V. Galindas. Pažvelgus į ekonomikos užkaborius (16)

Huffingtonpost.com nuotr.

Huffingtonpost.com nuotr.

Sovietinėje ekonomikoje veikė tik valstybinės įmonės, kurios buvo valdomos iš Maskvos ar Lietuvos centro. Joms buvo nustatytas socialinio draudimo mokestis – atitinkamas procentas nuo dirbančiųjų skaičiaus.

Kai Lietuva po truputį įsijungė į rinkos ekonomiką, ji nebuvo socialinės rinkos pirmeivė (anuomet Europoje dar veikė Socialinės rinkos ekonomika, nes ten dar nebuvo įsigalėję liberalai), jai nereikėjo kažko išradinėti, galėjo diegti kitų šalių pavyzdžius savo ūkyje. Tačiau įsigalėjo laukinio kapitalizmo ekonomika bei privatizacija – „prichvatizacija“.

Tai štai: privačioms įmonėms mūsų įstatymų leidėjai nustatė ganėtinai didelį 31 procentą mokesčių į Socialinio draudimo fondą nuo kiekvieno dirbančiojo atlyginimo, o pačiam dirbančiajam tik 3 proc. „Prichvatizuotojai“ ir naujieji verslininkai buvo sovietinės moralės asmenys, nes dauguma jų buvo pripratę vogti ir kitaip kombinuoti iš mums svetimos valstybės ir valstybinių įmonių. Šią būdo savybę jie pritaikė ir savo nepriklausomos valstybės ūkyje.

Norėdami mokėti mažesnę sumą mokesčių į SODRĄ, jie skyrė mažus atlyginimus savo samdomiesiems, o kai kuriems mokėjo net nelegalius pinigus vokeliuose. Tačiau verslininkai elgėsi pagal sukurtus įstatymus, kuriuose išliko pagrindinis sovietinis principas – didžiausiąją socialinio  draudimo dalį už savo darbuotojus moka įmonė, bet įmonė tapo laisva, o ne centralizuota sovietinė. Tokiu būdu naujieji verslininkai nebuvo skatinami samdomiesiems darbuotojams mokėti padorius atlyginimus.

Tada kyla klausimas: ar ne specialiai buvo priimtas toks įstatymas, kad augtų skurdas tarp samdomųjų bei didėtų socialinė atskirtis? Šio įstatymo padarinius visa Lietuva skaudžiai pajuto: didžiulė emigracija, 31 proc. visuomenės gyvena žemiau skurdo ribos ir išaugusi šešėlinė ekonomika. Net mūsų kaimynai aplenkė Lietuvą, nors starto pradžioje – 1990 m. Lietuva socialinėje-ekonominėje srityje buvo aukščiau už Latviją ir Estiją.

Kas gi autorius šio įstatymo?  Ar  jis nepasitarnavo svetimai valstybei? Štai kur nacionalinio saugumo klausimas, nes dėl  masinės emigracijos Lietuva egzistuos, bet liks be lietuvių. Regis ekonomiką reguliuojantys įstatymai turėtų būti tiek optimalūs, kad nenukentėtų verslas, o verslininkus skatintų samdomiesiems mokėti kuo didesnius atlyginimus. Tik tuomet rinkos ekonomika kyla, nes samdomųjų, kurie sudaro  didesnę visuomenės dalį, perkamoji galia auga, prekybinis verslas didėja, žmonės tampa laimingesni ir nepalieka Lietuvos.

Dabar esantys valdžioje, mūsų išrinktieji Valstiečiai – žalieji, savo programoje buvo numatę šį įstatymą keisti ir perduoti didžiausiąją dalį mokesčių į Socialinio draudimo fondą patiems samdomiesiems darbuotojams atitinkamai padidinant jiems atlyginimus. Jau praėjo metai ir Valstybės biudžetas suformuotas, tačiau kažkodėl delsiama.

Samdomųjų atlyginimai įskaičiuojami į įmonės sąnaudas, vadinasi, kuo didesni atlyginimai, tuo mažesnė pajamų suma lieka pelnui, nuo kurios mokamas pelno mokestis. Pelno mokestis valdant A. Kubiliaus vyriausybei buvo sumažintas iki 15 proc., ar tai padidino investicijas Lietuvoje? Abejotina. Šioje pelno ir samdomųjų atlyginimo santykyje taip pat reikia rasti balansą, kad darbuotojų atlyginimai taptų didesni. Gal didinti pelno  mokestį, kad verslininkas geriau rinktųsi skirti didesnį samdomajam atlyginimą, bet mokėtų mažesnę pelno mokesčio sumą. Ganėtinai geri, orūs didesnės visuomenės dalies atlyginimai yra rinkos ekonomikos variklis.

Štai du mokesčių sistemos punktai, pagal kuriuos verslininkai gali būti suinteresuoti ar paskatinti mokėti didesnius atlyginimus savo darbuotojams.

Žinoma, versle mokesčių bendras lygis turėtų išlikti toks pats arba net sumažėti, o valstybės biudžeto trūkumą  galima padengti nekilnojamojo turto mokesčiu ir kt. įplaukomis.

Seimas ir Vyriausybė, atstovaujantys Lietuvos piliečius, privalo surasti ekonominį- socialinį balansą tarp samdomųjų ir kapitalą valdančiųjų – tai yra jų priedermė ir pareiga.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: