2021 m. balandžio 25 d. minėsime laisvės kovotojo, rašytojo Liudo Dambrausko 100-ąsias gimimo metines. Šiai sukakčiai pažymėti Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą apie L. Dambrausko gyvenimą, jo pasipriešinimo veiklą: „Kiekvieno žmogaus gyvenimas yra tautos istorijos dalelytė“.
Į sovietų saugumo akiratį L. Dambrauskas pateko 1940 m., dar besimokydamas Kėdainių valstybinėje gimnazijoje. Pirmosiomis Vokietijos okupacijos dienomis dalyvavo Lietuvių aktyvistų fronto veikloje, vėliau įsitraukė į antinacinį pasipriešinimą.
1944 m. pabaigoje drauge su bendraminčiais Kaune įkūrė Lietuvos išlaisvinimo tarybą, tapo jos vadovu. Dėl bendradarbiavimo tarėsi su Lietuvos laisvės armijos vadu Adolfu Eidimtu-Žybartu.
1945 m. balandžio mėn. L. Dambrauskas buvo suimtas ir nuteistas mirties bausme, vėliau mirties bausmė pakeista 10 m. laisvės atėmimu. Iš įkalinimo įstaigos paleistas 1955 m.
1984 m. kovo mėn. Lietuvos SSR KGB L. Dambrauskui iškėlė antrą baudžiamąją bylą už jo „tarybinę santvarką šmeižiančius“ prisiminimus, pogrindiniuose leidiniuose paskelbtus rašinius. L. Dambrauskas buvo nuteistas 3 m. ir 6 mėn. laisvės atėmimu.
Prasidėjus „perestroikai“, 1987 m. vasario mėn. iš įkalinimo paleistas. Grįžęs į Lietuvą aktyviai dalyvavo visuomeniniame politiniame gyvenime. 1992 m. kandidatavo į Lietuvos Respublikos Seimą, buvo vienas atnaujinto žurnalo „Naujoji Romuva“ steigėjų. Mirė 2003 m. lapkričio 25 d., palaidotas Kauno Petrašiūnų kapinėse.
Virtualioje parodoje skelbiami Lietuvos ypatingojo archyvo ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomi dokumentai, nuotraukos ir garso įrašai. Už pagalbą rengiant parodą dėkojame L. Dambrausko sūnui Sauliui Dambrauskui.
Parodos kuratorius – Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas Povilas Girdenis
Parengta pagal Lietuvos ypatingojo archyvo pranešimą
Jo “Gyvenimo akimirkos”, skaitytos jau prieš 30 metų beveik, paliko nemažą įspūdį. Šaunus žmogus, nefanatiškos katalikybės atstovas, sugebėjęs megzti kontaktus ir su kairiąja visuomenės dalimi. Ačiū.