A.Ažubalis apie santykius su Lenkija: mums nereikia „vyresniojo brolio“ (42)

Audronis Ažubalis | urm.lt nuotr.

Audronis Ažubalis

Lietuva nepasiduos Lenkijos spaudimui ir visus klausimus dėl savo piliečių šalies Vyriausybė spręs savarankiškai, sakė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

„Mūsų Vyriausybė labai aiškiai pasakė: įvairius klausimus su savo piliečiais, nesvarbu, ar jie priklauso tautinei mažumai, ar ne, mes spręsime patys. Mums nereikia „vyresniojo brolio“. Tai rami, ori pozicija“, – sakė ministras interviu žurnalui IQ.

2012 m. sausio mėnesio žurnalo numeryje paskelbtame interviu A. Ažubalis teigė, kad dėl atsiradusios įtampos kaltas ne Vilnius.

„Toks jausmas, kad mūsų partneriai įsistūmė į kampą, iš kurio išeiti bus labai sunku“, – kalbėjo ministras.

„Manoma, kad tam tikru spaudimu darant įtaką mūsų vidaus politikai galima kažką pasiekti. Jei Sovietų Sąjungai, Rusijai to nepavyko padaryti, niekam tai nepavyks. Mes esame sena valstybė, turime gilias valstybingumo tradicijas, tad kol galėsime, tikrai nedarysime jokių nemotyvuotų nuolaidų“, – sakė A. Ažubalis.

Lenkija paskutiniu metu kaltino Lietuvą dėl naujų nuostatų švietime, pagal kurias tautinių mažumų mokyklose stiprinama lietuvių kalbos padėtis. Lietuva kaltinimus atmeta, sakydama, kad naujasis įstatymas atitinka Europos standartus ir yra analogiškas veikiančiam Lenkijoje, o lenkų kilmės Lietuvos piliečiams sudarytos lieka išskirtinai geros sąlygos mokytis lenkų kalba.

Tame pat žurnale paskelbtame interviu buvęs valstybės vadovas, europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis sakė apgailestaujantis, kad Lenkija „būti didele“ mokosi iš Rusijos.

„Jei ji mokosi būti didelė pagal Rusijos modelį, labai panašu, tai yra klaidingas kelias. Galbūt ji bus didelė mažesniems kaimynams pagąsdinti, bet nebus gerbiama. Nei tų kaimynų, nei tų, kurie dar didesni. Man gaila, kad Lenkijos politinė viršūnė pasirinko tokį kelią“, – kalbėjo V. Landsbergis.

„Premjeras Andrius Kubilius yra perspėjęs, kad Lietuvos atveju diktatas veikia neigiamai, taigi negerai, kai Lenkijos valdžia mėgina eiti tokiu keliu, pasijutusi, kaip jūs sakote, didelė. Mums neimponuoja toks didumas. Turėjome didesnių“, – teigė politikas.

Kategorijos: Lietuvoje, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

42 komentarai

 1. Vytautas:

  paprastai konservatoriai kalba vieną, o daro priešingai.

 2. lamatas:

  bent jau kalba..yra pažanga

 3. Jonas:

  Ministras Ažubalis – patikimas žmogus. Ką kalba tą daro. Įsitikinau.

 4. Smūgiai Tautininkams:

  Matosi, kad esat ne politikai.

  Kitaip pastebėtumėt, kad penktadienį per LRadiją kalbėjo Landsbergis (nuo 11 iki 12 val.), tai kaip DIDŽIAUSIAS Kedytės gynėjas, ir Didžiausiais kovotojas su Lenkija. Dabar analogišką retoriką perėmė Ažubalis, o taip pat ir Degutienė su Kubilium (ypač dėl Kedytės).Kubilius per Lrytas su Jakilaičiu

  • Jonas:

   Šauniai kalbėjo profesorius Landsbergis. Klausėme ir girdėjome. Solidžiai ir nepriklausomai nuo nomenklatūrinės konjunktūros. Klausydamas jutau Sąjūdžio dvasią. Garbė V.Landsbergiui už jo tvirtą laikyseną ir neprisitaikėliškumą.

  • jo:

   jokie čia ne smūgiai tautininkams. Tautininkai turėtų tik džiaugtis, jei kitose partijose viršų ima protas ir atsakomybė už Lietuvą, o ne padlaižiavimas Lenkijai. Įvairių veikėjų yra įvairiose partijose. Tautininkai visų 141 vietų Seime vis tiek neužims, bet padarys gerą darbą jei atsirinks, kuriuos kandidatus būtina nugalėti, o kuriuos paremti. Žiūrėkit balsavimo Seime dėl Lenkijos pasiūlymų sąrašus ir rinkimuose eliminuokit tuos, kurie balsavo už Lenkiją, o ne kovokit prieš visus.

   • Tautininkai nemano, kad TS-LKD partijoje nėra tautiškai nusiteikusių žmonių. Audonius Ažubalis būtent ir yra vienas iš tokių kuriuo galima drąsiai pasitikėti ir kurį reikia visokeriopai remti. Yra ir daugiau TS-LKD partijoje garbingų žmonių. Bet partiją yra užvaldęs A.Kubilius su savo aklais parankiniais ir jo diktatūra neleidžia sveikai mąstantiems žmonėms paimti viršaus.

    • Vytautas:

     jau kartą parėmėte, paėmė viršų, o rėmėjų atsikratė

    • Smūgiai Tautininkams:

     Sutinku. Bet yra priimtas apsisprendimas ir jis vykdomas (propaganda ).

     Pavyzdžiui kai kurie nariai prieš kelias dienas forumuose aiškino, kad Lietuvoje teisingumą vykdo tik teismai, o ne politikai (suprask Songaila, Kupčinskas) ar prezidentė . O dabar jau aiškina, kad tik Degutiene RŪPINASI VAIKU.,Ir Kubilius sako: Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės nepilnametė dukra tapo viešo gyvenimo dalimi, pamirštant apie tolesnį mergaitės likimą.

     Teko priminti, kad mergaitės likimu pirmiausia susidomėjo Songaila ir prezidentė.

     Panaši propaganda pagal priimtą sprendimą ir dėl Lenkijos. Ką tik buvo straipsnis: V. Landsbergis Torunėje: per jėgą nieko su mumis nepadarysit. Nežinau ar tai jiems pridės reitingo? Beje, Landsbergis Torunėje buvo senokai.
     O dėl pačio Ažubalio kaip ir kitų, tai aš neabejoju.
     Bet tai nėra vienasmeniai sprendimai.

     Iki šiol šiomis temomis tautininkai buvo vėliavnešiai, bet dabar reikės labai pasistengti, kad taip ir išliktų.

     • Čia dėl pirmumo vienoje ar kitoje temoje niekas nesivaržo. Pvz. lietuvių kalbos mokymo stiprinimo klausimu pasisakė pirmieji tautininkai, tačiau tą pasiūlymą priėmė TS-LKD lyderiai ir garbingai laikosi šios nuostatos. Šiuo klausimu pagarbą reikia atiduoti ir Valentinui Stundžiui ir ministrui Gintarui Steponavičiui ir Premjerui Andriui Kubiliui bei tam pačiam ministrui Audroniui Ažubaliui ir daugeliui kitų. Tad nesivaržykime dėl velevnešystės. Mąstykime apie bendrą reikalą.

 5. Smūgiai Tautininkams:

  žinoma čia yra smūgiai ir besikuriančiam “Drąsiaus keliui”

 6. Kęstutis:

  LR vyriausybei derėjo iš pat pradžių įspėti Lenkiją dėl kišimosi į Lietuvos vidaus reikalus. Dabar po tokių kalbų laukiame ir darbų Vilnijoje…

  • T.y. lentelių nukabinimo, valdininkų, kaltų dėl lentelių kabėjimo, atleidimo su vilko pasu ir t.t.

   • Smūgiai Tautininkams:

    Iš tikro. Vietoj propagandos paskambintų Landsbergis Kubiliui ir pasakytų, kad įvykdytų teismų sprendimus ir nuimtų per savaitę gatvių lenkiškus užrašus. Tai būtų darbas. Neabejoju, kad lenkai tai padarytų .

    O dabar pamatė, kad TS-LKD Tautininkų frakcija neveiksminga, tai patys aukščiausi ėmėsi ekspertų darbo (pastumdami Zingerį).

    • Va, skambinimas, kaip tik, ir nebūtų gerai – įstatymų laikymosi turi būti priverčiama autimatiškai: teismas nusprendė ir taškas.

     O dabar mūsų valstybėje visi mano, kad teisybė yra tik pasiekiama tiems,. kurie turi galią – visiems kitiems, jei neturi, pvz., valdančiųjų palaikymo ar tvirtai prikimštos piniginės, lieka tik špyga.
     Ir štai to mąstymo visuomenėje pavyzdys: labai suklestėjęs žulikų verslas, pavadinimu “Mama, padėk – pinigus paduok tam, kuris ateis”. 🙂
     Ir vis senukai moka, nes šventai yra įsitikinę – šioje valstybėje nėra jokių įstatymų teisybių, o yra pinigų įstatymai – teisybė: netepsi – nevažiuosi.

 7. Emigrantas:

  Dėl Ažubalio patikimumo. Taip ir neaišku, su kuo ir apie ką kalbėjo per susitikimą(?) su Sergėjumi Lavrovu. Prisiminkime, ką šis veikėjas pasakė apie Okupacijos žalos atlyginimo įstatymą prieš tapdamas ministru ir juo tapęs. Man jis nenuoseklus ir bailus politikas. O dėl Lenkijos viskas tvarkoje. Lietuvai nereikia “vyriausiojo brolio”, o Lenkijai nereikia Lietuvos. Ką Lietuva gali pasiūlyti Lenkijai? Lenkijai rūpi tik lenkai Vilniaus krašte. Jei nebūtų lenkų Vilniuje, esu įsitikinęs, kad Lenkija tiek pat domėtųsi Lietuva kaip ir kokia nors Estija. Dabartinės Lenkijos akys krypsta į Vokietiją ir Prancūziją. Jūs net neįsivaizduojate, koks politinis ir kultūrinis gyvenimas viria Lenkijos ir Vokietijos politinėje virtuvėje.

  • Visi šita žino, tai ir reikia taip gyventi kaip yra, o ne migdytis keliaklupčiautojiškais sapnais apė maginius strateginius kvazi-partnerius.

  • Remigijus:

   Lenkijai rūpi ne pavieniai lenkai Vilniuje ar rytų Lietuvoje, net ne naujų lenkų gamyba šiose teritorijose (didžiąja dalimi iš subaltėjusių baltarusių (“tuteišų”), bei lietuvių likučių). Jai rūpi “isdkonno” “polskos” teritorijos (nežinau kaip tai lenkiškai, bet (ne)mąstymo būdas tas pat – ir rusų, ir lenkų) – tai, ką buvo užėmęs želigauskas, ir tai kas liko – Litva Kowienska.

 8. Gerb. Jonai,:

  kaip čia atsitiko, kad ir Landsbergis, ir Kubilius, ir Ažubalis, ir Stundys, ir Steponavičius (nepaminėjote Gėlūno ir Bumblausko) staiga tapo tokie geručiai vos ne per vieną naktį, vos ne po vieno pareiškimo ir straipsnio artėjant rinkimams? O ką jie veikė visus tuos metus, kai Sikorskis ir Tuskas šokdino Lietuvą ir kurstė (tebekursto) Tomaševskį ir tautinį nepakantumą? Ne kas nors, o būtent jie savo nuolankumu skatino Lenkijos revanšistus taip elgtis.Keista, kad to nematote.

 9. Astra:

  Landsbergio ir Azubalio pasisakymai geri, tik ar ne pavėluoti. Niekas nežino, ar juos girdi Lenkija, ar jie skirti “vidaus vartojimui”. Ar jie bus ten išklausyti. Faktas, kad Lietuvos URM-as šioje sferoje nekažin ką nuveikė, į ES su pretenzijomis už įžūliausią kišimąsi į mūsų vidaus reikalus irgi nėjo ir neina. Man tai visa tai tik, atsiprašant pabezdėjimas į vandenį. Cha-cha

 10. Gediminas:

  Tai tikras Lietuvos užsienio reikalų ministras, kurį statyčiau į vieną gretą kartu su Povilu Gyliu.
  Dabar daug kas iki Seimo rinkimų seks jų pėdomis. Lietuvos žmonės ne mulkiai, žino, arba žinos,
  kieno balsais buvo priimtas naujas švietimo įstatymas ir kas tam trukdė. Mums rinkėjams bus lengva
  atsirinkti kas yra kas…

 11. Smūgiai Tautininkams:

  O čia dar toks įkandimas tautininkams.

  J.Razma siūlo įteisinti PVM lengvatą spaudai (delfi)

  G. Songaila tai įregistravo dar gruodžio mėnesį svarstant biudžetą.

 12. Smūgiai Tautininkams:

  Šitokie siūlymai reikalingi, kad padėti išlikti lietuviškam žodžiui ir duoti darbo Lietuvos spaustuvininkams. Nes dėl mažesnių kainų lietuviškas žodis dažnai spausdinamas Lenkijoje arba Baltarusijoje. O dažniausiai bankrutuojama ir tiesiog nespausdinama, o skaitoma rusiškai ar angliškai. Jeigu esi tikras rusų kultūros gerbėjas, tai suprantu.

 13. Vilna:

  Ažubalis “ščyras” Lietuvos vyras. Tačau Landsbergis manau buvo ir yra lenkiško kailio, kurį daugeliui žmonių atpažinus kaip lenkišką, buvo imta mėtyti pėdas Torunės publikacija. Kubilius manau ir toliau būtų važinėjęs dviračiu po Baltarusiją, o tas – Lietuvos naudai, tačiau tai be abejonės erzino “vyresnį brolį”, laikantį Baltarusiją savo teritorija. Dėl šio važinėjimo Kubilius, matyt, pajutęs politikos pirmininko nepasitenkinimą, dviratį pasuko Jurbarko link…

 14. Vilmantas Rutkauskas:

  Kai ant sienos pasikabinsi Tamaševskio religinį ar kitą Barmalėjaus plauko ir erdvės portretą, tuomet, istorijos dėlei, bus galima spėti, kad Lietuvai – visvien vėl link amen. Atrodytų, dar liko savi Latviukai, tačiau jie kartu su emigrantu Juozaičiu, anot Ozolo, neprotestuodami nuprotestantėjo.

 15. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: