Paskutinių metų dienų atributas – fejerverkai garsai augintiniams sukelia nemažą stresą, – perspėja veterinarijos specialistai. Triukšmingai sutinkami Naujieji metai gyvūnams yra tikras išbandymas, o išsigandę jie ima elgtis neįprastai, vedžiojami lauke šunys gali netikėtai ištrūkti iš rankų ir pabėgti. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai atkreipia dėmesį, kad augintinių klausa, palyginti su žmogaus, yra 3–4 kartus stipresnė, ir primena, kad pasirūpinti per šventes reikėtų ne tik namuose laikomais, bet ir kieme būnančiais gyvūnais.
Stiprus staigus garsas baugina beveik visus augintinius, ypač ramioje namų aplinkoje gyvenančius šunis ir kates. Išgirdę čaižų ir neįprastą petardos ar naujametinių fejerverkų garsą, jie suklūsta, nes apima baimė ir bėga slėptis. Pavyzdžiui, jautresnis šuo į didesnį garsą reaguoja lojimu, atsitraukimu, ausų nuleidimu, trūkčiojimu, ima drebėti ir kt. Be to, išsigandęs stipresnio garso gali išsinerti iš antkaklio ir pabėgęs pasimesti. Netikėto augintinio pasiklydimo ar pabėgimo atveju gyvūną lengviau bus surasti ir saugiai sugrąžinti į namus, jeigu jis bus paženklintas. Norint paženklinti augintinį, rekomenduojama kreiptis į arčiausiai jūsų paslaugas teikiantį veterinarijos gydytoją ir užregistruoti valstybiniame Gyvūnų augintinių registre, praneša VMVT.
Be to, siekiant išvengti neigiamų pasekmių gyvūnų augintinių sveikatai, patariama vengti ilgesnių pasivaikščiojimų lauke, ypač vėlai vakare. Negalima augintinio vestis į lauką ar balkoną naujametinę naktį. Šventinėmis dienomis su keturkoju geriau ilgiau pasivaikščioti ryte, o vakare apsiriboti trumpu išbėgimu į kiemą.
Pradėjus aidėti fejerverkams ar sproginėti petardoms, nereikėtų palikti augintinių vienų. Patariama paimti gyvūną ant rankų, bendrauti su juo, kad jaustų šeimininko dėmesį ir šilumą, paglostyti, stengtis nuraminti. Likęs vienas, iš baimės augintinis gali mėginti pasislėpti ar bandyti prasmukti pro duris ar net šokti per langą. Jei nuo baimės šeimininkas jo neapsaugos, augintinis ateityje bijos stipresnio triukšmo, o išsigandęs gali pridaryti nemalonumų.
Jei vis dėlto gyvūnas bus paliktas vienas namuose, geriau jį įleisti į ramesnę uždarą patalpą (pavyzdžiui: garažą, sandėliuką, prieškambarį, vonią), kurioje galėtų saugiai pasislėpti ir silpniau girdėtų fejerverkų keliamą triukšmą bei patirtų mažiau streso.
Staigus triukšmas gali sukelti nemažą išgąstį ne tik lauke laikomiems šunims ar po kiemą vaikščiojančioms katėms, bet ir tvartuose laikomiems ūkiniams gyvūnams. Jie iš baimės taip pat gali atitrūkti, jei yra pririšti, ar išlaužti pertvaras ir pan. Todėl šeimininkams Naujųjų metų naktį po šventinių fejerverkų ar jų metu reikėtų apžiūrėti ir įsitikinti, kad gyvūnai jaučiasi gerai. Fejerverkus derėtų leisti kaip įmanoma atokiau nuo lauke laikomų šunų voljerų ar ūkinių pastatų, kuriuose yra gyvūnai.
Veterinarijos specialistai taip pat primena, kad nereikėtų gyvūnų augintinių šerti maistu nuo šventinio stalo, kurio jie įprastai negauna. Negalima duoti šokolado, avokadų, žuvų ašakų ir paukščių kaulų, itin riebaus, sūraus ir saldaus maisto, nes tai gali sutrikdyti augintinių organizmo veiklą, jie gali apsinuodyti, sutrikti virškinimas ar paūmėti įvairios ligos.
“Jei vis dėlto gyvūnas bus paliktas vienas namuose, geriau jį įleisti į ramesnę uždarą patalpą (pavyzdžiui: garažą, sandėliuką, prieškambarį, vonią”-
jokiu būdu neuždaryti vonioje: pro ten esančias vėdinimo angas atsklidę garsai būna labai stiprūs, ir jie rezonuoja, dėl ko gyvūną gali ištikti šokas, nes iš tos ankštos uždaros erdvės neturės kur pabėgti. Dėl šokolado: šunims tai labai stiprūs nuodai
Šį vakarą dangus vėl liepsnoja, kaip ir sekmadienio vakarą. Tai tiesiog nedažnas gamtos reiškinys, ar tai visgi mums siunčiamas ženklas?
?
Ir dar kažkurį vakarą anksčiau (prieš kelias paras) toks pat stiprus ryškus saulėlydis, beveik identiški trys saulėlydžiai.
Mes viena sistema, niekur mes neiššokę aukščiau gamtos bambos. Stiprūs persipynę saitai. Kas ten, tas čia, rezonuoja. Prisimenu saulėlydį, kai kartą Vilnius buvo susikvietęs Europos šalių va(l)dovus: saulėlydį lydėję lengvi debesys plaukė paauksuotais kraštais.
Taip jau atsitiko, kad šią vasarą kelis kartus vakarop važiavau iš Savanorių pr. į Lazdynų pusę, ir debesys buvo kaip dar niekad – tai forma jų, tai spalvos. Stūkso trys debesys, o jų kraštai tartum pagal tą pačią iškarpą iškarpyti. Arba lyg būtų Vaivos juostos spalvomis dažyti. O kiek toliau esantys dar kitokie. Užburiantys vaizdai buvo… Reikalavo peizažisto teptuko – jei tai įmanoma atkartoti.
nesigirdi zylučių. Paprastai jau būdavo patikrinusios siūlomą meniu… Net balandžių su varnomis nesimato – nė karktelėjimo, nė burbtelėjimo… 🙁
Gal nė vieno paukštelio neliko po šios nakties siaubo? Tokio kone dvi valandas trukusio trenksmo neprisimenu. Tartum patrankos, ne fejerverkai tai būtų. O iš dangaus tiek žiežirbų, pelenų, dvokių tirštų dūmų… Mūsų namo ne visi balkonai įstiklinti, tad reikia vis iškišti nosį, apsižvalgyti, ar kuris nors nesmilksta. Duris praveri, o dvokas jau į svečius. Šaudė visai šalia krūmyno, kur mūsų zylutės naktimis ilsisi. Kur jos turėjo dėtis taip išgąsdintos, kaip tamsoje kitą – saugią vietą susirasti?
Baisiausia metų naktis mūsų sparnuočiams? Kodėl fejerverkų gamintojai patrankų trenksmą, o ne paukštelių giesmes mėgdžioja?
https://www.peticijos.com/fejerverk_sprogdinimo_draudimas_vilniaus_mieste?s=79069020
visai kitaip privalėtume švęsti, ne tik Vilniuje, bet viskas taip buka, kaip ir elgiantis su mūsų miškais ir labai labai daug su kuo
Ačiū už adresą!
Manyčiau, jog turime šį adresą visuose lankomuose portaluose platinti – kiti nėra apie tai girdėję.
Sugalvojau va ką:
Kadangi savivaldybė savo karo su gamta mašinomis su šaknimis sunaikino pievose augusias gėles, laukų žoles, pabandyti kitaip grąžinti paukšteliams galimybę susirasti sėklų – kur nepasiekia mašinų peiliai*, pasėti skėčiais žydinčių augalų – krapų, kmynų. Gamtininkų reiktų klausti, kas jiems tinka, ir kas gausiai sėklomis apdovanoja. Manyčiau, vienam-kitam pakeliui sėklų rasim pinigėlio? Tikriausiai ir vaistinėje kas nors iš sėklų tiks? Kažin, ar prieskoninės sėklos neapdorojamos kuo nors, ko paukšteliai nenorėtų?
Būtų gerai, jei koks išmanantis žmogus čia straipsnelį ta tema mums padovanotų 🙂 , patartų, ar apskritai to verta imtis. Gal persistengiu, o jie tik pasakys fui, kaip neskanu…
————————–
* Palei pat medžių kamienus, palei namų pamatus, kur dar rasime vietos