Energetikos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo AB „ORLEN Lietuva“ įpareigota sumažinti naftos pramonės atsargų kiekį 80 tūkst. tonų ir nedelsiant patiekti šį kiekį į rinką.
Šis sprendimas priimtas atsižvelgiant į pasaulinės naftos rinkos trikdžius bei tiekimo rizikas ir remiantis Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) kolektyvinių veiksmų planu. Šios aplinkybės buvo aptartos Energetikos ministerijoje surengtame pasitarime, kuriame dalyvavo Lietuvos energetikos agentūra, atsakinga už valstybės atsargų administravimą, taip pat AB „ORLEN Lietuva“ atstovai, kaip įpareigotosios įmonės, turinčios didžiausią dalį pramonės naftos atsargų. Sprendimas priimtas laikantis tarptautinių įsipareigojimų ir nacionalinių teisės aktų.
„Šie veiksmai yra dalis platesnio koordinuoto tarptautinio atsako, kuriuo siekiama užtikrinti naftos ir jos produktų tiekimo stabilumą, grąžinti pasiūlos ir paklausos balansą bei stabilizuoti pasaulines naftos ir jos produktų kainas, taip pat grąžinti jas iki krizinio lygio. Degalų kainų augimas Lietuvoje, Europoje ir viso pasaulio rinkose yra tiesiogiai susijęs su geopolitine įtampa Artimuosiuose Rytuose, Irano konfliktu, kuris kelia naftos tiekimo rizikas pasaulinėje rinkoje.
Svarbu, kad greta šios Energetikos ministerijos priemonės būtų svarstomos ir kitos nacionalinės priemonės, siekiant ilgalaikių ir veiksmingų sprendimų mažinant kuro kainas. Svarbu paminėti, kad atstatant panaudotas atsargas finansinė našta nebus perkelta vartotojams, t. y. rezervo atstatymas vyks, kai kainos rinkoje nusistovės“, – sako energetikos viceministras Gabrielis Gorbačevskis.
Degalų kainų augimas tarptautinėse rinkose yra glaudžiai susijęs su geopolitine įtampa ir naftos tiekimo trikdžiais. Trumpalaikės rinkos intervencijos turi būti derinamos su ilgalaikiais sprendimais, stiprinančiais energetinį atsparumą ir mažinančiais priklausomybę nuo nestabilių regionų.
Padėtį pasaulinėse energijos rinkose nuolat stebi Lietuvos energetikos agentūra, kuri vertina kainų tendencijas ir galimų priemonių efektyvumą.
Parengta pagal Energetikos ministerijos pranešimą
























