„Vilius Karalius“ – pirmasis vaidybinis Lietuvos radijo serialas (0)

Nuotraukoje: J. Javaitis, J. Bareikis, E. Gabrėnaitė, J. Budraitis, S. Barčytė-Jadevičienė, A. Kazlovas ir V. Mikšytė | P.Lileikio nuotr.

Nuotraukoje: J. Javaitis, J. Bareikis, E. Gabrėnaitė, J. Budraitis, S. Barčytė-Jadevičienė, A. Kazlovas ir V. Mikšytė | P.Lileikio nuotr.

Gruodžio 30 ir 31 dienomis, 17 val. 03 min., „LRT Klasikos“ programoje, girdėsite pirmąsias dvi Radijo teatro premjeros: „Vilius Karalius“ serijas. „Vilius Karalius“ – pirmasis vaidybinis Lietuvos radijo serialas.

Lietuvos radijas 2017-uosius, rašytojos Ievos Simonaitytės jubiliejinius metus, palydi premjera. Sukurtas pirmasis radijo vaidybinis serialas „Vilius Karalius“ – Ievos Simonaitytės romano motyvais. Jame atsiskleis ištisa Mažosios Lietuvos epocha ir dramatiški žmonių likimai.

Serialo režisierius Juozas Javaitis. Vaidina įvairių kartų talentingi aktoriai: E. Gabrėnaitė, J. Budraitis, J. Dapkūnaitė, J. Bareikis, R. Samuolytė, I. Mickevičiūtė, A. Kazlovas, L.Kalpokaitė, J. Braškys, J. Smieliauskaitė, A. Dapšys, N. Bulotaitė, R. Petrauskas, A. Šinkūnas, U. Šiaučiūnaitė, B. Marcinkevičiūtė, I. Ciplijauskas, V. Mockevičiūtė, M. Capas,  A. Šinkūnas, J. Urnikytė, I. Burneikaitė ir B. Bareikytė.

J. Javaitis – teatro režisierius, rusų teatro legendos G. Tovstonogovo mokinys, jo didžioji karjeros dalis prabėgo kine ir televizijoje, vis dėlto radijo teatras jam taip pat įdomi sritis.  „Neseniai sukūręs įsimintiną radijo spektaklį – „Meilės ieškotojai“ pagal aktorės R. Staliliūnaitės ir poeto S. Santvaro laiškus, Juozas nepabūgo šio visais požiūriais  sudėtingo, ypač daug profesinių įgūdžių ir patirties reikalaujančio darbo“, – sako Radijo teatro redaktorė ir serialo scenarijaus bendraautorė Vida Mikšytė.

Interpretuojant konkretų kūrinį yra labai svarbu, kaip sakydavo G. Tovstonogovas, atspėti autoriaus jausmų prigimtį, t. y. rasti raktą išskirtiniam autoriaus poetikos ir to kūrinio kodui atrakinti. „Tai mįslė, kurią, statant spektaklį, labai įdomu įminti“, – kalba Juozas Javaitis. Tokia paslaptis ir yra Ievos Simonaitytės romanas „Vilius Karalius“. Juk ne turtingas ir išdidus ūkininkas Vilius Karalius, o Grėtė Plonikė, iš baikščios ir trapios pamario mergaitės virtusi žlungančio Šalteikių Karalių ūkio šeimininke, yra pagrindinė romano herojė.

Taip pat ir visos kitos romano moterys – valdingoji motina Karalienė, nesantuokinio Viliaus sūnaus motina Ilžė Karalikė, Viliaus kūdikį skausmingai praradusi tarnaitė Barbė, netgi jo nepaliesta pirmoji meilė Lėnė ar pamestoji Šmito Anė, taip pat laisvų manierų miestietė Marta Gaidienė – visos jos ir dar ištisa galerija kitų moterų yra tie romano paveikslai, kuriems pavaizduoti I. Simonaitytė randa vis naujų moters esybės spalvų ir atspalvių. Būtent tikroviški moterų charakteriai tampa vienu svarbiausių autorės poetikos bruožų. Neatsitiktinai ir serialo scenarijus iš pradžių vadinosi – „Karaliaus moterys“.

Vis dėlto I. Simonaitytė neapsiriboja vien tik moterų tema. Kitas svarbus motyvas – 600 m. trunkantis lietuvininkų germanizacijos ir nutautėjimo procesas bei su juo susijusi visų pirma moralinio ir etinio pobūdžio pasekmių problematika pateisina „Viliaus Karaliaus“ pavadinimą, kuris ir yra tarsi kodas, atrakinantis slėpiningą ir išskirtinį I. Simonaitytės pasaulį, įvedantis į savitą Mažosios Lietuvos socialinę ir kultūrinę, istorinę ir geografinę aplinką.

„Siekdamas tai atkurti radijo teatro priemonėmis, apsibrėžiau mūsų darbo metodą – tarytum kurtume kino filmo garso takelį, kurio klausantis gali matyti vaizdus“, – pasakoja režisierius Juozas Javaitis.

Scenarijaus autoriai – Vida Mikšytė ir Juozas Javaitis. Garso režisierė Sonata Barčytė-Jadevičienė.

Pirmąsias dvi „Viliaus Karaliaus“ serijas girdėsite gruodžio 30 ir 31 dienomis, 17 val. 03 min., LRT KLASIKOS programoje. Kitos serijos skambės sausio mėnesį, šeštadieniais ir sekmadieniais, tuo pačiu laiku.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: