LR laidoje „Tarp Rytų ir Vakarų“ pokalbis apie Vengrijos konstituciją (audio) (11)

Protestai Vengrijoje | AFP nuotr.Sausio 9 d., pirmadienį, 11.03 val. Lietuvos radijo (LR) laidoje „Tarp Rytų ir Vakarų“ įvyko diskusija apie tai kokios naujos Vengrijos konstitucijos nuostatos sukėlė nerimą Europos Sąjungoje, bet liko beveik nepastebėtos Lietuvoje? Pokalbyje dalyvavo Seimo nariai: tautininkas Gintaras Songaila, socialdemokratas Vytenis Andriukaitis, bei politologas Saulius Spurga, Laidą vedė Rimgaudas Geleževičius.

Nauja prieštaringai vertinama konstitucija Vengrijoje įsigaliojo šių metų sausio 1 d. Naujųjų konstitucijos nuostatų kritikai teigia, kad tai „vienos partijos, neteisėta konstitucija, kuri yra nepriimtina visiems demokratams“ ir, kad šias nuostatas priėmusi vyriausybė atsisako „demokratijos ir įstatymo valstybės“. Taip yra pareiškęs opozicinės partijos DK atstovas Csaba Molnaras.

Vengrijos pagrindinį įstatymą, kuris balandį buvo priimtas šalies premjero Viktoro Orbano centro dešiniųjų vyriausybės turimos dviejų trečdalių daugumos parlamente balsais, sukritikavo Europos Sąjunga, JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton (Hillary Clinton) ir tarptautinis judėjimas už žmogaus teises „Amnesty International“.

Pagal naująją Konstituciją, šalis nuo šiol vadinasi ne Vengrijos Respublika, o tiesiog Vengrija. Naujojoje Vengrijos Konstitucijoje be kita ko yra nustatyta, kad: santuoka apibrėžiama kaip vyro ir moters sąjunga, o žmogaus gyvenimo pradžia vadinamas apvaisinimo momentas, akcentuojami doros ir moralės dalykai, krikščionybės vaidmuo išsaugant tautiškumą, įtvirtinamas suvienytos Vengrijos tautos idealas užsienyje gyvenančių vengrų atžvilgiu. Konstitucijoje numatyta taip pat ir galimybė suteikti balsavimo teises užsienyje gyvenantiems vengrams.

Vengrija

Klausykite laidos garso įrašo:

Kategorijos: Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

11 komentarų

 1. Kažkodėl kaip tik internete LRT radiją ką tik atjungė.
  Manoma, kad tai – sovietų darbas. 🙂

 2. Perskaičiau apie Vengrijos Konstituciją.
  Radau tik vieną teigiamą punktą – santuoka yra vyro ir moters sąjunga.
  Visa kita nesąmonės:
  1. valstybės pavadinime turėtų būti apibrėžiama tos valstybės santvarka – dabar absoliuti dauguma valstybių yra respublikos, o ką tie sumąstė? Didžiąją Vengriją, kaip, kad sako (ir teisingai) slovakai?
  2. Dėl to nesąmoningas yra jų punktas visiems vengrų kilmės asmenims suteikti pilietybes ir juos “ginti”, netgi kariniu būdu, kas ir gręsia mažai valstybei – Slovakijai.
  Todėl Lietuva turi būti prieš agresorines užmačias.
  3.žmogaus gyvenimo pradžia laikyti apvaisinimo momentu irgi yra nesąmonė vien jau dėl to, kad niekas niekada tiksliai to nenustatys.
  Ir tokiu jų nustatytu atveju išeitų, kad net esant visoms gydytojų ir moters pastangoms, nepavykus išsaugoti vaisiaus, visi jie – gimdyvė su daktarais turėtų keliauti į kalėjimą. 🙂
  Sapnininkai ir tiek.
  4.krikščionybė iš viso yra svetimas, papjauitų lietuvių kūnais atneštas dalykas į Lietuvą, todėl atmestinas kaip svetimybė net nebesvarstant.

 3. Tadas D.:

  Taip internetinis radijas užstrigo.

 4. Vilna:

  Vengrai jau vien dėl to sveikintini, kad jie patys kuria, o ne vien žodis žodin nusirašo kitų sukurtus tekstus, ką beveik be išimčių daro Lietuvos valdžios ir partijos. Todėl ir gaunasi, kad tas, kas funkcionuoja dažnai jau iš inercijos Vakaruose, neveikia Lietuvos aplinkoje, visuomenėje, šalyje.
  Beje, Konstitucijoje yra labai apibendrintos formuluotės, iš kurių sunku spręsti apie konkrečius valdžios veiksmus vienoje ar kitoje santykių srityje. Konkretesnis reglamentavimas bus atliktas konstituciniais įstatymais, taigi būtų įdomu susipažinti su jų nuostatomis, ypač rinkimų, teismų ir teisėsaugos srityje.

 5. Antanas Kinčius:

  Andriukaitis apsimelavo

 6. p.s.:

  Mes dar mokysimės iš vengrų konstitucijos.

 7. Dominykas:

  Vengrai – šaunuoliai. Jie nelaižo užpakalių Briuselio iškrypėliams ir nepataikauja jiems, kaip mūsų valdžioje esantys. Prisiminkim, kaip apsijuokė mūsų seimūnai, kuomet net neperskaitę patvirtino europinę konstituciją…Ir dabar tenka dažnai girdėti mūsų seimūnus, drebinant kinkas:”…O kaip į tai sureaguos Europa?! ” Gėda !!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: