R. Karbauskis. Kultūra ir blaivybė tampa sinonimais (31)

Ramūnas Karbauskis | asmeninė nuotr.

Ramūnas Karbauskis | asmeninė nuotr.

Šiaulių rajono savivaldybė tapo pirmąja Lietuvoje, kurioje visuose kultūros renginiuose nebus galima prekiauti alkoholiniais gėrimais, o neblaivūs žmonės į juos nebus įleidžiami.

Tikriausiai tai skamba kaip neįmanomas sprendimas Lietuvoje, bet tai buvo mano vadovaujamos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pažadas savivaldybių rinkimuose, o tuščių pažadų mes nedaliname.

Naisiai jau įrodė, kad blaivi kultūrinė aplinka žmonėms suteikia daug daugiau džiaugsmo, nei renginiai, kuriuose alkoholio vartojimas yra norma. Niekam ne paslaptis, kad alkoholio pramonė su malonumu remia renginius,kuriuose prekiaujama alkoholiu. Nors pelno prasme giros prekyba tuose pačiuose renginiuose duotų didesnę naudą, bet alkoholio pramonė, gaminanti ir girą, blaivių renginių remti nenori. Atsakymo ieškoti toli nereikia. Alkoholio prekyba renginiuose yra galimybė veikti vaikų sąmonę, kurie mato suaugusius perkančius ir vartojančius alkoholinius gėrimus. Formuojamas stereotipas, kad dalyvavimas renginyje ir alkoholio vartojimas yra norma. Nesutinku su tais, kurie teigia, kad nieko negalima padaryti draudimais. Sprendimas neleisti prekiauti alkoholiniais gėrimais renginiuose yra ne draudimas, o privaloma norma, kaip ir draudimas vairuoti automobilį pavartojus alkoholio. Norma, nes į renginius ateina šeimos su vaikais. Jei kam norisi nugirdyti kokio alkoholinio renginio dalyvius, tada turi būti užtikrintas draudimas į tokius renginius patekti vaikams. Esu tikras, kad dėl tokio sprendimo koncertams Šiaulių rajone atlikėjai sumažins honorarus, nes tai jiems padovanos daug malonesnę atmosferą, nei alkoholį vartojančių asmenų apsuptis. Nemanau, kad lengva groti ar dainuoti renginyje, kuriame esi pastoviai nutraukiamas pranešimais apie apgirtusių tėvų pamestus vaikus.

Nėra lengva laužyti dešimtmečiais susiklosčiusias tradicijas, bet Lietuvoje nebėra kito pasirinkimo. Kitaip Europos Sąjungos Komisijos prognozė, kad po keliasdešimt metų Lietuvoje gyvens mažiau, nei du milijonai gyventojų, gali pasitvirtinti. Esame alkoholio vartojimo lyderiai Europoje, vieni iš lyderių pasaulyje. Jau ir Briuselyje niekas nebemano, kad mums užteks ryžto ir užsispyrimo išbristi iš alkoholinio liūno.

Padarysime viską, kad Šiaulių rajonas taptų sektinu pavyzdžiu visai Lietuvai, o blaivi kultūrinė aplinka išplistų visose savivaldybėse.

Praėjo virš pusantro šimto metų, kada žemaičių vyskupas Motiejus Valančius ganytojišku laišku pradėjo blaivybės sąjūdį, dėl ko alkoholio vartojimas jau per pirmus du metus sumažėjo 8 kartus. Tada tam ėmė priešintis carinės Rusijos valdžia, dabar blaivybės iniciatyvas blokuoja dalis Lietuvos Respublikos Seimo narių, atstovaujančių alkoholio gamybos ir prekybos įmonių interesams. Ar sunku pastebėti tūkstančius vaikų, paliekamų vaikų globos namuose, kenčiančius smurtą ir nepriteklių dėl savo tėvų, kurie prageria visas socialines išmokas?.. Tokių kiekvienais metais daugėja. Mes mokame akcentuoti, kad daug vaikų globos namuose, bet nedrįstame įvardinti to priežasties. Dauguma tų vaikų turi tėvus, tik jie šiandien tarnauja alkoholio magnatų interesams. Ir mes toliau mokame išmokas, jas didiname, tuo padidindami tautos degradavimo mąstą. Kol ekonomiką kelsime tik alkoholio akcizais, nedirbsime prevencinio darbo, tol per sveikatos ir socialinę apsaugą prarasime daug daugiau. Ar dabartinei ir buvusioms valdžioms tai tikrai naudinga?

Žinau, kad Šiaulių rajono savivaldybės sprendimams pritaria dauguma Lietuvos žmonių. Tikiu, kad jau ne už kalnų tas laikas, kada kultūra ir blaivybė visoje Lietuvoje taps sinonimais.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

31 komentaras

 1. Nuvalkiota tiesa ta, kad tiems asmenims, kuriems alkoholis neša pelną, pati blaivybė idėja yra kažkas nesuvokiama baisaus. Visa valdžia Lietuvoje iš esmės turi būti pakeista tam, kad valstybiniu mastu būtų galima skatinti blaivinimą. Naisių atvejis yra sveikintina išimtis. Deja, ir toliau Tauta bus verčiama nemąstančiom būtybėm, kurias lengva valdyti gudresniems. Todėl turi kilti bendras naujas Lietuvių Tautos Sąjūdis, kuris apimtų ne 5 ar 10 procentų Tautos, o kur kas daugiau. Tam turi būti tinkamos aplinkybės – susikaupusi įtampa visuomenėje ir tikri Tautos vedliai. Būtent vedliams ir reikia vienytis, kurie aplink save burtų vis daugiau žmonių.

 2. Vilties ženklai:

  Vilties ženklai. Jei taip toliau, tai kažkokios permainos Lietuvoje įmanomos. Ačiū,

 3. Bartas:

  Mūsų Tauta pragerta ne vakar, tuo labiau ne šiandien. Mano nelaiminga Tauta girdoma šimtus metų. Ir aš manau , kad dar ne atsirado toks išminčius , kuris įmintų šios nelaimės pradžią.

 4. Albinas Vaškevičius:

  Sovietmečiu mano viršininkas kasdien gerdavo. Kai atsirado kooperatyvai jis sukūrė savo verslą ir nuo tos dienos visiškai negeria.

  • vabalas:

   Pats trumpai išsakei visą šitos problemos esmę. Prasmė, savivertė, galimybės įgyvendinti savo siekius, pagarba sau ir kitiems- va kas išstums alkoholizmą. O kova prieš alkoholį yra tas pats, kas kova prieš peilį, kad paauglės nesipjaustytu venų.

 5. LosAngeles:

  Na… autorius is tiesu idomiai raso ir skatina laabai pagirtinus polinkius: blaivus zmogus tegali buti samoningas. Gal tik vienas pastebejimas: pavadinimas truputi klaidinantis. Kultura ir blaivybe YRA sinonimai, o ne tampa. Ten kur prasideda alkoholio vartojimas, baigiasi kultura. Ir jei kam teko pabuvoti panasiuose renginiuose mato tai plika akimi. Prasideda agresija, atitinkama ‘leksija’, atitinkami veiksmai (nuvemtos pakampes, primetyta taros nuo tauriu gerimu, ir t.t.) kas su kultura niekaip nesuderinama. Greiciau tai antikultura. Visai kitas vaizdelis Naisiu festivalyje… Kultura yra blaivybes sinonimas, ir taip buvo visada.

  • vabalas:

   Ne, ne tiesa. Kultūra ir blaivybė nėra sinonimai.
   Pažiūrėkime į alkoholį kaip sąmonės keitimo priemonę. Visose kultūrose ir visais laikais sąmonės keitimo priemonės buvo, yra, ir panašu, kad bus naudojamos. Kodėl žmogus siekia pakitusios sąmonės? Čia ilga kalba, bet antropologai ir evoliuciniai psichologai jau beveik sutaria, kad pakitusi sąmonė yra vienas iš žmogaus evoliucijos variklių. Su alkoholiu bėda yra ta, kad jis tam nelabai gerai tinka. Tačiau jis yra lengviausiai panaudojamas. Sąmonę keisti galima daugeliu kitų būdų, pvz., ilgalaikiu badavimu, ritmiškais garsais, gilia meditacija, specialiais ar ekstremaliais fiziniais pratimais ir pan. Tačiau tam reikia pastangų. Yra paprastesnių ir ne tokių kenksmingų priemonių, pvz., visiems mums gerai žinoma kanapė, lsd, dmt, magiški grybai ir pan. Tačiau šios medžiagos daugelyje pasaulio šalių yra neteisėtos, kas mano nuomone yra milžiniška klaida. Kas gi lieka žmogui, ieškančiam pakitusios sąmonės patirčių? Daug ilgalaikių pastangų reikalaujančios praktikos, arba lengvai ir santykinai nebrangiai pasiekiamas alkoholis. Kitų variantų šiandien kaip ir nesimato. Karbauskio misionieriška veikla bus sėkminga tik iki tam tikros ribos, nes pakitusių sąmonės būsenų poreikis užkoduotas mūsų genuose. Galbūt nuskambės keistai, bet Lietuvos kultūra didele dalimi yra pakitusių sąmonės būsenų pasekmė.

   • LosAngeles:

    S…a malate mielasis… Jei lyginate alkoholio vartojimo pasekmes su ‘badavimu, ritmisku garsu, gilia meditacijair t.t.’ tai arba nesuprantate skirtumo, arba esate elementarus demagogas. Jusu isvardinti veiksniai tikrai gali ‘transformuoti samone’, kaip sakote. Alkoholis tegali tik privesti prie samones nuopolio, ne kitaip. Aisku, galima tai vadinti transformacija, bet… Jei zmogus ‘transformuojasi’ i gyvuli kazin ar tai siektinas ir pateisinamas veiksmas. Kultura ir blaivumas- tai sinonimai. Kultura tikraja prasme, senovine daba. Jei kalbate apie kultura kuria bandoma siai dienai prakisineti, tada gal ir taip. Del to nematau reikalo ‘ausinti burnos’.
    ‘..Daug ilgalaikių pastangų reikalaujančios praktikos, arba lengvai ir santykinai nebrangiai pasiekiamas alkoholis..’ 🙂
    Ir zinokite, kad ‘daug ir ilgalaikes pastangos’ zmogu ir daro zmogumi. Eiti pagal savo pageidavimus nekreipiant demesio i aplinkybes ir is to kylancias pasekmes- tai gyvulio lygis.

   • Kęstutis:

    … meditacija, dvasiniai pratimai, dainavimas, malda – sąmonę skaidrina, pakylėja. Alkoholis, narkotikai, persivalgymas, kūniškas apsileidimas – sąmonę žemina, traukia į instinktų pasaulį… Sąmonės, taip kaip ir kūniško pakitimai, gali būti palankūs arba ne. Alkoholis ir narkotikai kuria nepalankius sąmonės pakitimus…

    • vabalas:

     Nori sąrašo įtakingų, žinomų, nusipelniusių žmonijai ir daug pasiekusių žmonių, kurie buvo aptukę, reguliariai vartojo alkoholį, rūkė tabaką, ar kanapę, vartojo lsd, ar kitus haliucinogenus? Pavargsi skaityti, idealiste…

     • Taip. tai tiesa, kad istorijoje buvo menininkų, vartojusių alkoholį ir narkotikus kaip įkvėpimo šaltinį. Deja, jie savo gyvenimus baigė traiškai.

      • vabalas:

       Tu pasakai tik dalį tiesos. Taip, žinoma, kad kažkas baigė savo gyvenimus tragiškai. Ne mažiau tragiškai baigia ne tik kai kurie alkoholio ar narkotikų vartotojai, bet ir nemaža dalis vairuotojų, sportininkų, statybininkų, kareivių, lakūnų ir jūreivių, makdonaldų ėdikų, tv žiūrėtojų ir kavos gėrikų. Taip pat gerai žinoma, kad alkoholiu svaiginasi milijonai žmonių ir jie nebaigia savo gyvenimo tragiškai. Taip pat daugybė žmonių, ne vien menininkai, bet ir mokslininkai, pedagogai, valdininkai, pareigūnai keičia savo sąmonės būsenas haliucinogenų, ar kanapės pagalba ir toli gražu nebaigia tragiškai. Tas pats Stev Jobs, apple idėjinis vadas ir vienas sėkmingiausių pasaulio žmonių, yra pasakęs, kad lsd vartojimas jam buvo vienas iš dviejų ar trijų svarbiausių dalykų gyvenime. Taigi, tavo “deja” šiuo atveju nėra tikslus.

 6. Žaltys:

  Alkoholio vartojimas kažkaip siejasi su religija. Teko skaityti, kad būtent vienuoliai gamindavo degtinę smuklėms. O šiaip tai poterių nemokantis ir bažnyčios nelankantis pilietis girtas būdamas atlieka išpažintį , tik ne kunigui.

  • Perkūno Paukštis:

   Yra net posakis: kas blaiviai galvoj, tas girtai ant liežuvio.
   Todėl, per pasimatymą mergičkos visada vaišinamos šampanu ar vyno taure.
   ——————————————————–
   Na, o žentą uošvis, pastebėkit, irgi pavaišina – kol šiam skruostai parausta.
   CHA

 7. vabalas:

  ” Alkoholis tegali tik privesti prie samones nuopolio, ne kitaip”
  Talibo vertas pareiškimas. Pasaulis nėra tik juodas ir baltas. Piktnaudžiavimas alkoholiu veda prie bedugnės krašto, tas visiems aišku. Lygiai taip pat blogai gali baigtis piktnaudžiavimas seksu, kompiuteriniais žaidimais, ar kepintomis bulvytėmis. Visgi, pvz., Prancūzijoje milijonai žmonių neįsivaizduoja pietų stalo be vyno taurės. Airijoje milijonai leidžia vakarus prie alaus bokaliuko. Tie patys lietuvių protėviai šimtmečiais gaminosi alų, midų ir kitus marmalus, o gi nenupuolė, nedegradavo, neišnyko.

  ” ‘daug ir ilgalaikes pastangos’ zmogu ir daro zmogumi”
  Ne. Jei jau kalbėti apie pastangas, tai ilgalaikių ir sunkių pastangų iškėlimas yra vergiško mentaliteto požymis. Prasmingos, kūrybingos, kryptingos pastangos- va kas kuria žmogų, o ne vergą, ne darbinį gyvulį.

  Matau, kad tu nelabai supranti ką aš norėjau pasakyti. Vienas pavyzdys. Francis Criskas- žmogaus genomos atradėjas, gaves už tai Nobelio premiją, padarė šį atradimą 1953 metais, būdamas apsvaiges nuo lsd. Taigi, kryptingas darbas ir kokybinis proveržis pakeitus savo sąmonės būseną. Aš norėjau pasakyti, kad siekis bent retkartčiais pakeisti savo sąmonės būseną yra prigimtinis, ir, kad mano nuomone alkoholis, kaip sąmonės būsenos keitimo įrankis nėra pats tinkamiausias, bet visuomenėje nesant kitų galimybių, žmonės renkasi alkoholį.

  • Kemblys:

   Vabale, kvaišalus gali vartoti tik tie, kurie valdo dėmesį pakitusioje sąmonės būsenoje. Visiems kitiems žmonėms kvaišalai yra nenaudingi, nes silpnina asmens jėgą. Visa, kas gyva, gauna kažkiek vidinės jėgos pradžiai gyvenimo, bet mirštant jau reikia turėti daugiau sukaupus vidinės jėgos – tik ją pasiimsime išeidami.

   • vabalas:

    Taip, tik niekur mes neišeisim ir nieko nepasiimsim.

    • LosAngeles:

     Megstate kategoriskuma, bet megstate kita kaltinti ‘talibanu’. Taaip, juokiasi puodas, kad…
     Pratesiant tema: manau kad suprantu ka norejote pasakyti. Ir visgi… Kas jis ten toks bebutu ir ko jis ten bebutu apsirukes, bet panasiu dalyku vartojimas- tai samones degradacija. Sunku pasakyti, ka jis butu atrades be ‘samones transformaciju’ (anot tamstos). Uztenka iseiti i Lietuvos miesteliu gatves ir apsidairyti… Jauni vyrai, isimyleje taras su tam tikru turiniu, ‘transformuoja’ savo samone. Ir rupestis veiduose, ir interesu sfera sukasi apie labai siaura rata dominanciu dalyku. Taip kad pavyzdziai ant akiu, ir jokie tamstos sarasai cia nereikalingi. Tai tiesiog kasdienybe, ‘badanti’ akis. Tamstele gi suokiate apie kazka kazkur… Na taip, kaip gera ten kur musu nera… Jums gi kalbama apie cia ir dabar, ir tik kvailys to gali nematyti. Kitas dalykas kad nelabai norima visa tai ivardinti, ypac kai esi priklausomas…
     Dar truputi apie pastangas… Idomiai gaunasi. Norite pasakyti kad ‘..ilgalaikes ir sunkios..’ pastangos negali buti ‘..Prasmingos, kūrybingos, kryptingos..’?? 🙂 Puikiai zinote apie ‘milijonu uzsiemimus’ Prancuzijoje ar ‘musu proteviu simtmeciu veikla’ tai gal teko pasidometi ir siaip siek tiek pasiekusiu (be lsd ir pan. ‘transformatoriu’) zmoniu biografijas… apie ilgalaikes, sunkias, kryptingas ir prasmingas pastangas. Na bet jums panasu tai nesuderinama…
     Labai gaila, bet paprasciausiai nusikalbate,. Ir panasu net nepastebite to. Aisku yra kita galimybe: uzsiimdinejate demagogija. Irgi variantas 🙂
     O isvada lieka ta pati: gal kazkas kazka pasieke apsirukes ar apsimyzes nuo ‘tauraus gerimo’, bet mes nezinome ka jie butu pasiekia blaivia samone. O kas darosi ‘kulturingo gerimo kulturos’ salyje Lietuvoje nereikia nei skaityti, nei rinkti stratistikos, jei bent kartais iseini i gatve ir pasidairai, turi pazistamu ir pasidomi bent kiek ju likimais

     • vabalas:

      Dar kartą pakartosiu, sąmonės degradaciją iššaukia ne alkoholis, o piktnaudžiavimas juo. Kovoti prieš alkoholį, o ne piktnaudžiavimą juo, yra beprasmiška. Kaip ir valstybės degradaciją iššaukia ne valdžia, bet piktnaudžiavimas ja. Todėl kovoti prieš valdžią, o ne piktnaudžiavimą ja yra beprasmiška.
      Kodėl Lietuvoje taip stipriai piktnaudžiaujama alkoholiu taikliai atskleidė komentatorius Albinas Vaškevičius.

 8. vabalas:

  Prie tos pačios temos alkoholio talibanui.
  7 teigiami dalykai, kuriuos gauname saikingai vartodami alkoholį. Kiekvienas punktas turi nuorodas į solidžių tyrimų išvadas:
  http://www.medicaldaily.com/7-health-benefits-drinking-alcohol-247552

  Apibendrinantis straipsnis apie psichologinę saikingo alkoholio vartojimo naudą:
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4053968

  • O ar būtina turinčius kitokią nuomonę negu jūsų vadinti „alkoholio talibanu“? Nebūtina prasivardžiuoti – užtenka tiesiog jūsų požiūrio kurio nors klausimu.

   • vabalas:

    Su kitokia nuomone pas mane viskas tvarkoj. Bet kai ta kitokia nuomonė įgyvendinama ir primetama naudojant prievartą, aš tai ir vertinu kaip prievartą. Nėra jau tokio didelio skirtumo ar talibas nušauna kitatikį, ar apsauginis neįleidžia į už mokesčių mokėtojų pinigus surengtą renginį Naisiuose, nes aš, tarkime, išgėriau bokalą alučio. Ar, tarkime, kažkas uždraudžia prekybininkams prekiauti alkoholiu. Tik laiko klausimas kada maža prievarta pavirs į didelę prievartą.

    • Aš laikausi tokio požiūrio, kad kiekvienas žmogus tegul turi savo pažiūras, kurių nepirštų įkyriai kitam žmogui.Va, čia ir yra tikroji žodžio laisvė. Sutinku, kad gali užknisti, kai tau nurodinėja kaip ką galvoti, daryti ar panašiai.

   • Perkūno Paukštis:

    O štai mano požiūris toks, kad aplamai alus – tai būrų gėrimas.
    —————————-
    Tai atsispindi net reklaminiuose “stilinguose” piešinukuose – bačkos bruožų ūsuotieji su pakeltu dideliu bokalu…. ir savaime suprantamu teiginiu: jei gersi alų, tai tokiu pavirsi !
    CHA

  • LosAngeles:

   Na ka jus, mielasis, alkoholinis talibanas tai tamsta. Nedrisciau savintis ‘garbingo’ titulo…. As geriausiu atveju- antialkoholinis talibanas :))
   Apie tamsteles kliedesius trumpai galima butu snekteleti. Visi sie tyrimai tera ‘saikingo vartojimo’ reklamines kompanijos dalis. Yra ne tik straipsniu, yra ir filmuku apie tai pakurta. O ir vyresnes kartos zmones puikiai pamena sios kompanijos isukima buvusioje musu ‘didziojoje tevyneje’. Zino ir kuo tai pavirto…. Siandien mes jau ir praktiskai matome, ne tik zinome teoriskai 🙂 Kiekviena kelione prasideda nuo mazo zingsnelio, kaip kitaip pripratinsi zmogu gerti jei ne po truputi, kulturingai …skant. Kulturingumas be abejo pagirtina savybe, bet… Kas vienam ‘kulturingas gerimas’, kitam- skrandzio turinio tustinimas pusiau be samones po stalu. O kaip viskas vyksta teko stebeti ne viena karta, juk bendrauju su tamstos idejiniais ‘draugais’, ir jie su manimi bendrauja. Nei vieno dar neprimusiau, neuztalibaninau 🙂 Taigi, ne visu vienodos galimybes, ne visu vienodas atsparumas… O situacija tokia: gerk, as geriu- gerk ir tu… Nagi, visi iki dugno, visi visi… A, simuliuoji, gerk iki dugno… Ir t.t. Ir vienam nieko, kitam gi jau ‘kruminius dantis semia’. Vienas gali taip visa gyvenima, o kitas- paslysta, neatlaiko, pradeda ‘prisirisineti’ per daug prie ‘kulturingo gerimo’, kol galu gale tai tampa jau ne visai kulturinga (svelniai tariant). Ir tokiu atsitikimu pakankamai galetu pripasakoti bet kas. Ir baigiasi pakankamai liudnai: tas, kuris verte buti ‘kultuirngu’ geriku, dabar stebisi kaip cai kazkas ‘nusivaziavo’. Palinkcioja galvele, padejuoja, ir … toliau kitus pratina buti ‘kulturingais gerikais’. O anas, prasigeres… pats kaltas jei nemoka buti ‘kulturingu geriku’, per prievarta juk niekas nepila :))) (oi kaip pila, dar ir kaip pila, juk buti ‘kulturingu’ geriku- sveika. Rupestis del draugo vercia nerimauti ir pastoviai stebeti jo stikliuka, kad tik nepraleistu).
   Norite samones transformacijos- siai dienai tai kaip niekada paprasta. Pilna praktiku, nuo paprastu mankstu ar pakvepavimu, iki dvasiniu, kuriu gausoje sau tinkama gali rasti kiekvienas (kuri tai domina). Transformuokite mielasis, kiek tik jums sirdis geidzia, atsikratykite streso, agresijos… Transformacija gi i gyvulio lygi nelaikau verta demesio aptarinejimams. Alkoholio vartojimas, ilgalaikeje perspektyvoje, veda tik i samones degradacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: