JAV išreiškė palaikymą Baltijos šalims (video) (1)

JAV viceprezidento Maikas Pensas ir Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė | lrp.lt, R. Dačkaus nuiotr.

JAV viceprezidento Maikas Pensas ir Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė | lrp.lt, R. Dačkaus nuiotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Baltijos šalių vadovų ir JAV viceprezidento Maiko Penso susitikime. Jame daugiausia dėmesio skiriama regiono saugumo stiprinimui ir Baltijos šalių bei JAV bendradarbiavimui gynybos srityje.

Šalies vadovė pabrėžė, jog ilgalaikis JAV įsitraukimas į regiono saugumo užtikrinimą Baltijos šalims gyvybiškai svarbus. Galingiausios NATO sąjungininkės vaidmuo yra lemiamas siekiant regioninės oro gynybos sprendimų, o nuolatinis JAV karių ir technikos buvimas Baltijos šalyse stipriausia atgrasymo priemonė.

Regionui susiduriant su karinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis, Jungtinės Amerikos Valstijos užtikrintai įgyvendina savo gynybos įsipareigojimus. Oro gynybos pratyboms Lietuvoje dislokuotos „Patriot“ sistemos, JAV naikintuvais stiprinama NATO oro policijos misija, į Baltijos jūrą atvykstantys JAV kariniai laivai, didinamas finansavimas Europos atgrasymo iniciatyvai  tai tvirta parama Baltijos šalių, Europos ir viso Aljanso saugumui.

JAV išreiškė palaikymą Baltijos šalims | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

JAV išreiškė palaikymą Baltijos šalims | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Susitikime aptartas bendras valstybių atsakas atremiant kibernetines grėsmes. Prezidentės teigimu, prieš Vakarų demokratijas nukreiptos kibernetinės atakos  kylanti grėsmė tarptautiniam saugumui. Europos valstybės ir JAV jau patyrė didelio mąsto kibernetinius išpuolius ir duomenų vagystes, praėjusiais metais ir Lietuvoje užfiksuota beveik 50 tūkstančių kibernetinių incidentų. Todėl greito reagavimo bei sutelktų sąjungininkų pajėgumų reikia ir kibernetinėje erdvėje.

JAV išreiškė palaikymą Baltijos šalims | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

JAV išreiškė palaikymą Baltijos šalims | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Valstybių lyderiai taip pat aptarė Baltijos šalių ir JAV energetinį bendradarbiavimą. Prezidentės teigimu, aktyvus JAV vaidmuo regiono energetikos sektoriuje įgauna strateginę reikšmę. JAV sprendimas dėl sankcijų Rusijai, liečiantis ir energetinius projektus – tai griežtas signalas, jog Kremliaus mėginimai išnaudoti savo padėtį energetikos sektoriuje manipuliacijoms ir kišimuisi į kitų šalių politiką, nebus toleruojami.  JAV taip pat padeda užtikrinti energijos šaltinių įvairovę regione – jau rugpjūtį Lietuvos SGD terminalą, o per jį – ir kitas Baltijos šalis, pasieks pirmosios amerikietiškos suskystintos gamtinės dujos. 

Baltijos šalių prezidentai | lrp.lt, RF. Dačkaus nuotr.

Baltijos šalių prezidentai | lrp.lt, RF. Dačkaus nuotr.

Susitikime su JAV viceprezidentu šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog Amerikos demonstruojama tvirta pozicija Kremliaus geopolitinių energetikos projektų atžvilgiu itin reikšminga, susiduriant su nauja grėsme – prie NATO sienų statoma nesaugia Astravo AE, kuri gali būti panaudota ir kaip nekonvencinis ginklas. 

Prezidentė su kitais Baltijos šalių vadovais ir JAV viceprezidentu taip pat aptarė pasirengimą NATO viršūnių susitikimui, kuris įvyks kitąmet. Šalies vadovės teigimu, būtina užtikrinti greitesnį Aljanso sprendimų priėmimą, parengti konkrečias priemones galimai karinei Baltijos šalių izoliacijai išvengti, turėti nuolat atnaujinamus gynybos planus su priskirtais kariniais pajėgumais.

Spaudos konferencija po trijų Baltijos šalių vadovų ir JAV viceprezidento Mike Pence susitikimo:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Skalvis:

    Man įdomiausias paaiškinimas , kodėl Ji remia Ameriką, o ne Europą ( kovoja už svetimus, ne savus ) buvo: Europa yra stagnatorė, atsilikusi ir nenorinti keistis, Amerika reiškia progresą, nes nei naftai, nei dujoms ateityje ” vamzdžio ” nebereikės, o Europa jo laikosi įsikibusi. Atsirūgo bolševikinis raugas ? 🙂 ps. įsivaizduokit vamzdį iš Amerikos į Europą …hmmm …. gal tikrai jo nebereikės ? Va kur progresas 🙂 Dabar aišku kam ir SGD tanklaivis buvo reikalingas . Tik: paprastai verslo planas kuriamas pagal situacija, čia: atvirkščiai – pradžioj sumąsto biznį, paskui sušokdina visą Pasaulį pagal jį ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: