninės mokyklos (valstybinių lietuviškų mokyklų nėra), o Lietuvoje nerodome noro kitataučius išmokyti lietuviškai. Kas dėlto kaltas?

 8. Rimgaudas:

  Manau, Prezidentė tikrai vetuos. Sakė, gi, kad lietuvių kalba negali būti prekybinių mainų objektu. Ar girdėjote, Sauliau Skverneli? O, ką Seimo kultūrininkas Ramūnas Karbauskis galvoja? Pasisakytų, nors. Argi reikės vėl lietuvių kalbos išdavikų galeriją viešai demonstruoti? Tauta neatleis.

 9. Žemyna:

  Jums dar nesusidaro įspūdis, jog viskas, kas susiję su mūsų valstybe, jos suverenumu, tvarumu bei konstitucija, paleista iš varžytinių, kad tiriama rinka, siūlantis ir vienai, ir kitai kaimynei? Jog kažkas žvalgosi, katra iš jų daugiau duos?
  O mes turime numatę, kaip, ką, kada ir kas turi suveikti susiklosčius situacijai, kai valstybei iš tiesų iškyla toks pavojus, kai jau į konkretaus veikėjo kabinetą turėtų įeiti įgalioti pareigūnai ir ištarti: „Respublikos vardu!”? Ar nekyla įtarimų, jog tokia situacija jau visai reali?

 10. Aha:

  Parasiau vakar laiska Karbauskiui. Labai tikiuosi, kad atsikvoses. Siulau ir jums nusiusti jam laiskelius. Apibombarduoti laiskais su savo nuogastavimais. Jei neperskaitys, tai bent laisku kiekis privers atkreipti demesi. O padejejus imtis uz galvos….

  • Žemyna:

   Visai nebloga mintis. Juk visi jų ligšioliniai „nuopelnai” kaupiasi. Jau susidaro įspūdis, kad jų kova su įv. nusikaltimais tėra uždanga, turinti užmaskuoti jų slaptas veikas prieš Konstituciją ir valstybę už tos uždangos…

 11. Getas:

  Grįžk Norkau (-ievič numesk) prie gimtosios lietuvių kalbos, tuomet ir kiti atvykėlių ir asimiliuotųjų vaikai grįš. Liepk jiems pasikapstyti prigimtiniuose genuose ir pasąmonėje, sužadink juos kalbėdamas gražia, skambia lietuvių, nes brukdamas maišytą, negražią lenkų kalbą juos dar labiau žeidi ir priedo tarnauji dideliam kaimynui, nes jų darbas per šimtmečius pjudyti aplinkines tautas davė tai, kad baltų kraštai buvo asimiliuoti, o kaimynė tapo didelė imperija. Baik šiuo darbu užsiimti, nes būsi atgimstančių lietuvių prakeiktas.
  Slovakija jau prieš 2 metus priėmė įstatymą- draudžiantį kurti politines organizacijas tautybių pagrindu. Mes tuoj ateisime į valdžią ir priimsime tokį įstatymą bei įvesime visose valstybinėse mokyklose mokymą valstybine lietuvių kalba. Taip kad bergždžias tavo darbas, tik didžiajai kaimynei naudingas.

 12. Povilas:

  Tragedija. Gerbiamieji, reikia ne čia rašinėti, o eiti prie Seimo ir piketuoti. Tie valstiečiai – tikri lietuvių tautos išdavikai, kurie man primena sosvietmečio kolaborantus.

 13. Gumuliauską puikiai pažįstam – prieš rinkimus jis buvo “Šiaulių krašte” išmetęs str. būk Saulės mūšio vieta – susitarimų reikalas, kaip ir neaiški, nors vokiečiai žino kas buvo ir kaip, ir patys vietą prie Jauniūnų nurodė.
  Kad būtų jam aiškiau, mes paagitavom prieš jį (ir už Gailių) ir Gumuliauskis praslydo tik pagal kolūkiečių sąrašą.

 14. AISTIS:

  Tiesiog trūksta žodžių, stebint šią Valstiečių veidmainystę prieš Lietuvių tautą, juos išrinikusią, jais patikėjusią. Sulenkėję Vilniaus krašto padlaižiai, finansuojami iš JAV Lenkų- Pilsudskio daugiamilijoniio fondo, milijonais dolerių, matomai lengvai papirkinėja valstiečius seimo narius, ir tie, kaip pigiausi parsidavėliai, nepaisydami sąžinės ir gėdos, išdavikiškai balsuoja už Tautos išniekinimą: lietuvių kalbos nepilnavertį mokymą,- nutautinimą, naikinimą. Negaliu patikėti, kad ir Rima Baškienė pasidavė lenkų papirkinėjui. Tačiau, matant Ramūno Karbauskio ir Eugenijaus Jovaišos nebalsavimą, peršasi mintis, kad čia žaidžiamas pigus politinis žaidimas, vis tiek keliantis NEPASITIKĖJIMĄ VALDANČIŲJŲ NEBEDAUGUMA. Tuteišių, komanduojamų iš Varšuvos ir Vašingtono lenkų NACISTŲ- REVANŠISTŲ, veiksmai, siekiant Autonomijos , šmeižiant ir niekinant Lietuvos pastangas pataikauti lenkų “mažumai”, išlieka nepakitusios ir labai agresyvios. Ir jei tęsis tas valstiečių pataikavimas, galime sulaukti ir Autonomijos , ir PRISIJUNGIMO VILNIAUS KRAŠTO PRIE LENKIJOS DEMOKRATIŠKU KELIU – BALSAVIMU, KAIP KRYME. Per daug pavojingas ir gėdingai išdavikiškas politinis žaidimas. Mūsų protėviai AISČIAI tikrai per amžius neatleis šiandieniniams išdavikams.

 15. Lietuvos politikai ir PASAULIS privalo žinoti, kad LIETUVIŲ KALBA YRA SENIAUSIA KALBA PASAULYJE – JAI MAŽIAUSIAI PER 50 000 METŲ! BUS GYVA LIETUVIŲ KALBA, BUS GYVAS IR RYŠYS TARP PRAEITIES – DABARTIES BEI ATEITIES!!! BET KOKIOS MANIPULIACIJOS SU LIETUVIŲ KALBA YRA NUSIKALTIMAS ŽMONIŠKUMUI IR PRIEŠ LIETUVĄ BEI PASAULĮ !

 16. plykst:

  Prakeikti lietuvių kalbos išdavikai. Štai jums ir patriotas Gumuliauskas. Nuo šiol reiks tik kabutėse rašyti „patriotas”…..

 17. taigi:

  Ramūnas Karbauskis ir Eugenijus Jovaiša nebalsavo, vadinasi, dar yra VILTIES…

 18. Abu tokiu...:

  koks skirtumas – raskit 10 skirtumų tarp LVŽS ir LLRA. Vieno lizdo gandari. Apie tokias “parcijas” net kalbėti neverta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: