Paminklo Dainavos apygardos partizanams konkursas bus skelbiamas iš naujo (7)

Vytautas Grigaravičius | asmeninė nuotr.

Vytautas Grigaravičius | Asmeninė nuotr.

Paminklo Dainavos apygardos partizanams konkursas bus skelbiamas iš naujo. Taip nuspręsta su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovybe.

„Kilus dalies gyventojų  pasipriešinimui ir dėl vietos, ir dėl paminklo koncepcijos, savivaldybė buvo tapusi savotiška situacijos įkaite“, – teigė Alytaus miesto savivaldybės  meras Vytautas Grigaravičius. „Priimtas sprendimas stabdyti konkursą reiškia, kad visa procedūra bus pradėta iš naujo, įskaitant ir vietos paiešką. Apgailestauju, kad Alytuje iki šiol nesuspėta pagerbti Dainavos apygardos partizanus“.Paminklo konkursas buvo pradėtas organizuoti 2016 metais. Siekiant gauti maksimalų rezultatą, įdėta daug pastangų – bendradarbiauta su politinių kalinių ir tremtinių  bei laisvės kovų dalyvių organizacijomis, bendruomene ir architektų atstovais, derinta ir galiausiai sutarta vieta bei paskelbtas konkursas. Kad būtų išrinktas aukštą meninę, išliekamąją vertę turintis kūrinys, į jo komisiją pakviesti autoritetingi šios srities ekspertai. Tačiau vienai visuomenės daliai pasiūlyta paminklo idėja patiko, bet pasirodė netinkama jo vieta, kitai – vieta tiko, tačiau nepriimtinas pats paminklas.

Nutraukus konkursą, jo laimėtojui skulptoriui Rytui Jonui Belevičiui, taip pat antros ir trečios vietos nugalėtojams  bus išmokėti konkurse numatyti piniginiai prizai, viso penki tūkstančiai eurų.

Paminklo projektas | Alytaus sav. nuotr.

Paminklo projektas | Alytaus sav. nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Tvankstas:

  Uola stovėjo vyrai už Lietuvą, o paminklėlį sugalvojo iš žagarėlių.

 2. Pikc:

  Ir vėl visokio š… miano “egzpertai” nusprendė, kad “vamzdžio” pusbrolis – kreivos “ėdžios” yra pats tas, nes gi “progresyvus”, “talpus prasmėms” beigi nieko neįžeidžiantis (palyginimui – toks “progresyvus mianinykas” Vytenis Jakas kelia triukšmą, kad Vytauto Didžiojo paminklas Kaune yra netolerantiškas, todėl reikia jį nugriauti ir vietoj jo įrengti “šviesų fontaną””). Gerai dar, kad savivaldybei užteko proto tą konkursą sustabdyti, nes toks “paminklas” būtų tiesiog .pasityčiojimas iš partizanų atminimo

 3. markas:

  Užtat atitinka visus liberal-kaprofilinio meno kanonus.

 4. LosAngeles:

  Kreivas surudijes narvas??? Kas ten dar galetu buti…. Labai gaila, bet pradedu savimi ziauriai nusivilti. Kiek besistengtu ‘meninykai ir ekspertai’, Lukiskiu aikstei nematau nei vieno tinkamesnio uz Vyti, bet pasirodo tai dar ne viskas. Alytus taip pat… negi ir Alytus nori buti ‘modernus’? O gal kazka paprasto, kazka artimo Lietuvio sirdziai, uz ka pokariniai galvas gulde, kas ir dabar pasididziavimo jausma keltu….
  Mieli dzukeliai, neleiskite tersti sviesaus auku atminimo, o taip pat ir savo miesto. Kitaip kaip tersalas sito brudo nepavadinsi… Kreivas surudijes narvas- rezistencijos kovu dalyviu pagerbimui? Kazkas tikrai musu visuomeneje negerai, jei kazkas tokias ‘idejas’ is viso svarsto

 5. markas:

  Bomžagalvių menas. Liberal-kaprofilinis menas. Nususintas menas. Kokios mintys, jausmai, įkvėpimas gali kilti jaunam žmogui pamačius tokį abstraktų paminklą? Kokios asociacijos kyla? Kaip čia perduotas partizanų herojiškumas, dramatizmas, nuožmumas, didvyriškumas, kovotojų šaunumas? Dar vienas eilinis įrodymas, kad geras vardas, titulai, laipsniai gaunami tik pažinčių ir pinigų dėka. Paminklas partizanams turi vaizduoti partizanus. Buvau vaikas ir puikiai žinau, kokį smalsumą, sumišusį su pagarbia baime ir žavėjimusi (o jei bronzinis milžinas staiga sujudės ir atsisuks į tave pilnu ryžto, rūstumo, nuožmumo ir kažkokios nesuvokiamos didybės kupina išraiška veidu – tokios realios, tikroviškos skulptūros būna), kelia berniukui kario ar kelių karių su ginklais rankose paminklas Nežinau, į ką žiūrėdavo mergaitės, bet jeigu mane, mažą vaiką, vesdavo pro Žaliojo tilto skulptūras, tai vienintelė mane dominanti buvo… Aišku, ne statybininkas su plyta rankoje, ne mokytoja ar studentė su knygomis, o tik sovietinių karių skulptūra. Kas jie? Jie – žuvo? Dėl ko? O koks čia automatas? Turbūt, ne vienas berniukas klausinėdavo tėvo ar mamos. Ir niekur nesidėsi – turėdavo mūsų tėvai kažką paaiškinti. Reiškia, istorija paliečia nuo mažumės, įkvėpdama idealizmą, atitraukdama nuo mitybos grandinės. Taigi, ir dabar medžiagos yra. Nuotraukų yra. Pasirinkti pačius šauniausius partizanus nuotraukose ir… Jūs ką, iš bronzos šiais laikais nulieti?! Jūs įsivaizduojate, kiek tai kainuos?! Kur mes rasime tokio lygio skulptorių?.. Kviesti iš Ukrainos, iš Baltarusijos meistrus? Saviem dykaduoniam uždirbti reikia duoti. Nesvarbu, kad kaprofilinio meno atstovai… Gerai, negalite atlieti iš bronzos, tai tegu bus iš armatūros karkasas, o išorė iš lakštų apvirinta. Bus tuščiavidurė skulptūra, bet ne prastesnė iš išorės. Svarbu, norėti turėti kažką įkvepiančio jaunuosius. Čia, žinoma, tūlas gali pasipiktinti: tai ką, tu čia sovietinį meną propaguoji, kalbėdamas apie Žaliojo tilto balvonus. Ne, propaguoju ne sovietinius balvonus, o patį išpildymo, atlikimo principą, metodą , kuris bendras visame pasaulyje su istorine tematika ir heroizmu susijusiais paminklais.

  • Visiškai pritariu, kad “paminklas partizanams turi vaizduoti partizanus pilnais ryžto, rūstumo, nuožmumo ir kažkokios nesuvokiamos didybės kupina išraiška veidais”. Dar pridurčiau su ginklais, pasitikėjimo, žemės šeimininko laikysenos figūromis su pakeltais į tolį – į laisvę žvelgiančiais veidais. Informacijoje prie paminklo turi būti nurodyta, kad paminklas skirtas Dainavos apygardos ir visos Lietuvos partizanams, kritusiems 1945-1953 metais kovoje prieš Sovietų okupaciją, už Lietuvos laisvę, taip pat turi būti nurodytas bendras kritusių šioje kovoje skaičius, išvardintos visos už Lietuvą kovojusių partizanų apygardos ir t.t. ir pan.

 6. Bartas:

  Man galva neneša. Iš kur atsiranda tokių garuku. Kur jų mokykla ir iš viso ar tikrai ten mokykla. Čia Žiegždrių , sutrikusio elgesio , gyventojo kūryba. Keista, bet tokie “neemigruoja”. Nupirkčiau bilietą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: