A. Patackas: Ar Norvegija, tiek davusi Europai ir pasauliui, grįžta į barbarybę? (24)

propatria.lt, P. Stanio nuotr.

Norvegijos lietuviai Oslo centre protestavo prieš Barnevernet sprendimus | propatria.lt, P. Stanio nuotr.

Lietuvos Seimo narys Algirdas Patackas dėl pastarųjų dienų įvykių, susijusių su Norvegijoje iš Lietuvos pilieties atimtu sūnumi Gabrieliumi, viešu laišku kreipėsi į tos šalies parlamento narius.

Algirdo Patacko, Lietuvos Seimo nario kreipimasis į Norvegijos parlamento narius

Esu Algirdas Patackas, ilgametis Lietuvos Respublikos parlamento (Seimo) narys, Lietuvos nepriklausomybės atstatymo Akto signataras. Man 71 metai, sovietiniais laikais buvau disidentas ir politinis kalinys, todėl manau turįs teisę kreiptis į jus aštresne, nediplomatine kalba.

Ar jums žinoma, kad prie Norvegijos parlamento neseniai būrys Norvegijoje dirbančių ir gyvenančių lietuvių surengė protestą prieš Norvegijos vaikų apsaugos tarnybos – Barnevernet – veiksmus atimant vaikus iš tėvų. Ar jums žinoma, kad tokie piketai vyko ir prie Norvegijos ambasadų ne tik Lietuvoje, bet ir Anglijoje bei kitose šalyse. Pabrėžiu – Anglijos lietuviai protestavo ne prieš Anglijos atitinkamas tarnybas, bet prieš elgesį su jų tautiečiais būtent Norvegijoje. Gausios lietuvių emigrantų kolonijos gyvena JAV (Čikagoje gyvena daugiau lietuvių, nei Lietuvos sostinėje Vilniuje), Anglijoje, Ispanijoje ir kitur, bet niekur tokio masto pasipiktinimo vaikų apsaugos tarnybomis nėra buvę. Suprantama, kad pasitaiko visko – ir Lietuvoje esama blogo elgesio su vaikais, ir uždarbiaujantys Norvegijoje lietuviai nėra angelai, tačiau reikalo esmė kitur.

Esame panašios tautos – jūsų keturi milijonai, mūsų trys. Panaši ir mūsų istorija – jūs ir mes neseniai išsivadavome nuo dusinančios „vyresniojo brolio“ globos – jūs nuo švedų, mes nuo lenkų ir rusų. Jūs puoselėjate – ar bent puoselėjote – tautiškumą, per šventes dėvite tautinius rūbus, mes irgi. Bet yra viena sritis, kur mūsų nuostatos griežtai skiriasi. Kalbėsiu kaip kultūrologas – mūsų, lietuvių, tauta yra matricentrinė, akcentuojanti moteriškąjį savimonės sandą (ne lytine, bet mentaline prasme). Jūsų – patricentrinė, pabrėžianti vyriškąjį pradą. Atitinkamai suformuotos ir paprotinės teisės nuostatos, iš kurių vėliau gimsta šiuolaikinė teisė, įstatymai ir taip toliau. Mes, lietuviai, turime tūkstantmetes tradicijas, kaip auklėti vaikus, daug senesnes nei jūsų.

Kodėl jūs, norvegai, leidžiate sau primesti emigrantams ne tik savo įstatymus (kas yra pateisinama ir suprantama), bet ir savo norvegišką paprotinę teisę? Kodėl šito nedaro kitos šalys, apsiribodamos įstatymais suaugusiems ir nesikišdamos į paprotinės teisęs sritį? Net sovietiniais laikais totalitarinė sistema bausdavo tik suaugusius. Mano vaikai, būdami maži, auklėti katalikiškai ir tautiškai, mokykloje patirdavo tam tikrų persekiojimų dėl mano veiklos, bet nėra buvę atvejo, kad vaikas būtų atimtas iš šeimos – tai buvo neįsivaizduojama, to nedrįso daryti net Stalinas. Tuo tarpu jūsų Barnevernet teigia tik reikalaujanti laikytis Norvegijos įstatymų, kad viską daro dėl vaikų gerovės, gražiai ir įtikinamai kalba su žurnalistais, teigdami, kad atimta iš šeimų tik (!) keli šimtai vaikų. Keli šimtai vaikų! Keli šimtai nekaltų nelaimingų mažų būtybių, kurios niekada nebus laimingos! Ar žinote, kad Dievas sutvėrė žmogų kaip vaiką, kad Adomas, nors buvo suaugęs, buvo vaikas, turėjo nekalto vaiko sielą? Ar užmiršote, ką kalbėjo Kristus apie vaikus ir juos skriaudžiančius?

Ar jums ne gėda, kad Lietuva, prieš karą buvusi lygia Norvegijai, dėl sovietų okupacijos nuskurdo, ir lietuviai priversti jums dirbti juodus darbus, kurių norvegai dirbti nebenori? Tiek to – darbas, koks bebūtų, žmogų puošia, lietuviai savo darbštumu išgyvena patys ir kartu prisideda prie Norvegijos klestėjimo. Bet tai nereiškia, kad galima juos žeminti, ir ne tik žeminti, bet ir padaryti baisiausią nusikaltimą, kurį gali padaryti žmogus žmogui – atimti jo vaiką, jo kūną ir kraują.

Ar žinote, kad Norvegija mano kartai buvo širdžiai miela maža šalis, jautriojo Grygo ir drasuolių Amundseno ir Hejerdalo tėvynė? Ir ar žinote, kad dabar Norvegija šiuolaikinei lietuvių kartai siejasi su Barnevernet, Kvislingu ir pabaisa Breiviku, kad mažų Lietuvos vaikų galvelėse ir sapnuose – nuo vaikų nieko nepaslėpsi – tolimoji Norvegija nebėra mielųjų trolių kraštas, o kažkas nesuvokiamo ir baisaus.

Ir pabaigai pasakysiu visai nepolitkorektiškai – kada suvaldysite savo reliktinius vikingiškus instinktus, kai jūsų protėviai siautėjo po Europą, grobdami ne tik sidabrą, bet ir žmones, kuriuos paversdavo vergais, elgdavosi kaip su gyvuliais ir pardavinėdavo vergų turguose (1). Barnevernet tėra vykdytoja, tegul ir piktnaudžiaujanti, bet blogis slypi čia, jūsų Stortinge, kur priimami įstatymai. Ar kultūringoji, krikščioniškoji Norvegija, tiek davusi Europai ir pasauliui, grįžta į barbarybę?

Tikiuosi, su šiuo laišku bus supažindinti kolegos – Norvegijos, NATO partnerės, parlamentarai. Keiskite, prašau, įstatymus. O kol kas, atleiskite, bet kitaip laiško užbaigti negaliu –

be pagarbos – Algirdas Patackas, MP

__________________

1.  2014 09 12, Verslo Žinios, Nr. 9, 24 p.; taip pat žiūrėti Ilinojaus universiteto  prof. darbus Džeimso R. Bareto  (James R. Barrett) darbus.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

24 komentarai

 1. tautietis:

  po šituo laišku turėtų pasirašyti visi seimo nariai.

 2. Svirba:

  „Drąsos kelio“ frakcijai priklausai PATACKAI, pasisveikini su GYLIU?
  su komunistais ranka rankon taip?
  kad tavi sikanti sutrauktu.

 3. Saugokim vaikus:

  Mamos ir tėčiai – saugokite savo vaikus. Didesnio turto neturite ir neturėsite. Tik vaikai yra Jūsų gyvenimo prasmė, džiaugsmas ir laimė. Visi kiti malonumai ir gerovė eina po vaikų.

 4. Bartas:

  Kažikur perskaičiau , kad Norvegijoj neatiminėję vaikų iš šeimų kilusių iš arabų pasaulio ir Aprikos. Susimąsčiau. Kodėl?
  Gal kas padėsit susiprotėti?

 5. Nuomonė:

  Atrodo, kad Patackui ir kitiems tinka venckienių ir sėbrų vaikų auklėjimo būdai. Gėda skaityti, kai disidentas rašo, kad tarybiniais (o gal geriau rašykite tiesą – rusų okupacijos metais!) su vaikais elgėsi geriau negu Norvegijoje. Ar buvote ten? Ar matėte? Atsirado dar viena venckienė, kuri vėl klykia, kad jos vaiką atima, o pati nekaltų nekalčiausia. Taip nebūna! Visa šį triukšmą geriausiai apibūdino mano 75-metė motina: „Niekad nebūna vienas kaltas“.

 6. vabalas:

  Apgailėtinas tekstas. Man net gėda skaityti.
  Taikydamasis prie parašo dėjiko stiliaus irgi užduosiu kelis klausimus:
  -Ar žinote, kad žmogų sutvėrė ne dievas, o milijonus metų trūkusi evoliucija? Sveikame ir racionaliame pasaulyje tai yra tokia pati tiesa, kaip ir 2×2=4.
  -Ar žinote, kad pirmojo žmogaus, Adomo, nebuvo ir negalėjo būti? Sveikame ir racionaliame pasaulyje tai yra tokia pati tiesa, kaip 2×2=4.
  -Kokius Kristaus žodžius apie vaikus jūs turite mintyje? Ar šituos: Matas 19:29 ” Ir kiekvienas, kas paliko namus, brolius, seseris, tėvą, motiną, vaikus, dirvas dėl manęs, gaus šimteriopai ir paveldės amžinąjį gyvenimą.” O gal šitą: Morkus 7:9-10, kur Jėzus priekaištauja žydams, kad šie neužmušinėja savo neklusnių vaikų? Apie seno testamento vaikų skerdynes, palaimintas dievo net nebekalbu.
  -Kas jums suteikė teisę kalbėti šiuolaikinės lietuvių kartos ir jos vaikų vardu? Disidentiška praeitis?! Nujaučiu, kad šiuolaikinei kartai to mažoka.

  Ir pabaigai pasakysiu visai nepolitkorektiškai: Norvegija jau nebėra krikščioniška šalis.Kaip čia yra, kad barbarybėn pasukusi Norvegija savo gerbūviu ir pagarba žmogiškoms vertybėms lenkia Lietuvą ir daugelį kitų pasaulio šalių kelis kartus? Kaip čia yra, kad Norvegija pasaulyje vis dar laikoma geriausia vieta gyventi?

 7. Emilija:

  Didelė pagarba ir AČIŪ gerb. A. Patackui už drąsą ir išsakytas mintis. Labai svarbu, kad pagrindu imama tradicinis vaikų auklėjimas : jeigu jis būtų buvęs toks ydingas, tai mūsų tauta jau būtų išsigimus ir degradavus. Niekinga, kai “alavinis kareivėlis” Žiobienė staiga pasijuto nusižeminusi, pasakiusi, kad Norvegijoje vaikų teisių apsaugos kartelė aukščiau- sumaišė teises ir tradicijas. Manau, etnologai, kultūrologai, istorikai ir visi, kas turi galių turėtų daugiau rašyti, pasakoti apie tradicinį vaikų auklėjimą, požiūrį į vaiką, – tai būtų atsvara kai kurių politikierių Lietuvos niekinimui

  • vabals:

   Nieko negirdėjau apie tradicinį vaikų auklėjimą. Man regisi, yra tiesiog auklėjimas, kaip kam išeina. O Lietuvoje išeina blogai. Ir tai liudija ne romantiški tradicijų aprašinėtojai, o nuogi faktai. Ir čia ne Lietuvos niekinimas, o racionalus ir sveikintinas požiūris. Tik taip įmanoma judėti į priekį.
   Žmogaus evoliucijai tradicijos svarbios, bet tik iki tam tikros ribos, iki kol jos veikia. Kai tik išaiškėja tradicijų trūkumai, evoliucija atmeta bet kokias tradicijas be jokio gailesčio ir romantiškų seilėjimusi. Tradicija gimdyti vaikus (berniukus) būsimiems lauko darbams jau prarado prasmę, kaip ir šimtai ir tūkstančiai kitų tradicijų.

   • Emilija:

    Gerbiamasis, jeigu Jūs negirdėjote, tai nereiškia, kad auklėjo kaip kam išėjo , ir kalba eina ne tik apie romantiškus aprašinėjimus…Vienas iš pagrindinių tikslų, būdavo, vaikus nuo mažumės pagal amžių mokyti įvairių ūkio darbų – Norvegijoje negalima vaikui pasiūlyti susitvarkyti kambarį ir t.t.. Tėvai vaiko auklėjime buvo per žingsnį priekyje, dabar taip pat: juk tėvai vaikams parenka, paragina, skatina – pasiūlo būrelius, muzikos mokyklas, sportą vežioja, jeigu neragintų- vaikai per dienas žiūrėtų televizorių arba kompą, nueitų užgaidų ir malonumų keliu..pagaliau ,tarkim , septynerių metų vaikas dar pats ir nesusirastų, kur ir ko eiti..Nežinau Jūsų amžiaus ir patirties, bet, patikėkit gera tradicine pasiteisinusia patirtimi: :
    vaikai nuo mažens turi būti užimti, mokytis įvairių darbų, veiklų, lavintis, gerbti tėvus, vyresnius žmones (pastaruoju metu apie tai jau nepraktikuojama) klausyti jų. Pastebėkite: prestižinėse Lietuvos gimnazijose, mokyklose šios vertybės ir diegiamos (Jėzuitų g-jos Vilniaus ir Kauno), mokinių jose netrūksta, griežti reikalavimai – čia ir sugrįžta tradicinis vaikų auklėjimas…

    • Pikc:

     Bijau, kad TOKIEMS fruktams Jūs nieko neįrodysite – šitie “progresyvieji” tiesiog “žino”, todėl argumentams jie kurti. Liberastija vis dėlto yra tam tikra religijos forma, sėkmingai išjungianti protavimo funkciją. 🙂

 8. vikis:

  europa, amerika, keiskit istatymus, nes pas jus uzdarbiauti vaziuoja provincijos valytoja su snargletais ir pajuodusiais vaikais, jei valdzia skriaus, mes jums skelbsime kara… taip, Patackai?

 9. Pikc:

  Dar vienas nblogas straipsniukas ta tema – iš pirmų lūpų, kaip sako; http://www.propatria.lt/2015/02/loreta-daskevice-kaip-norvegai-is-manes.html
  Liberast-tolerastai, STFU.

 10. Svirba:

  “…kaltinimai buvo gauti iš skundo, kurį parašė viena pažįstama moteris….”

  vat kai bus STRAIPSNIS apie “pazystama” moteri ir jos komentarus, tada jau bus galima SPRESTI.

 11. lyvis:

  Algirdui Patackui nereikėtu žodį barbarai vartoti neigiama prasme tai senas gerbtinas pagoniškas žodis tik kryžiuočiai jį sumenkino. lyvis

 12. Esmė:

  Nutautėję,palikę tėvynę ,surusėję bastūnai, yra šiukšlės..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: