Po susitikimų sesijos su galimais kandidatais į Lietuvos kultūros tarybos (LKT) pirmininkus, Vyriausybei pateikta kultūros politikos tyrėjos dr. Kristinos Mažeikaitės kandidatūra bei nauja LKT sudėtis.
„Tai nebuvo lengvas sprendimas, nes išties visi kandidatai buvo labai stiprūs. Pasirinkau teikti dr. K. Mažeikaitę dėl kelių priežasčių: įtikino jos patirtis, vizija ir argumentai.
Tačiau labai tikiuosi, kad kiti kandidatai neatsitrauks toli kultūros srities – pagal galimybes kviesime juos dalyvauti Kultūros ministerijos varžytuvėse. Tikiu, kad tinkamai išnaudodami savo gebėjimus, jie gali sukurti kultūros laukui taip reikalingą pridėtinę vertę“, – teigė kultūros ministras Šarūnas Birutis.
Dr. K. Mažeikaitė – kultūros politikos tyrėja, ekonomikos mokslų daktarė, taip pat yra ir aktyvi menininkė.
Ji vadovavo Lietuvos kultūros tarybos Stebėsenos ir analizės skyriui, vykdo kultūros tyrimus, yra VšĮ „Kintai Arts“ vaizdinio meno rezidencijos kuratorė. Taip pat Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto Kiekybinių būdų ir modeliavimo katedros asistentė.
LKT nariais pasiūlyti Jūratė Čerškutė, Julijus Grickevičius, Tomas Grunskis, Zbignevas Ibelgauptas, Giedrė Jankevičiūtė, Ramunė Marcinkevičiūtė, Grigorijus Potašenko, Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė, Vasilijus Safronovas, Arturas Valiauga.
Pagal Lietuvos kultūros tarybos įstatymą LKT narių rinkimai vyksta keliais žingsniais. Iš pradžių kultūros ir meno organizacijos bei tautinių mažumų bendrijos turi deleguoti ar kartu atsirinkti LKT rinkėjus, kurie, iš visuomenės pasiūlytų pretendentų, išrenka 20 kandidatų į tarybos narius.
Dėl 10 narių, kurie teikiami tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei sprendimą siūlo ir Lietuvos kultūros ir meno taryba.
LKT narių kadencija – ketveri metai, tas pats asmuo tarybos nariu gali būti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
Remiantis teikimu, naujos sudėties LKT pradėtų veikti nuo 2025 m. birželio 7 dienos.
LKT yra biudžetinė įstaiga prie Kultūros ministerijos, įgyvendinanti valstybės politiką kultūros ministrui pavestose valdymo srityse (išskyrus kiną), vykdanti viešojo administravimo, kultūros tyrimų ir kitas funkcijas.
LKT varžytuvių būdu atrenka ir skiria finansavimą organizacijų paraiškoms, kūrėjų stipendijoms, investuodama valstybės lėšas į visuomenės gerovę, kūrybinę saviraišką, meno raidą ir kultūros praktikų įvairovę. Taip pat sklaidą Lietuvoje ir užsienyje. Institucija užtikrina finansuotų projektų administravimą ir stebėseną, su įvairiais partneriais atlieka didelių apimčių kultūros tyrimus.