Trečiadienis, 20 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Elektromobilis šaltą žiemą: kada nepasiteisintų skeptikų frazė „aš tau sakiau“

www.alkas.lt
2026-01-25 12:50:00
29
PERŽIŪROS
0
Elektromobilis

Elektromobilis | pexels.com nuotr.

„Palauk, prasidės žiema, tuomet pamatysi“, „elektromobilis mūsų žiemos sąlygomis – nejuokauk“ – su panašiais skeptikų įspėjimais, ypač po rimto snygio, plikledžio ar paspaudus šalčiui, yra susidūrę daugelis elektromobilių savininkų. Žinovai priminė svarbiausias taisykles elektromobilius eksploatuojant žiemą ir kokių klaidų nedaryti, kad įspėjimas „o ką aš tau sakiau“ netaptų realybe.

Jei baterija išsikraus akimirksniu?

Prasidėjus žiemai, dalis elektromobilių vairuotojų išties susiduria su vadinamąja nuvažiuojamo atstumo baime, turinčia ir atskirą pavadinimą – „Range anxiety“. Ką tektų daryti, jei, esant minusinei temperatūrai, baterija staiga išsikrautų?

Kaip paaiškino Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Automobilių inžinerijos katedros profesorius doc. dr. Vidas Žuraulis, krituliai, purvas, sniego danga, žema temperatūra – išbandymas visoms transporto priemonėms, tik jei, kalbant apie automobilius su vidaus degimo varikliais, gali kilti problemų juos užvedant rytais ar keliais litrais išauga degalų sąnaudos, elektromobilių vairuotojams tenka daugiau dėmesio skirti prietaisų skydeliui: atidžiau sekti elektros energijos lygį ir sąnaudas, šiek tiek mažiau šildyti saloną ar atidžiau rinktis greitį, taip sutaupant kuo daugiau taip reikalingos energijos.

Pasak Audriaus Kikučio, „Compensa Vienna Insurance Group“ savanoriškų standartinių draudimo produktų grupės vadovo, elektromobilių vairuotojai dažnai nerimauja dėl galimo baterijos išsikrovimo ne laiku ir ne vietoje, o tas nerimas ypač padidėja šaltuoju metų laiku. Tačiau KASKO draudimo sąlygose numatyta pagalba tokiais atvejais yra panaši kaip ir automobiliams su vidaus degimo varikliu.

Jeigu automobiliui su vidaus degimo varikliu netikėtai pasibaigia degalai, jie tiesiog pristatomi į vietą, tai, išsikrovus elektromobilio baterijai, ji gali būti įkrauta vietoje, atvykus pagalbos automobiliui, aprūpintam specialia aukštos įtampos įkrovimo technika. Įkrovimas vyksta greitai ir tiek, kad įkrovos pakaktų nuvažiuoti iki kitos, klientui patogios, įkrovimo stotelės, kur būtų pakankamai komfortiška laukti visiško baterijos įkrovimo. Tokios paslaugos yra teikiamos tiek miestų, tiek ir užmiesčių teritorijose.

Kaip prailginti nuvažiuojamą atstumą žiemą?

Kad žiemą elektromobiliu nuvažiuojamas atstumas kardinaliai nesiskirtų nuo šiltojo metų laiko, V. Žuraulis priminė keletą taisyklių, aktualių šaltajam metų laikui.

Pirmiausia – didesnes elektros energijos sąnaudas ir mažesnį efektyvumą žiemą lemia trumpi nuvažiuojami atstumai ir dažni sustojimai, mat baterijos temperatūra nespėja pasiekti darbinio lygio. Tokiais atvejais rekomenduojama vengti perjunginėti klimato reguliavimo režimus, dažnai keisti palaikomą temperatūrą ar intensyvumą. Jeigu važiuojama be keleivių, patariama atjungti arba sumažinti šildymą automobilio gale, aktyviau naudoti sėdynių ir vairo šildymo funkcijas, kuomet šildomi konkretūs paviršiai, o ne visa salono erdvė.

„Teko girdėti apie vairuotojų gudrybes optimizuojant salono šildymą: pirmiausia trumpai jį pašildo, tuomet šildymą išjungia, o, nuvažiavę trumpą atstumą, įjungia pakartotinai – mano, jog pertraukos leis sutaupyti energijos. Iš tiesų, tiesiog išbalansuojama šildymo sistema – kur kas geriau palaikyti kiek žemesnę, bet nuolatinę temperatūrą“, – paaiškino doc. dr. V. Žuraulis.

Panašūs principai

Visi kiti  efektyvaus važiavimo elektromobiliu principai  tie patys, kaip ir vairuojant automobilį su vidaus degimo varikliu: vengti staigaus įsibėgėjimo, rinktis mažesnį greitį, stebėti situaciją kelyje – ne tik automobilį priešais. Patariama vengti perteklinio krovinių vežimo, kartu nepamiršti patikrinti padangų slėgio, kuris gerokai nukritus oro temperatūrai taip pat sumažėja ir padidina švaistomos energijos kiekį. Jei įmanoma, elektromobilio saloną rekomenduojama pašildyti, kol jis stovi, ir yra dar įkraunamas.

Nors tikimybė, jog elektromobilis sustos netikėtai, nedidelė, mat vairuotoją apie sparčiai mažėjantį įkrovos lygį įspės ženklai prietaisų skydelyje, pirmieji žingsniai, kurių reikėtų imtis tokį įspėjimą pamačius – išjungti šildymą, kuris ypač imlus energijai, paliekant tik būtiną langų apipūtimą, gerokai sumažinti važiavimo greitį ir įsijungti „eko“ važiavimo režimą. Jei jau akivaizdu, kad energijos pasiekti galutinei stotelei tikrai neužteks, atsarginis variantas – pasižiūrėti, galbūt, netoliese yra degalinė, gyvenvietė ar sodyba. Kritiniu atveju elektromobilį galima įkrauti iš buitinio elektros šaltinio. Kitu atveju, pagelbės tik techninė pagalba.

Kaip paaiškino A. Kikutis, gavus pranešimą apie elektromobilio išsikrovimo atvejį, kiekvienas atvejis pirmiausia vertinamas individualiai ir priklausomai nuo to, kur yra elektromobilis, kokios yra kitos aplinkybės bei kokie sprendimai klientui yra patogiausi, yra priimamas sprendimas transportuoti elektromobilį autovežiu ar vietoje įkrauti bateriją.

Snieguoti keliai neįveikiami?

Šalį nuklojus sniegui, o vietomis pusnims pasiekus kone pusmetrį, ne vienas svarsto, ar elektromobiliu užpustyti keliai apskritai gali būti įveikiami. VILNIUS TECH Automobilių inžinerijos katedros profesorius nuramino: elektromobiliai, kaip ir automobiliai su mechanine pavarų dėže, gali būti varomi keturiais ratais, jų pravažumą, kaip ir kalbant apie bet kurią kitą transporto priemonę, lemia padangų kokybė ir prošvaisa, todėl elektromobiliai žiemos sąlygomis sklandžiai veikiančios pavaros pravažumu gali ne tik konkuruoti, bet ir pralenkti mums įprastus automobilius. Svarbu nepamiršti, kad įprastai elektromobilių baterija montuojama kėbulo dugne, todėl, įveikiant aukštesnes pusnis, ypač kai sniegas kietai sušalęs, galima pažeisti brangios baterijos korpusą.

Svarbu nepamiršti ir dar vienos auksinės taisyklės – esant šaltam orui, nerekomenduojama ilgesniam laikui palikti pilnai iškrautos baterijos (žemiau 10 proc.). Taip pat, net ir baiminantis greito išsikrovimo, nereikėtų jos įkrauti iki 100 proc., ypač ilgesniam laikui. Kasdieniam naudojimui geriausia elektromobilio baterijos įkrovą palaikyti 20–80 proc. įkrovos intervale.

Parengta pagal „Compensa Vienna Insurance Group“  pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Šaltis ir elektromobilis – ką verta žinoti
  2. Elektromobilis šaltuoju metu: kaip prailginti nuvažiuojamą atstumą?
  3. Sportas šaltame ore: kada sveikatai kyla pavojus
  4. Vairuotojus žiema dažnai užklumpa nepasiruošusius
  5. Prasidedanti žiema – išbandymas vairuotojams
  6. 6 patarimai, kaip pasirūpinti gyvūnais žiemą
  7. Policija įspėja, kokių klaidų nedaryti žiemą
  8. Kada gulbėms labiausiai reikia mūsų pagalbos?
  9. Žiema nuostolių nepašykštėjo
  10. Lesinti paukščius žiemą ar nelesinti?
  11. Kaip žiemą prižiūrėti savo išmanųjį telefoną?
  12. Kad žiema vairuotojų neužkluptų netikėtai
  13. Sartuose žiūrovams nuobodžiauti nebus kada
  14. Ruošiant automobilį žiemai, vien pakeisti padangas neužtenka
  15. Žiemos išdaigos technologijoms: kaip šaltis veikia ryšį

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Gėrimai
Lietuvoje

Svarstoma uždrausti nepilnamečiams parduoti nealkoholinį alų ar vyną

2026 05 19
Žemė
Lietuvoje

Savivaldybėms perduodamas valstybinės žemės administravimas kaimo vietovėse

2026 05 19
Klaipėdos uostas
Lietuvoje

Seimas iš naujo svarstys Prezidento vetuotas pataisas dėl Klaipėdos uosto 

2026 05 19
Raminta Popovienė
Lietuvoje

Siūloma pavesti mokinių krūvį reguliuoti švietimo, mokslo ir sporto ministrui

2026 05 19
Temidė
Lietuvoje

Dėl vykdytų viešųjų pirkimų – ministerijos kreipimasis į prokuratūrą

2026 05 19
Seimas
Lietuvoje

Seimo Pirmininko pavaduotojų skaičius didinamas iki aštuonių

2026 05 19
Šeima
Lietuvoje

Dauguma gyventojų pritaria patariamajam referendumui dėl šeimos sampratos

2026 05 19
Pinigai
Lietuvoje

Žalesnei Lietuvai – europinės investicijos

2026 05 19
Projekto vizualizacija
Architektūra

M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose bus pradėti atnaujinimo darbai

2026 05 19
Baltijos dugnas
Gamta ir ekologija

Baltijos dugnas: nuo geologinės istorijos iki išankstinių priemonių prieš taršą

2026 05 19
Lietuvių kalba
Kalba

L. Kasčiūnas: turime sukurti tokią lietuvių kalbos mokymo sistemą, kuri visiems mokiniams sudarytų galimybes vienodai gerai išmokti valstybinę kalbą

2026 05 19
Lankstinukas
Lietuvoje

Vilnius tampa genealogijos, heraldikos ir veksilologijos traukos centru

2026 05 19

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas apie Vilnius tampa genealogijos, heraldikos ir veksilologijos traukos centru
  • Visgi apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • klaustukas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • Svarstoma uždrausti nepilnamečiams parduoti nealkoholinį alų ar vyną
  • Savivaldybėms perduodamas valstybinės žemės administravimas kaimo vietovėse
  • Atnaujinkite savo namų interjerą su vidaXL vazonais ir lentynomis

Kiti Straipsniai

Elektromobilis

Augant gyventojų susidomėjimui planuojamos papildomos lėšos elektromobiliams

2026 04 28
Paspirtukas

Augant paspirtukų populiarumui – daugėja ir iššūkių

2026 04 25
Kelių valymas

Kelininkai žiemą „apvažiavo“ Žemę daugiau nei 60 kartų

2026 04 16
Elektromobilis

Liberalai siūlo PVM lengvatą elektromobiliams ir viešajam transportui

2026 04 15
Pinigai

Ginčas dėl pinigų: kaip kalbėtis su antra puse?

2026 04 12
Renovuotas daugiabutis | am.lrv.lt nuotr.

Po šaltos žiemos pavasaris daugiabučiams prasideda ne nuo gėlių, o nuo apžiūros

2026 04 12
efoto.lt | Tomo nuotr.

Pavasarinė vandens telkinių priežiūra: kaip pažadinti tvenkinį po žiemos

2026 04 11
Ugniagesiai

Šalta žiema atsispindėjo ir gaisrų statistikoje

2026 03 13
Teritorijų valymas

Po žiemos surenkami smėlio bei skaldelės likučiai

2026 03 13
Luzitaninis arionas

Ar žiemos šalčiai sunaikino ir kenkėjus?

2026 03 07

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas apie Vilnius tampa genealogijos, heraldikos ir veksilologijos traukos centru
  • Visgi apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • klaustukas apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. Nevaldomas Rusijos kritimas žemyn
  • Mikabalis apie S. Buškevičius. Rusija galėtų grįžti į „Eurovizijos“ konkursą
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Kelias, žiema

Užšalus automobiliui geiriau kviesti ne kaimyną

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai