R. Karbauskis. Kam reikalinga prarūkyta, nugirdyta Lietuva? (10)

Ramūnas karbauskis | lvzs.lt nuotr.

Ramūnas karbauskis | lvzs.lt nuotr.

Kilus karui Ukrainoje, mūsų politikai vis dažniau ieško vidaus ir išorės priešų. Jų reikia ne valstybės saugumui sustiprinti, o pateisinti savo negebėjimą sustabdyti emigraciją, pagerinti žmonių gyvenimą, sumažinti socialinę atskirtį. Mūsų šalies vadovai pasirinko dar Rusijos carų sugalvotą būdą palaikyti rimtį šalyje ir tuo pačiu papildyti valstybės iždą. Mes pasaulio lyderiai pagal išgeriamo alkoholio kiekį, pagal rūkančių vaikų, moterų, vyrų skaičių. Valdžia trina rankomis – akcizo už parduotą alkoholį ir rūkalus surenkama tikrai daug. Niekam neberūpi, kiek valstybė išleidžia alkoholio ir rūkymo sukeltų neigiamų sveikatai pasekmių gydymui, kiek žmonių dėl to žūsta, suluošinama, kiek streso, smurto patiria šeimos. Kartais, juodame tunelio gale šmėsteli mažytis vilties spindulėlis, bet šį kartą jį negailestingai sunaikino Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto.

Lietuvos Respublikos Tabako kontrolės įstatymo 3 straipsnis jau daugelį metų reikalauja valstybinio reglamentavimo priemonėmis užtikrinti, kad „dalis valstybės biudžeto lėšų, gautų iš tabako gaminių gamybos, importo ir prekybos, būtų skiriama sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo programoms rengti ir įgyvendinti“. Seimas prieš keletą dienų pagaliau priėmė istorinį sprendimą ir numatė, kad 2 procentai akcizo pajamų, gautų už apdorotą tabaką, būtų skiriama Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamai Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos programai. Tačiau Prezidentei tai pasirodė nepriimtina, nes programa…dar nėra parengta. Tai gal, vadovaujantis ta pačia logika, negalima iš anksto numatyti skirti finansavimo ir mokslo tyrimams ar kitoms sritims finansuoti, nes konkretūs projektai dar nebūna parengti. Manau, kad programos rengėjams nesutrukdytų žinojimas, į kokio dydžio valstybės finansavimą galima pretenduoti ir kokio lygio priemones planuoti.

Taigi, galima konstatuoti, kad eilinį kartą į viską buvo pažiūrėta formaliai. Įsigaliojus Seimo sprendimui, programa galėjo būti priimta ir po Naujųjų Metų. Svarbu, kad atsirado politinė valia rimtai finansuoti žalingų įpročių prevenciją. Prezidentė matyt neįsivaizduoja, kad minėtos pataisos niekaip neprasiskynė kelio per beveik 20 metų laikotarpį, nors buvo seniai įstatymu numatytos. Dabar ši istorinė proga vėl sugriauta, nors visi kaip susitarę kartojo, kad nereikia draudimų, reikia šviesti, kurti socialinę reklamą, sukurti alternatyvas girtoms pramogoms ir pan. Šios lėšos būtų sukūrusios realią galimybę finansuoti sveikos gyvensenos socialinę reklamą, finansuoti blaivias pramogas, diegti pagalbos programas norintiems mesti rūkyti ir panašiai.

Tai kam reikalinga prarūkyta, nugirdyta Lietuva? Kaip nebūtų baisu pripažinti, tokia Lietuva reikalinga mūsų pačių išrinktai valdžiai, kuri save mato Europos elito vakarėliuose, net nepergyvendama, jog esame greičiausiai nykstanti tauta Europoje.

Autorius yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

10 komentarų

 1. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  “Tai kam reikalinga prarūkyta, nugirdyta Lietuva?” Atsakyma dave pats R.Karbauskis: Lietuvos valdziai. Kokiai valdziai yra naudinga issibegiojanti tauta? Valdziai kuri yra koloborantai, vagys, banditai ir dvasiniai iskrypeliai. Kai kakarine paleidzia… pasaulis tik stebisi kodel net burnos neissimazgoja?

 2. vabalas:

  Tik tiek, kad kontrolės didinimas problemų nesprendžia. Karbauskis galėtų pasidomėti kokiu žlugimu baigėsi alkoholio prohibicija JAV. Panaši situacija su bukagavišku kanapės prilyginimu heroinui ir atitinkamomis represijomis prieš visuomenę. Daug kas jau suprato sitacijos prieštaringumą, tik ne Karbauskis.

 3. Algimantas:

  Viskas daroma, kad neprašviesėtų mūsų tautiečiai, nes galvojantys piliečiai pavojingi.

  • vabalas:

   O tai galvoji, kad draudimais galvojančius piliečius pagaminsi? Būsime pirmi, jei tas pavyks.

   • Algimantas:

    Manau, kad tikslinis panaudojimas surinktų pinigų už alkoholį yra būtinas. Dabar tie pinigai naudojamai teisėjams ir seimūnams pakelti atlyginimus:). O draudimas viešuose renginiuose pardavinėti alkoholinius gėrimus būtų efektingas, tik kad politikai nedrįsta pasipriešinti šiai verslo sryčiai, kuri naikina tautą. Be to kiekvieno sąmoningo ir galvojančio piliečio asmeninis pavyzdys švenčių metu. Siulyčiau “vabalui” apsilankyti Karbauskio organizuojamose šventėse ir pamatysit, kad ir be alkoholio galima linksmintis:).

 4. BUTINA PROFESIONALI KONTROLE:

  Narkotiniu verslu vabale, ar sudvabali, neskleisk melu, pasidomek mokslininku apibendrintom isvadom. Kompleksines kontroles priemones tikrai veikia. O jas labiausiai niekina, neigia, meluoja tie, kuriuos, tos kontroles priemones paliecia – sie “verslai”, siu verslu prasmirde vabalai…

 5. Vytautas iš Šlavėnų kaimo:

  Tai, tamsta paskutiniu sakiniu ir atsakėt – kam. Tačiau reik pridėti, kad ir tiems, vakaruose irgi geriau, kai setelituose kvailesnė atbukusi publika. Pats gal įsivaizduojate, kokiu priešu esat tų gėrybių gamintojams? Laikykis, Karbauski….

 6. LosAngeles:

  autoriaus blaivybes iniciatyva labai sveikintina. O suinteresuotu liaudies girdymu (atbukusia publika) yra panasu daug. Valdzia tik viena is suinteresuotu pusiu

 7. Atas:

  Alkoholiu (ir akcyzais už jį} LR tikrai neišgelbėsim,o paskandinti – paprasta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: