Vyčio paminklo statybos klausimu vis dar nėra sutarimo su Vilniaus savivaldybe ir Kultūros ministerija (9)

LAISVĖS KARYS. Skulptorius Arūnas Sakalauskas. Vyčio paramos fondo nuotr

Laisvės karys. Skulptorius Arūnas Sakalauskas. | Vyčio paramos fondo nuotr.

Gegužės 24 dieną Lietuvos Respublikos Seimo  Laisvės kovų komisija susipažino su Vyčio paminklo projekto Lukiškių aikštėje įgyvendinimo klausimais.

Posėdyje dalyvavęs Vyčio paramos fondo pavaduotojas Vilius Kavaliauskas padėkojo komisijos nariams už išsakytą nuomonę ir Seime inicijuotą rezoliuciją „Dėl neatidėliotinų veiksmų siekiant sutvarkyti Lukiškių aikštę Vilniuje ir pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai“, kuri buvo priimta 2017 m. gegužės 2 d., tačiau dar nepanaikino iškylančių nesklandumų. Nerandama bendros kalbos su Vilniaus savivaldybe ir Kultūros ministerija. Be to, iš atnaujintos „Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos“, buvo apskritai išbrauktas Lukiškių aikštės sutvarkymo planas.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas jau beveik dvidešimt metų. Dar 1999 m. vasario 11 d. priimtame Seimo nutarime Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų įtvirtinta nuostata, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Būtent Vytis taptų centriniu akcentu, įamžinant Lietuvos laisvės kovotojus ir atspindint Laisvės kovų istoriją. Vyčio paramos fondas tiki, kad tai realiai bus pradėta įgyvendinti.

Konkurse dalyvavo geriausi Lietuvos menininkai. Nugalėtoju buvo pripažintas Nacionalinės premijos laimėtojo Arūno Sakalausko darbas „Laisvės karys“. Gali būti, kad įgyvendinti bus ir kiti konkurso darbai, nes jais domisi Kauno, Pasvalio, Biržų, Trakų savivaldybės. Konkurso modeliai buvo pristatyti ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. Fondas konkurso organizavimui išleido 25 tūkstančius eurų.

Vyčio paramos fondas pakėlė žmones pilietiniam aktyvumui padovanoti reikšmingą dovaną savo valstybės sukakčiai, pabrėžė būtinybę pagerbti visų laikų kovotojus už Lietuvos laisvę ir galų gale sutvarkyti valstybei prestižine skelbiamą, tačiau beviltiškai apleistą Lukiškių aikštę. Buvo paskelbta lėšų kaupimo skulptūrai akcija. Rėmėjų sąraše – nemažai garsių Lietuvos žmonių pavardžių, tačiau fondas negali rinkti lėšų iš verslo įmonių, kol dar negautas leidimas statyti.

Komisijos nariai nutarė šį klausimą aptarti su Ministru Pirmininku ir Seimo vadovybe bei Vilniaus miesto meru.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Ukrainos balsas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. Simbolis turi būti lekiantis,”skriejantis”.Gal

 2. STABDOMAS ŽIRGAS:

  Toks paminklas netinkamas, nes išreiškia staigų stabdymą, po kurio dažniausiai seka -kritimas nuo žirgo.Reikia Vyčio, kaip Čiurlionio paveiksle, tuomet-tauta gyvuos ir lėks , skris į ateitį

 3. Reikalinga paminklą papildyti iki kompozicijos, kurioje matytųsi raitelio baidomos dvigalvės ir viengalvės vištos… Dabar atrodo, kad stabdo žirgą tarsi gražią paną būtų pamatęs…

 4. markas:

  Peržiūrėjus straipsnyje “Pasiūlyti Vyčio paminklo modeliai Lukiškių aikštei (nuotraukos)” patalpintas foto: už A. Sakalausko “Laisvės karį” kol kas geresnio varianto, turbūt, nėra. Mat dalis kitų – karikatūriški. O kurie vis dėlto nekarikatūriški, tai lyginant su A. Sakalausko darbu, jiems trūksta plastikos, išraiškingumo, tikroviškumo. Sakyčiau, kai kurie netgi suprimityvinti. Tačiau svarbiausia, mano subjektyvia nuomone, A. Sakalausko kūrinys turi daugiau karingumo ir didingumo. Neįsivaizduoju, kad kas nors galėtų dar ką nors vertingesnio pasiūlyti.

  • Pikc:

   taip, šitas variantas tikrai neblogas (ypač palyginus su kitais) – tik, mano galva, čia labiau ne tiek Vytis, kiek “improvizacija Vyčio tema”. Man “arčiau dūšios” vis dėlto būtų tikras Vytis, naudotas nepriklausomoje Lietuvoje.

 5. LosAngeles:

  Pati ideja Vyciui paminkla statyti- nuostabi. Tikrai butinas jis, bet … Nuotraukoje pavaizduotas kazin ar tinkamiausias variantas. Daug kas pastebi, kad jis lyg stabdytu, lyg butu issigandes… Jis turi lekti, kaip lekdavo tikrieji senoves vyciai. Kazkas cia buvo imetes tarpukarini paminklo vaizda is senosios Varenos berods. Va ten- taip. Eiklus suoliuojantis raitelis, ne stabdantis o vejantis (priesa). Be to, kas gal ne maziau svarbu, nesuasmenintas, t.y. su minimaliais veido bruozais, kadangi Vytis negali sietis su tam tikra asmenybe (forma, tipazu). Jis turi buti kaip visos tautos eiklumo, drasos, narsos, slovingos praeities simbolis

 6. Viena tik keista bėdelė – Vyčio ir Šventaragio slėnio dalies (vadinamos Lukiškių aikštės) suplakimas “piršlybomis”.

  Kas “piršliai” – iš kur ir po kiek??

  Čia juk atminties, pagarbos, – Laisvės memorialui sumanyta…
  Negi VYTIS nebevertas savo vietos . Garbingiausios.

 7. Laima:

  Geriau Vytis negu “atrinktos” nesamones. Nors sis Vyties modelis truputi per histeriskas. Primena Rodeo – kauboju varzybas.

 8. Valentinas:

  Man 83 metai.Lukiškių aikštėje TURI stovėti TIK Vyčio paminklas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: