Atgimsta Zervynų kaimas Dzūkijos nacionaliniame parke (0)

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), default quality

Zervynų kaimo pirkia | vstt.lt nuotr.

Dzūkijos nacionaliniame parke Zervynose atgavinti senieji namai – gontais perdengti jų stogai, restauruoti langai bei durys. Senovinės dzūkų pirkios prikeltos naujam gyvenimui Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos iniciatyva.

Kartu su Zervynų kaimo bendruomene bei bei Varėnos rajono savivaldybės administracija buvo sėkmingai įgyvendintas projektas „Valstybės saugomo kultūros paveldo objekto etnografinės Zervynų kaimo gyvenvietės tradicinės medinės architektūros tvarkyba“, kuriam didžiąja dalimi panaudota Norvegų finansinio mechanizmo parama.

Zervynų kaimas buvo įrašytas į skubiausiai tvarkytinų Lietuvos etnografinių kaimų sąrašą. Projekto tikslas buvo atkurti XX a. pradžioje kaime dirbusių senųjų meistrų formuotą tradicinę architektūrą, išlaikyti visus kaimui būdingus puošybos elementus ir atstatyti kaimo vizualinę vertę. Aštuonių gyvenamųjų namų stogai buvo perdengti ilgaamžiais mediniais gontais, o dvidešimt keturių ūkinių pastatų stogai pakeisti medinėmis skiedromis. Atnaujinti kai kurių namų mediniai langai ir durys.

Tvarkybos darbai buvo atliekami taikant tradicines technologijas. Projekto eigoje vyko tradicinės medinės architektūros tvarkybos praktiniai mokymai, skirti vietiniams ir iš kitų Lietuvos regionų atvykusiems meistrams, sodybų savininkams, bendruomenių nariams. Projekto rėmuose vyko įvairių renginiai, skirti tradicinės medinės architektūros išsaugojimui, medinių namų priežiūrai.

Įvykdžius projektą, Zervynų kaimas tapo užkrečiančiu pavyzdžiu kitų Dzūkijos nacionaliniame parke esančių kaimų ir sodybų tvarkymui. Tikėtina, kad atsinaujinęs kaimas pritrauks didesnius lankytojų srautus į Dzūkijos nacionalinį parką.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: