Tautininkai palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus eitynėmis (video) (36)

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Gegužės 26 d. pavakarę Vilniuje besibaigiant tarptautinei folkloro šventei „Skamba skamba kankliai“ nuo S.Daukanto aikštės iki V.Kudirkos aikštės nusidriekus margaspalvei šventės dalyvių eisenai į ją įsijungė ir būrys tautininkų su trispalvėmis bei didžiuliu transparantu smerkiančiu Vilniaus valdžią vengiančia šiam senas tradicijas turinčiam renginiui skirti lėšų.

„Šventė „Skamba, skamba kankliai“ gimė dar gūdžiu sovietmečiu. Jos dėka vilniečiai ir Vilniaus svečiai galėjo ne tik stebėti, bet ir patys šokti bei dainuoti lietuviškus šokius ir dainas. Tačiau dabartinei Vilniaus savivaldybei, kurioje kultūrinius renginius ėmė tvarkyti Vilniaus savivaldybėje įsitvirtinę tomaševskininkai, buvusios „Jedinstvos“ pasekėjai, nepatinka lietuviški šokiai ir dainos Vilniaus gatvėse ir aikštėse, todėl jie nutarė nebeskirti finansavimo šiam festivaliui. To nedrįso daryti netgi komunistų partija sovietmečiu. Kalbas, jog trūksta lėšų, paneigia faktas, kad savivaldybė randa 250 000 litų sovietinių skulptūrų, kurių vieta yra Grūto parke, ant Žaliojo tilto restauravimu“, – sakė Lietuviųs tautinio jaunimo sąjungos (LTJS) pirmininkas Julius Panka.

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Ir nors policija apie 100 tautininkų nešinų vėliavomis ir plakatais bei skandavusių tautinius šūkius eiseną atskyrė nuo pagrindinės šventės dalyvių voros, tačiau, kaip sakė patys tautininkai,  žygiuodami, kad ir atskirti nuo folkloro ansamblių, jie taip pat dainavo liaudies dainas ir jautėsi tikri šios šventės dalyviai.

Kaip jau buvo rašyta Vilniaus savivaldybė prieš prasidedant tarptautiniam folkloro festivaliui „Skamba skamba kankliai“  šiemet neketino skirti piniginės paramos. Tik paskutiniu metu tuo pradėjus domėtis žiniasklaidai buvo pranešta, kad žadama skirti 20 tūkst. litų…  Iškilo grėsmė, kad šventės rengėjų gali nepasiekti ir Kultūros ministerijos skirtos lėšos, nes, kad jas būtų galima gauti reikalingas savivaldybės prisidėjimas.

„Skamba skamba kankliai“ | M.Ėringio nuotr.

„Skamba skamba kankliai“ | M.Ėringio nuotr.

Šventės rengėjai ir savivaldybės tarnautojai teigia, kad prieš šį tarptautinį folkloro festivalį yra nusistatęs radikaliai lenkų politinei grupuotei – Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA) atstovaujantis Vilniaus vicemeras Jaroslavas Kaminskis. Teigiama esą kol bus šis vicemeras pinigų  „Skamba skamba kankliai“ nematys…

Užgimusi Lietuvą į Sąjūdį atvedusio folklorinio judėjimo priešaušryje skambančių kanklių šventė reiškėsi kaip visuomeninis pasipriešinimas dirbtinai diegiamoms sovietinių švenčių, stilizuoto folkloro ir sovietizuotos saviveiklinės kultūros niveliuojančiai ideologijai. Nuo 1973 iki 1988 metų nemažai buvo paplušėta, kad būtų susigrąžintas tikėjimas gimtosios kultūros verte, kad kiekvienas galėtų pajusti jos nenusakomą paveikumą, kad būtų atgaivinta lietuvybės dvasia.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

36 komentarai

 1. Gintautė:

  Kada bus pasmerkta lenkų okupacija, nesvarbu, kas valdžioje, vistiek viskam diriguoja lenkai….

 2. Kemblys:

  Tie mulkiai, kai pralaimėjo rinkimus į Seimą, dabar daro viską, kad juos matytų: rašo skundus, lenda į viešas laidas, prisiplaka prie renginių ir… tuo atgraso rinkėjus sekantiems rinkimams.
  Mano manymu, jiems reikėtų išsiaiškinti kodėl lietuviai nepalaikė jų per rinkimus Lietuvoje ir atsikratyti visų nevykėlių, kurie sužlugdė rinkimus. Visose tautose, po pralaimėto mūšio, labiausiai nukentėdavo vadai, išvedę neparuoštą kariuomenę.

  • Kęstutis:

   Tai ir atsakyk:
   1. Kodėl jie mulkiai?
   2. Kodėl lietuviai balsuoja už nelietuvius, komunistus ir vagis?
   3. Kaip reikėtų elgtis, kad sekančiuose rinkimuose tautininkai patektų į seimą?
   Priekaištaut ir kvailinti visi “gudrūs”, o va siūlyti – ką daryti?…

   • Kemblys:

    1. MULKIAI turėjo vienyti Tautą, o ne rodyti, kad jie tautiškesni už visus lietuvius ir protingesni, nes savo priešrinkimines mintis dėstė svetimžodžiais. Tikėjos, kad balsuos už pavadinimą.
    2. Lietuviai bijo neaiškių ‘prisikėlėlių’, kurie blogesni už nelietuvius, komunistus ir vagis.
    3. Dabar, mažai žinomi žmonės, jei nori sulaukti rinkėjų dėmesio, turi paruošti gerai išmąstytą pasaulėžiūrą ir mokėti ją pateikti. Laimės kas išnaudos šią spragą, nes visos partijos nesivargina padėti sau pamatą, o rinkėjai neskaito skelbiamų nuostatų, kurias, įtariu, parašo vyresnių klasių mergaitės už kokius 50 Lt.

    • Amelija:

     Puikus komentaras. Dabar Songaila laksto po Vilnių su plakatėliais, urzgia ir rašo peticijas – o kas jas skaito? Tie patys procentai po 0,… Mirė tautininkai lengva mirtimi, ir dar po gero pusmečio jų idėjas perims konservatoriai (pvz., K. Starkevičiaus pozicija dėl žemės nepardavimo užsieniečiams ir kt.), ir tautiškose laidotuvėse dalyvaus tik neopagonių vyskupėlis bei skinchedų čebatuti vyrukai. kai nerasta politinio mąstymo, strategijos ir taktikos, rezultatai yra lengvai nuspėjami.

     • RYTAS:

      Vienintelis Songaila ir kiti tautininkai dalyvavo kanklių renginiuose. Dar Birutį mačiau. Kiti matyt atsipūtę alų maukia

      • Pikc:

       Na, ar tikrai matote nors kiek prasmės su mankurtistano entuziastais diskutuoti? 🙂 Yra veikėjų, kuriuos tautiškumas alergizuoja – tokius gali nebent užjausti, bet tik tiek. Ar daug naudos būtų kažką įrodyti faunai, įsitikinusiai, kad jų “adres – ne dom i ne ulica”, o visi, kurie mano priešingai, yra “buržuazinei nacionalistai”? O dar pridėkit jų pačių susikurtą pranašumo jausmą prieš tuos “buržuazinius” – ir suprasit, kad su tokiais “ant šakių save pakėlusiais” individais ginčytis – kaip su pliku pešiotis. 😉

    • Kęstutis:

     1. Kokiu pagrindu vienyti???
     Svetimžodžius kalboje visoje Lietuvoje pastebi kokie 15 – 20 žmonių… Žmones balsuoja už tuos, kurie daugiausiai ir naudoja svetimžodžius, arba iš vis nusišneka…
     2. Lietuviai tiek prigąsdinti, kad jau bijo mąstyti ir nebijoti, o balsuoja už tuos, kuriuos dažniausiai mato, o mato tuos kurie dažniausiai šmėžuoja TV, o šmėžuojančios šmėklos turi pinigų ir susimoka už TV eterio laiką…
     3. Taip… Ar jau turim tą – gerai išmąstytą pasaulėžiūrą ir pateikimo būdus?

     • Kemblys:

      1. Vienyti Tautos suvokimu. Pradžiai pakaktų net vaikiško suvokimo, kad tautiškumas apibrėžiamas keturiais kintamaisiais: kraujo ryšiu su protėviais lietuviais, lietuvių kalba, ryšys su Lietuvos Žeme ir protėvių pasaulėžiūra. Jei silpnėja vieni ryšiai, reikia stiprinti tuos, kuriuos įmanoma. Ko vertas ‘tautininkas’, kuris rinkėjams aiškina lietuviškai įterpdamas zulusų kalbos žodžius tam, kad rinkėjas pasijustų kvailesniu, nes ne viską suprato?
      2. Jei ‘tautininkai’ būtų turėję dešimt kart daugiau PINIGŲ už likusias partijas, jie, vis tiek, neturėtų ką rinkėjams pasakyti – skaityk savo 3.
      3. Jūs neturite, aš turiu. Kol kas neskelbiu, kad tokie mulkiai pasičiupę neiškreiptų 🙂

      • Kęstutis:

       “Jūs neturite, aš turiu. Kol kas neskelbiu, kad tokie mulkiai pasičiupę neiškreiptų” – Aš tai atstovauju tik pats save, tautininkus palaikau… Panašu, kad savo pasaulėžiūrą nusineši į pomirtinį pasaulį, gal ten ją ir panaudosi, ką gali žinot… Apie tavo pasaulėžiūrą girdžiu tikriausiai nuo kokių 2000 metų, bet kur veiksmai,… kol kas tik kalbos ir priekaištai. O gal taip tu ir vieniji tautą? Ar aš čia kažko nesupratau???

       • Kemblys:

        Jei nebus galimybių, pasaulėžiūros neatskleisiu – geriau nusinešti į kapus negu sugadinti. Viešų kalbų dar nebuvo, tad neįsivaizduoju ką tu girdėjai. Tautos dar nevieniju. Klaidas rodau tiems, kurie įsivaizduoja esą lietuviškesni už lietuvius. Iš patirties: klaidų netaiso tie, kas nesiekia tikslo, siekiantys laaabai džiaugiasi jei parodai klaidą.
        Baigiam, Kęstuti, tau nebūtina viską suprasti.

      • Nepolitikas:

       * „Vienyti Tautos suvokimu. Pradžiai pakaktų net vaikiško suvokimo, kad tautiškumas apibrėžiamas keturiais kintamaisiais: kraujo ryšiu su protėviais lietuviais, lietuvių kalba, ryšys su Lietuvos Žeme ir protėvių pasaulėžiūra.“ – pamiršai penktasis kintamasis tai Tu.
       * „Jūs neturite, aš turiu. Kol kas neskelbiu, kad tokie mulkiai pasičiupę neiškreiptų “ – pasakė Didysis tautos vadas ir … sugrįžo į gerai išmąstytą savo pasaulėžiūrą! Amen.

     • Emilija:

      Palaikau Kęstutį už aiškią argumentuotą mintį, o Kemblys tiesiog provokuoja ir įsuka į bevaisę diskusiją su savo abstrakčiais šūkiais. Duokim šansą Kembliui pasitaisyti: Gerbiamasis, duokite vieną, labai aiškų, konkretų pasiūlymą, planą, priemonę (kaip norite taip vadinkite), kaip vienyti Tautą “Tautos suvokimu” – ar dainelę padainuoti, ar ženkliukų pripirkti, ar nemokamai kiekvienam po vėliavą išdalinti ar kraują perpilti, na – konkrečiai….nekankinkite mūsų, mes pasiryžę dibti, tik, gal būt, nežinome kaip…

      • Artūras Gotautas:

       Vienas iš daugelių pasirinkimų:
       Emilijai ir Kęstučiui.
       Lapkričio – 1 . Tai ta diena/para kuri mus Visapusiškai Bendrai Vienija,tiek Kūniškai čia ir dabar , tiek Prieš ir Po ..
       Imkite iš šios (iš)PaTirtos dienos/paros viską,grįš daugiau nei paimsite 🙂
       Tą turi tik Lietuva ir Latvija ..

      • Kemblys:

       Suvokimas prasideda nuo sąvokos APIBRĖŽIMO. Jei žmogus gyvena įprastą gyvenimą, jam apibrėžimas nereikalingas. Tautininkai veržiasi į valdžią, tokie turi suvokti tautą ir visuomenę labai tiksliai. Pvz., dabar skiriasi daugiau, nei 50 nuošimčių šeimų, įstatymais, baudomis, paskatinimais, galima tik nežymiai sumažinti. Protėvių šeimos nesiskirdavo, tad reikia suvokti kas atsitiko žmnių santykiuose, kad nyksta šeimos.

       Emilija, rašyk kaip suvoki Tautą, Šeimą. Parodysiu tavo klaidas.
       Jei tautinikai suvoktų tautą, man nereikėtų baksnoti į nežmoniškai gausiai jų vartojamus svetimžodžius. Mulkiai, o ne tautininkai, jei bjauroja kalbą.

       • Emilija:

        Ačiū už komentarus. Lapkričio -1 viena iš tų dienų, kai ir Lietuvoje turime progos pamąstyti apie būtį (ne buitį), vieniems tai pamąstymai, kitiems maratonas per Lietuvą su pilna bagažine žvakių – žmonės labai skirtingi ir visų mes neišmokysim vienodai galvoti apie tą patį.
        Kembliui, konkrečiai: gyvenu šeimoje 30metų ir bijau, kad labai trumpas gyvenimas taip gerai gyventi – ot gera ir viskas.
        Turėjau galimybę išvažiuoti į kitą šalį, pasirinkau folklorą, tradicinius amatus Lietuvoje, to mokau kitus, nevažiuoju poilsiauti į užsienį, nes negaliu, bet mano toks tvirtas pasirinkimas

        • Kemblys:

         Supratau, kad tau nebūtina tiksliai suvokti Šeimą, Tautą, nesiruoši, kaip ir tautininkai, ieškoti kaip atsiginti nuo bėdų užplūdusių mūsų Tautą.
         Mano manymu, lietuviams būtų naudingiau, jei tu nešdintumeisi iš Lietuvos – nežmoniškai spjaudai svetimžodžius į lietuvių kalbą:
         ,,argumentuotą, provokuoja, diskusiją, abstrakčiais, šansą, konkretų, planą, komentarus, maratonas, bagažine, konkrečiai, folklorą, tradicinius”.

   • Nepolitikas:

    „Kodėl jie mulkiai?“ Todėl kad jie nori, kaip Valinskas, per savo šou programą, tik pakliūti į Seimą. „Kodėl lietuviai balsuoja už nelietuvius, komunistus ir vagis?“ Todėl kad lietuviai žino, kas yra tikri lietuviai(tie kurie neturi ką valgyti), kad nėra jokių komunistų, o visi yra vagys plėšikai. Ir tai yra tiesa. Tai už ką balsuoti? Visi rėkia kad jie bus sąžiningi, duoda priesaiką, net Tepadeda jam Dievas(kad nepagautu !). Elementaru – reikia balsuoti už tos, kurie patys vogdami, dar kaži ką padarys lietuviui – sumažins mokesčius, pakels atlyginimus ir t.t. Nors ir žino, kad bus apgauti, bet iš daug pažadu, bent vieną įvykdys. Svarbiausiai kad įrodytų, kad tai galima padaryti. O paskui svarsto, už kurios balsuos kiti, tipo garantija, kad jie paklius į Seimą. Ir išrenka komunistus, konservatorius, DP ir t.t. „Kaip reikėtų elgtis, kad sekančiuose rinkimuose tautininkai patektų į seimą?“ Paruošti savo išskirtinę programą, kurioje butu tiesiai šviesiai surašyti ne tik šūkiai, bet ir kaip, kada tai bus įgyvendinta, kas kiekvienam piliečiui tai duos. Nebūti žaisliukų kitu partijų rankose. Išmesti šūkį „Lietuva lietuviams“ ir t.t. į Grūto parką. Geriau „Lietuva be skurdo“, „Konstitucinė santvarka kiekvienam“ ir t.t. Blogai kada šūkį gali panaudoti kitos partijos, prieš pačius tautininkus. Galima surašyti programą, kuri užtikrins laimėjimą, bet mano įsitikinimu, jie politiniai išsigandėliai.

    • Kemblys:

     Gal tu nerašyk tos ‘programos’ politiniams išsigandėliams 🙂 užteks mano vienos kintamos pasaulėžiūros 😀 😀 😀

    • Kęstutis:

     “Todėl kad lietuviai žino, kas yra tikri lietuviai(tie kurie neturi ką valgyti), kad nėra jokių komunistų, o visi yra vagys plėšikai. Ir tai yra tiesa.” – Gal nespręsk apie visus pagal save…
     “Elementaru – reikia balsuoti už tos, kurie patys vogdami, dar kaži ką padarys lietuviui” – pasakė Ali Baba …
     “Nors ir žino, kad bus apgauti, bet iš daug pažadu, bent vieną įvykdys.” – Teip, teip, su tokiais minčių vingiais (vargšas tu viešosios nuomonės formuotojau) galėtum pasivadinti “neprostitutas”…

   • Kažin:

    Tai kad neaišku kieno daugiau jie tautininkai – Lietuvos ar Lenkijos. Apskritai to žodžio “tautininkai” reikia atsisakyti, laikai visiškai kiti – jis sukelia primityvumo įspūdį. Be to, tarp dabartinių tautininkų nėra asmens, kuris patrauktų rinkėjus, Tautą, taip pat nėra aišku ką šiandien gali reikšti tautiškumo idėja, juk dirbk tautinį darbą kiek išgalės leidžia – to niekas nevaržo. Man atrodo čia bėda ta, kad nėra kam tinkamu lygiu jo dirbti.
    Be to, tarp tautininkų nesimto asmenų, galėsiančių ir sugebėsiančių valdyti valstybę.

    • Pikc:

     “Tai kad neaišku kieno daugiau jie tautininkai – Lietuvos ar Lenkijos.” – įdomus pareiškimas. Kiek suprantu, tamsta turite rimtų argumentų jam pagrįsti? Galima būtų nors vieną išgirsti?
     “Apskritai to žodžio “tautininkai” reikia atsisakyti, laikai visiškai kiti – jis sukelia primityvumo įspūdį.” – tikrai taip – ir ne tik tas žodis. Be tautos, yra daugybė kitų dabartiniams laikams nebetinkančių žodžių: šeima, rasė, lytis… Primityvų primityvas – ir ne kitaip! Tik neprogresyvūs retrogradai talibai gali užsispyrę jų laikytis įsikibę…

     • Kažin:

      Didelį Lenkijos tautiniškumo gaivinimą Lietuvoje rodo perdėtas dėmesys, ypatingas rūpinimas santykiais su Lenkija – politikoje santykiai su Lenkija, žiniasklaidoje – su Lenkija, tarsi, kitų kaimynių kaip ir nebūtų. Tokio vyksmo pasekmė yra Lenkijos tautiškumo radimasis Lietuvos tautiškumo sąskaita. Dėl to kyla klausimas – kieno – Lietuvos ar Lenkijos tautiškumas ima viršų šalyje.
      Lenkijai Lietuvos viešojoje erdvėje jokio išskirtinio dėmesio negali būti. Juk Lenkija mums niekada nebuvo ir dabar nėra kuo nors svarbi. Neleisti važiuoti per savo teritoriją, kaip ES narė, ji negali.
      Kaip be Lenkijos gyvenome sovietmečiu, taip turime be jos gyventi ir būdami savo valstybe.
      Dėl žodžių tauta, šeima, lytis nereikalingumo, tai nusišneki grynai…

 3. Žemaitė:

  Greičiausiai ieks net nežadėjo skirti tiek skulptūroms, praplovė pinigėlius ir tiek… Kai reik gyvus dalyvius aprūpinti tai nepraplausi 😀

  • Nepolitikas:

   Ant Paupio gatvės sienos per 12 metų yra pakabinta 17 Konstitucijos lentų lietuvių, anglų, prancūzų, rusų, lenkų, jidiš, tibetiečių, gruzinų ir kitomis kalbomis bei tarmėmis. Idiotizmas. Va, taip ir švaistomi pinigai.

 4. Marta,:

  ir aš ten buvau… midų vyną gėriau..
  mačiau poną Songailą, šešadienį, per koncertą Kotrynos bžnyčioj… jei ne pasivaideno.. ir Ozolą sekmadienį…
  kitų, seimūnų, nesimėtė… “pažangūs”, vadinasi, kad juos kur:) Gali pagalvoti, kad visą pažangą Lietuvoje jau diktuoja “Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų Aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“, kuris vis labiau panašėja į Latvijos neobolševikinę, net Rusijoj nepageidaujamo, iš Rusijos žd kilusio Lindermano vadovaujamą bolševikų partiją, kuri inicijavo antros valstybinės kalbos Latvijoje įvedimą, už kurios įvedimą referendume neprabalsavo netgi didelė dalis Latvijos rusų, kurie laiku išsiaiškino, kad bruzdesį Latvijoj kelia neobolševkai susisikukavę su liberalcentristų meru. Estai dar priš referendumą nepraleido Lindermano net pervažiuot per savo šalį, kai tas vyko į neobolševikų pasitarimą Suomijoje dar prieš referendumą. Už tai jis turi draugų Lietuvoje. Ir tie draugai galimai rusų – lenkų aljansas, o taip pat galimai ir Shpigelio globojama Paleckio partija.

 5. Atgalinis pranešimas: LTJS na festiwalu ludowym w Wilnie | Europejskie Nacjonalizmy

 6. RYTAS:

  Mūsų liberkonservatai, ir visokie dviratininkai irgi sako reikia draugauti su Lib…nais, nes pavardė tokia pati kaip lib….

 7. Nepolitikas:

  O kur komentarai – Bravo tautininkai ? 🙁 Gūdumas: „Šventė „Skamba, skamba kankliai“ gimė dar gūdžiu sovietmečiu. Jos dėka vilniečiai ir Vilniaus svečiai galėjo ne tik stebėti, bet ir patys šokti bei dainuoti lietuviškus šokius ir dainas.“ Bet tada tie „vilniečiai ir Vilniaus svečiai“ ir buvo sovietinių skulptūrų atvaizdas, bei skulptūros irgi „gimė dar gūdžiu sovietmečiu“ …. kurių vieta DABAR yra Grūto parke. Ar ne? 🙂

 8. skeptikas:

  Tai gal kankliams nenori duot pinigų, nes visi folkloristai asocijuojasi su LTJS ekstremistais, beje fui kaip baisiai nusidainuoja tie tautininkai.

 9. h:

  Tolerastai jūs tokie nuobodūs.ir aktyvūs, nors jūsų šitame poratele niekas nelaukia. Nepolitike, eik pailseti, nes greit tu su tuo paplaukiusiu kembliu sudarysi klounu pora…..

  • Kemblys:

   Tau geriau matyti kiek ‘kemblys’ paplaukęs 🙂

   Kembliui geriau matyti, kad nuotraukoje ‘tautininkai’ laiko užrašą: VILNIAUS SAVIVALDYBĖS PRIORITETAI (pakelk akis į straipsnį).
   Kokios tautos jie ‘tautininkai’, gal zulusų kalbos žodžiai jiems meilesni? Ar moki tą kalbą, iš kurios paimtas žodis PRIORITETAI? Ar daug žmonių Lietuvoje supranta šį žodį? Eina į viešumą ir nori būti nesuprasti?!Paskui mulkiai spjaudo ant visos tautos, kad už juos nebalsavo.

   Galima buvo ir lietuviškai užrašyti, kad ir: VILNIAUS SAVIVALDYBEI SVARBIAU.

 10. Žaltys:

  Žmonės, nesibarkite, prašau. Dabar Lietuvoje gedulas. Netekome Šapro…

 11. pagarba patriotiniam jaunimui:

  tik tokio jaunimo deka Lietuva isliks kaip tauta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: