A. Patackas. Mes – liurbiai (47)

LRT rinkimų laidos stop kadras

LRT rinkimų laidos stop kadras

A.Skučo knygoje yra toks epizodas, kai jis gauna keletą pistoletų ir Vytautas Landsbergis liepia vieną iš jų atiduoti Algirdui Patackui. Visai neseniai šitas garbingas ir doras žmogus tiesioginėje televizijos laidoje metė stiklinę į oponentą iš socialistinio liaudies fronto, kaip į menką niekšelį. Būdamas brandaus amžiaus, A.Patackas negali susitvardyti. O tada gavo ginklą į rankas…

Ramūnas Bogdanas, Delfi, apžvalgininkas

Pradėsiu nuo pasakojimo apie anuos laikus. Tarnavę sovietinėje kariuomenėje prisimena – atsiradus dalinyje kaukazietiškos išvaizdos naujokui, karininkas pirmiausiai pasiteiraudavo, ar jis ne čečėnas. Kodėl? Ogi todėl, kad žinodavo, jog nuo šiol negalės perleisti pavaldinių rusišku matu, nes gaus nuo čečėno batu ar kuo nors pakliuvusiu po ranka per galvą. Būtinai gaus, ir pakartotinai taip pat, nepaisant laukiančios bausmės. Rezultatas – sovietinėje kariuomenėje visi žinojo, kad čečėną apšaukti matu nevalia, nors sprok.

O mes? Kvislingo išpera viešai ir įžūliai tyčiojasi iš aukų, bet „padėti jį į vietą“, jam atkirsti būtinai čia ir dabar, po ranka pakliuvusiu būdu – nevalia, nes jis –„pašnekovas“, nes būsi palaikytas ir pavadintas „nesusitvardančiu-nesusivaldančiu“…

Kaip puikai mes „tvardomės-valdomės“! Taip puikiai, kad pražiopsojome, praliurbinome liustraciją, nes „susivaldėme“. Leidome siautėti iškrypėliškam niekšynui, įsimetusiam į teisėsaugą, leidome įsigalėti ir išsityčioti iš Lietuvos atėjūnui,  nes kaip čia, juk reikia valdytis, negražu palydėti iki sienos ir spyriu nurodyti kryptį „čemodan, vokzal“…Pašerti ledais ir konservuotais agurkais, leidomės, susitvardėme-susivaldėme iki tokio lygio, kad per valstybės šventes vėliavas jau reikia kelti iki pusės stiebo.

Kaip šitai įvyko? Kaip įsigalėjo tolerastiškas, o išties mužikiškas terminas – „pašnekovas“. Šis subjektas jau sodinamas šalia kitų pašnekovų, su juo diskutuojama kaip lygus su lygiu, jis godžiai naudojasi proga reikšti savo „nuomonę“, o iš tikro skleisti nuodus, užmaišytus Kremliaus ideologinėse laboratorijose. Paradoksaliausia yra tai, kad jis ko gero čia mažiausiai kaltas – jaunas vyras neša giminės naštą, kraujo nuodą, iš kurio bando vaduotis drastišku būdu, perspjaudamas niekšybes jei ne mąstu, tai nuodingumu ir savo senelį. Dar mažiau kalti Kremliaus technologai – jie tiesiog dirba savo darbą.

Kalčiausi esame mes, susivaldžiusieji-nusivaldžiusieji. Praradę būtiną sveikos visuomenės sandą – garbę. Kurios nevalia įžeisti, o įžeidus – būtina atstatyti, juo labiau, jei tai yra tautos garbė.

Tačiau šitai yra prarasta, ir ilgam, jei ne visiems laikams. Užmirštas yra Pranas Žižmaras – paklauskime jaunų žmonių, vilniečių visų pirma ir kitų, ar žino tokį, savo bendraamžį? Ne, nes dabarties žinomieji yra kiaušingalviai padraikos, kas kelios minutės šmėkščiojantys ekranuose.

Tik nenorėčiau būti suprastas, kad išeitis – garbinga dvikova, kaip Žižmaro atveju. Dvikova įmanoma tik tarp lygių, o chamas turi būti išplaktas, o ne pretenduoti į dvikovininkus – būtų pabandęs koks nors prasisiekėlis kviesti į dvikovą bajorą.

Todėl ir gyvename savo liurbišką gyvenimą, tokį liumpeniškai patogų, leidžiamės apspjaudomi, nesgi susivaldome iki tokio laipsnio, apie kurį sveika išmintis sako – ant palinkusio gluosnio visos ožkos lipa. Nes toks peizaniškai-plebėjiškas mentalitetas niekaip nepajėgus suvokti, kad galima šaltai ir sąmoningai „nesusivaldyti“, nes kito būdo „pastatyti į vietą“ niekšelį esamoje situacijoje nebūta.

Tačiau apmaudu, kai užuominą apie susivaldymą-susitvardymą išgirsti iš buvusio bendražygio, talentingo apžvalgininko. Beje, irgi „susitvardžiusio“ – mat, grįžus į valdžią komunistams, absoliuti dauguma artimiausio Tatos rato žmonių „nesusitvardė“ ir pasitraukė iš Gedimino 53. Išskyrus vieną.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

47 komentarai

 1. Tampax'as:

  Viskas lyg ir teisinga, aštru, bet daug dviprasmybių, nutylėjimų, be to palikjta elementarių raštingumo klaidų… Kas tas “vienas”? R.Bogdanas? Kodėl jo pavardė išryškinta ? Ar jis yra “kvislingas”? Jeigu rašome atvirai ir tiesiai, kas Patackui įprasta, tai ir čia taip reiktų…

 2. ap, Vilnius:

  Skaudžiai, iš peties, bet – sveika

 3. Kažin:

  Manau, kad liurbiškesnio įvykio Lietuvoje nėra buvę už 1938 metais jos valdžios priimtą Lenkijos ultimatumą. Ir tai padaryta Kaune. O ar neliurbiška buvo Kaunui pasivadinti Lietuvos sostine, o ne pvz., evakuota sostine Vilniumi Kaune, arba – dabar Kaunui mėgautis nekaltu laikinosios sostinės vardu…
  Manau, kad tam, jog būtų išlaikytas nuoseklumas Patackas turėtų “švystelti stiklinę” ir į šiuos liurbiškai pasielgusius Lietuvos valdžios asmenis ar iki šiol tą liurbiškumą tęsiančius mėgavimaisi nekaltu “laikinosios” vardu …

 4. Saulius Kulvičius-tautininkas:

  Čia ne smulkmena ,o sistemingas mūsų sąmonės žalojimas.O sistema ne šeip, o pasaulinė -globali. ir nešeip globali,o nemažiau nusikalstama negu fašizmas ir boševizmas. Jau savi Snečkai,ir Paleckiai įteigė jaunimui į galvą ,jei atlyginimas žeminantis,-” nepriklausomoje Lietuvoje rinka suteikė galimybę – emigruoti”.Jau savi Snečkai,ir Paleckiai įteigė ,kad sodros deficitas tai vos suduriančių galą su galu ,dar dirbančių, reikalas. Maksimos, Vilniaus energijos, Rytų skirstomiūjų tinklų,Svedbanko …višpelniai”apmokestinami nebus”,o dėl trupinių tegul pensininkai su gimdančiom motinom tegu pjaunasi. Du “vyrai” viens kitam molį trina,- šeima(tolerancija), Vaikų teisių apsaugos tarnyba nuspręs,-ar turit pakankamai pajamų ,kad galėtumėt auginti savo vaikus. Jei vaikas pradėjo naudoti narkotikus,-jokios prievartos(negalima pažeisti žmogaus teisių). Maža to jam poliklinikoje nemokamai turi duoti “Metadono”(sintetinis Heroinas) dozę. Tik išvalius sąmonę suprasim,kokioje nusikalstamoje sistemoje gyvenam,ir kas tos sistemos Snečkai,ir Paleckiai.

 5. et:

  stikline Patackas apgynė žuvusius Sausio 13. Pasirodo, kad ir taip galima “mest pirštinę”.

  Paleckis pameta ir patrauklių idėjų – nereikėjo privatizuoti pagrindinių tautos arterijų ir pačios širdies. Dabar turime jau privatizuotą vyriausybę, kuri atlieka jau tik bankomato funkciją. Kas tai paneigs?

  Paleckiui siūlyčiau patyrinėti kas inspiravo tuos “gėjų paradus”, “gender loops” ir kitas nesąmones Vakaruose ir tada kaip mat atsimuš į iš Rusijos kilusius chazarus, vadinančius save “disidentais/” … gudriai apgavo Vakarus Rusija. Dabar jai labai patogu vaidinti “šventą karvę”, leidžiant įstatymus prieš gėjų reklamą… tuo įsiteikiant musulmonams.. o taip pat polerizuojant dar kartą tą patį Vakarų pasaulį.

  O ar paklausė jis kada savęs kas tie kisingeriai, miltonai friedmanai ar greenspanai, praskolinę vakarus komunistinėms šalims, tokioms kaip kinija, naikinę Vakarus iš vidaus ir demonizavę juos pasaulio akyse? Ar bent pasižiūrėjo vakar per Lietuvos televiziją rodytą dokumentinį filmą apie tai kaip iš tikrųjų vyko šis slaptas karas prieš Vakarus, pamažu naikinant visas jų išsikovotas konstitucines laisves? paleidžiant banditų kapitalizmą su jos amoralia ideologija ir po to pasauliui siūlant socializmą “su žmogišku veidu”, nes tik socializmo sąlygomis galima įvesti pasaulinę totalitarinę vienos partijos diktatūrą… argi ne jos užuomazgas jau matome su siūlymu visiškai panaikinti popierinius pinigus, centralizuotai valdyti bankus, o per juos visuomenę? kiek čia trūksta dar iki Orveliško gyvūlių ūkio?

  • Genta:

   čia, žmogeli, susivėlei savo ilgame liežuvyje :))) nereikia su juo košės maišyti :)))

   • >et:

    senai tokių maloniai protingų minčių neskaičiau. Labai idomiu kampu pateiktas tas mums primestas laukinis kapitalizmas. Na tikrai ,kad po tokio pakišto š….daugelis ir vėl užsimanys ne tai kad socializmo – komunizmo pareikalaus. Ir bus savaip teisūs. Aš jau senai jaučiau,kad anot Landsbergio “pakeistos krypties” valstybės valdžią uzurpavę buvusieji bonzos ir jų palikuonys ,taip elgiasi grynai iš pragmatinių sumetimų : sudirbt privačią nuosavybę iki dabartinės egzistuojančios parodijos , o jau po to …viskas ir vėl grįš po senovei,atseit.Tik anie bus šimteriopai praturtėję ,bet vis tiek nebus praradę nė menkiausios galimybės toliau maustyt tautą ,tik dabar jau ir vėl liaupsinant lygybę /brolybę…Bestijos…..

 6. Nepolitikas:

  „Pradėsiu nuo pasakojimo apie anuos laikus. Tarnavę sovietinėje kariuomenėje prisimena – atsiradus dalinyje kaukazietiškos išvaizdos naujokui, karininkas pirmiausiai pasiteiraudavo, ar jis ne čečėnas.“ – MELAS. Atvykstant naujokui, net „makaronininkas“(seržantas) žinojo kas, iš kur, ką baigės, apie šeimą ir t.t., jau nekalbant apie karininką. Galvojai pas Patacką netvarkoje su nervais, o čia pasirodo „ideologija“! Man asmeniškai toks žmogus asocijuojasi su „orangutangu“….. Gerai kad kita pusė nepanaudojo „stiklines“ argumentą.

 7. Vilmantas Rutkauskas:

  Šitas straipsnis – kažkokio psichinio kažkokių srutų kratinys. Būtų gerai, kad Patackas šitas politžydreligines savo pamazgas sau ant galvos ir susipiltų.

 8. Genta:

  Gal perdaug žmogus stengiasi, imu manyti, nieks dar neįrodė, kad nešaudė saviškiai iš KGB, juk net Landsbergio byla nerasta……………………..Mes net nežinom kas yra revoliucijos vadas.

 9. Genta:

  Mes net nežinom, kiek Landsbergis prisidėjo prie Medininkų pasieniečių žūties, prie jų bylos vilkinimo. Bet, tikiuosi, paaiškės, nereikia taip karščiuotis, nepraėjo tiek daug laiko, kaip su Prezidentės biografija, kad visi pamirštų, ką veikė 1991 metais 🙂

 10. Audronė:

  Pukius straipsnis! Nors esu moteris, jei tada,televizijos studijoje, būčiau buvusi, būčiau paleidusi antrą stiklinę, nes į tą velnio išperą frontininką negaliu žiūrėti. Kartais širids iš skausmo plyšta matant, iki ko tauta nusiritusi. Nei garbės, nei orumo! Ant galvos lipa vakar dienos šmėklos, tyčiojasi, o iš pažiūros garbūs piliečiai tyli, dažnai naiviai šypsodamiesi. Apgailėtina, kas iš tautos likę… Jei nematyčiau nemažo būrio jaunų, talentingų, patriotiškai nusiteikusių žmonių, nebesinorėtų gyventi. Vilties yra, kad tasai jaunimas pagaliau užaugs iki tiek, kad visas šmėklas išstumdys į ten, kur ir yra jų vieta – į kampus, į paraštes.

 11. ergo:

  Apie save kalbėkit, apie save.

 12. Anglai:

  sako: jei nori turėti niekam vertą šunį, pavadink jį blogu vardu. Ar ne laikas būtų baigti su tokio tipo taškymusi: liurbių tauta, avinų tauta, savižudžių tauta, girtuoklių tauta… (čia nekalbu apie straipsnio turinį)

  • Vilmantas Rutkauskas:

   Turinyje – kapitalistinio krikščionio išgyvenimų prasmės, kur rašantysis žydidėjomis savinasi tai, ko nesukūrė. Žodžiu, turinyje – grynas provatikanizmas.

  • Lamatas:

   Pilnai Jūms pritariu .Taip norėtusi pamatyti nors vieną ne “liurbį”,sugebančio savo žodžiais ir veiksmais pakelti Tautą.Ją sutelkti .Bent tokiu lygiu ,kad kai iškyla pavojūs Tautos,jos žmonių, savigarbai ar jos kalbai ,į gatves išeitų dešimtys tūkstančių pasipiktinusių žmonių .Na o vadinti savo tautiečius liurbiais ,runkeliais ,avinais ar dar kaip,tai tikrai daug proto nereikia.Ir čia ne taip jau svarbu ,kad pats esi vos ne šventesnis už dievą .Stok prieš Tautą ,ją pakelk ,sutelk ir vesk ,bet nežemink.Tada būsi dydis .

 13. Bardas:

  Stiprus ir teisingas žodis.
  Džiugu, kad yra dar Lietuvoje Žižmarų.
  Ne vieta tokiem paleckiukam TV

 14. tikras lietuvis:

  Patackas prisipažino: jis – liurbis.
  Seniai tai įtariau. 🙂

 15. Prusas:

  Gotai-Getai-Gudai-Getitai-Godai yra godotojai, gaudziantys, gudus (gudi giria ar igudis yra antriniai zodziai suristi su senuoju giedoreliu savivardziu reiskia gaudzianti-osianti gasdinanti-baugi giria bei senoves giedoreliu Tautos ziniu turejima ir ju pritaikyma ar sugebejima buti sumaniu ir isradingu kaip kad prabociai buvo), giedotojai arba tiesiog Dainaviai kitaip dar Soduviai…Kreve zinojo kad Musu Tauta yra dainiu ir sodu tauta ir jos kalba yra ir buvo Lietuviu (suliejanciu Rasu-Saku ir PaRasiu-Neriu zemes) kalba…panasiai Nemunas yra NeMainus (per Deli teka upe Jamuna, o Gangas yra Dangaus upe kaip ir Dunojus-Dangojus), o Palemonas yra PaleiMainu (kur Nemuno srove stipresne)…tykiai tykiai Nemunelis teka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: