LTC: pilietiškumo apraiškos Lietuvoje slopinamos policinėms valstybėms būdingais metodais (14)

Šiandien, liepos 18 d. Lietuvių tautinis centras išplatino pareiškimą „Dėl žmogaus teisių padėties ir politinio persekiojimo Lietuvoje“. Skelbiame šį pareiškimą:

Lietuvos žiniasklaidai reiškiant „gilų susirūpinimą“ dėl opozicijos atstovų suėmimų Baltarusijoje, čia pat, „demokratinėje“ Lietuvos Valstybėje, vyksta panašūs procesai, akivaizdžiai rodantys, kad nuo „baltarusiškosios demokratijos“ modelio mažai tesiskiriame. Tik, skirtingai nei kaimyninės šalies atžvilgiu, Lietuvoje demokratijos pažeidimai piktybiškai ignoruojami.

Liepos 13 d. Vilniaus rajono valdžiai bei jos klapčiukams švenčiant gėdingai pasibaigusį Armijos krajovos žudikų surengtą „Vilniaus krašto išvadavimą“, vietinė policija pademonstravo neeilinį uolumą – suėmė ir 6 valandas tardė Lietuvių Tautinio Centro (LTC) narius: Mindaugą Pukštą ir Paulių Peciulevičių.

Jokie suėmimo motyvai ir net jų teisinis statusas suimtiesiems nebuvo paaiškinti, konfiskuoti jų asmeniniai daiktai, mobilieji telefonai, namuose atliktos kratos, paimti kompiuteriai ir akivaizdžiai bandyta (o gal ir tebebandoma?) jiems „prisiūti“ kokią nors bylą pagal senas ir vis dar gajas sovietinės milicijos tradicijas.

Primename tai jau pamiršusiems, kad LR Konstitucija garantuoja:

– Žmogaus laisvė neliečiama. Niekas negali būti savavališkai sulaikytas arba laikomas suimtas (20 str.);

– Žmogaus būstas neliečiamas (24 str.);

– Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti (25 str.).

Apie „žmogaus teises“ šiuo atveju juokinga net užsiminti – LTC narių suėmimo motyvų, kratų ir poėmių prasmės mes nežinome ligi šiol. Mindaugui Pukštai tik buvo nerišliai paaiškinta, kad šioje byloje jis esąs „liudytojas“ (įdomu, nuo kada liudytojų namuose atliekamos kratos?), o Paulius Peciulevičius – „įtariamasis“, mat jo kišenėse policininkai aptiko baisaus „nusikaltimo“ įrodymus – tris humoristinius lipdukus…

Iš policininkų retorikos lyg ir aiškėja, kad P.Peciulevičius ketino juos „masiškai platinti“ ir tuo teoriškai galėjo pasipiktinti AK žudikų garbintojai. Būtent, pasipiktinti jie tik „galėjo“, nes abu jaunuoliai buvo sulaikyti dar už gero kilometro nuo renginio vietos.

Pagal įstatymais nustatytą kratos ir poėmio teisinio reglamentavimo tvarką, pareigūnas, pradėdamas kratą ir poėmį, privalo paskelbti nutartį ar nutarimą dėl kratos ar poėmio, po to pareikalauti atiduoti nutartyje ar nutarime nurodytus daiktus ar dokumentus arba nurodyti besislapstančio asmens buvimo vietą.

Be to laikinasis sulaikymas, kratos ar poėmiai yra prievartos priemonės, taikomos nusikaltimą padariusiems asmenims.

Tačiau šiuo atveju kratos buvo atliekamos be jokių objektyvių priežasčių, nenurodant ko ieškoma, liaudiškai tariant, „profilaktiškai“. Iš esmės, už siekį realizuoti savo konstitucines teises – reikšti įsitikinimus.

Niekuo nepagrįstas Lietuvių Tautinio Centro narių persekiojimas, tai neabejotinas siekis šantažuoti ir įbauginti ne tik šiuos jaunuolius, bet ir visą tautiškai nusiteikusią Lietuvos visuomenės dalį, reiškiančią savo įsitikinimus, nesutampančius su nuolat primetamomis kosmopolitinėmis vertybėmis.

Bet kurioje normalioje valstybėje toks įvykis būtų tiesiog neįsivaizduojamas, o jeigu jau nutiktų – tikrai sutelktų visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį.

Pas mus gi – spengianti tyla, mat net ir patyrę teisininkai tokiu „teisėsaugos“ pareigūnų elgesiu ar veiksmais nesistebi, demonstruodami, kad mūsų šalyje vyrauja tik stipresniojo teisė: savo šalies piliečių atžvilgiu politinius susidorojimus vykdanti policija gali bet ką ir bet kada suimti, surakinti antrankiais, iškratyti, laikyti areštinėse, konfiskuoti daiktus…

Lietuvos pilietis tokiais atvejais tiesiog neturi į ką kreiptis – gausios vadinamosios „žmogaus teisių gynimo“ organizacijos Lietuvos patriotų žmonėmis, matyt, nelaiko.

Veikdama pagal principą „tegul tik būna žmogus, o bylą jam sukurpsime“, Lietuvos policija akivaizdžiai politizuojasi, pataikaudama Lenkų rinkimų akcijos veikėjams, viešai aiškinantiems, kad būtent lietuviai turi integruotis į „lenkišką“ Vilniaus kraštą…

Visi aukščiausieji šalies vadovai nuolat skatina Lietuvos visuomenės pilietiškumą, kviečia aktyviai reikšti savo įsitikinimus ir dalyvauti visuomeninėje veikloje, tačiau tikrovėje matome, kad bet kokios pilietiškumo apraiškos mūsų šalyje slopinamos tik policinėms valstybėms būdingais metodais, aklai pataikaujant netgi prieš Lietuvos Valstybę atvirai agituojantiems Lenkų rinkimų akcijos politikieriams.

Lietuvių Tautinis Centras, siekdamas atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į mūsų šalyje vis dažnėjančius apgailėtinus politinių represijų faktus, viešina tokius valdžios pareigūnų neteisėtus veiksmus bei elgesį, ir reikalauja nedelsiant nutraukti LTC narių atžvilgiu kurpiamas bylas bei grąžinti neteisėtai konfiskuotus daiktus.

Minėtiems policijos veiksmams vadovavusio Vilniaus raj. policijos pareigūno ir kitų atsakingų asmenų pareigos ir pavardės visų pirma turėtų būti paskelbtos viešai, o dėl jų neteisėtų veiksmų turi būti pradėtas tarnybinis tyrimas, nes tokia šių pareigūnų antikonstitucinė savavališka veikla negali būti toleruojama teisinėje valstybėje.

Lietuvių Tautinio Centro Taryba

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: