Šeštadienis, 31 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Grietinė suteiks patiekalams naujų skonių

www.alkas.lt
2025-02-08 15:11:00
22
PERŽIŪROS
0
Grietinė

Grietinė | pixabay.com, Welikodub nuotr.

Grietinė – daugelio lietuvių šaldytuvuose sutinkamas gaminys. Dažniausiai ji naudojama kaip kitų patiekalų ingredientas ar padažas. Pastariesiems grietinė suteikia kremiškumo, švelnumo ir malonaus rūgštumo, todėl nenuostabu, kad šeimininkės ir šeimininkai noriai išnaudoja šio produkto suteikiamas galimybes. Žinant keletą gudrybių grietinės pagalba išties galima padėti patiekalams atsiskleisti ar sužibėti naujomis spalvomis. Įsitikinkite tuo patys išmėgindami 4 nesudėtingus padažų su grietine receptus.

Skonines savybes lemia pieno rūgštys ir riebalai

Grietinės, kaip padažų karalienės, reputacija nėra atsitiktinumas. Jos pagrindą sudaro fermentuotas pienas, todėl grietinė pasižymi subtiliu rūgštumu, kuris padeda subalansuoti kitų patiekalų skonį. Grietinėje esančių pieno rūgščių sukeliamas rūgštumo pojūtis suteikia maistui gaivumo ir padeda geriau atskleisti kitus patiekalų ingredientus.

Svarbus vaidmuo grietinėje tenka ir natūraliems riebalams. Jie padeda „surišti“ skirtingus patiekalo komponentus ir praturtina maisto skonį. Riebalai išryškina skonių paletę, nes juose tirpsta ir skaidosi kitus patiekalų ingredientus sudarančios medžiagos. Dėl to grietinėje gerai išryškinami, pavyzdžiui, žolelių ar prieskonių skoniai.

„Norint išnaudoti visus grietinės privalumus virtuvėje, svarbu rinktis kokybišką gaminį. Įvairūs pakaitalai, kuriuose šalia pieno riebalų naudojami įvairūs augalinės kilmės riebalai, savo skoninėmis ir maistinėmis savybėmis nė iš tolo neprilygsta tikrai tradicinei lietuviškai grietinei, kokią gaminame pagal ištobulintą receptą ir taikydami griežtai kontroliuojamą technologinį procesą“, – sako bendrovės „Pieno Žvaigždės“ filialo Mažeikių pieninė vyriausioji technologė Vilma Laukytė-Staniuvienė.

Anot V. Laukytės-Staniuvienės, tuo nesunku įsitikinti virtuvėje, todėl daugelis pirkėjų vertina patikrintą kokybę. Specialistės teigimu, tą rodo ir natūralios „Dvaro“ grietinės populiarumas – pavyzdžiui, 30 proc. grietinė mėlyname šeimininkių pakelyje jau daug metų išlieka tarp lietuvių favoritų šioje kategorijoje.

Suteikia daug galimybių eksperimentams

Kokybiška grietinė ruošiant įvairius patiekalus ir padažus praverčia ir dėl to, kad padeda sušvelninti aštrius, sūrius bei kitus intensyvius skonius ir suteikia jiems atsvarą. Pavyzdžiui, ji puikiai atlieka balansuojančią funkciją aštriuose troškiniuose ir čili sriubose. Su grietinės pagalba nesudėtinga išgauti subtiliai pikantišką skonį.

Kita grietinės populiarumo virtuvėje priežastis yra galimybė lengvai keisti jos konsistenciją – tirštinti arba skystinti. Pavyzdžiui, grietinę maišant su artima giminaite grietinėle, aliejumi, vandeniu, jogurtu, citrinos sultimis galima gauti skystesnį padažą, o naudojant gryną ar derinant su lydytais sūriais, trintu avokadu ir kitais komponentais pasiekiama tiršta, net tepama konsistencija.

Taip eksperimentuoti tikrai nesudėtinga, nes grietinė gerai dera su labai įvairiais ingredientais. Greitinė yra puiki partnerė prieskoniams, žolelėms, garstyčioms, citrinai, medui ir daugeliui kitų gamninų, todėl puikiai tinka tiek švelniems, tiek pikantiškiems, o taip pat ir desertiniams padažams ruošti.

4 grietininiai padažai – nuo švelnios gaivos iki pikantiškų skonių

Tuo leis įsitikinti keli nesudėtingi padažų su greitine receptai. Šiems padažams paruošti nereikės nei daug laiko, nei ingredientų, tačiau su jais valgomų patiekalų skonį tikrai galima kilstelėti į naują lygį.

Klasikinis grietinės padažas

Šis gaivus padažas puikai tiks įvairiems bulvių patiekalams, o taip pat keptai lašišai ir netgi egzotiškesniems valgiams, tokiems kaip avinžirnių falafeliai, pagardinti.

Padažui paruošti prireiks:

  • 1 stiklinės 30 proc. riebumo grietinės

  • Ketvirčio arbatinio šaukštelio svogūnų miltelių

  • Ketvirtadalio arbatinio šaukštelio česnakų miltelių

  • Ketvirtadalio arbatinio šaukštelio druskos

  • 2-3 šaukštų 3,5 proc. riebumo „Dvaro“ pieno

  • Šaukšto džiovintų arba smulkintų česnako laiškų

Norint mėgautis gardžiu padažu tereikia į indą sudėti ir gerai išmaišyti visus ingredientus. Pienas padės reguliuoti padažo konsistenciją, kuri turėtų būti pakankamai skysta – tiek, kad padažą būtų lengva pilti, tačiau tuo pačiu ne per skysta. Turėtų pavykti išgauti į geriamo jogurto panašią konsistenciją. Jei padažas gaunasi per tirštas, reikia įpilti daugiau pieno. Dabar tetrūksta tik ką tik išvirtų garuojančių bulvių ar apskrudusio lašišos kepsnio su daržovėmis.

Naminis saldžiarūgščiai aštrus padažas

Jei mėgstate valgyti aštriau, tačiau ne tiek aštriai, kad akyse kauptųsi ašaros, o gomurys liepsnotų, jums verta išmėginti saldžiarūgščiai aštrų naminį padažą. Jis puikiai tiks meksikietiškam nachos užkandžiui, namuose ruoštiems mėsainiams ar kitiems mėsos patiekalams. Jame puikiai atsiskleis švelninančios ir balansuojančios grietinės savybės.

Padažui paruošti prireiks:

  • 2 šaukštų aštraus čili padažo (pavyzdžiui, siracha)

  • Pusės stiklinės 30 proc. riebumo grietinės

  • Šaukšto agavos sirupo ar medaus

Ir šiuo atveju paruošimas labai paprastas – ingredientus tereikia sumaišyti dubenėlyje ir leisti padažui šiek tiek nusistovėti. Jei norite, kad padaže jaustųsi daugiau aštrumo, naudokite daugiau siracha padažo. Ir priešingai – dėdami daugiau grietinės ar medaus labiau išryškinsite gaivią rūgštelę ar saldumą. Atraskite sau labiausiai tinkantį aukso viduriuką.

Kreminis žaliųjų citrinų padažas (lime crema)

Ieškantiems idėjų meksikietiškoje virtuvėje tikrai verta išmėginti iš jos atkeliavusį kreminį žaliųjų citrinų padažą (lime crema), kuris tobulai dera su takais ar enčiladomis, tačiau taip pat atras savo vietą ir prie keptos vištienos, tirštose kreminėse sriubose ar salotose. Dažniausiai tokiam kreminiam padažui gaminti naudojamos pasukos, tačiau tam puikiai tinka ir šio pieno gaminio giminaitė grietinė.

Padažui prireiks:

  • 230 g 30 proc. riebumo grietinės

  • 1 žaliosios citrinos (laimo)

  • 1 česnako skiltelės

  • Ketvirtadalio arbatinio šaukštelio druskos

Į dubenį išspauskite žaliosios citrinos sultis ir įtarkuokite jos žievelę. Sutrinkite česnako skiltelę. Česnaką ir visus likusius ingredientus dėkite prie žaliosios citrinos. Gerai išmaišykite.Švelnia tekstūra ir gaivia rūgštele išsiskiriančiu padažu gardinkite sriubas, salotas, meksikietiškus ir kitus patiekalus.

Saldus grietininis padažas

Grietine dažnas mėgsta pagardinti blynus ar varškės apkepus. Tačiau jei gryna grietinė pabodo, gyvenimą galima šiek tiek pasaldinti lengvai paruošiamu desertiniu grietininiu padažiuku. Ji taip pat galima valgyti su mėgstamų vaisių asorti.

Pasiruoškite:

  • 1 stiklinę 30 proc. riebumo  grietinės

  • 2 šaukštus rudojo cukraus

  • Pusę arbatinio šaukštelio vanilės ekstrakto

Gerai sumaišykite ingredientus. Tam, kad skoniai geriau susilietų galite padažą kelioms valandoms įdėti į šaldytuvą. Jei nekantraujate, galite iš karto valgyti su norimu patiekalu – lietiniais su varške ar vaisiais, varškėčiais, apkepu ir pan. Tokio padažo gamyba nepareikalaus jokio vargo, tačiau leis pasimėgauti išties skaniomis akimirkomis.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Ledų metas prasidėjo. Su juo – naujų skonių išbandymas
  2. Grietinė – nepamainoma ruošiant šventinį stalą
  3. 5 būdai panaudoti kūčiukus naujiems patiekalams
  4. Keli kopūstai – visos savaitės patiekalams
  5. Skoniu gali stebinti ir svogūnai
  6. Artišokai išsiskiria ir išvaizda, ir skoniu
  7. Naujo skonio maistui suteiks marinatai
  8. Baltijos pakrantė vilioja skonių įvairove
  9. 3 ypatingi būdai panaudoti sviestą gaminant skanėstus
  10. Minkštos ir purios spurgos pradžiugins kiekvieną
  11. Žagarėlius galima paruošti sveikiau
  12. Konservuotų agurkų sūrymas puikiai pasitarnaus virtuvėje
  13. Varškės apkepas kitaip – 3 nauji rudeniški variantai
  14. Varškė – maistingų medžiagų šaltinis
  15. Ilga sviesto kelionė per žmonijos istoriją

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ugniagesiai
Gamta ir žmogus

Artėjant dideliems šalčiams, ugniagesių patarimai

2026 01 31
Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje
Energetika

Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje

2026 01 31
Šiukšlių fenomenologija
Gamta ir žmogus

VU filosofas dr. T. Šinkūnas: „Žmogus nėra tiek atsakingas už šiukšlių gaminimą, kiek jam atrodo“

2026 01 31
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

Dėl galimos korupcijos pareikšti įtarimai žemės ūkio viceministrui

2026 01 30
Automobilis žiemą
Gamta ir žmogus

Savaitgalį – iki 32 laipsnių šalčio: 3 dalykai, kuriuos būtina patikrinti automobilyje

2026 01 30
Adventuras | alkas.lt A. Sartanavičiaus nuotr.
Gamta ir žmogus

„Adventur“ kviečia į keliones ir naujus išbandymus (nuotraukos)

2026 01 30
„Stintapūkis“
Gamta ir žmogus

„Stintapūkis“ savaitgalį kviečia į Neringą

2026 01 30
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

Pareikšti įtarimai Tauragės rajono merui

2026 01 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Naivus klausimas apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Naivus klausimas apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Vincas Kalava apie J. Ivoška. Kas neįvertinta 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje
  • juras apie K. K. Urba. D. Trampo „Taikos taryba“ – geopolitinės galios testas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kompozitoriaus V. Klovos šimtmečiui: kantrybė, padėjusi kurti
  • Vasario 1 d. vyks Kaniūkų kaimo gyventojų, tapusių raudonųjų partizanų aukomis, pagerbimas
  • Artėjant dideliems šalčiams, ugniagesių patarimai
  • Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje

Kiti Straipsniai

Kokie užkandžiai tinka renginiams

Kokie užkandžiai vakarėliams tinka tiek formaliems, tiek neformaliems renginiams

2026 01 29
Dešrelės | Alkas.lt nuotr.

Šviežių kiaulienos dešrelių receptai, kuriuos norėsis kartoti vėl ir vėl

2026 01 25
Maži pokyčiai, dideli rezultatai

Maži pokyčiai, didelės pasekmės: kaip kasdieniai įpročiai keičia gyvenimą

2026 01 24
Mandarinai

5 sausio derliaus gėrybės ir pigūs patiekalai su jomis

2026 01 24
Kopūstas

Mažai kalorijų, daug naudos – kodėl kopūstus verta valgyti kiekvienam

2026 01 24
Plovas

Kaip namuose paruošti skanų ir nebrangų plovą?

2026 01 19
Žuvis | pixabay.com nuotr.

Omega riebalų rūgštys: kodėl jos svarbios?

2026 01 18
Pieno rinka

Pieno sektorius kryžkelėje: ar kooperacija ir naujos rinkos gali išgelbėti padėtį?

2026 01 13
Daržovės, Briuselio kopūstai

Vos viena daržovė – ir vakarienei, ir pietums į darbą

2026 01 11
Apelsinai

Apelsinai – ne tik vitaminai

2026 01 11

Skaitytojų nuomonės:

  • Naivus klausimas apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Naivus klausimas apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Vincas Kalava apie J. Ivoška. Kas neįvertinta 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje
  • juras apie K. K. Urba. D. Trampo „Taikos taryba“ – geopolitinės galios testas
  • Michailas Velleris apie S. Buškevičius. Putinui naudingi Lietuvos kvailiai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Gedimino pilis | lnm.lt nuotr.

Pokalbis apie Vilniaus Aukštutinės pilies kalno tvarkymą ir Rūmų atkūrimo galimybes (video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai