Sartų regioniniame parke skaičiuojami kragai (0)

Ausuotasis kragas – Sartų regioninio parko simbolis

Ausuotasis kragas – Sartų regioninio parko simbolis

Sartų regioninio parko simbolis – dažnas ir įprastas paukštis ausuotasis kragas. Paradoksalu, bet apie dažnų rūšių gausą dažnai žinome mažiau nei apie retųjų. Kiek šių kragų gyvena Sartų regioninio parko ežeruose, kurie ežerai tankiausiai apgyvendinti, išsiaiškinta šiemet. Detaliausiai buvo ištirti didžiausieji regioninio parko ežerai: Sartai, Rašai, Zaduojys (80 % visų parko vandenų). Šiuose tirtuose ežeruose ausuotųjų kragų populiaciją sudaro 104–133 poros, o visuose regioninio parko vandenyse įvertinta populiacija 116–145 poros.

Kaip parodė rezultatai, sąlygos ausuotiesiems kragams tirtuose ežeruose gana skirtingos, o tinkamiausias ežeras – Rašai. Čia nustatytas didžiausias porų tankumas bei perėjimo sėkmingumas. Vienai ausuotųjų kragų porai čia vidutiniškai tenka 6,2 ha, o sėkmingai perėjo daugiau nei 70 % porų, kurios augino beveik ketvirtį visų tyrimo metu registruotų jauniklių.

Sartų ežere kragų tankumas gerokai mažesnis ir sąlygos čia ne tokios palankios. Ypač šiaurinėje Sartų dalyje, kur didžiausios ežero gelmės. Viena kragų pora Sartų ežere užima gerokai daugiau ploto, vidutiniškai 16–22 ha. Bet tai tik matematinis vidurkis, nes seklesnėse Sartų šakose (Audrakumpyje, Dusetų, Kalbutiškių šakose), tinkamiausiose vietose kragai susitelkę net ir į nedideles kolonijas.

Zaduojo ežere situacija dar kitokia. Nors tai gilus ežeras (gilesnis už Sartų), tačiau jame yra ir nedidelio gylio atabradų ir kragų yra labai pamėgtas. Vidutiniškai vienai kragų porai teko 6,5–9 ha. Tačiau šį rodiklį gerokai sumažino perėjimo sėkmingumas. Vasaros pradžioje registruotos 22 tuoktuves keliančios poros, bet sėkmingai perėjo tik 10 porų, kurios vidutiniškai vedžiojo mažiau nei po 2 jauniklius.

Po kelerių metų bus įdomu pakartoti panašų tyrimą, išsiaiškinti ar yra ir kokios ausuotųjų kragų gausos kitimo tendencijos.

Sartų regioninio parko direkcijos informacija

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: