Ketvirtadienis, 12 kovo, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Mokslas

Tarpdalykinėje konferencijoje bus aptarta likimo samprata

www.alkas.lt
2020-01-10 08:00:34
19
PERŽIŪROS
8
vu.lt nuotr.

vu.lt nuotr.

vu.lt nuotr.
vu.lt nuotr.

Sausio 18 d. Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas kartu su Humanistinės ir egzistencinės psichologijos institutu rengia mokslinę konferenciją „Tarp likimo ir pasirinkimo: transkultūrinė perspektyva“. Konferencija vyks Vilniaus Universiteto (VU) Konfucijaus instituto Didžiojoje Konfucijaus auditorijoje, M. K. Čiurlionio g. 21, II korpusas (vidiniame kieme, įėjimas per VU Geomokslų fakultetą).

Tai pirmoji tarpdalykinė mokslinė konferencija Lietuvoje, kurioje siekiama įvairiais aspektais ir žvelgiant iš skirtingų mokslų perspektyvų aptarti likimo fenomeną. Konferencijoje bus svarstomi nuo seniausių laikų keliami klausimai: kaip likimas buvo suprantamas įvairiose pasaulio kultūrose?

Juk visose tradicijose egzistavo tam tikra samprata, aiškinusi kas ir kaip veikia žmogų jo gyvenimo kelyje (fatum, karma, ming, al-qadar, khuvi zayaa). Tokia jėga neretai buvo net deifikuojama ir personifikuojama (Tychė, Moiros, Tianming, Fortuna, Lakšmė, Laima ir kt.). Vakarų filosofijoje ir teologijoje nuolat plėtojamos laisvos valios ir determinizmo sampratos. Bet ar šios sąvokos padeda suprasti kas yra „likimas“?

Tai fatalistinė koncepcija ar vis dėlto ji palieka vietos atsitiktinumui, sėkmei? Ar visose gyvenimo aplinkybėse žmogus turi pasirinkimo galimybę? O jei taip, tai kiek ji yra plati ir apčiuopiama? Galiausiai, koks gi vaidmuo tenka žmogaus atsakomybei už savo egzistencinius sprendimus ir kaip jis gali būti tam deramai motyvuojamas?

Šiuos ir panašius klausimus diskutuos ir savo požiūrį ir tyrimus apie įvairius likimo ir pasirinkimo santykio aspektus pateiks praktikuojantys psichologai ir kultūrinių tradicijų tyrinėtojai orientalistai, filosofai, religijotyrininkai, etnologai.

Dalyvavimas nemokamas, dalyvio registracijos nėra.

Konferencijos rengėjai: Prof. Audrius Beinorius (VU ATSI), Rimvydas Budrys (HEPI).

Konferencijos_Likimas_dienotvarkė

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Prof . L. Donskio idėjoms skirtoje tarptautinėje konferencijoje – mokslininkai iš viso pasaulio
  2. Klaipėdoje mokslinėje konferencijoje bus permąstoma Lietuvos miestų raida
  3. Kviečia trys tarptautiniai Meilės Lukšienės metų renginiai
  4. Prasideda penkioliktieji Marijos Gimbutienės skaitymai
  5. Seime vyks konferencija, skirta Meilės Lukšienės gimimo metinėms ir veiklai pažymėti (tiesioginė transliacija)
  6. Muziejininkai ir mokytojai aptars bendradarbiavimo plėtrą
  7. Alantoje vyks 20-ąsis Santaros-Šviesos suvažiavimas
  8. Kodėl švietimo ir kultūros įstaigų vadovai susitiks Pakruojo dvare?
  9. LEU Lituanistikos fakultete vyks konferencija „Kultūrų tiltai ir patiltės“
  10. Moksleivius atrasti savąjį Lietuvos pažinimo kelią kviečia „Žinuolis“
  11. Seime bus paminėtos generolo Tado Kosciuškos 200-osios mirties metinės (tiesioginė transliacija)
  12. Kodėl suomių vaikai mokosi geriausiai pasaulyje ir kam vaikų darželyje reikalingi seneliai?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 8

  1. Vidinis Balsas says:
    6 metai ago

    Pasirinkimo laisvę turi tik brandžios asmenybės. Jie visada pasirenka Gėrio pusę. Jų beveik nebeliko. Ruja paklūsta instinktams. Protas ten tarnauja instinktų tenkinimui. O kai ruja išnaudoja Protą savo instinktams tenkinti – gero nelauk. Instinktai priklauso gamtai, o gamtoje nėra, nei doros, nei atsakomybės. Likimas Gamta, ar Dievo dovana ?

    Atsakyti
  2. Rimgaudas says:
    6 metai ago

    Brandūs Homo sapiens, gyvenantis gamtoje, prisiima atsakomybę už santykius su ja. O tuos, kurie gamtos atžvilgiu atsakomybės neprisiima, t. y. prieš brandžius Homo sapiens elgiasi nedorai, reikia auklėti. Gamta žmogui yra jos dievybių dovana. Tokia, pavyzdžiui, yra likimo deivė Laima – ji pagal vietą dovanoja sėslų klimatą, su kuriuo ir susijęs žmogaus likimas. Kai sąlygos pasikeičia (pvz. ilgalaikis atšilimas/atšalimas), žmogus keliasi sėsliai gyventi į naują geografinę zoną, kur jo likimas būna analogiškas senajam.
    Taip baltams buvo nutikę daug tūktančių metų atgal, kai, ėmus šalti, reikėjo keliauti su tarpiniais sustojimais į Afriką – ji tinkamai buvo atvėsus ir (iš)likimo sąlygos buvo tos pačios kaip ir prie Baltijos. Kai ėmė šilti, reikėjo eiti (aiti) su tarpais atgal, kol deivės Laimos suteiktos mums (iš)likimo sąlygos vėl tapo tos pačios, kaip ir išeinant. Todėl ir liko po sugrįžimo istorikų mums prikabintas toks labai jau kilmingas lotyniškas vardas “aestis” – aisčiai. O pats ėjimas pirmyn ir atgal gražiai atsispindi pasakos “Eglė žalčių karalienė” tekste (žr. per google XVII. EGLĖ ŽALČIŲ KARALIENĖ – KELIONINIS LIETUVIŲ EPAS). Beje, konferencijos dienotvarkė neatsidaro. Parašykite, prašau, nors kada ji prasideda. Ačiū.

    Atsakyti
  3. Vidinis Balsas says:
    6 metai ago

    ”.. istorikų mums prikabintas toks labai jau kilmingas lotyniškas vardas “aestis” – aisčiai.” O Aestis daugiau susijęs su Esti , ar su Estija ?

    Atsakyti
    • Girdas says:
      6 metai ago

      Estija, kurią XIII a. pradžioje sudarė 8 žemės, įvardinta Estija (est. Eesti), o romantiškas vardas Aistis, kaip ir Estijos pavadinimas yra bendras visam Baltijos kraštui. Šį vardą mums padovanojo Pitėjas (Phyteos) iš Masilijos (Marselio), kuris 320 m. p. m. e., apiplaukęs Europą, aprašė Ostiaioi (ostinioi) tautą, kuri gyvena „šaltoje šalyje”. Pitėjo pasakojimu rėmėsi graikų ir romėnų geografai. K. Tacitas I m.e. amžiuje. 98 m. rašė Aestii – Aestiorum gentes, kurie garbina Dievų motiną.

      Atsakyti
  4. Rimgaudas says:
    6 metai ago

    V. Balsui: su Eistija. Dėkoju.

    Atsakyti
  5. Žemyna says:
    6 metai ago

    O ši sritis?
    Kelios pastabos apie Lietuvos valstybės kultūros viziją
    – delfi.lt/kultura/naujienos/kelios-pastabos-apie-lietuvos-valstybes-kulturos-vizija.d?id=83226695

    Atsakyti
  6. Rimgaudas says:
    6 metai ago

    Žemynai: atsakymas glūdi XVIII. ISTORIJA PAREINANT Į LIETUVĄ paveikslų dinamikoje.

    Atsakyti
  7. Geofizikas, Astronomas inž. Romualdas Zubinas says:
    6 metai ago

    1179 m.pr.m.e. Santarini (anot Platono – Atlanto) Saloje įvyko keliasdešimt kartų galingesnis ugnikalnio sprogimas, nei 1887 metais Krakatau saloje! Visas Viduržemio jūros regionas ilgam
    laikui buvo išvestas iš rikiuotės.
    Egiptas nuo to laiko mena SUIRUTĖS LAIKOTARPĮ!
    Pasaulis ir dabar šią tragediją mini “TROJOS KARO” vardu! .
    Tačiau anų laikų MOKSLININKAS KRIVIŲ KRIVAITIS VANDENORIUS šią katastrofą buvo numatęs iš anksto ir net gebėjęs, apie ją, pranešti APLINKINIAMS GYVENTOJASMS iš anksto!
    Dar daugiau! Gyventojai spėjo palikti APLINKINES VIETOVĘS ir persikelti net į TRAKUS.
    Mūsų laikų archeologai Santarinį saloje aptiko tiktai “vienos kiaulės” palaikus!
    Tai liudija, kad mūsų protėviai ne tiktai pažinojo GAMTĄ bet ir LIKIMO “išdaigas” !
    Mūsų gi mokslininkai negeba pažinti net Trečiąjį ir Ketvirtąjį Žemės ašies fizinius judėjimus!

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Sugrįžtantis paveldas – įsigytų kūrinių paroda
Istorija

Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-osios proga atidarė Vyčio simboliu pažymėtą parodą

2026 03 12
Baltijos šalių vėliavos
Lietuvoje

Baltijos šalys jungiasi prie sprendimo į rinką paleisti naftos atsargas

2026 03 12
Potvynis
Lietuvoje

Aktyvuota pirmoji iš keturių pasirengimo galimam potvyniui valdymo fazė

2026 03 11
Prezidento G. Nausėdos sveikinimas
Kultūra

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga

2026 03 11
V. Karčiauskas-Leninas
Istorija

Virtuali paroda: Lenino galva ant užšalusios Neries ledo

2026 03 11
Nepriklausomybės aikštė po 1990 m. kovo 11 d.
Istorija

Nuo pasipriešinimo iki valstybės atkūrimo: Kovo 11-osios kelias spaudoje ir nuotraukose

2026 03 11
Duris atvėrė Advokatų namai
Kultūra

Duris atvėrė Advokatų namai ir atidengta advokato profesijai skirta skulptūra „Gynėjas“

2026 03 11
Seimo pirmininkas Juozas Olekas
Kultūra

Seimo Pirmininko Juozo Oleko sveikinimas Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga

2026 03 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Ačiū, kad priminėt apie M. Sandu. Atmintis yra labai svarbi, kaip atsparumo forma, nacionalinės gynybos forma
  • AI (Trump , Putin & Zelensky as Street Musicians – Bob Marley ...) apie Seimo Pirmininkas prieš pavasario Seimo sesiją: svarbiausia yra saugumas ir taika
  • AI apie JAV ir Izraelio smūgiai Iranui: Ormūzo sąsiaurio uždarymas ir pasaulio nerimas
  • Valerijus Osteris apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • T. Kezienė. Kelyje su meile
  • Baltijos šalys jungiasi prie sprendimo į rinką paleisti naftos atsargas
  • Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-osios proga atidarė Vyčio simboliu pažymėtą parodą
  • M. Sandu. Atmintis yra labai svarbi, kaip atsparumo forma, nacionalinės gynybos forma

Kiti Straipsniai

Kovo 11-oji Vyriausybės rūmuose: premijų teikimas, parodos atidarymas ir dokumentinio filmo peržiūra

Kovo 11-oji Vyriausybės rūmuose: premijų teikimas, parodos atidarymas ir dokumentinio filmo peržiūra

2026 03 04
Lietuvos nacionalinis kultūros centras pristato naują tapatybę ir šūkį „Kultūra, įkvepianti stiprybės“

85-metį švenčiantis Lietuvos nacionalinis kultūros centras atsinaujina: pristato naują tapatybę ir šūkį „Kultūra, įkvepianti stiprybės“

2026 02 24
Metų žodžio ir Metų posakio 2026 rinkimai

Metų žodis ir Metų posakis: paskelbti devintųjų rinkimų nugalėtojai

2026 02 22
Kultūros renginys

Kultūrai Vilnius skiria 1,5 mln. eurų

2026 02 02
Picos Klaipėdoje

Konferencijos užkandžiai: ką užsakyti, kad tiktų daugumai?

2026 01 30
Rašytojų klube – Vaidoto Daunio (1958-1995) atminimo vakaras

Apie politiką, meną ir literatūrą: Vaidotas Daunys kalbina Aleksandrą Štromą. 1989 m. interviu peržiūra ir aptarimas

2026 01 17
Vilniaus universitetas

Tyrimas rodo: kultūra reikšmingai didina pasitenkinimą gyvenimu

2026 01 16
Seime rengiama konferencija: „Kokios Lietuvos istorijos mokomi mūsų moksleiviai?“

Seime rengiama konferencija: „Kokios Lietuvos istorijos mokomi mūsų moksleiviai?“

2026 01 09
Eglė Bučialytė, mitingas „Už laisvą žodį“

M. Kundrotas. Darkart apie chaltūros sąjūdį

2025 12 20
Rimantas Vanagas

R. Vanagas. Apie skylę kultūroje ir kultūrą skylėje

2025 12 10

Skaitytojų nuomonės:

  • Ačiū, kad priminėt apie M. Sandu. Atmintis yra labai svarbi, kaip atsparumo forma, nacionalinės gynybos forma
  • AI (Trump , Putin & Zelensky as Street Musicians – Bob Marley ...) apie Seimo Pirmininkas prieš pavasario Seimo sesiją: svarbiausia yra saugumas ir taika
  • AI apie JAV ir Izraelio smūgiai Iranui: Ormūzo sąsiaurio uždarymas ir pasaulio nerimas
  • Valerijus Osteris apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • +++ apie M. Kundrotas. Penktoji kolona patriotine uniforma
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
R. Karbauskis. Metas padaryti galą politinei „kleptokratijai“

R. Karbauskis. Metas padaryti galą politinei „kleptokratijai“

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai