Lietuvos zoologijos sode – nykstantis jūrinis erelis (0)

Jūrinis erelis. Zoologijos sodo nuotr.

Jūrinis erelis. Zoologijos sodo nuotr.

Lietuvos zoologijos sode namus surado į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas jūrinis erelis. Jis iš Olandijos į Kauną atgabentas aukotojų lėšomis.

Iki šiol Lietuvos zoologijos sode gyveno tik viena jūrinio erelio patelė. Anot zoologijos sodo vadovo Aurimo Didžioko, patinėlis šiai nykstančių paukščių populiacijai gausinti Kaune – ypač svarbus.

Šiam ereliui kaip ir kitiems neseniai į Kauną pargabentiems gyvūnams transportuoti lėšos surinktos iš aukotojų – paskelbus socialinę akciją, žmonės Lietuvos zoologijos sodui iki šiol pervedė daugiau kaip 200 tūkst. Lt.

„Šiandien mes visi džiaugiamės nauju Lietuvos zoologijos sodo gyventoju – jūrinio erelio patinu, kuris pargabentas iš Arhem zoologijos sodo, įsikūrusio Olandijoje. Jo atgabenimui buvo išleista 3,7 tūkst. lt. Jūrinis erelis yra saugomas paukštis, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, o Lietuvos zoologijos sode gyveno tik viena jūrinio erelio patelė. Atsižvelgiant į tai, ir siekiant gausinti šių nykstančių paukščių populiaciją, patino atgabenimas iš Olandijos yra itin svarbus. Paukštis Lietuvos zoologijos sode sutiko didžiąsias šventes“, – džiaugiasi Lietuvos zoologijos sodo direktorius Aurimas Didžiokas.

Lietuvos zoologijos sode nuveikta ir daugiau svarbių darbų – šiuo metu sparčiai renovuojamas beždžionių pastatas. Kapucinas Muntis turės šildomą ir kaip tik jam pritaikytą voljerą šalia kitų gentainių, kurie projekto „Pirk dramblį“ dėka taip pat gyvens geriau. Gyvūnus prižiūrintiems sodo veterinarams už suaukotus akcijos pinigus nupirkti taip reikalingi injekciniai švirkštai ir dezinfekcinis purkštuvas. Šioms gyvūnų priežiūros priemonėms išleista 5,6 tūkst. lt.

Jūrinis erelis – vienas stambiausių pasaulyje ir didžiausių Lietuvoje perinčių plėšriųjų paukščių. Suaugusio paukščio svoris siekia 4,1 kg, o patelės – net 5,5 kg. Šio milžino sparno tarpugalis gali siekti iki 2,5 m.

Jis minta žuvimi, daugiausia lydekomis, kuojomis, karšiais, vandens paukščiais, vidutinio dydžio žinduoliais, lesa dvėselieną. Taip pat gali pagauti vištą, mažesnę lapę, kartą jūrinio erelio lizde buvo aptiktas katinas, šerno jauniklis. Pelės jam – per menkas grobis.

Lizdus ereliai krauna senuose, stambiuose ir aukštuose medžiuose, 11–27 m aukštyje. Į 1,5 m pločio lizdą paukštis padeda 1–3 kiaušinius ir peri apie pusantro mėnesio. Tačiau tik 5–6 metų sulaukęs paukštis gali perėti, tad jūrinių erelių populiacijos augimas – gan lėtas vyksmas.

Pasaulyje priskaičiuojama 11 tūkst. porų, Lietuvoje – apie 80.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: