ES šalys pačios spręs dėl GMO auginimo draudimo savo teritorijoje (3)

gmo_zum.lt

zum.lt nuotr.

ES valstybėms narėms bus siūloma pačioms spręsti dėl ES įteisintų genetiškai modifikuotų augalų auginimo ribojimo ar draudimo savo teritorijoje.

Šis siūlymas Europos Komisijos buvo pateiktas jau prieš ketverius metus, bet jo svarstymas pristabdytas dėl kelių šalių nepasitenkinimo. Kai kurioms jų pakeitus požiūrį, svarstymas buvo atnaujintas 2014 m., vyko trišalės derybos tarp Europos Tarybos, Europos Parlamento ir Europos Komisijos. Praėjusią savaitę pasiektas kompromisinis susitarimas, kuriam pritarė ir dauguma valstybių narių. Liko sulaukti Europos Parlamento patvirtinimo.

Šiuo metu ES teisinė bazė numato, kad valstybės narės gali drausti auginti tam tikrą ES įteisintą GMO (genetiškai modifikuoti organizmai) tik remdamosi naujais moksliniais duomenimis dėl jo neigiamo poveikio aplinkai ar žmonių sveikatai. GMO auginti draudžia 9 valstybės narės (Prancūzija, Vokietija, Austrija, Bulgarija, Graikija, Vengrija, Liuksemburgas, Lenkija, Italija), tačiau, anot Europos Komisijos ir Europos maisto saugos tarnybos, šie draudimai nėra tinkamai pagrįsti. Įteisinus galimybę valstybėms narėms pačioms spręsti dėl GMO auginimo ribojimo, tikimasi sudaryti sąlygas GMO auginti nenorinčioms valstybėms taikyti teisėtas draudimo ar ribojimo priemones. GMO auginančios valstybės narės turės užtikrinti sambūvį pasienio teritorijose, kai kaimyninėje valstybėje GMO auginimas yra uždraustas.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kol kas vienintelis ES leidžiamas auginti GMO augalas yra kukurūzai MON810.

Lietuvoje genetiškai modifikuoti augalai neauginami. Tą patvirtino Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos atliktos pasėlių kontrolės ir stebėsenos rezultatai. Šiemet tarnybos specialistai laboratoriniams tyrimams paėmė šimtą mėginių iš Lietuvoje auginamų rapsų, kukurūzų ir bulvių pasėlių. Nei viename iš mėginių GMO nenustatyta.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Naujienos, Politika ir ekonomika, Sveikata, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. gmo:

  Šiuo metu visoje ES leidžiama kultivuoti tik vieną GM veislę – genetiškai modifikuotus kukurūzus MON810. Juos gali auginti ir Lietuvos ūkininkai, jei įvykdo visas sąlygas, išdėstytas sambūvio taisyklėse. Šios taisyklės yra ganėtinai biurokratiškos, bet nėra neįveikiamos. Nors mūsų šalies ūkininkai nesižavi GMO, nežinia kaip bus, jei mūsų žemę ims valdyti užsieniečiai. Jie tai tikrai nejaus jokių sentimentų Lietuvai ir lengva ranka užsės laukus GMO. Tad kol dar tai neįvyko, visos savivaldybės ir Vyriausybė bendromis pastangomis turi siekti visiško GMO pasėlių uždraudimo Lietuvos Respublikoje.

 2. Šūdų gabaliukai ant lūpų kampučių:

  Europos komisija siekia kriminalizuoti sėklas ir valdžios neregistruotus augalus.

  Tai bandymas kriminalizuoti visą savarankišką veiklą, leidžiančią nepriklausomai išgyventi, ir būdas padaryti žmonijos išgyvenimą priklausomu nuo monopolijų. Didžioji dauguma tradicinių veislių bus kriminalizuojamos.
  Beveik visos tradicinės daržovių veislės bus kriminalizuojamos remiantis ES įstatymu. Tai reiškia, kad sėklų išsaugojimas ir perdavimas iš kartos į kartą – kertinis darnios gyvensenos akmuo – taps nusikalstama veikla.

  Visas straipnis cia:

  zaliojilietuva.lt/europos-komisija-siekia-kriminalizuoti-seklas-ir-valdzios-neregistruotus-augalus-2765.html

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: