Gruodžio 13 dieną (penktadienį) 16 val., visi norintieji pamilti ar iš naujo įsimylėti mokslą, neabejingi pažinimui, atradimams ir pramogoms, galės tapti pirmaisiais muziejaus „Mokslo sala“ lankytojais.
Vienintelis šalyje mokslo muziejus atveria duris. Beveik 150 interaktyvių eksponatų turinti „Mokslo sala“ su vienu naujoviškiasių planetariumu Baltijos šalyse lankytojus pasitiks jau nuo šio penktadienio.
Kauno Nemuno saloje atidaromo pastato autoriai – australų ir ispanų architektų komanda „SMAR Architecture Studio“, pasitelkę kauniečių kolektyvą „G. Natkevičius ir partneriai“, o vaizdinį identitetą bei koncepciją naujajam muziejui sukūrė – dizaino ir architektūros studija „ACID“.
Paroda pristatys 7 temas
Kaip praneša Kauno miesto savivaldybė, greta „Mokslo salos“ naujosios parodos visą savaitgalį lauks nemokamos pramogos: žinovai, paskaitos bei šventinė programa.
„Per visą sumanymo įgyvendinimo laiką turėjome daug pirmų kartų ir galiu drąsiai teigti, kad esame vienas didesnių startuolių Lietuvoje.
Surengtos pirmosios tarptautinės architektūrinės varžytuvės, pastatyta 27 metrų skersmens 250 tonų sverianti ir vos ant vienos sijos besilaikanti disko konstrukcija, įrengta 140 vertybių ilgalaikė paroda ir vienas naujoviškiausių planetariumų Baltijos šalyse.
Atidarymas – ankstyva Kalėdų dovana. Net neabejoju, tai puiki įžanga pasitinkant gražiausias metų šventes“, – sakė „Mokslo salos“ vadovė Aistė Lukaševičiūtė.
Išskirtinėje parodoje „Žmogus. Gamta. Mašina“ – 140 eksponatų, pristatančių 7 temas: žmogaus kūnas ir sveikata, maistas, gamta ir aplinka, atliekos ir tarša, energija, transportas ir komunikacija. Viską galima liesti ir išbandyti.
Sukurta ir papildoma zona patiems mažiausiems lankytojams, 3–6 metų vaikams, dar nemokantiems skaityti ir rašyti, bet galintiems mokslą patirti per žaidimus, spalvas, garsus ir formas.
Centrinis eksponatas – kinetinė šviesos skulptūra
Muziejaus vadovė išskyrė 3 parodos lygius – nuo atsakymų paieškų, technologijų ir skirtingų mokslo sričių susidūrimų iki moralinių klausimų bei sprendimų, formuojančių mūsų aplinką. Lankytojų elgseną ir pasirinkimus atspindės centrinis eksponatas – salos širdis – kinetinė šviesos skulptūra.
Nerti į kosmoso tyrinėjimus kvies ir vienas naujoviškiausių planetariumų Baltijos šalyse. Nuo šeštadienio čia prasidės „Žvaigždėto dangaus“ seansai.
Pažintinė programa kvies pamatyti tolimiausius žvaigždynus bei naujai atrasti mitines figūras, slypinčias už legendinių Oriono, Persėjo ar Andromedo vardų.
Visas sumanymas kainavo beveik 38 milijonus eurų. Didesnė dalis lėšų – beveik 19 milijonų – Europos Sąjungos finansavimas. 14 milijonų skirta iš miesto biudžeto, o likusieji – valstybės.
Šio statinio statybai rengtą tarptautines architektūrines varžytuves, kuriom savo vizijas pateikė beveik pusantro šimto architektų komandų iš viso pasaulio, laimėjo australų ir ispanų architektų komanda „SMAR Architecture Studio“ (arch. Fernando Jerez ir Belen Perez De Juan).
Pastarųjų projektą įgyvendino žinoma architektūros kompanija iš Kauno – „G.Natkevičius ir partneriai“ (arch. Gintautas Natkevičius ir Dominykas Kalmatavičius).
„Manau, kad australai nugalėjo todėl, kad jie buvo pakankamai santūrūs. Jie nebandė rodyti architektūrinių fejerverkų. Pastatas savo išskirtine architektūra rodo, kaip galima neiššaukiančiai padaryti elegantiškus dalykus.
Anksčiau pavydėjome pažangiems Europos miestams, stebėdavomės jų sumanymais. Dabar galime pasidžiaugti patys – prie šio projekto dirbo aukščiausio lygio žinovai“, – tikino architektas G.Natkevičius.
Spaudos konferencijoje taip pat pristatytas ir „Mokslo salos“ vaizdinis identitetas bei koncepciją. Dizaino ir architektūros studijos „ACID“ duetas Julius Seniūnas ir Rokas Sutkaitis pasakojo apie esminį grafinį bruožą nulėmusį taško motyvą.
Pasak jų, sumanymą įkvėpė pagrindinis bruožas – virš pastato stogo pasviręs diskas. Apskritas grafinis ženklas atspindi ir žvaigždynus, planetas, atomus ir smulkiausias mikroorganizmų ląsteles.

Paruošė šventinę programą
Pirmiesiems „Mokslo salos“ lankytojams paruošta plati šventinė savaitgalio programa su pramogomis jau nuo penktadienio vakaro.
Mokslininkų komanda N2 pristatys interaktyvias veiklas „Mokslo šturmas“ – žaismingas ir įtraukiantis žinių pasaulis atsiskleis per bandymus. Drąsiausi žiūrovai mokslą galės tiesiog „pačiupinėti“ savo rankomis.
Penktadienį 17 val. susirinkusiųjų lauks paskaita apie generatyvinį dirbtinį protą (DI).
Žiniomis ir naudingais patarimais dalinsis šios temos pradininkas Lietuvoje – Antanas Bernatonis. „Mokslo salos“ vadovė A.Lukaševičiūtė pasidalins įkvepiančia istorija apie pirmojo Lietuvoje mokslo ir naujovių garsinimo centro įsikūrimą Kaune. Vakarą vainikuos „Free Finga“ atidarymo koncertas.
Savaitgalį taip pat vyks parodomieji mokslo bandymai ir paskaitos, „LitBot“ robotų varžybos. Apie mokymosi procesus pasakos Fizikos mokytojų asociacijos prezidentė Rigonda Skorulskienė.
Bilietai platinami muziejaus kasose ir internetu.
Parengta pagal Kauno savivaldybės ir PILOTAS.LT pranešimą























