Seimas nepritarė siūlymui Laisvės premiją skirti Vytautui Landsbergiui (7)

V.Landsbergis. Lrs.lt nuotr.

Vytautas Landsbergis | lrs.lt nuotr.

Seimas po svarstymo nusprendė nepritarti siūlymui 2015 metų Laisvės premiją skirti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkui, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Vytautui Landsbergiui. Už Seimo nutarimo projektą (Nr. XIIP-3780) balsavo 53 Seimo nariai, prieš – 13, susilaikė 48 parlamentarai.

Vadovaujantis Laisvės premijos įstatymu, 2011 m. rugsėjo 15 d. įsteigta Laisvės premija. Ja siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Pirmoji Laisvės premija 2011 m. skirta Rusijos kovotojui už laisvę, žmogaus teises ir demokratiją Sergejui Kovaliovui, antroji – 2012 m. skirta Lietuvos laisvės lygos įkūrėjui, „45-ių pabaltijiečių memorandumo“ iniciatoriui, politiniam kaliniui Antanui Terleckui, trečioji – 2013 m. skirta kovotojui už Lietuvos laisvę ir žmogaus teises, aktyviam Lietuvos neginkluoto pasipriešinimo dalyviui, politiniam kaliniui, pogrindinės spaudos leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ steigėjui, redaktoriui, Tikinčiųjų teisių gynimo katalikų komiteto nariui, arkivyskupui Sigitui Juozui Tamkevičiui, ketvirtoji – 2014 m. skirta Lenkijos visuomenės veikėjui, disidentui, vienam iš „Solidarumo“ lyderių, žurnalistui, eseistui ir politikos publicistui, Lenkijos dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui Adamui Michnikui.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Manau, kad nepelnytai yra pamirštas Lietuvos radijo ir televizijos indėlis, jo svarba kovoje už laisvę ne tik Lietuvoje, bet ir regione. Sąjūdžio metu negailėdami jėgų laisvės ir demokratijos plėtojimo labui dirbo dauguma LRT žurnalistų, kitų radijo ir TV darbuotojų. Vertinant tą jų indėlį, jo reišmingumą siekiant laisvės, manyčiau, kad būtų teisinga šiais metais Laisvės premiją skirti Sąjūdžio meto LRT žurnalistei Pangonytei (atsiprašau, vardo neprisimenu).

 2. Mano nuomone LAISVĖS PRĖMIJOS verta – nenuilstama kovotoja už mūsų ir Jūsų bei LIETUVOS laisvę vienuolė SADŪNAITĖ!!!

 3. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Man tai taip atrodo, kad Vytautas Landsbergis savo gyvenime gavo pacia didziausia garbinga premija….buti pirmuoju atsikuriancios Lietuvos valstybes vadovu ir su siuo vardu isliks Lietuvos istorijoje istorijoje. Todel man atrodo, kad kazkokia tenai 5000 euru laisves premijele labiau panasi i ponios Degutienes PAKISA ir issityciojima tokio mastelio zmogui. Tuo labiau, kad ji buvo siulome ne pirma, o tik penkta laisves premija…. kazkur prie paskutinio galo pasityciojimui. Dar suprasciau, kad nors koki 1 milijona euru pasiulytu, tai dar galima buti stabteleti ir pagalvoti, juk tokie pinigeliai nesimeto. Bunant tokia politike kaip Degutiene, buvusi Seimo pirmininke, PRIVALEJO paskaiciuoti balsus ar is viso gali toksai sprendimas pro Seima praeiti…. juk aiskiai dabar ne konservatoriai valdzioje! Gal ir paskaiciavo labai gerai su tikslu issitycioti is pono V.Landsbergio, kai jam dar ir sveikata suslubavo. Taigi greiciau manyciau, kad sitas taip vadinamas apdovanojimas yra specialiai suorganizuotas ISSITYCIOJIMUI is pono Landsbergio.
  Kitas dalykas yra toks. Na tikrai ponas V.Landsbergis yra labai nusipelnes Lietuvos laisves byloje, ka cia ir bekalbeti, faktas lieka faktu. Tai naudodami tai laisves premijos skyrimo metoda…. PRIVALOME ponui V.Landsbergiui suteikti visas galimas visu rusiu premijas ir visko pasaulio apdovanojimus nuo pacio zemiausio iki pacio auksciausio…. nes Vytautas Landsbergis auksinemis raidemis isirase savo varda istorijoje Taigi turetume situacija, kai visi apdovanojimai atitenka vienam zmogui! Tai va tokia yra laisves premijos idiotiska skyrimo metodika. Senai ta rekejo pamirsti. Sajudziui reikia skirti ta premija…..
  O dabar pabandykime pasvarstyti, ar jau tie konservatoriai is tikro megsta V.Landsbergi, ar jie gerbia ji pakankamai, kaip pirma atsikuriancios Lietuvos vadova? Kaip zinia, atsimename, V.Landsbergis NEBUVO isrinktas net konservatoriu partijos pirmininku, o laimejo kubilius, kuris kartu su darba parcija balsais prastume pro Seime tokius atomines istatymus, kad paskiau pagal juos savo chebrai uz nepastatyta atomine ismokejo…kiek? 685 milijonus litu, t.y. stambiu mastu apvoge valstybe….. taigi V.Landsbergis pralaimejo savo partijos didziausiam vagiui! Tai ar tokia pagarba V.Landsbergiui?
  Zvelkime toliau ir morales, etikos, sazines, teisingumo klausimus. Taigi puikiai zinome V.Landsbergio pozicija Klonio mergaites atzvilgiu, kuri pasakyciua yra MORALI ir SAZININGA! Tuo tarpu konservatoriu ruja kartu su kitomis partijomis Seime kai prireike balsuoti, tai balsavo kaip dvasiniai iskrypeliai…. zinoma buvo isimciu, kas tik patvirtina taisykle. Svarbiausia pastebeti, kad balsavo is suklastotu aplinkybiu… kuris pakiso is esmes nusikaltelis valys!
  Taigi ar turi sita dvasiniu iskrypeliu gauja…. siulyti premijas? Taigi geda imti premija is nesvariu ranku.
  Slykstu, ponia Degutiene su visa komisija norejo padaryti PAKISA uz valstybes pinigus. Na sustriakai!
  Prisiminkime, kad kubiliaus partija…. reme kirkilinius komunistus valdzioje. Taigi ejo su paciu velniu obuoliauti! ir tebeobuoliauja su komunistine partskola, burokevicine Lietuvos priese, ezpiniu kalbu meistre su putinistu uzsienio reikalu ministro poste.

 4. Kamilė:

  Nereikia stebėtis, juk puikiai žinom, kad Lietuvą valdo raudonųjų gauja. Iš jų rankų aš net neimčiau Laisvės premijos. Jie net nesupranta, kas yra Laisvė. Tik visa laimė, kad Istoriją rašo ne jie. Laikas jau įrašė Laisvės premiją ir jokie komunistėliai jos neištrins

 5. Žemyna:

  Kad ir ką galime šiam žmogui prikišti,
  tačiau TUO METU JIS ATLIKO SAVO VAIDMENĮ, kuriam gal dar vos keli buvo pasirengę dvasiškai, ir dar pasikaustę būtinomis žiniomis, gebėjimais. Jis atlaikė didžiulį spaudimą, strategiškai gerai orientavosi situacijose, gerai koordinavo mūsų minių veiksmus… Taip, jis tai darė ne vienas, tačiau jo vardu ateinanti žinia buvo garantas, kad tai tikrai iš Sąjūdžio mintis, kvietimas, prašymas ar pan.
  Jis be žodžių, tačiau sutartinai buvo pripažintas tautos lyderiu. Ne primestas, o priimtas, natūraliai pasirinktas – tai labai svarbu. Matyt, intuityviai jautėme, jog jis tai įstengs, padarys geriau už bet kurį iš mūsų, TEN buvusių… Todėl ir tą Sausį, žinodami, kuo rizikuojame, ėjome ginti ne tik Seimo, bet ir jo! Nes žinojome, ką reikštų vado netekti. Ėjome, nes tais mėnesiais ten buvo Tautos Širdis.
  Skirkime VL veiklą TUO METU nuo VL veiklos PO to.
  Ši premija – už TĄ metą, o ne PO to (juk ir sau už tai, kas PO to vyko, turime nemažai papriekaištauti!).
  Mane trikdo tik viena – premija tai pinigai 🙁
  Kažkaip suvulgarina, suprastina, prie žemės prispaudžia tai, kas susiję su neprilygstamu dvasiniu pakilimu… Lyg kad ūkininkas samdiniui už darbą atlygintų…
  Juk nebuvome ten samdiniai, ėjome, kur širdis vedė, ėjome laisvi jausdamiesi, kiekvienas savo asmeniniu pasirinkimu, – dėl Lietuvos ir dėl savęs pačių ėjome. O V.L. – ar ne lygiai taip taip ėjo?. Ar už tai gali paimti atlygį? Ar tai pamatuojama pinigais? Ar apskritai buvo gera mintis premiją už tai skirti… Kartais tokiu būdu subtiliai paremiamas skurstantis daug nusipelnęs šaliai žmogus. Bet šiuokart ne tas atvejis!
  Manyčiau, esame kūrybingi žmonės. Galime sugalvoti kažką nemedžiaginio, neapčiuopiamo, bet tikro ir nuo tautos širdies.
  Tai galėtų būti kad ir tautos padėkos internetu akcija – pvz., vienu metu su vėliavomis susirenka visų Lietuvos regionų buvę sąjūdiečiai ir jaunimas. Jie iš gėlių išdėlioja žodį AČIŪ ir į mikrofonus pasako AČIŪ, sugieda „Ilgiausių metų”. Visa tai transliuojama internetu į vieną svetainę – tautalandsbergiui.lt. Interneto puslapyje matome tautos namą su regionų langais, o už tų langų vyksta akcija. Atidarai langą ir atsiduri tame regione. Vėliau tą puslapį galėtų toliau pildyti ir šeima, ir Signatarų namai.
  Ar bent nuo kiekvieno regiono atsiųsti po ąžuolo vainiką su padėka. O gal kam nors ir geniali padėkos idėja šaus į galvą… Svarbu, kad tai būtų nuoširdi Tautos padėka, o ne biurokratinis sprendinys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: