Kaune atidengta atminimo lenta skulptoriui Bernardui Bučui (0)

Kauno sav. nuotr.

Kauno sav. nuotr.

Vasario 10 d. Kaune, Žaliakalnyje, Seinų g. 5, atidengta skulptūra – atminimo lenta skulptoriui Bernardui Bučui. Čia skulptorius gyveno nuo 1951 iki 1979. Atminimo ženklo autorius – skulptorius Danielius Sodeika.

Atminimo įamžinimo iniciatorius namo Seinų g. 5 šeimininkas – Vytis Zabulėnas. Šį namą jis įsigijo iš skulptoriaus našlės Onos Bučienės. Dabar V. Zabulėnas šiame name įkūrė Jogos studiją.

Skulptūros atidengimo ceremonijoje dalyvavo Kauno miesto mero pavaduotojas Vytautas Vasilenko, B. Bučo žmona Ona ir dukra, sūnaus Sauliaus žmona Laima, Savivaldybės Kultūros ir paveldo, Kultūros skyrių atstovai, Kauno meno kūrėjų asociacijos pirmininkas Petras Palilionis, LR Dailininkų sąjungos Kauno skyriaus atstovai, S. Nėries muziejaus direktorė Ina Aleksaitienė. Žaliakalnio seniūnijos seniūnas Bronius Girdauskas, miesto bibliotekų atstovai, skulptoriaus artimieji ir kt.

„Šiandien atidengiame atminimo ženklą, o tiksliau, tai tiesiog skulptūrą, skulptoriui Bernardui Bučui. Įamžinsime dar vieno žymaus žmogaus, gyvenusio Kaune, atminimą. Kaip ir dauguma Lietuvos menininkų, B. Bučas studijavo Italijoje, Belgijoje, Paryžiuje, todėl drąsiai galime sakyti, kad Lietuvos skulptoriai buvo ne savamoksliai, jų kvalifikacija prilygo Europos šalių menininkų lygiui. B. Bučas sukūrė Maironio, Vaižganto, Martyno Jankaus, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės biustus, paminklą „Sėjėjas“, kuriuo grožisi visi, apsilankantys Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Čia pat stovėjo ir jo sukurtas paminklas žmonai Salomėjai Nėriai. Dabar, kai Salomėja Nėris perlaidota, paminklas perkeltas į Petrašiūnų kapines“, – kalbėjo V.Vasilenko.

Skulptūra – atminimo lenta skulptoriui Bernardui Bučui | Alkas.lt nuotr.

Skulptūra – atminimo lenta skulptoriui Bernardui Bučui | Alkas.lt nuotr.

Atminimo skulptūros autorius skulptorius Danielius Sodeika sakė, kad jis norėjo, jog kūrybos brolio, kolegos atminimas būtų įamžintas kitaip, labai pagarbiai, todėl ir sukūrė ne paprastą atminimo lentą, bet skulptūrą su lenta ir net skulptoriaus įrankiais.

„Malonu, kad Kauno miesto savivaldybė taip pagarbiai saugo žymių žmonių atminimą“, – sakė skulptorius.
Už skulptoriaus atminimo įamžinimą Kauno m. savivaldybės vadovams, iniciatoriui ir skulptoriui dėkojo B. Bučo dukra ir sūnaus Sauliaus žmona Laima.

Namo šeimininkas Vytis Zabulėnas akcentavo, kad gyventi tokiame name, kur pasilikusi kūrėjo aura, jam labai malonu, todėl gerbdamas žymų skulptorių jis ir pareiškė norą įamžinti B. Bučo atminimą.

Bernardas Bučas a gimė 1903 m. lapkričio 18 d. Naurašilių kaime, Smilgių valsčiuje (dabar Panevėžio r.). Augo gausioje mažažemio valstiečio šeimoje.  Bernardas buvo vyriausias vaikas šeimoje. Mokėsi Smilgių pradžios mokykloje. G. Petkevičaitės-Bitės globojamas 1920–1926 m. mokėsi Panevėžio gimnazijoje, kurioje piešimo mokė tuomet jau žinomas skulptorius Juozas Zikaras.

1926–1929 m. studijavo Romos bei Briuselio karališkose dailės akademijose. 1930 m. grįžęs į Lietuvą atliko karinę tarnybą, o nuo 1932 m. įsikūręs Panevėžyje dirbo kaip laisvas menininkas.

1936 m. rudenį gavęs Švietimo ministerijos stipendiją išvyko tobulintis į Paryžių. Tais pačiais metais Paryžiuje susituokė su poete Salomėja Nerimi. Po studijų menininkų pora grįžo į Lietuvą ir apsigyveno Palemone, Kauno priemiestyje. Čia skulptorius pats suprojektavo ir pasistatė namą su dideliu sodu. Čia 1937 m. spalio 23 d. gimė judviejų su Salomeja  vienturtis sūnus Saulius (Dabar jau miręs – 2007 02 24 d.).

B.Bučas 1940–1941 m. dėstė Kauno prekybos vidurinėje mokykloje dekoravimą. Ilgus metus vadovavo Kauno „Dailės“ kombinato meno tarybai.

B. Bučo šeimos likimą galima vadinti tragišku. Dėl S. Nėries vykimo į Maskvą pasirašyti „stojimo į Sovietų sąjungą sutartį“ karo metais šeima buvo išskirta. Žmona su sūnumi Sauliumi buvo apgyvendinta Rusijoje, Ufoje. Buvo skelbiama, kad B. Bučas mirė. Salomėją Nėrį Rusijoje „globojo“ čekistas – tai buvo KGB sumanymas. Po karo B. Bučas su žmona susitiko, bet S. Nėris tuojau pat mirė. Mirties priežastis iki šiol mįslinga.

B. Bučo ir S. Nėries šeimos namelyje Palemone dabar veikia S. Nėries muziejus. Palemoniečiai siekia, kad muziejus būtų pavadintas abiejų menininkų vardu, nes namas statytas pagal B. Bučo projektą, jame gyveno jų šeima: poetė S. Nėris ir skulptorius B. Bučas.

Skulptoriaus B. Bučo atminimo įamžinimo ceremonijoje kalbėjo rašytojas P. Palilionis. Maironio lietuvių literatūros muziejaus, S. Nėries filialo vadovė Ina Aleksaitienė. Ji pažymėjo, kad muziejuje ekskursantams visada kalbama ir apie B. Bučą, yra eksponatų, skirtų jo atminimui.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: