Vilniaus universitetas kviečia į diskusiją apie lituanistikos ateitį (29)

Vilniaus universitetas kviečia į diskusiją apie lituanistikos ateitį | Alkas.lt koliažas

Vilniaus universitetas kviečia į diskusiją apie lituanistikos ateitį | Alkas.lt koliažas

Lapkričio 28 d. 17-19 val. Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakultete (K. Donelaičio auditorija, Universiteto g. 5) vyks viešas renginys „Diskusija apie Fakulteto ir lituanistikos ateitį“.

Diskusijoje dalyvaus: Filologijos fakulteto dekanė prof. dr. Meilutė Ramonienė (Taikomosios kalbotyros institutas – TKI), prof. dr. Irena Smetonienė (TKI), prof. dr. Paulius V. Subačius (Literatūrų ir kultūrų tyrimo institutas – LKTI) ir doc. dr. Mindaugas Kvietkauskas (LKTI). Pokalbiui vadovauis žurnalistas ir leidinio „Verslo klasė“ redaktorius Aurelijus Katkevičius.

Nuo 2017 m. rugsėjo 1 d., sujungus Vilniaus universiteto Filologijos fakultetą ir Užsienio kalbų institutą, naująjį Filologijos fakultetą sudaro penki visą akademinę bendruomenę pagal mokslinių interesų sritis vienijantys institutai. Tokia restruktūrizacijos politika sukėlė daugybę Fakulteto bendruomenės narių ir alumni klausimų. Vienas dažniausių – kas bus su lituanistikos studijomis seniausiame Lietuvos universitete? Tad šiame renginyje ir bus ieškoma atsakymų į kalbininkų bendruomenei ir visuomenei iškylusius klausimus, – rašoma renginio rengėjų Feisbuke išplatintame pranešime.

Šiemet Baltų vienybės dieną sveikindamas Vilniuje vykusio judėjimo „TALKA už Kalbą ir Tautą“ steigiamosios konferencijos dalyvius akademikas Zigmo Zinkevičiaus taip atsiliepė apie VU Filologijos fakulteto vadinamąją restruktūrizaciją:

Akademikas Zigmas Zinkevičius | Alkas.lt , J. Vaiškūno nuotr.

Akademikas Zigmas Zinkevičius | Alkas.lt , J. Vaiškūno nuotr.

„…Šiandien mūsų kalbai ir tautai grėsmės kyla ne tik iš nedraugiškų kaimynų, bet ir iš mūsų pačių prisitaikėlių, kurie tuoj puola šliaužioti prie globalistų kojų, ima gėdytis ir išsižadėti savo kalbos bei kultūros. Šio didžiulio pavojaus mastelį ypač aiškiai parodo tik ką Vilniaus Universiteto vadovybės šiais, Lietuvių kalbos kultūros metais, priimtas nutarimas ištrinti lituanistikos ir baltistikos tradicijas Filologijos fakultete, panaikinant Lietuvių kalbos, Lietuvių literatūros, Baltistikos katedras ir įsteigiant jų vietoj taip vadinamus Taikomosios kalbotyros, Literatūrų ir kultūrų tyrimo, Baltijos tautų ir kultūrų institutus. Išraunami ne tik pavadinimai, žymintys lietuvių ir baltų kultūras, bet keičiami ir tyrimų prioritetai būsimoms kartoms. Šių veiksmų negali pateisinti jokie naujojo internacionalizmo argumentai ir tariami mokslo tarptautiškumo siekiai, tuo labiau, kad jie sugebėjo panaikinti net ir Algirdo Juliaus Greimo centrą. Ir tai padarė šio iškilaus lietuvių kultūros tyrėjo garbei pavadintais metais“.

Visuomeninio judėjimo „TALKA už Kalbą ir Tautą“ pirmininkas Gintaras Karosas | Asmeninė nuotr.

Visuomeninio judėjimo „TALKA už Kalbą ir Tautą“ pirmininkas Gintaras Karosas | Asmeninė nuotr.

Visuomeninis judėjimas „TALKA už Kalbą ir Tautą“ lapkričio 15 d. kreipėsi  į Vilniaus universiteto vadovybą ir Lietuvos valdžią susirūpinęs dėl to, kad VU vykdomos Filologijos fakulteto pertvarkos išdavoje fakulteto padalinių nomenklatūroje savanoriškai atsisakoma visko, kas susiję su lituanistika ir baltistika.

„Naujieji fakulteto padalinių pavadinimai puikiausiai galėtų funkcionuoti bet kurioje pasaulio šalyje, nes atsisakoma savitumo, tautiškumo žymių. Tokia kosmopolitinė padalinių nomenklatūra visiškai neatitinka per amžius Vilniaus universitete puoselėtų tautinių vertybių, todėl ir kreipėmės prašydami dar pagalvoti prieš apsisprendžiant žengti toki netinkamą mokslo, valstybės ir lietuvių tautos atžvilgiu žingsnį“, – sakė „TALKA už Kalbą ir Tautą“ judėjimo pirmininkas Gintaras Karosas.

Filologija ir kalbos Vilniaus universitete studijuojamos nuo pat šios aukštosios mokyklos  įkūrimo XVI a.

***

Viešas asociacijos „Talka kalbai ir tautai“ kreipimasis dėl Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto pertvarkos, Vilnius, 2017-11-15

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: