M. Kundrotas. Dėl ko Lietuvoje žlugs švediškas alkoholio politikos modelis? (86)

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Diskutuojant apie alkoholio prieinamumo ribojimą galima prisiminti įvairius pavyzdžius – „sausą įstatymą“ Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jurijaus Andropovo eksperimentus Sovietų Sąjungoje, vėliau nuosaikiau kartotus Michailo Gorbačiovo, skandinaviškus „sistem bolagetus“.

Šiuolaikinėje Lietuvoje alkoholio prieinamumo ribojimo politikos simboliu ilgą laiką buvo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Antanas Matulas. Jo iniciatyva priimtas įstatymas, draudžiantis prekiauti alkoholiu išsinešimui nuo 22-os valandos. Iš pažiūros tikslas – kilnus: atpratinti Lietuvos visuomenę nuo girtavimo. Deja, tas pats A. Matulas pritarė provincijų gydymo įstaigų tinklo naikinimui ir prieštaravo žmogaus gyvybės apsaugai iki gimimo. Iš to galima spręsti, kiek jam išties rūpi Lietuvos gyventojų gyvybės ar sveikata.

A. Matulo poziciją politiškai galima aiškinti kaip nišinį populizmą. Tai – tokia politikavimo forma, kai siekiama pritraukti konkrečios žmonių grupės balsus, kalbant ir darant tai, kas jai patinka. Yra homoseksualų niša, yra homoseksualizmo priešininkų niša, yra alkoholio priešininkų niša. Daugelis alkoholio priešininkų – alkoholikai, liovęsi gerti, bet ligšiol priklausomi nuo alkoholio. Pradėk su jais kalbą apie ką nori – apie gotikinę architektūrą ar apie orchidėjų auginimo ypatybes, jie būtinai baigs kalba apie alkoholį.

Dabar A. Matulas dėsningai žengia į istoriją. Atsirado radikalesnė figūra – Aurelijus Veryga, žengiantis su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, drauge su homoseksualų apologetika užsiėmusios „Naujosios kairės“ aktyvistu Tomu Tomilinu ir tos pačios ideologinės grupės atstove Dovile Šakaliene. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, žengdama į rinkimus, vadovaujasi politologijoje gerai žinoma taktika „pagauk visus“, todėl jos sąraše – tiek šeimos vertybių gynėjai, tiek seksualinės revoliucijos šaukliai, tiek patriotai, tiek kosmopolitai.

A. Veryga – psichiatras ir profesorius. Kolegos jį apibūdina, kaip visišką teoretiką. Tai nėra blogai – juk būtent teoretikai kuria idėjas ir jų sistemas, apibendrina praktinių faktų ir veiksmų visumą, daro išvadas ir nustato strategijas. Praktika be teorijos – tik spontaniški judesiai, be tikslo ir be krypties. Vis dėlto yra skirtumas tarp psichiatrijos ir politikos. Labai gali būti, kad A. Veryga veiksmingai gydo alkoholikus. Bet kalbame apie visai ką kita – apie politinę strategiją.

A. Veryga siekia Lietuvoje įvesti švedišką modelį. Perkelti prekybą alkoholiu į specializuotas parduotuves – Švedijoje jos vadinamos „sistem bolagetais“. Jei šių parduotuvių bus gausu, mažai, kas keisis. Koks gyventojui skirtumas, eiti į prekybos centrą, ar į „sistem bolagetą“, kai jis – šalia? Bet švediška sistema pasižymi dar dviem bruožais. Pirma, tokių parduotuvių skaičius – ribotas, jos išdėstytos gana dideliu nuotoliu viena nuo kitos. Antra, jų darbo laikas – ribotas.

Taigi, piliečių galimybės įsigyti alkoholinių gėrimų bus ribotos. Galima tai svarstyti moraliniu ir praktiniu lygmeniu. Moraliai kyla klausimas – ar teisinga dėl saujelės ligonių riboti sveiko piliečio galimybę jam patogiu laiku nusipirkti butelį alaus, vyno, ar – peršalus gerklę – ko nors stipresnio? Bet kur kas rimtesnių klausimų kyla praktiniu lygmeniu.

Jungtinėse Valstijose „sausas įstatymas“ baigėsi masiniais namudiniais alkoholio verslais ir mafijos suklestėjimu, kai kurios žymios mafijos grupės kūrėsi būtent iš pogrindinės alkoholio gamybos ir prekybos. Sovietų Sąjungoje prie J. Andropovo ir ypač – M. Gorbačiovo klestėjo samagonas, pasirodė nuodingų pakaitalų, nuo kurių žmonės apsinuodydavo, sirgdavo ir net mirdavo. Pats M. Gorbačiovas vėliau pripažino, kad jo laikais vykdyta alkoholio ribojimo politika privedė prie to, kad žmonės dar labiau nugrimzdo į alkoholizmo liūną.

Švedijoje ir apskritai – Skandinavijoje padėtis gerokai kitoniška. Ten alkoholizmo problema išties gerokai sumažėjo. Ir vis dėlto Lietuvoje tai vargiai pasikartos. Ir štai, kodėl.

Norint išgyvendinti alkoholizmo problemą pirmiausiai reikia kovoti su priežastimis. Ne su pasekmėmis. Pagrindinės alkoholizmo priežastys – skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė. Reikia skatinti ekonomikos augimą, piliečių užimtumą, kultūrines veiklas, teikiančias gyvenimui prasmę. Panašu, kad A. Verygos fantazija ir kompetencija čia baigiasi. Uždrausime ir viskas išsispręs. Neišsispręs. Tik pablogės.

Lietuvoje įvedus sausą ar pusiau sausą įstatymą vargiai lauktinas Švedijos variantas. Ten sukurta gerovės valstybė. Kad ir su didžiuliais trūkumais, bet vis dėlto. Visose Skandinavijos valstybėse gyventojų laimės indeksas – aukščiausias tiek Europoje, tiek pasaulyje. O pas mus žmonės toliau gers. Nebus legalios alkoholio prieigos – pirks iš bobučių ir kontrabandininkų. Suklestės nauji mafijos tinklai. Prarasime mokesčius. O kažkas nuodysis „pilstukais“ ir „kaukoliniais“. Vietoje švediško modelio tikrovėje gausime J. Andropovo eksperimentą.

Ne veltui sakoma – kas užmiršta istoriją, priverčiamas ją pakartoti. Norėtųsi tikėti, jog A. Verygos taktika – šis tas geresnio už primityvų nišinį populizmą. Gal žmogus tikrai siekia gero Lietuvai? Bet tada reiktų pradėti visai nuo ko kito. Pašalinus priežastis išnyks ir pasekmė.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

86 komentarai

 1. Foreman:

  nereikia lialia: verdasi tie norvegai namuose byrzgelį tik garas šnypščia 🙂

 2. Arūnas:

  Priežasčių niekas neleis panaikinti, nes jos glūdi valstybės valdymo sistemoje bei dabarties ekonomikos ideologijoje. O savarankiškumo nenorime, o gal ir neleidžiama mums turėti. Tą parodo kad ir Lito panaikinimas, akivaizdžiai matant būsimas to pasekmes.

 3. Iron Patriot:

  Tegu žlunga, o kas tame blogo?

  Kv… įsatymai turi žlugti. O tai Lietuva jau patapo kažkokiu davatkynu.

 4. A propos:

  Žlugs dėl to, kad Marius Kundrotas mėgsta alų. Be to, ir liberalai sužlugdys. Alkoholio gamintojų lobistų paskatinti žodžiu ir pinigais.

 5. markas:

  // “Norint išgyvendinti alkoholizmo problemą pirmiausiai reikia kovoti su priežastimis. Ne su pasekmėmis. Pagrindinės alkoholizmo priežastys – skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė. Reikia skatinti ekonomikos augimą, piliečių užimtumą, kultūrines veiklas, teikiančias gyvenimui prasmę. Panašu, kad A. Verygos fantazija ir kompetencija čia baigiasi. Uždrausime ir viskas išsispręs. Neišsispręs. Tik pablogės.” // —— Būtent: skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė Lietuvoje. Čia autoriui galiu tik pritarti. Tačiau nuo savęs, visiškai ne į temą, pridėčiau: reikėtų skirti mėgstančius išgerti ir alkoholikus. Tai visiškai skirtingi dalykai.

 6. Ei:

  …Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, žengdama į rinkimus, vadovaujasi politologijoje gerai žinoma taktika „pagauk visus“,…
  o ponaitis tautininkų ideologas Kundrotas vadovaujasi priešinga strategija “apderk visus”… Įdomu, kurie laimės?

 7. pensininkas:

  Nėra ko verkšlenti, būkite ramūs, seimūnai tokio įstatymo nepriims, tik nuo jo nepriėmimo praturtės, nes alkocholio gamintojai ir pardavėjai to padaryti seimūnams neleis.

 8. Donatas:

  Paskaičius matosi, jog autorius labai jau nori, kad žlugtų tokios pastangos. Deja autorius net neįsigilino koks yra visų priemonių tikslas. O tikslas tikrai ne atjunkyti 40 metų “sveikai” geriančius. Be abejo tokie sveikuoliai ir pas bobutę pilstuką kaukolinį pirks ir naminės su katės gaišena nesibodės. Su tokiais sveikai geriančiais jau baigta, tačiau dar galima pasiekti kad jie neturėtų pamainos.

 9. Alkoholio pramonei neturėjo būti sunku sumotyvuoti bedarbį. Gal užteko bambalio, kaip darbo partijos rinkėjui.
  Pats tekstas tragiškas, visų skandinavų modelis kažkodėl vadinamas tik švedišku, “system bolaget” virsta “sistem bolagetais”, nors pvz.: suomių alkoholio monopolio parduotuvės vadinasi išvis net nepanašiai: Alko.
  Atvirai meluojama, neva tai “skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė” nebuvo būdinga Švedijai iki alkoholio prekybos monopolio ir kitų ribojimų įvedimo. XIX a. pabaigoje XX a. pradžioje Švedija buvo tamsi, nešvari ir prasigėrusi šalis, buvo kilęs pavojus pačių švedų genofondui.
  Kažkodėl pamirštami kiti A.Verygos pasiūlymai, palaikyti 60 000 rinkėjų parašų, pvz.: alkoholio pardavimas jaunesniems negu 20 m. asmenims, kas Lietuvą priartintų prie JAV, kur toks draudimas griežtai galioja iki 21 metų.
  Apibendrinus – tautininkai su tokiu vicepirninko straipsniu apsitapšnojo dar labiau, negu tam pačiam vicepirmininkui pasišovus kandidatuoti kartu su Paksu.
  Gėda.

 10. LosAngeles:

  pasalinus priezasti, dings ir pasekme… Nu labai grazi ir skambi autoriaus fraze, bet… kvailai atrodo zmogelis, isiplieskus gaisrui del trumpo jungimo lakstantis su testeriu ir bandantis taisyti gedima elektros sistemoje. Nama gesinti reikia mielasis, NAMA. Skambinti kuo greiciau ugniagesiams, ne laiduose raustis. Ir dar… Pats minimas Veryga ne karta aiskino, kad kalbos apie sausaji istatyma nera ir negali buti, cia gi autorius kaip tikras ‘dvigubos tiesos’ meistras vel pucia ta pacia duda ‘..Lietuvoje įvedus sausą ar pusiau sausą įstatymą vargiai lauktinas Švedijos variantas..’. Nekalbama apie sausaji (net ir pusiau sausaji) istatyma, kalbama apie apribojimus svaigalu pramonei ir jos gaminiu reklamai, apie apribojimus prieinamumui svaigalu, apie ‘kulturingo gerimo’ filosofijos rovima is zmoniu samones (ypac jaunosios kartos), apie svaigalu pramones atstovu itakos politiku sprendimams sumazinima iki minimumo ir pan.
  Arba nelabai supratau ka autorius norejo pasakyti, arba… gerokai nuviliantis straipsnis. Sarmata

 11. ?????:

  Maisto prekių parduotuvė.Eilėje prie kasų susimokėti už maisto produktus laukia jauna mama su 3 vaikeliais Mama iš darbo skuba namo vaikams valgyti gaminti,vaikai skirtingo amžiaus :viens iš darželio,kits iš prailgintos grupės,kits iš muzikos būrelio.Prieš juos stovi trys asmenys kiekvienas su savo asmeniniais pirkiniais:dėdė su alaus skardinėm ,dėdė su stipraus alkoholio buteliais ir teta su alkoholine įvairovę.Vienas iš jų gausiai atsirūgsta.Sūnus klausia mamos :ar alkoholis maistas,mama jam atsako,kad ne,tai kodėl jis maisto prekių parduotuvėje parduodamas?Ką tam vaikeliui atsakytų Kundrotas.
  Verygai pagarba.Ir daug aplinkinių tą pagarbą išsasako būtent jam.Jis nesėdi po krūmu ir netingi blaivinti Lietuvą, teikti informaciją žmonėms,išsamei,apie esamą padėtį Lietuvoje ir kas Lietuvos pragirdyme galimai labai stengiasi.Tai jei Marius,norintis alaus,iki specializuotos parduotuvės nepatingėtų nuvykti,tuo tarpu mama,anksčiau pagamintų valgyti ir pamaitintų savo vaikus.Vaikai pailsėję turėtų daugiau laiko kruopščiau paruošti pamokas.Marius,vykdamas iki specializuotos,pamąstytų ar jam to reikia.Ir gal persigalvotų.Ir visiems būtų solidi nauda.

 12. Artūras:

  Gerb. Kundrotai. Paskaitydavau jūsų straipsnius su malonumu, na bet šiandien nusivyliau. Demonstruojate savo patriotiškumą, ir aš tai visada vertinau. O šiandien nepritariate tautos blaivinimui. Kas gi jus apsėdo? Dar supračiau jeigu esate nuo alkoholio priklausomas, ir siūlomos alkoholio ribojimo priemonės jus gąsdina. Bet turėkite gi sveiką nuovoką, kad tik draudimai padeda išgyti. O jau po to, gerokai vėliau, kitos priemonės taikomos. Bet gal ir jus nupirko alaus gamintojai? Tai joks jūs patriotas, po paraliais.

 13. ,Norint išgyvendinti alkoholizmo problemą pirmiausiai reikia kovoti su priežastimis. Ne su pasekmėmis. Pagrindinės alkoholizmo priežastys – skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė. Reikia skatinti ekonomikos augimą, piliečių užimtumą, kultūrines veiklas, teikiančias gyvenimui prasmę. Panašu, kad A. Verygos fantazija ir kompetencija čia baigiasi. Uždrausime ir viskas išsispręs. Neišsispręs. Tik pablogės., – čia viskas gerai, tačiau KAIP IR KODEL apie 7 proc geriančiųjų tampa alkoholikais, ir ar tai lemia genai, charakteris (kaip taisykle bet ne visada šiuos 7 proc sudaro gabūs, plačios širdies asdmenys) NĖRA AIŠKU

 14. Rimantas Matulis:

  Nesitikėjau, kad tu toks silpnas alkoholio klausimu. Maniau, kad tau vertybės svarbu. Deja. Rimantas Matulis

  • Vertybė yra protas, o jo kaip tik veryginiuose pasiūlymuose nei su žiburiu nerasi.

   • Dronas:

    Nejaugi? Veryga tiesa sakant remiasi PSO praktika, kuri beje sekmingai taikoma ten, kur jai nesipriesina ;abai suinteresuotos, siauros grupes. O pas mus ka? Kitoks oras? Nejaugi? Todel Veryga viska teisingai raso. Pas ji viskas pagrysta ne asmenine nuomone, o patirtim ir daugybes mokslininku darbo viaisiais, tiriant sita beda. Bet tau matmai netinka? Kazi uz pinigus netinka, ar pats pijokas esi ir dar to nesuvoki? Beje, paaiskink, kas tau ten pas Veryga netinka, noretusi isgirst argumentuota nuomone.

     • Dronas:

      As visada pirma skaitau, paskui rasau. Na ir? Pratesk minti. Panaikint skurda? Visom keturiom uz. Toliau? Neveike sausas istatymas? Na reikia suprast JAV ne Lietuva, ten LABAI didele salis, o laikai buvo atsilike. Sunku buvo suziuret, o ir dare viska atgrubnagiskai. Todel ir neveike. Tiksliau veike, bet politikai pamate, kokie pinigai pro sali plaukia ir nusprende priglobt “versla”. Tarybvu sajunga? Ta pati istorija, atgrubnagiskas darbas, neteisinga metodika, labai didele teritorija, korupcija. Svedisko modelio, ne viena situ saliu netaike. Lietuvoje labai paprasta ji pritaikyt. Pirma darai kaip svedijoje, antra moki visem kurie pranesa apie tokius “taskus”. Visada atsiras zmogus, kuriam koks 100 euru, o gal net 1000 (is nubaustojo kisenes), tikrai pravers. Sutvarkyt teisesaugos sistema ir pradet bausti RIMTAI. Ne tik sodint, bet su turto konfiskavimu ir tokiom baudom, kad paskui via gyvenima dirbs, kad ja ismoket. Pamatysi kaip gerai tai veikia. ZInai kaip vokieciai isnaikino keliu gaidzius? Tiksliau sumazino ju kieki iki nezymaus skaiciaus? Ogi ten, uz tokius skundus ir pranesimus, tau priklauso mazytis piniginis paskatinimas. Ir malonu, ir dar kisene pilneja, kas dvigubai malonu. Matai kaip gerai tai veikia? Viskas gausis, jeigu imtis sio reikalo is esmes, rimtai ir moksliskai. Valstybe jeigu jai labai reikia, sugebes sutraiskyt bet kuri kontrobandista ar nelegalu fabrikeli. Tereikia noro ir laiko. Pas skandinavus tai neblogai veikia, alkoholizmas sumazejo jau ne nuosimciais, o KARTAIS. Tas ir buvo reikalinga, nieko kito is sito nieks ir nesitikejo. Beje, gyvena jie visai neblogai, matyt kazka jie daro teisingai, a ne? Na, o tave galima issiust i Rusija, ten galesi sokinet ant to pacio greblio iki apsikakojimo.

      • Pats ten ir važiuok, nes sergi jų ligom: komandomis gyvenime dar niekas nebuvo įvykdyta ir tai kaip tik ir sako straipsnio autorius.

       • Dronas:

        Niekas ir nevercia. Pasiulyk zmogeliui pinigu uz kontrabandistus ir samanes varytojus, nesppesi apsisukt, o labai pigiai busi susidorojes su visom bedom. O ir nereiks bijot, jog kazkas atsiras nelegaliai ir gamins dideliu kiekiu, bei ilgai. Greitai bus iskustas. Ir visiem gerai, zmogelis saziningai iskundes nusikalteli, gaus pinigelio, kuri panaudos kam nors maloniam ir naudingo, valstybe, labai nebrangiai, be sudetingu visokiu sekimu, gaus informacija apie nusikaltimus ir gales greitai veikti, nusikalteliai gaus baudu, kalejimo ir konfiskaciju, na bat ju negaila, juk tieas? Tau juk negaila zuliku ir nusikalteliu? Ar manai, kad reiketu paciuciuot ir pamyluot juos? Galetai apie tai placiau? Na, o visuomene gaus sveikus vaikucius, sumazejusi nusikalstamuma, maziau avariju ir savizudybiu. Verslaas gaus padidejusi darbinguma, nes nereiks kokiam vienam Jonui, plusti uz keleta pijoku, kai vienas neatejo nes “negali”, kitas jau iki pietu vos pastovi, apie darba negali but ir kalbos. O Jonas uz visus aria. Sumases nelaimiu darbe, nes kokiu puse darbuotoju buna girti. Visiem gerai, isskyrus keleta pinigu kapsu, zuliku, kysininku ir siaisp paslemeku, bet juk ju negaila ir negalima ju noru, kuriuos jie ivardija kaip teises, kelti auksciau visuomenes poreikiu. O gal manai, kad galima? Prasyciau placiau isdestyt savo minti. Nes kol kas is taves, tik nerislus veblenimas ir spygavimas, aciu, bet as tokiu dalyku galiu per vyriausybes valandele paziuret, tavo paslaugos cia visai ne vietoje.

 15. justas:

  . Kas metus Lietuvoje miršta nuo alkoholio apie 4000 – 4500 žmonių. Avarijos, nelaimingi atsitikim, ligos, savižudybės ir t.t.
  2. PSO duomenimis 10-15 % į ligonines pakliūvančių sergančių, kurių ligų kilmė yra susijusi su alkoholio vartojimu. Pvz. kepenų cirozė ir t.t. Daugiau nei 40% Sveikatai skirtų lėšų yra panaudojama tokių ligonių gydymui.
  3. Lietuvoje 1926 m. 1 žmogui teko 0,8 litro degtinės; Nuo 1960 iki 2014 m. alkoholio vartojimas išaugo 7,5 k. (Nuo 2 litrų iki 15 l. absoliutaus alkoholio 1 žmogui per metus).
  4. Amerikiečių mokslininkai nustatė: jei paaugliai pradeda vartoti alkoholį nuo 12 – 15m., tai apie 40% tų vaikų vėliau bus priklausomų nuo alkoholio.
  5. LSIC duomenimis 7-14 metų amžiaus vaikų gydytų dėl alkoholines intoksikacijos skaičius nuo 2001 m. iki 2007 m. išaugo net 17 kartų. Retorinis klausimas: „O kas toliau?“
  6. Lietuvoje oficialiai priskaičiuojama apie 70tūkst. alkoholikų, o neoficialiai, tą skaičių reikėtų dauginti iš 3 ar net 4.
  7. 96,2% asmenų, piktnaudžiaujančių alkoholiu, pirmą kartą su juo susidraugavo iki 15 metų. trečdalis jų vyno skonį pažino iki 10 metų. Charakteringa, kad vaikams iki 10 m. alkoholį pasiūlė artimi giminaičiai.
  8. Alkoholio žalos vertinimo studija aprodė, kad vien tiesiogiai apskaičiuojama alkoholio žala siekia apie 740milijonų litų per metus, o netiesioginė žala paprastai yra net kelis kartus didesnė. Savižudybių, ligų, pravaikštų, kritęs darbo našumas, prasta kokybė, sugadinta technika, traumos, gaisrai, vagystės, venerinės ligos ir t.t. Tokiu būdu slopinamas, gniuždomas valstybės ekonomikos bei gerovės augimas.
  9. 2001 metais penkiolikoje senųjų ES šalių buvo surinkti 25 milijardai eurų alkoholio akcizo, o bendri materialūs alkoholio vartojimo kaštai siekė 125 milijardus eurų, t.y. išlaidos, susijusios su alkoholio vartojimu, buvo 5kartus didesnės nei gaunamos pajamos. Taigi galima teigti, kad dėl klestinčios alkoholio pramonės valstybė patiria 5 kartus didesnį nuostolį, nei gauna pajamų iš alkoholio akcizo.
  10. Moterys ir paaugliai prie alkoholio pripranta 3-4 kartus greičiau, nei vyrai.
  11. Alkoholio vartojimas lemia net 70 proc. savižudybių.
  12. Alkoholio vartojimas atneša nesuskaičiuojamas nelaimes visuomenei. Jis ardo šeimą. Nuo 60 iki 88% skyrybų įvyksta dėl vieno iš sutuoktinių girtavimo.
  13. PSO duomenimis pasaulyje dėl alkoholio apgirtimo įvyksta: 86% žmogžudysčių, 72% ginkluoti užpuolimai, 50% išžaginimų ir t.t. .
  14. PSO duomenimisšalyje, kur bus nutraukta alkoholio gamyba ir vartojimas galima bus uždaryti 9/10 kalėjimų. 90% baisiausių nusikaltimų padaroma alkoholio pagrindu. Vieno kalinio Lietuvoje išlaikymui per mėnesį valstybei kainuoja apie 2000 litų, arba 580 ERU.
  15. Svarbiausias įrodymas girtavimo baisios žalos yra asmenybės degradaciją, ir suirimą, ir kai viso to pasekmė – pilnas jos visuomeninio ir socialinio aktyvumo sunaikinimas: apsunkęs paveldimumas, protiškai ir fiziškai atsilikusių vaikų didėjimas, traumos, darbo našumo sumažėjimas, šeimų irimas ir fizinė mirtis. Tautai alkoholis pražūtingas
  Dėl būsimųjų kartų, visi kartu turime sukilti prieš girtavimą ir padaryti viską, kad mūsų gyvenime įsitvirtintų blaivios buities ir dvasingumo vertybės.
  Informacija naudota iš interneto platybių…

  • Dronas:

   Komentaras daug kartu geresnis nei straipsnis.

   • Ne girtaukit ir nereikės čia krokodilo ašarų lieti.

    • Dronas:

     Pagal save sprendi? Man tai sitos smarves simta metu nereikia. Kaip matai gyvas, jauciuosi puikiai. Na, o tu gali saikingai prasigert, tavo bedos, cia ne tau skirtas skandinaviskas budas, o tiem kurie dar neijunko i si suda. o tu gali nors i sulini iskot, vietoje to, kad vaikucius ten sumest. Neverksiu, pazadu.

     • Pagal tave ir panašius, nes jie įsivaizduoja, kad jei ką tai uždrausi, tai ir būtinai išsipildys.
      Gyvenime taip nebūna.

      • Dronas:

       Tai nereiskia, kad reikia sedet subine suraukus ir nieko nedaryt. As ir nesitikiu pilnos pergales, bet jau tol kol as vaikstau sai zeme, bet as nieko pries, jog po 200 metu, Lietuva tebebutu. O joje gyventu, sveiki, stiprus ir protingi zmones. O ne akis uzsipylusiu suskiu banda.

       • Neskaitei straipsnio: ten parašyta ko reikia, kad žmones atitraukti nuo blogų įpročių.

        • Dronas:

         …skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė…

         Tame tarpe, bet narkomanais ir alkoholikais tampa nepriklausomai nuo pajamu, o nuo sito sudo prieinamumo. Tai irgi irodyta PSO. Prasideda vakareliais su draugeliais, progu pilna, tai krepsinis, tai i gamta “kulturingai pailseti”. Uzsipilt akis irig yra kuo, pilnos MAISTO PREKIU, parduotuves. Paskui jau “nervas ima”. Paskui “galiu mest kada noriu, bet nenoriu” (jau negali). Paskui neaiskink man, as geriau “zinau”. Dar veliau, niekas manes nemyli ir as nereikalingas. Na isties, kam reikalingas toks akmuo ant kaklo, juo labiau, kad Lietuvoje ir taip vos pluduriuoji pavirsiuje. Paskui, dugnas. Namazai nedagyvena iki jo, o kas dagyvena, toli grazu ne visada bando islipt is ten. Toliau grabas. Buna dar tarpines stoteles, kalejimas, psichiatrine, ligonine, ciroze. Ekonomine padetis tik sustiprina pasekmes, pradeda pjauti del keliu litu, nes bonkai truksta. Bet prasigerimas beveik visada prasideda nuo “vakareliu, linksmu kompaniju, pagerimo su draugeliais ir alaus ar kokio kito myzalo “megimo”. Aplamai, alus neskanus, kartus sudas. Pabandyk bealkoholio duot vaikui paragaut, isspjaus ir dar ziures i tave kaip i apsikta katina. Taip ir sakyk, kad kai per smegenis trenkia, patinka jausmas, o ne alus ar degtine “skanus”. Nes bealkoholio tokio sudo, beveik niekas negers. Na nebent kokie keistuoliai. Juk yra visokiu kregzdziu lizdu valgytoju ir kavos kuria nurijo, o po to iskakojo kokis tai gyvunas megeju. Jie net didziuojasi tuo. Na ju reikalas, manau tai beprotybe, bet anie lygtai bent jau niekam nekenkia. Del kregzdziu lizdu nesu tikras.

         O del skurdo. Lietuvoje duok maisa pinigu, tai greitai tas maisas bus pas alkobanditus, o zmogelis grabe. Tai labai matosi kai sugryzta tie emigrantai kurie tikri “kulturingo” lakimo megejai. Trumpiau tariant alkoholikai, nors to niekad nepripazins. Pas mane yra kaimynai tokie. Grizta is sezoniniu darbu uzsienyje, per menesi viska ka per tris uzdirbo, prageria. Mirksta neissiblaivydami, riksmai, muzika, prisiktos trumpikes per langa ismestos. Stai toki “dziaugsma” as stebiu. Matosi, sugryzo prakutes, “kulturingo” gerimo meistras. Paskui skolos ir vel i uzsieni, kur uzdirba, gryzta, ratas uzsidaro.

         Todel tu man geriau nepasakok apie skurda ir gerima. Skurdo mazinimas tik vienas is daugybes klausimu, kuriuos butina sprest, sprendziant alkoholizmo beda. Taciau tai ne kiek nepanaikina butinybes, mazinti prieinamuma.

  • LosAngeles:

   Labai daug pasakantys duomenys. Ir is ju isplaukia pagrindine isvada: valstybei prekyba svaigalais yra NUOSTOLINGA. Gamintojai daznai megsta metytis ‘sumoketu mokesciu’ korta, deja. Sprendziant is pateiktos informacijos sumokami mokesciai tikrai ‘ne is tolo’ nesiekia tiesioginiu ir netiesioginiu valstybes islaidu del svaigalu vartojimo sukeltu padariniu. Valstybei prekyba svaigalais yra NUOSTOLINGA, ir apie tai turetu buti placiau kalbama. Labai gaila, bet to nepabrezia nei Veryga, nei Dapsauskas

 16. Gustavas:

  Jaučiasi, kad ,,tikras lietuvis” vakar ,, šnekučio” padaugino. Komentarai kaip iš natų, kaip iš gausybės rago. Gal pas Valentą buvai?

 17. Gerai straipsnio autorius sako: kada bus žmogui normalus darbas, geros perspektyvos gyvenime, tai jis nei iš tolo net nežiūrės į jokius gėrimus.

  • Pakirkšnutė:

   O kada tai bus, pranaše besparni ?

  • LosAngeles:

   Tai taip… Apie tai ir kalba- jei ziema dega namas, tai pasisildyti gali nemokamai. Ko cia rypauti ir ‘kelti veja’. Siluma, skant, kaulu nelauzo… 🙂
   Beje, prasigeria ir pasiturintys zmones, ir ‘galva gera’ turintys, ir padeti, ir ‘normalu darba, geras perspektyvas gyvenime’, tad ziuri i svaigalus ir tokie, ir pakankamai is arti ziuri. Tamstos aktyvumas itartinas, bet… per daug nesigilinant i to priezastis galima pasakyti tik tiek: nusisnekate. Jei tikslas yra mazinti vartojima, tai priemones tam pasiekti turi buti taikomos ivairios ir visapusiskos. Veryga saunuolis, sekmes jam.

   • Citata: “Tamstos aktyvumas itartinas”,

    Aš, viso labo, tik palaikau straipsnio autoriaus mintį, kada jūs siekiate atverti galimybes alkobanditams.

    • LosAngeles:

     Atmetus visa zodziu ir isvedziojimu imantruma, belieka tuscias faktas: iklimpsta i svaigalu liuna ne tik bedarbiai ir nevykeliai. Iklimpsta ir pasiturintys bei ‘perspektyvus’ (kaip pats sakete) zmones. Taigi ekonominis rodiklis kalbant apie svaigalu visuomeneje paplitima nera svarbiausias, todel Verygos pasiulymai yra labai vyke, net labai. O ekonominius reikalus taip pat reikia tvarkyti, bet tai jau ne Verygos rankose (bent jau kol kas). Tai tvarko (turetu tvarkyti) valdzia

     • Įklimpsta dėl asmeninių priežasčių, dėl ko jokie ribojimai nusipirkti legalaus gėrimo niekaip nepadės iš to rato išeiti.
      Alkoholikai, kaip taisyklė, – degradavę žmonės, todėl jiems netgi švarūs gėrimai iš parduotuvės yra tiesiog neįperkami.

      • LosAngeles:

       Ne apie isejima kalba, o apie vartojimo mazinimui skirtas priemones, ir kaip jau n+k kartu buvo kartota, jos visu pirma turetu buti nukreiptos i jaunuomene. Nors… kada yra suinteresuotumas, tai suprasti gali buti ir neimanoma (ka visi veiksmai ir rodo)

 18. cirko ziurovas:

  smagu stebeti, kaip”tikras lietuvis”, arsusis Mariaus kritikas, taip karstligiskai emesi palaikyti jo pozicija. Ideologijos diametraliai priesingos, bet gresme, kad pritrukus svaigalu, gali tekti pedinti iki velniai zino kur esancios “monopolkes”, suvienijo ir pikciausius priesus. Pabandysiu kiek nuraminti, pranesdamas ,kad praktiskai visos Skandinavijos maisto prekiu parduotuves prekiauja alumi(riboto stiprumo ir ribotomis valandomis).

 19. alksnaitis:

  tariama kova su alhoholizmu gali turėti gerą pusę tai kova už blaivią tautą, bet gali turėti ir tamsią, paslėptą pusę. draudi alkoholį, platini energetinius gėrimus, legalizuoji marichuaną, kanapes,narkotikus…pratini tautą prie kvaišalų, juk jaunimas norės kažko daugiau, nei blaiviai leisti vakarėlius.Poto jie pradės rengti Globalinius marihuanos maršus Lietuvoje. Renginiai jau vyko Kanadoje, JAV, Italijoje, Ispanijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Brazilijoje …
  Manau Mariaus kudroto mintys geros: norint išgyvendinti alkoholizmo problemą pirmiausiai reikia kovoti su priežastimis. Ne su pasekmėmis. Pagrindinės alkoholizmo priežastys – skurdas, beviltiškumas ir gyvenimo beprasmybė. Reikia skatinti ekonomikos augimą, piliečių užimtumą, kultūrines veiklas, teikiančias gyvenimui prasmę. Panašu, kad A. Verygos fantazija ir kompetencija čia baigiasi. Uždrausime ir viskas išsispręs. Neišsispręs. Tik pablogės.

  • cirko ziurovas:

   tamsta norite pasakyti, kad spresti alkoholizmo problemos negalima, nes tada tauta ims vartoti narkotikus. O jus nesusimastete kuo skiriasi alkoholis nuo narkotiku. Juk ir viena ir kita skirta svaiginimuisi arba galim tai vadinti rekreacija, ir viena ir kita reguliariai pavartojus sukelia priklausomybe. Skirtumas tik tame, kad kiti narkotikai nelegalus, o narkotikai vadinami alkoholiu yra iteisinti kaip legalus. Kas automatiskai suponuoja poziuri, kad gerti yra priimtina arba net butina sveikatai mazais kiekiais, ka daznokai bando irodyti alkoholio fanai, ir kur kas maziau kenksminga nei kiti narkotikai. Deja realybe kiek kitokia. Kai kurios salys atlieka tyrimus, kokia zala daro legalus ir nelegalus kvaisalai. Sie tyrimai parode, kad JAV ir Kanadoje alkoholio vartojimo ekonomine zala mazdaug dvigubai didesne nei visu nelegaliu narkotiku kartu paemus. Jeigu skaiciuoti zala padaroma tik sveikatos apsaugai santykis dar didesnis. Kitas legalus narkotikas – tabakas, pagal zala lenkia net alkoholi. Trumpai tariant, visos zalos pridaromos narkotiku JAV ir Kanadoje, apie 80% tenka legaliems, alkoholiui ir tabakui. Dristu speti, kad Lietuvoje alkoholio ir tabako dalis sudaro apie 98-99% visos narkotiku zalos.
   Dar karta pakartosiu. Alkoholis yra narkotikas, pilnai atitinkantis narkotiko savoka. Tai, kad jis legalizuotas, nereiskia kad jis tampa ne narkotiku. Baisus ir pavojingas narkotikas vien del isikerojimo daugumos pasamoneje, kaip nekalta atsipalaidavimo priemone. Sis narkotikas simtmeciais narkotizuoja istisas tautas ar isvis jas sunaikina.Nuo vienos tokios tautos lietuviai ir pasigavo si prakeikima. Girti mentai traisko vaikus, girti vaikai kirviais kapoja nieko detus zmones, pagiringi tevai skandina savo atzalas suliniuose. Po kiekvienos tokios tragedijos buna daug pykcio ir sneku ka reik daryt, bet prabega kiek laiko ir vel viskas sena vaga. Skaudu matyti, kai issilavine, protingi zmones ima tauzyt nesamones it kokia turgaus boba tik pasisukus kalbai apie alkoholio prieinamumo ribojima. Nusiraminkit, nieks alkoholio nedraus. Net alkasui aisku, kad tokios priemones tik pagilintu problema. Kalba eina apie kompleksa priemoniu, papildanciu viena kita, tarp kuriu viena efektyvesniu yra alkoholio prieinamumo ribojimas. Man slykstu, kai visu alkoholio sukeltu nelaimiu fone, imama postringauti esa va padorus zmogus, del kazkokiu alkasu, negales jam patogiu laiku nusipirkt alaus. Manau, padoriam ir atsakingam pilieciui,del visuomenes interesu, nesudarys didesniu problemu is anksto pasirupinti alkoholiu vakarui ar savaitgaliui. O nepadorus ir neatsakingas pilietis, kuriam nusisvilpt ant visuomenes, netures reikalo ir galimybiu, pasiekus jura iki keliu stadija, vaziuoti ieskoti pasipildymo. Kas sumazins potencialiu nelaimiu rizika.Ir t.t. Ir pan.

  • mintis:

   Reikqalingos visos peiemonės.Į vieną pusę žiūrėti,nematyti kitos-gal juokaujate?:

 20. Vladas Maželis:

  Skurdas – alkoholizmo priežastis??? Tai kodėl neturtingiausiose Pietų Amerikos ir Afrikos valstybėse jis toks retas, o palyginti turtingoje Airijoje alkoholikų gausu? Gaila kad Lietuvoje tiek daug pliurpiama iš tuščio į kiaurą – nepasirūpinant nors kiek pagrįsti savo teiginių, bet tik parašiau ir gerai. Todėl niekas ir nejuda iš vietos, vis tas pats per tą patį. Kalnų kalnai nesąmonių prirašoma ir jokios naudos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: