Sekmadienis, 6 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kokiais padažais gardinti patiekalus be sąžinės graužaties?

www.alkas.lt
2024-08-04 17:05:00
0
Padažai | pixabay.com, Hans nuotr.

Padažai | pixabay.com, Hans nuotr.

Sakoma, kad nėra tokio patiekalo, kurio nepaskanintų šaukštelis gardaus padažo. Tačiau neretai dažnam kyla klausimas, ar ragaudami net ir nedidelį kiekį padažų nedarome savo kūnui meškos paslaugos? Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ subalansuotos mitybos partnerė, dietistė Vaida Kurpienė dalinasi, kaip nepasimesti plačioje padažų įvairovėje bei pasigaminti sveikatai palankesnes padažų alternatyvas, kurios tiks ir prie mėsos, ir prie žuvies, ir prie salotų ypač, kai šiuo metu prekybos tinkle galima rasti įvairiausių žalumynų ir kitų ingredientų reikalingų ruošiant įvairius pagardus.

Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir korporatyvinių ryšių direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė pastebi, kad vasara – tobulas metas mitybos įpročius keisti sveikesniais, mat šiuo metu galima pasirūpinti šviežio derliaus daržovių, vaisių bei žalumynų gausa, kuri neretai praverčia gaminant įvairius pagardus skirtingiems valgiams.

„Kasdien į parduotuvių lentynas iš vietinių ūkių atkeliauja švieži agurkai, salotos ir žalumynai, uogos, didėja įvairių pomidorų rūšių asortimentas. Stengiamės, kad pirkėjai šviežio derliaus gėrybėmis, tinkančiomis gaminti įvairius pagardus ir ne tik, galėtų pasirūpinti mažiausiomis kainomis, kurias kiekvieną antradienį galima sekti atsinaujinančiame kaininiame leidinyje. Kūrybiškai derinant įvairius sezonį maistą paprasta paruošti sveikatai palankesnius padažus ar valgius ne tik neišlaidaujant, bet ir reikšmingai sutaupant“, – pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Padažai ne visada išgelbės prastai paruoštą patiekalą

Prieš imant svarstyti, kokie padažai mažiau ar daugiau palankūs sveikatai, dietistė Vaida Kurpienė teigia, kad pirmiausia, gana dažnam ranka tiesiasi imtis pagardų dėl dviejų paprastų priežasčių: kai patiekalas gaunasi per sausas arba kai jam trūksta skonio.

„Jei mėsa ar žuvis išeina sausa, siūlyčiau tobulinti gamybos būdus, neperkepti produktų. To galima greitai išmokti, tik dažnai net nebandoma, nes manoma, kad liesi produktai pagaminti būna sausi, kas nėra tiesa. O toliau daugelį nesklandumų galima išspręsti su prieskoniais, garnyru, šalia patiekiamomis daržovėmis. Tad mano siūlymas būtų pasiraitoti rankoves ir padirbėti savarankiškai kitaip gaminant patiekalus ar pasigaminant padažus iš šviežių produktų namuose. Pagaminę didesnį kiekį galėsite susišaldyti porcijomis“, – pataria ji.

Svarbiausia – tinkami ingredientai

Laimei, sveikatai palankius padažus paprasta pagaminti patiems namuose. Vis tik, nepamirškite, kad gaminant pagardus savomis rankomis be galo svarbu tinkamai pasirinkti kokybiškus ingredientus.

„Jei namie gamintas majonezas bus su rafinuotu bekvapiu aliejumi, jo pagrindas išliks tuščios kalorijos ir omega-6 riebiųjų rūgščių perteklius. Atminkite, kad tokia kombinacija mūsų organizme smarkiai didina lėtinius uždegimus, o jie sukuria puikią terpę vystytis įvairioms lėtinėms ligoms, kurios dažnai pasireiškia lėtiniu nuovargiu“, – sako dietistė, atkreipdama dėmesį į dar vieną populiarų pagardą – Bešamelį.

Pasak jos, daugelio pamėgtas Bešamelio padažas atrodo nekaltas, nes yra visai paprastas bei įprastas. „Tačiau jo pagrindą sudaro kvietiniai miltai – greitai skylantys „blogieji“ angliavandeniai, sviestas arba kitaip sotieji riebalai, pienas, kuriame dominuoja laktozė ir šiek tiek svogūnų bei druskos. Taigi, jei jo šaukštelį ar šaukštą įdėsite į lėkštę, viskas gerai, bet paprastai jis gausiai liejamas ant patiekalo, o tuomet naudos sveikatai nė su žiburiu nerasite“, – paaiškina ji.

Kaip namuose sukurti tobulo skonio padažus?

Prekybos tinklo subalansuotos mitybos partnerė V. Kurpienė pažymi, kad gaminant kone bet kurį padažą itin svarbiu akcentu tampa jo pagrindas, nuo kurio priklausys ne tik skonis, bet ir tolimesnė sėkmė, nauda organizmui. Padažų pagrindams dietistė rekomenduoja rinktis šiuos ingredientus:

  • grietinę ar graikišką jogurtą (galima įtrinti ir varškės, norint sodresnio, tirštesnio skonio);

  • avinžirnių arba pupelių užtepėlę (ji suteiks ir baltymų, ir skaidulų, ir gerųjų angliavandenių bei įvairių kitų maistinių medžiagų);

  • keptų daržovių tyrę (ypač tinka paprikos ir baklažanai);

  • trintą šviežių žalumynų tyrę (tinka ir koteliai, tik būtina gerai susmulkinti);

  • minkštą tofu sūrį (puikus antioksidantų, baltymų, geležies ir kalcio šaltinis);

  • trintus riešutus ar natūralų riešutų sviestą (daugiau baltymų ir skaidulų);

  • pomidorų tyrę.

Intensyvesnio skonio namuose ruoštam padažui, pasak V. Kurpienės, suteiks garstyčios, krienai, šviežiai tarkuotas imbieras, įvairūs aitrūs prieskoniai. O norint padažą pasaldinti nebūtina apsiriboti tik medumi –rinkitės saldesnius pomidorus, uogas ar šviežiai spaustas apelsino sultis. Saldumo gali suteikti ir prieskoniai, pavyzdžiui, cinamonas.

Norintiems rūgštesnio skonio dietistė siūlo padažus papildyti citrina, žaliąja citrina, greipfrutu ar rūgščiomis uogomis, pavyzdžiui, svarainiais, spanguolėmis arba nefiltruotu obuolių ar kitu actu. „Kiti dėmesio verti pasirinkimai – šlakelis sojos padažo ar saikingu kiekiu patarkuotas kietasis sūris. Ieškant unikalesnių padažų ar norint pasilepinti paslaptinguoju umami skoniu, galima naudoti šiuo metu ypač gurmanų liaupsinamą miso – fermentuotą sojos pupelių pastą, tinkančią ne tik rytietiškiems patiekalams“, – pataria V. Kurpienė ir dalijasi sveikatai palankių padažų receptais.

Salsa verde padažas žuviai

Šis padažas ypatingai paskanina keptą skumbrę bei puikiai tinka ir su kitų rūšių žuvimis. Reikės:

  • 200 g kapotų petražolių;

  • 100 ml ypač tyro alyvuogių aliejaus;

  • 4 sūdytų ančiuvių (arba keičiame druska pagal skonį);

  • 3 šaukštų kaparėlių;

  • 3 šaukštų citrinos sulčių;

  • 2 skiltelių česnako;

  • žiupsnelio pipirų.

Gaminimas. Viską, išskyrus aliejų, sutrinkite smulkintuvu. Į masę supilkite aliejų, pagardinkite pipirais ir dar truputį pasmulkinkite smulkintuvu, tačiau ne per ilgai, nes alyvuogių aliejus trinamas apkarsta.

Anakardžių ir krapų pesto padažas

Šis pesto padažas tinka prie žuvies, mėsos, į salotas, košes, galima tepti ant sumuštinio ar varškės sūrio. Šaldytuve gali stovėti 2–3 savaites. Reikės:

  • 100 g krapų;

  • 60 ml tyro alyvuogių aliejaus;

  • 50 g anakardžių riešutų (galima keisti kedrų pinijomis);

  • 30 g kietojo sūrio;

  • 2 skiltelių česnako;

  • druskos, pipirų (pagal skonį).

Gaminimas. Viską sumalkite smulkintuvu ar virtuviniu kombainu. Į gautą mišinį supilkite aliejų – juo sureguliuosite tirštumą.

Naminis majonezas su putpelės kiaušiniais

Gaminant majonezą visada svarbus tinkamas kiaušinio ir aliejaus santykis. Norint naminį majonezą vartoti ilgiau, dietistė pataria vietoje vištos rinktis putpelės kiaušinius. „Taip galėsite pagaminti 100–150 ml sveiko majonezo, kupino nesočiųjų riebalinių rūgščių“, – sako ji. Reikės:

  • 100–150 g alyvuogių aliejaus;

  • 1 šaukšto citrinos sulčių;

  • 1 putpelės kiaušinio;

  • 1 šaukštelio garstyčių.

Gaminimas. Nuplaukite kiaušinį su soda ir nuplikykite verdančiu vandeniu. Į maišytuvą įmuškite putpelės kiaušinį, įdėkite garstyčias ir citrinos sultis. Plakdami lėtai pilkite šalto spaudimo alyvuogių aliejų, kol konsistencija bus panaši į majonezą. Majonezą skaninkite druska ir pipirais. Viską gerai išmaišykite ir skanaukite!

Aštrus paprikų padažas – Harisa

Šiuo padažu galima gardinti košes, troškinius, sriubas, kepintas daržoves ar tiesiog marinuoti mėsą. Reikės:

  • 2 paprikų;

  • 2 raudonųjų svogūnų;

  • 3 šaukštų pomidorų pastos;

  • 4 skiltelių česnako;

  • 1 šaukštelio citrinos sulčių;

  • lydyto sviesto (kepimui);

  • druskos, kajeno pipirų (pagal skonį);

  • 1 šaukštelio džiovintos kalendros;

  • 1 šaukštelio kmynų;

  • 1 šaukštelio kumino;

  • 1 šaukštelio aitriosios paprikos dribsnių;

  • 1 šaukštelio cinamono;

  • 1 šaukštelio rūkytos paprikos miltelių.

Gaminimas. Papriką apkepkite orkaitėje, vėliau nulupkite odelę. Sausus prieskonius pakepkite sausoje keptuvėje ir sutrinkite trintuvu. Vėliau keptuvėje su lydytu sviestu pakepkite svogūnus, česnaką, dėkite papriką, pomidorų pastą, citrinos sultis ir permaišykite. Pagardinkite druska ir viską gerai sutrinkite.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. „airBaltic“ atskleidė mėgstamiausius Lietuvos keleivių patiekalus
  2. Kaip paruošti žuvies patiekalus šventėms?
  3. Kepsnių vakarėlis: kiek ir ko pirkti?
  4. Voveraičių auksinė ne tik spalva, bet ir nauda
  5. Kiaulienos nugarinė – pusryčiams, pietums ir vakarienei
  6. Kaip maistą išlaikyti šviežią ilgiau?
  7. Mėsą kepsninėje pakeiskite jūros gėrybėmis
  8. Jei dar neturite dovanos, pirkite… sūrį
  9. Ar krevetės gali pakeisti paukštieną?
  10. Kelios gero sultinio taisyklės
  11. Kaip atskirti šviežią jautieną ir ką rinktis?
  12. Belaukiant pavasario – salotų įvairovė
  13. Mėsą kartais verta pakeisti avinžirniais
  14. Salotos veikia kaip jaunystės eliksyras
  15. Kaip lengvai pasisūdyti lašišą?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Šiauliai
Kultūra

Šiauliai kvies jungtis į šventinę bendrystę

2025 07 05
A. Stulginskiui skirta paroda
Istorija

Istorinėje Prezidentūroje atidaroma A. Stulginskiui skirta paroda

2025 07 05
Baltijos esperantininkų dienos Kaune | Lietuvos esperantininkų sąjungos nuotr.
Kalba

Baltijos esperantininkų dienos Kaune

2025 07 05
„Tautiška giesmė aplink pasaulį“ | Facebook nuotr.
Kultūra

„Tautiška giesmė“ sekmadienį skambės visoje Lietuvoje: skelbia giedojimo vietų sąrašą

2025 07 05
Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės diena kviečia į Kernavę | Rengėjų nuotr.
Istorija

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės diena kviečia į Kernavę

2025 07 05
šiauliai„Saulės žiedas“ 2025.
Etninė kultūra

Tarptautinė folkloro šventė „Saulės žiedas“ Šiauliuose tęsiasi – miestas alsuoja pasaulio folkloro ritmais

2025 07 05
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai | Paveldo komisijos nuotr.
Architektūra

Valstybės išlaidos auga, o Sporto rūmų ateitis – vis dar be sprendimo

2025 07 05
Apytalaukio dvaro rūmai | Wikipedia.org nuotr.
Architektūra

Paveldo komisija nepritarė Apytalaukio dvaro išbraukimui iš Neprivatizuotinų buvusių dvarų sodybų sąrašo

2025 07 05

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Ruslanas Bortnikas, Vadimas Gerasimovičius apie Ukraina gali nugalėti Rusiją net be JAV: pagrindinis vaidmuo tenka Europai
  • Aleksandras Dubinskis apie Hagoje – istoriškai jautrus NATO viršūnių susitikimas: dėmesio centre – Ukraina, Irano krizė ir Trampo grįžimas
  • Saimonas Cipis apie Valstybės išlaidos auga, o Sporto rūmų ateitis – vis dar be sprendimo
  • Apie PL-LT sieną apie Ukraina gali nugalėti Rusiją net be JAV: pagrindinis vaidmuo tenka Europai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kaip karštomis naktimis užtikrinti kokybišką miegą?
  • Traškias bulvyčių spirales lengvai pagaminsite namuose
  • Jei tapote kibernetinių sukčių auka
  • Šiauliai kvies jungtis į šventinę bendrystę

Kiti Straipsniai

Bulvytės

Traškias bulvyčių spirales lengvai pagaminsite namuose

2025 07 05
Varškė

Išbandykite du ypač purius varškės apkepus – saldų ir pikantišką

2025 07 05
Uogos | pixabay.com, PublicDomainPicture nuotr.

4 paprastos taisyklės vasaros mitybai

2025 07 05
Maisto gaminių klastitės

Tarp dažniausių klastočių – vynas ir saldainiai

2025 07 04
Širdis

Liūdni skaičiai: pagal sergamumą infarktu ar insultu pirmaujame Europoje

2025 06 30
Pomidorai | pixabay.com, Couleur nuotr.

Skirtingiems patiekalams – skirtingi pomidorai

2025 06 28
Maistas, žuvis | pixabay.com nuotr.

Lašiša – išmintingas pasirinkimas po švenčių

2025 06 28
Braškės

Uogos – ne tik desertams

2025 06 25
Kokie pramanai sklando apie saldiklius?

Saldikliai: bijoti, ar vartoti?

2025 06 24
Vaikas miega

Miegas ir nutukimas: ryšys, apie kurį verta žinoti

2025 06 24

Skaitytojų nuomonės:

  • Ruslanas Bortnikas, Vadimas Gerasimovičius apie Ukraina gali nugalėti Rusiją net be JAV: pagrindinis vaidmuo tenka Europai
  • Aleksandras Dubinskis apie Hagoje – istoriškai jautrus NATO viršūnių susitikimas: dėmesio centre – Ukraina, Irano krizė ir Trampo grįžimas
  • Saimonas Cipis apie Valstybės išlaidos auga, o Sporto rūmų ateitis – vis dar be sprendimo
  • Apie PL-LT sieną apie Ukraina gali nugalėti Rusiją net be JAV: pagrindinis vaidmuo tenka Europai
  • Rimgaudui apie Istorinėje Prezidentūroje atidaroma A. Stulginskiui skirta paroda
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Kanceliarinės prekės | pixabay.com, Wokandapix nuotr.

Kad pasiruošimas mokslo metams nekeltų galvos skausmo

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai