Šeštadienis, 2 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Palangoje duris atvėrė atnaujintas Jono Šliūpo muziejus

www.alkas.lt
2023-11-10 08:00:19
106
PERŽIŪROS
1
Šliūpo muziejaus atidarymas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Šliūpo muziejaus atidarymas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Lietuvos nacionaliniam muziejui priklausantis Palangoje esantis Jono Šliūpo muziejus atveria duris po kapitalinio remonto.

Šis istorinis pastatas, įtrauktas į kultūros paveldo sąrašą, vertingas objektas ne tik Palangai, bet ir visai Lietuvai.

Dar XIX a. pabaigoje grafų Tiškevičių statytoje medinėje viloje 1931–1944 metais gyveno gydytojas, nacionalinio atgimimo veikėjas, aušrininkas, daugelio kultūros, mokslo, visuomeninių draugijų steigėjas ir narys, publicistas, Palangos miesto pirmasis burmistras Jonas Šliūpas.

Šliūpo muziejaus atidarymas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.
Šliūpo muziejaus atidarymas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Istorinis pastatas renovuotas ateities kartoms

Remonto darbai buvo finansuoti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Klimato kaitos programos (APVA) lėšų, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir muziejaus lėšų, nes dar 2020-aisiais, atlikus išsamų pastato energijos vartojimo auditą, nustatyta ne itin džiuginanti pastato, atspindinčio liaudiškos medinės architektūros papročius, būklė.

Visa projekto vertė – daugiau nei 730 tūkst. eurų.

„Siekiant išsaugoti Lietuvos nekilnojamąjį kultūros paveldą ir perduoti jį ateities kartoms, šio medinio pastato atnaujinimas buvo būtinas.

Taigi labai džiaugiuosi, kad sklandaus ir visapusiško bendradarbiavimo su Europos Sąjungos struktūriniais fondais, Klimato kaitos programa, Palangos savivaldybe ir Kultūros ministerija dėka visuomenei sudaromos sąlygos ne tik susipažinti su išskirtiniu mediniu pastatu, bet ir atrasti kultūringą erdvę bendravimui – lankytis jame vyksiančiose parodose, renginiuose, pokalbiuose“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė.

Anot Lietuvos nacionalinio muziejaus Investicinių projektų ir turto valdymo skyriaus vedėjo Mindaugo Kaikario, atliekant renovaciją žmonėms su negalia įrengtas išorinis keltuvas, restauruoti ir suremontuoti pastato vertingieji elementai, išsaugotos ir atskleistos jo vertingosios savybės, kurios svarbios etniniu, estetiniu ir moksliniu požiūriu.

Įgyvendinus projektą, pagerintos pastato energetinės savybės, pasiekta B energinio naudingumo klasė.

Palangos savivaldybė taip pat prisidėjo prie visapusiško projekto įgyvendinimo: pasirūpino, kad būtų atnaujintas takas, vedantis į muziejų nuo Vytauto gatvės.

Dabar jau įrengtas tako apšvietimas, o pastatas pritaikytas judėjimo negalią turintiems lankytojams.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus pasidžiaugė, jog miesto vizitine kortele tapusi medinė kurortinė architektūra šiuo metu išgyvena tikrą renesansą: „Tai XIX amžiaus vilų atgimimo laikotarpis.

Muziejaus komanda, ypatingai Šliūpo muziejaus direktorė Nijolė Laužikienė ir Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė įdėjo begalę pastangų, kad Palanga turėtų dar vieną naują, modernią ir sutvarkytą erdvę.

Džiugu ir tai, kad Jono Šliūpo memorialinę sodybą sutvarkė vietiniai meistrai, kurie Vakarų Lietuvoje atkūrė jau ne vieną tokį objektą – vilą Anapilis ir Kurhauzą.“

Šliūpo muziejaus atidarymas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.
Šliūpo muziejaus atidarymas | Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Atsinaujinęs muziejus – išskirtinei lankytojų patirčiai

Jono Šliūpo muziejuje daug dėmesio buvo skirta ir ekspozicinės erdvės atnaujinimui, įrengtos mokomosios ir išplėstos keičiamų parodų patalpos.

„Mums ypač svarbu, kad šios erdvės nebūtų tuščios, o kviestų lankytojus ir jiems prabiltų.

Norime, kad Jono Šliūpo muziejus taptų vieta, kurioje mezgamas dialogas tarp istorijos ir šiandienos.

Kur susitiktų ir bendrą kalbą rastų ne tik skirtingų kartų, bet ir skirtingų dalykų muziejuose ieškantys lankytojai“, – pabrėžia dr. R. Kačkutė.

Šia proga Jono Šliūpo muziejuje lapkričio 8 d. atidaroma paroda „Tapatybė ir forma. Kazio Varnelio kūryba“.

Į muziejų atkeliauja rinktiniai Kazio Varnelio namų-muziejaus eksponatai – paties Varnelio oparto kūriniai ir muziejaus fonduose saugomi etnografinės tekstilės dirbiniai.

Atsinaujinusio Jono Šliūpo muziejaus apžiūrėti atvyko ir Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys.

„Džiaugiuosi, kad šio muziejaus atidarymas yra lydimas savotiškos dramaturgijos – netikėtumo, kuris tuo pat metu yra gerai apgalvotas.

Be abejo, kalbu apie čia atidaromą Kazio Varnelio namų-muziejaus eksponatų parodą.

Dėkoju Lietuvos nacionalinio muziejaus komandai už tai, kad Jono Šliūpo muziejaus atidarymas iš tiesų tampa įvykiu ne tik Palangai.

Tai paskata mums visiems prisiminti, kad mūsų istorija nėra kažkokie apdulkėję metraščiai, ištraukiami tik ypatingomis progomis.

Istorija mus supa kasdien ir primena, kas mes esame ir iš kur atėjome.

Taip, kaip šis namas primena ne tik Joną Šliūpą, bet ir visą tarpukario inteligentiją, ir dar ankstesnę Palangą, kuri mena grafų Tiškevičių laikus.

Visa ta atmintis ir yra tvirčiausias pagrindas, į kurį mes galime remtis neramiais laikais“, – sakė S. Kairys.

Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė tiki, jog po poros metų bus atidaryta nauja paroda, skirta pirmajam Palangos burmistrui, o pats muziejus taps vienu didžiausių vakarų Lietuvos ir garsiausio kurorto kultūriniu traukos centru, kur nuolatinė paroda, kitos parodos ir renginiai kokybe nenusileis didmiesčių renginių kokybei.

Jono Šliūpo muziejaus nuolatinės parodos įrengimas naudojant naujoviškus ir patrauklius sprendimus įtrauktas į Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programą.

Muziejaus parodos atnaujinimui numatyta skirti 400 tūkst. eurų.

Daugiau žinių apie šiuo metu Jono Šliūpo muziejuje atidaromą parodą galima rasti čia.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Jono Šliūpo muziejuje – virtualus autentiškų delmonų rekonstrukcijų parodos atidarymas (video)
  2. Vilniuje duris atveria jau 18 metų veikiantis muziejus
  3. Pirmasis duris atversiantis muziejus – Gedimino pilies bokštas
  4. Duris atveria jau 18 metų veikiantis pasaulinio lygio meno meistro muziejus
  5. Palangoje – akmens amžiaus pamokos…
  6. Skautai prašo grąžinti istorinį skautų įkūrėjo gatvės pavadinimą Palangoje
  7. Duris atveria dvi parodos apie sovietmečio Lietuvos „neišspręstas kompozicijas“ ir asmenines tragedijas
  8. Atnaujintas paveldotvarkos finansavimo tvarkos aprašas
  9. Palangoje prasidėjo PLB suvažiavimas
  10. Palangoje atidengiamas paminklas A. Smetonai
  11. Skulptoriaus A. Mončio gimimo 100-mečio proga – šventinis minėjimas Palangoje
  12. Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia prakalbinti Vilnių kūrusias asmenybes
  13. Lietuvos nacionalinis muziejus savo padalinius vėl atvers lankytojams
  14. Nacionalinis muziejus apskundė teismo sprendimą byloje dėl Gedimino kalno
  15. Muziejus sulaukė penkių siūlymų įamžinti Gedimino kalne rastų sukilėlių atminimą

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Giedrius says:
    2 metai ago

    Stalinputininio (Lenino mumijos) bolševizmo apraiška tvojusi ir dabartyje …per Jono Šliūpo išmetimą, išbraukimą …ar kaip bepavadinsi iš:
    “Lietuvos istorija. Enciklopedinis žinynas, II tomas (L-Ž)”
    tokio “atsakingo” labai kruopščiai TSKP uolaus vykdytojo Czeslaw Jurszen, ne būtinai lenko ar lietuvio – tiesiog Bolševiko iš didžiosios B…
    Taigi, tokia gyva grimasa greta gyvo J. Šliūpo
    muziejaus.
    Pasiskaityti II tomą, skyles jo. Verta, graudu ir žiauriai gėda.

    Už Jono Šliūpo “enciklopedinę egzekuciją”

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Dirbtinis protas
Kalba

Konferencijoje apie tai, kaip dirbtinis protas keičia lietuvių kalbą

2026 05 02
„Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą
Kultūra

Skaityti madinga – „Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą

2026 05 02
Kultūros politikos forumas
Kultūra

Kultūros ministerija telkia kultūros lauką bendriems sprendimams

2026 05 01
Sveikata
Lietuvoje

Paslaugos pas specialistus nuo gegužės 1 d. – jau be priemokų

2026 04 30
Kauno geležinkelio stotis
Lietuvoje

Atnaujintos Kauno geležinkelio stoties prieigos

2026 04 30
Kristijonas Bartoševičius | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.
Lietuvoje

K. Bartoševičius lieka nuteistas už seksualinius nusikaltimus prieš vaikus

2026 04 30
Būstas
Lietuvoje

Svarstoma savivaldybės būsto nuomininkams leisti įsigyti būstą išperkamosios nuomos būdu

2026 04 30
Šildymas
Lietuvoje

Kaunas šildymą baigs nuo pirmadienio

2026 04 30
Paspirtukas
Gamta ir žmogus

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja dėl ličio jonų baterijų 

2026 04 30
Įstatymo pasirašymas
Lietuvoje

Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus

2026 04 30
Šildymas
Lietuvoje

Klaipėda uždarė šildymo laikotarpį

2026 04 30
Degalai
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė, kad degalų kainos galėtų kilti tik kartą per dieną

2026 04 29

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Naivus klausimas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Naivus klausimas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Rimgaudas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • > apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Gyvenimas aukštesnių idealų vardan: minint Z. Tamakausko 90-ies metų sukaktį
  • Kokius jausmus atskleidžia skirtingos gėlių rūšys?
  • Konferencijoje apie tai, kaip dirbtinis protas keičia lietuvių kalbą
  • 5 populiariausios dirbtinio intelekto apgavystės

Kiti Straipsniai

Zigmas Juozas Tamakauskas

Gyvenimas aukštesnių idealų vardan: minint Z. Tamakausko 90-ies metų sukaktį

2026 05 02
Dirbtinis protas

Konferencijoje apie tai, kaip dirbtinis protas keičia lietuvių kalbą

2026 05 02
Seinuose veikiantys „Lietuvių namai“

Kultūros ir lietuviškos tapatybės židinys (I)

2026 05 02
Palanoko pilis Mukačeve, Ukrainoje

Ukrainos pilyje, kurią valdė Gediminaitis, atidaryta Valdovų rūmų muziejaus parengta paroda

2026 05 02
„Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą

Skaityti madinga – „Metai su knyga“ įtrauks visą Lietuvą

2026 05 02
Išmoka

Tyrimas: kam skolinasi Lietuvos gyventojai?

2026 05 01
Protas

VU diskusijų klubas aiškinsis, kas yra protas ir kaip jį suprasti

2026 05 01
Lietuvos muziejų kelias Klaipėdoje, koncertas ir ekskursijos, 2026 m.

Lietuvos muziejų kelias Klaipėdoje. Nuo masonų paslapčių iki muzikinės kelionės L. Rėzos pėdomis

2026 05 01
VDU gimtadienį pasitikus: diskusija

VDU gimtadienį pasitikus: norint kitus sugundyti laisve, reikia patiems būti laisviems

2026 05 01
Kultūros politikos forumas

Kultūros ministerija telkia kultūros lauką bendriems sprendimams

2026 05 01

Skaitytojų nuomonės:

  • Naivus klausimas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Naivus klausimas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Rimgaudas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • > apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
  • Naivus klausimas apie Prezidentas: Nauji poligonai stiprina viso regiono gynybinius pajėgumus
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
JAV prokurorai „Instagram“ nutempė į teismą: turės prisiimti atsakomybę už sąmoningai žalojamus vaikus | Adobe Stock nuotr.

JAV prokurorai „Instagram“ nutempė į teismą: turės prisiimti atsakomybę už sąmoningai žalojamus vaikus

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai